Skocz do zawartości

Dalekie widoki w centralnej Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Po obiedzie poprawka Śnieżki widoczność się poprawiła albo słońce zrobiło troche cienia na szytach. Wyraźniej teraz to wygląda

95d8837628c57292m.jpg

e21486df012d959am.jpg

 

Jeżeli to są te bloki:

bloki.jpg

to widać z nich ładny kawał Sudetów:

zgora_300.jpg

 

A na azymucie 2st (czyli niemal dokładnie na północ) powinieneś widzieć Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie te bloki mam cały horyzont z dzisiaj musze tylko posklejać jakimś programem i będzie piękna panorama. A Jezus ze Świebodzina jest już kilka postów wcześniej ;)

 

Polecam darmowe Autopano albo Autostitch. Program składa zdjęcia bardzo szybko a ryzyko że pojawią się łączenia jest bardzo niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kilka miesiecy temu po raz pierwszy zobaczylem zdjecie Pradziada ze Sloncem, to mnie zatkalo i myslalem, ze mamyzdjecie roku. No a teraz Rafal poprzewracal wszystko do gory nogami. Te samotnie, do polowy wystajace z horyzontu szczyty, oddalone o ponad 200 km, to byl moj absolutny szczyt marzen, kiedy 4 lata temu zakladalem topic o Tatrach i Beskidach z Katowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (i Panie) ale ja sie tu zgubiłem. Z jakiej odległości widzimy te wiatraki. I czym widzimy? Czy to tylko mocny (super) obiektyw aparatu fotograficznego (co z 5 kilo waży szkło) czy jakis normalny teleskop/luneta typu sky-wtacher/Celestron? :)

 

A przynajmniej: jaką średnice miało to największe szkło z tych szkieł co zbierały (i głebiej przekazywały) światło ? {bo lustro to to nie było - tyle się domyślam :D}

 

 

Pozdrawiam DO mistrzów

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam Śnieżką i czesc Karkonoszy z wczoraj (14.11.2010) z Zielonej Góry, okolica ul. Słowackiego. Niezły był widok, mam trochę zdjęć, może nawet będzie jakaś mała panorama.

PZDR

 

Wyślij mi proszę te zdjęcia na adres voytas@dalekieobserwacje.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kilka miesiecy temu po raz pierwszy zobaczylem zdjecie Pradziada ze Sloncem, to mnie zatkalo i myslalem, ze mamyzdjecie roku. No a teraz Rafal poprzewracal wszystko do gory nogami. Te samotnie, do polowy wystajace z horyzontu szczyty, oddalone o ponad 200 km, to byl moj absolutny szczyt marzen, kiedy 4 lata temu zakladalem topic o Tatrach i Beskidach z Katowic.

 

 

Mateusz, to też był mój szczyt marzeń, chociaż jak już pisałem wątpiłem w te malutkie kropeczki w Hey'u, a tu proszę - widać całkiem niezłe kawały gór (jak na Dobromierz, czyli daleko i niezbyt wysoko)

Moim głównym celem było tam wypatrzenie Babiej (żałuję troszkę, że ją w sobotę przykryły chmury, ale nie można mieć wszystkiego naraz). Zatkało mnie po prostu i nie dowierzałem gdy gdy zobaczyłem "to coś w lornetce". Zacząłem pstrykać fotki (na dodatek zapomniałem, że aparatu nie używałem od dość dawna i zaczął mi wołać o zmianę baterii, których nie miałem. Myslałem, że mnie szlag trafi, ale jakoś wytrzymały :) ) Wątpiłem czy na zdjęciach będzie cokolwiek widać, gdyż mój aparacik jest już leciwy :), ale jednak coś tam wyszło. (Troszkę szkoda mi inwestować w lustrzankę i tele no bo nie jestem zawodowcem :) i sprzęt marnowałby sie trochę )

 

P.S. Zanim znalazłem Was, Hey'a i to forum, wiele razy od dawna bywałem na tych wzgórzach i nawet przez myśl mi nie przeszło , że mają taki potencjał. tak z ciekawości zrobiłem symulację ze szczytu nadajnika (310mnpm+88m nadajnik) i najdalsze kropki oddalone są coś na ok 230 km pod Lublinem. Chciałem nawet zapytać kogoś o możliwość wejścia na niego, ale tam raczej nikt nie pilnuje. Wszystko pozamykane i napisy że obiekt ochrania jakas firma. Nadajnik jest własnościa Emitel kraków

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

P.S. Zanim znalazłem Was, Hey'a i to forum, wiele razy od dawna bywałem na tych wzgórzach i nawet przez myśl mi nie przeszło , że mają taki potencjał. tak  z ciekawości zrobiłem symulację ze szczytu nadajnika (310mnpm+88m nadajnik) i najdalsze kropki oddalone są coś na ok 230 km pod Lublinem. Chciałem nawet zapytać kogoś o możliwość wejścia na niego, ale tam raczej nikt nie pilnuje. Wszystko pozamykane i napisy że obiekt ochrania jakas firma. Nadajnik jest własnościa Emitel kraków

Jestem strasznie "podjarany" tym zdjęciem.Po prostu mistrzostwo. :)

 

 

Odnośnie SLR Dobromierz, to Mateo kiedyś coś mówił o możliwości wejścia na wieżę. Najlepiej niech sam się wypowie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jestem strasznie "podjarany" tym zdjęciem.Po prostu mistrzostwo. :)

 

 

Odnośnie SLR Dobromierz, to Mateo kiedyś coś mówił o możliwości wejścia na wieżę. Najlepiej niech sam się wypowie.

 

 

 

Zbyszek, mistrzowskie zdjęcia to robisz Ty, ale przyznam, że znalazłem sie w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie :)

 

Gdyby taki wypad na nadajnik miał mieć kiedyś miejsce to piszę się na pewno :)

 

Może po tym zdjęciu wzgórza przedborskie zaczną byc częsciej odwiedzane przez Dalekich Obserwatorów :) . Jakby co służę pomocą :)

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wreszcie udało mi się być na wieży widokowej na Dziewiczej Górze w Puszczy Zielonce przy jako-takiej widoczności. Niestety byłem tam o 14.30 więc zdjęcia na południowy zachód (w stronę Poznania) są robione pod słońce. Taras widokowy jest zabezpieczony okratowaniem o wymiarach oczek 6x12cm - co praktycznie uniemożliwia wykonanie zdjęć obiektywami o dużych średnicach. <_<

Załączam fotki kilku charakterystycznych bliższych i dalszych obiektów. Wszystkie zdjęcia to wycinki kadrów z cropa 1:1 - zachowałem jednakową skalę odwzorowania.

Canon 400D z obiektywem Canon 200/2,8 @6,3 ISO200 robione z ręki.

 

1. Zabytkowy elewator zbożowy w Czerwonaku 2,5km

1. ELEWATOR ZBOŻOWY CZERWONAK.JPG

 

2. Kościół w Owińskach 4,5km i wieża ciśnień w Biedrusku 8km (prawy górny róg)

2. OWIŃSKA I BIEDRUSKO.JPG

 

3. Wieże TP na Piątkowie 7,5km

3. WIEŻE NA PIĄTKOWIE.JPG

 

4. Stadion Lecha 14km

4. STADION LECHA.JPG

 

5. VW Antoninek 7,5km i elewator zbożowy w Gądkach 20km.

5. VW ANTONINEK I ELEWATOR GĄDKI.JPG

 

6. Cukrownia w Środzie Wielkopolskiej 34km i farma wiatrowa w Brodowie 38km.

6. ŚRODA I BRODOWO.JPG

 

7. Katedra w Gnieźnie 40km (majaczy na prawym skraju kadru) i komin ciepłowni C13 w Gnieźnie 42m (lewy skraj kadru).

7. GNIEZNO.JPG

 

8. Farma wiatrowa k.Margonina. Około 60 wiatraków - średnia odległość 52km.

8. FARMA WIATROWA MARGONIN.JPG

 

Postaram się częściej tu zaglądać, żeby sprawdzić jak daleko po horyzont można sięgnąć.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja dziękuje za tak dokladny opis - wreszcie prawie wszystko zrozumiałem - co i czym sie tu "je"

 

te wiatraki - jak se policzylem - na ekranie kompa widze tak jakbym na nie patrzył gołym okiem z około 3 km

 

a skoro jest 52 (jak brydżu :) a raczej kierkach 52:3) to jpg daje nam jakby powiększenie 17x

 

ale domyślalm sie że realnie zdjęcie miało powiększenie 6.3 x - tak należy rozumieć to @ 6.3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja dziękuje za tak dokladny opis - wreszcie prawie wszystko zrozumiałem - co i czym sie tu "je"

 

te wiatraki - jak se policzylem - na ekranie kompa widze tak jakbym na nie patrzył gołym okiem z około 3 km

 

a skoro jest 52 (jak brydżu :) a raczej kierkach 52:3) to jpg daje nam jakby powiększenie 17x

 

ale domyślalm sie że realnie zdjęcie miało powiększenie 6.3 x - tak należy rozumieć to @ 6.3 ?

 

Nie do końca dobrze to zrozumiałeś. :rolleyes: Ale nieźle kombinujesz. :lol:

Te wiatraczki to przypadkowo dobrany wycinek kadru, przypadkowo sprawiający wrażenie jakby były oddalone o około 3km.

Odległość 52km została w miarę dokładnie zmierzona w Google Earth (funkcja: miarka).

Powiększenie obiektywu 200mm = ~4x (ogniskowa oka ~50mm).

Tajemniczy zapis @6,3 oznacza, że obiektyw został przymknięty do przysłony o wartości 6,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to "oko" co ma ogniskową 50mm to żargonowe "oko" aparatu?

 

To tu mnie jeszcze zastanawia jak przygotowujesz się do zdjęcia czyli czym szukasz obiektu

 

1. Podglądem w aparacie

 

2. Dobra Lornetką (jaką)

 

3. Lekkim teleskopem typu 80mm ED na silk dx500 itp

 

Dzieki za odpowiedz i

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tajemnicze "oko" to jedno z dwu oczu, które posiada każdy człowiek. :Boink: To właśnie ono ma przybliżoną ogniskową 50mm (dlatego zdjęcia robione obiektywem 50mm odpowiadają w przybliżeniu temu, co widzimy oczami).

Za "oko" aparatu możemy przyjąć obiektyw. Obiektyw o ogniskowej 200mm działa w przybliżeniu jak luneta o powiększeniu 4x, co jest wystarczającym powiększeniem do wyszukiwania w wizjerze lustrzanki drobiazgów na horyzoncie.

Mam nadzieję, że teraz już wszystko jest jasne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wreszcie udało mi się być na wieży widokowej na Dziewiczej Górze w Puszczy Zielonce przy jako-takiej widoczności. Niestety byłem tam o 14.30 więc zdjęcia na południowy zachód (w stronę Poznania) są robione pod słońce. Taras widokowy jest zabezpieczony okratowaniem o wymiarach oczek 6x12cm - co praktycznie uniemożliwia wykonanie zdjęć obiektywami o dużych średnicach. <_<

Załączam fotki kilku charakterystycznych bliższych i dalszych obiektów. Wszystkie zdjęcia to wycinki kadrów z cropa 1:1 - zachowałem jednakową skalę odwzorowania.

Canon 400D z obiektywem Canon 200/2,8 @6,3 ISO200 robione z ręki.

 

1. Zabytkowy elewator zbożowy w Czerwonaku 2,5km

1. ELEWATOR ZBOŻOWY CZERWONAK.JPG

 

2. Kościół w Owińskach 4,5km i wieża ciśnień w Biedrusku 8km (prawy górny róg)

2. OWIŃSKA I BIEDRUSKO.JPG

 

3. Wieże TP na Piątkowie 7,5km

3. WIEŻE NA PIĄTKOWIE.JPG

 

4. Stadion Lecha 14km

4. STADION LECHA.JPG

 

5. VW Antoninek 7,5km i elewator zbożowy w Gądkach 20km.

5. VW ANTONINEK I ELEWATOR GĄDKI.JPG

 

6. Cukrownia w Środzie Wielkopolskiej 34km i farma wiatrowa w Brodowie 38km.

6. ŚRODA I BRODOWO.JPG

 

7. Katedra w Gnieźnie 40km (majaczy na prawym skraju kadru) i komin ciepłowni C13 w Gnieźnie 42m (lewy skraj kadru).

7. GNIEZNO.JPG

 

8. Farma wiatrowa k.Margonina. Około 60 wiatraków - średnia odległość 52km.

8. FARMA WIATROWA MARGONIN.JPG

 

Postaram się częściej tu zaglądać, żeby sprawdzić jak daleko po horyzont można sięgnąć.

 

Ja się w dyskusję wtrące ;)

 

Zdjęcia bardzo fajne, ze stadionem Lecha wypas! Muszę swoją drogą wybrać się na ich mecz, bo w TV atmosfera jest rewelacyjna - tak to był OT :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja panorama Karkonoszy z Zielonej Góry, wyszła tak sobie, bo zdjęcia robiłem z ręki(nie mam jeszcze statywu).

Drugie zdjęcie wykonane obiektywem 60 mm,tak to mniej więcej wyglądało "na żywo", bez zbliżenia. Na tym zdjęciu po prawej stronie za masztem są Góry Izerskie.

Wysyp zdjęć z ZG, bo warunki 14.11.2010 r. były niesamowite.

Pozdrawiam

Panorama 1'.JPG

IMG_3952.JPG

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich miłośników Sudetów, a zwłaszcza tych obserwujących je z Zielonej Góry. Poniżej 3 kolejne zdjęcia z 14.11.2010 wykonane z Zielonej Góry, okolica ul. Słowackiego.

Pierwsze - panorama Karkonoszy + część Gór Izerskich czyli w zasadzie Sudety Zachodnie.

Drugie - zbliżenie Śnieżki.

Trzecie - Karkonosze w ujęciu bardziej "krajobrazowym" z przewagą nieba.

Nie wiem tylko, dlaczego nie mogę załadować na stronę panoramy o szerokości 15572 pix, musiałem zmniejszyć szerokość do 10000.

Pozrawiam

Panorama Sudety1.jpg

Śnieżka powiększenie.jpg

s2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trzecie - Karkonosze w ujęciu bardziej "krajobrazowym" z przewagą nieba.

 

Po tej fotce widać że jakbyś stał kilkadziesiąt kilometrów na północ Śnieżka by się jeszcze złapała. Tylko czy pogoda nam jeszcze zrobi taki prezent...

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.