Skocz do zawartości

TS OAG 9mm


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

mam pewien problem - wczoraj z nim wojowałem i nic nie wywojowałem.

 

Otóż przesiadłem się z guidowania zewnętrznym guiderem na OAG.

Wczoraj postanowiłem zrobić kilka testów z tym związanych i co wyszło:

 

Za dnia ustawiłem teleskop w odległe miejsce i ustawiłem ostrość wysuwając kamerkę na "nóżce" OAG'a.

 

Zawsze jak guidowałem zewnętrzym guiderem nie miałem ani jednego problemu do znalezienia gwiadki, po podłączeniu OAG'a... nie widzę nic a nic - czarno.

Pomyślałem - "pewnie ostrość, źle ustawiona" więc ustawiłem tak jasną gwiazdę (vegę) żeby była widoczna w guiderze - jakież było moje zdziwienie, jak regulując ostrość kamerki guidującej gwiazda ta pojawiała się jako... jakaś fala o długości 2-3cm, przypominająca takie rozciągnięte "U" coś jak "\___/"

Nie mogłem za żadne skarby ustawić ostrości - by gwiazda była punktowa.

 

Potem już była 2 w nocy i stwierdziłem, że pora iść spać...

 

czy coś robiłem nie tak, a może czegoś nie zrobiłem - jestem zupełnie zielony w tym temacie.

 

Ustawienie przejściówek miałem takie:

 

MPCC -> przedłużka baadera 15mm -> -> Rotator 5,5mm -> przejście z T2 na M48 - 2,5mm -> OAG 11mm -> QHY8L 20mm (w sumie 54mm).

 

Dzięki za pomoc.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisujesz, to kształt rozfocusowanej gwiazdki. Ponieważ kształt "apertury" OAG jest właśnie taki (trapezowy) - pryzmat łyka tylko fragment całej wiązki światła, to i wygląd "krążka" poza ogniskiem też będzie trapezem. To normalne. Jeżeli coś takiego widzisz to oznacza, że jesteś jeszcze daleko od "focusa".

 

Zajrzyj też od strony tuby teleskopu i sprawdź 2 rzeczy:

1. czy w którejś z pozycji oka (przeciwległej) pryzmat OAG nie przysłania matrycy (nie powinien tego robić, bo będzie rzuca "cień" na matrycę)

2. czy patrząc przy krawędzi tuby nadal widzisz pryzmat (prawidłowość głębokości pryzmatu). Musi być wsunięty na tyle głęboko, żeby dostał jak najwięcej światła, ale nie na tyle, żeby... patrz pkt 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, odległość od pryzmatu (środka pryzmatu) do matrycu kamery głównej musi być taka sama jak odległość środka pryzmatu do matrycy kamery guidingu. Druga sprawa to sprawdź czy pryzmat coś widzi tzn czy nie jest za wysoko wysunięty (odkręć kamerę guidingu i zerknij czy będziesz widział światło jak zaświecisz w tubę. Jak to ogarniesz to sprawdź na końcu czy czasem pryzmat nie jest zbyt głęboko wsunięty i nie zasłania matrycy głównej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam bardzo.

Faktycznie - mogłem nie zwrócić uwagi - czy w ferworze walki nie wysunąłem go za bardzo.

 

Wynika też, że będe musiał go mocno przysunąć do MPCC żeby złapał ostrość, gdyż faktycznie im bardziej wsuwałem kamerkę tym jakby ten "trapez" był wyraźniejszy.

 

Dziś zastosuję się do sugestii :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

wczoraj pogoda pozwoliła by wybrać się na trochę testów poza granice miasta i mam kilka wniosków.

 

Przypomnę, że mój teleskop to GSO 200/1000, kamerka rejestrująca to QHY8L a guidująca - QHY5v

 

Na początku co zrobiłem:

1. Zgodnie z sugestiami Adama ustawiłem OAG tak by nie zasłaniał matrycy (prawie na krawędzi matrycy) ale jednocześnie żeby zbierał jak najwięcej światła

2. Zgodnie z sugestiami Jazz'a zaświeciłem latarką w tubę i światło było widoczne bardzo dobrze.

 

Zacząłem ustawiać ostrość i tutaj pojawiły się pierwsze problemy, ale jak się okazało OAG był za blisko matrycy kamerki. Po zabiegu przesunięcia OAGa bliżej wyciągu powtórnie spróbowałem ustawiać ostrość. Na początku była to "łódeczka" ale w miarę manipulacji kamerką do guidingu obraz się poprawiał.

 

Tutaj pojawiło się moje zdziwienie bo po optymalnym ustawieniu ostrości każda gwiazdka miała swojego "kompana" czyli zaraz obok była jej jakby słabsza wersja - więc każda gwiazdka była podwójna. Przyszedł mi do głowy pomysł, że ten "wyciąg" OAG'a będąc lekko "skrzywiony" powoduje, że światło odbija się od wewnętrznej części tej "rurki" łączącej pryzmat z kamerką i stąd ten duch - ale czy to prawdziwa teoria - nie wiem. W każdym bądź razie zdziwiłem się tym faktem.

 

Załącznik 1 - Mizar maksymalnie zogniskowany (w PHD) - jest mocno plackowaty

Bez tytułu.png

 

Ok, po zogniskowaniu przyszedł czas na sprawdzenie działania guidingu, na początku poszedł Maxim. Jakieś było moje zdziwienie jak po ustawieniu teleskopu na M57 i odpaleniu klatki przez guider w polu nie było ani jednej gwiazdy. Gain kamerki miałem na 100%. Widoczny był jedynie szum. Czas naświetlania to 2sek. Gwiazdki nie pojawiły się nawet przy 5sek.

Poruszałem trochę montażem i przy 2 sek wskoczyła jakaś słabiutka gwiazdeczka w pole widzenia kamery. Zrobiłem kalibrację przy pomocy pluginu manualcalibration i odpaliłem guiding.

 

Załącznik 2 - gwiazdka do guidingu widziana przez Maxim'a (obraz powiększony 2x)

w.png

Jak widać jest jajowata a do tego strasznie "pływała", z jednej strony na drugą środka.

Zastanowił mnie również wykres gwiazdki 3D w maximie - zawsze miałem szpileczkę po środku, a teraz coś takiego:

 

Załącznik 3 - ustawienia Maxima i wykres 3D

c.png

 

Ale uruchomiłem guiding i wykres wyglądał następująco:

 

Załącznik 4 - wykres guidingu

v.png

 

Wiem, że kwestia prowadzenia jest zależna od montażu a co do regulacji swojego EQ6 nie jestem pewien czy jest dobra. Ale najbardziej zastanawia mnie fakt, że z wielkim trudem znajduje się gwiazdki do guidingu - jeśli tak ma być to srodze się zawiodłem na OAGu. :-(

 

za niecałe 2 tygodnie zlot a ja mam sprzęt w rozsypce - i jak tu się cieszyć :-(

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pav, ale czego się spodziewałeś? OAG nie ma tu za wiele winy. Twój teleskop to nie astrograf. W okolicach krawędzi robi gwiazdom sporą krzywdę i to właśnie taki obraz, czy to potraktowany komą, czy to dystorsją jakowąś twojego GSO widzi twoja guide kamerka. Pryzmat masz gdzie masz. A co do ilości gwiazdek w polu widzenia guidera, ponownie opcje są dwie. Abo twoja QHY5v jest ślepawa (nie sądzę, ale nie znam tej kamery) albo masz ją (jej pryzmat) w strefie pokaźnego winietowania twojego teleskopu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształt gwiazdy nie jest tu kluczowy. Na ogół w newtonach + OAG jest to "przecinek". Tym się nie przejmuj. Stara się za to możliwie najlepiej ustawić ostrość, bo im dalej od ostrości, tym mniej słabych gwiazd.

 

Zastosuj się do rady Hansa. Ustaw kąt wzajemny (z główną kamerą) tak, żeby pryzmat wsunąć możliwie najbliższej osi, a to oznacza, że OAG musi być po stronie krótszego boku głównej matrycy. Jeżeli masz go teraz po dłuższej stronie, to znaczy, że jesteś w ogóle poza polem generowanym przez korektor (MPCC). Możesz zrobić to empirycznie, robiąc strzały główną kamerą i patrząc, kiedy pojawi się cień od pryzmatu (wsuwając go coraz głębiej). Możesz też to ustawić obserwując układ od strony wlotu tubusu. Poniżej rysunek przedstawiający gdzie powinien znaleźć się pryzmat OAG.

 

Przyjrzyj się dokładnie temu obrazkowi. MPCC daje bardzo niewielkie skorygowane pole, do tego obarczone sporym winietowaniem. Im dalej, tym gorzej. Niby producent deklaruje, że krążek ma 42 mm, czyli wystarczająco do full frame, ale to trochę bzdura, szczególnie przy tak jasnym newtonie. Wystarczy Ci tego pola na APS-c i to przy założeniu, że idealnie skolimujesz swój teleskop.

 

Co do kamery guidującej, to oczywiście zaleca się tu stosowanie prawdziwych astroccd, a nie pochodnych od kamer video (jak QHY5). Standardem są tu dwie kamery - Atik Titan (lub stara wersja 16IC), oraz SX Lodestart (wkrótce też będzie dostępny w PL). Ja z Titanem widzę wszędzie gwiazdki na 3 sek. nawet z ogniskowej blisko 3 metry i f6.8. Z QHY będzie gorzej, ale nie sądzę, żeby było aż tak źle. Zanim pomyślisz o lepszej kamerce, trzeba dopracować inne kwestie (opisane powyżej).

oag.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pav, ale czego się spodziewałeś? OAG nie ma tu za wiele winy. Twój teleskop to nie astrograf. W okolicach krawędzi robi gwiazdom sporą krzywdę i to właśnie taki obraz, czy to potraktowany komą, czy to dystorsją jakowąś twojego GSO widzi twoja guide kamerka. Pryzmat masz gdzie masz. A co do ilości gwiazdek w polu widzenia guidera, ponownie opcje są dwie. Abo twoja QHY5v jest ślepawa (nie sądzę, ale nie znam tej kamery) albo masz ją (jej pryzmat) w strefie pokaźnego winietowania twojego teleskopu.

Dzięki Hans... zupełnie o tym nie pomyślałem, że może wystąpić coś takiego jak koma - byłem przekonany, że mam MPCC to załatwi sprawę. Jakieś takie błądne przekonanie miałem w głowie. Faktycznie mój GSO ma daleko do astrografu i jak widać rozwiązania typu OAG bardzo skutecznie obnażają jego wady.

 

Czy QHY5v jest ślepawa... nie wiem - będę musiał zobaczyć jak sprawa ma się z pryzmatem i jego umiejscowieniem.

 

Kształt gwiazdy nie jest tu kluczowy. Na ogół w newtonach + OAG jest to "przecinek". Tym się nie przejmuj. Stara się za to możliwie najlepiej ustawić ostrość, bo im dalej od ostrości, tym mniej słabych gwiazd.

 

Czyli to, że są "duchy" czy "jajka" się nie przejmować? Będzie można guidować na takich gwiazdach?

 

Zastosuj się do rady Hansa. Ustaw kąt wzajemny (z główną kamerą) tak, żeby pryzmat wsunąć możliwie najbliższej osi, a to oznacza, że OAG musi być po stronie krótszego boku głównej matrycy. Jeżeli masz go teraz po dłuższej stronie, to znaczy, że jesteś w ogóle poza polem generowanym przez korektor (MPCC). Możesz zrobić to empirycznie, robiąc strzały główną kamerą i patrząc, kiedy pojawi się cień od pryzmatu (wsuwając go coraz głębiej). Możesz też to ustawić obserwując układ od strony wlotu tubusu. Poniżej rysunek przedstawiający gdzie powinien znaleźć się pryzmat OAG.

hmmm, staram się tak mieć jak na wskazanym przez Ciebie rysunku - czyli przy dłuższym boku matrycy. Ale faktycznie okręcałem kamerkę, żeby skolimować teleskop i mogła nie wrócić już na to samo miejsce...

Będe musiał spróbować wsunąć pryzmat jak najbardziej się da.

 

Przyjrzyj się dokładnie temu obrazkowi. MPCC daje bardzo niewielkie skorygowane pole, do tego obarczone sporym winietowaniem. Im dalej, tym gorzej. Niby producent deklaruje, że krążek ma 42 mm, czyli wystarczająco do full frame, ale to trochę bzdura, szczególnie przy tak jasnym newtonie. Wystarczy Ci tego pola na APS-c i to przy założeniu, że idealnie skolimujesz swój teleskop.

Ok, ustawię tak pryzmat, żeby przylegał do matrycy - do jej dłuższego boku i żeby nie wchodził w winietowanie teleskopu (jeśli to możliwe)

 

Co do kamery guidującej, to oczywiście zaleca się tu stosowanie prawdziwych astroccd, a nie pochodnych od kamer video (jak QHY5). Standardem są tu dwie kamery - Atik Titan (lub stara wersja 16IC), oraz SX Lodestart (wkrótce też będzie dostępny w PL). Ja z Titanem widzę wszędzie gwiazdki na 3 sek. nawet z ogniskowej blisko 3 metry i f6.8. Z QHY będzie gorzej, ale nie sądzę, żeby było aż tak źle. Zanim pomyślisz o lepszej kamerce, trzeba dopracować inne kwestie (opisane powyżej).

Zdaję sobie z tego sprawę, ale na razie nie ma opcji by cokolwiek zmienić i postaram się opanować ten sprzęt który mam. Jak to się mówi "jak się nie ma co sie lubi, to się lub co się ma" :-)

 

Dzięki za podpowiedzi. Faktycznie nie zwróciłem uwagi na taką oczywistą oczywistość jak wady optyczne teleskopu...

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to, że są "duchy" czy "jajka" się nie przejmować? Będzie można guidować na takich gwiazdach?

Soft guidujący nie widzi kształtu gwiazdu. Ma wyznaczyć tyko jej centroidę, czyli środek obiektu. Czy to jest jajko, czy kółko, to zawsze ma swój środek. Nie ma znaczenia, czy o 0,5 piksela przesunęło się jajko, czy kółko, a tylko to mierzymy.

 

Biorąc pod uwagę, że w guiderze masz piksel 6 um, a w dużej matrycy ~8 um, ale to kolorowy buyer, więc możesz założyć, że ma 10-12 um. Chcesz mieć gwiazdę z GSO na poziomie 1,5-2 FWHM piksela, więc wystarczy, że w wykresie guidingu zmieścisz się w przedziale 3 pikseli, a gwiazdkę będziesz miał okrągłą. Patrząc na twój wykres, bez problemu się mieścisz w tym przedziale.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft guidujący nie widzi kształtu gwiazdu. Ma wyznaczyć tyko jej centroidę, czyli środek obiektu. Czy to jest jajko, czy kółko, to zawsze ma swój środek. Nie ma znaczenia, czy o 0,5 piksela przesunęło się jajko, czy kółko, a tylko to mierzymy.

Rozumiem :-) Dzięki za klaryfikację. Oleję kwestię czy jest jajko czy płatek :-)

 

Biorąc pod uwagę, że w guiderze masz piksel 6 um, a w dużej matrycy ~8 um, ale to kolorowy buyer, więc możesz założyć, że ma 10-12 um. Chcesz mieć gwiazdę z GSO na poziomie 1,5-2 FWHM piksela, więc wystarczy, że w wykresie guidingu zmieścisz się w przedziale 3 pikseli, a gwiazdkę będziesz miał okrągłą. Patrząc na twój wykres, bez problemu się mieścisz w tym przedziale.

oooo, to mnie zaskoczyłeś. Tym, że piksel z maską bayera jest tak na prawdę większy i tym zakresiem w guidzie. sądzę, że FWHM na poziomie 1,5-2 dla GSO jest dobrym rozwiązaniem więc tego się będę trzymał :-)

Dzięki raz jeszcze - teraz tylko muszę sie uporać z dostępnością gwiazdek do guide i lecimy z tym koksem :-D

 

Nie ma lekko Panie nie ma lekko :icon_biggrin:

Ha :-) Pewnie :-) poprzedni setup ogarnąłem to i ten ogarnę :-) kwestia czasu :-)

Chociaż wolałbym, żeby to się udało do zlotu :-)))))

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ciąg dalszy testów OAG'a za mną i mam trochę skrinszotów, którymi chciałem się z Wami podzielić.

 

1. Zrobiłem jak mówił Adam - wsunąłem tak pryzmat, żeby zbierał jak najwięcej światła ale nie wchodził w światło matrycy - praktycznie "przylegał" do jej dłuższego boku

 

2. Udało mi się zogniskować na Arcturusie i wygląda to tak w PHD:

arkturus.png

 

3. W Maximie ta sama gwiazda tak samo zogniskowana wygląda tak:

arktutus maxim.png

 

Dodam, że przy próbie oddalenia lub przybliżenia kamerki guidującej - obraz zamieniał się w ogromną "łódeczkę".

 

4. Po wycelowaniu w (nieszczęsną) M57 obraz autoguidera wyglądał tak:

ag.png

 

czyli nie było nic widać (no wkradła się klepsydra kursorowa :-) ). Nie wiem czy to kwestia tego, że coś mam źle ustawione czy OAG tak ma...

 

Pozdrawiam

Paweł

 

PS

Po znalezieniu jakiejś gwiazdki do guidingu i włączeniu prowadzenia wykres "powiedział" mi, że mam montaż do regulacji :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do kamery guidującej, to oczywiście zaleca się tu stosowanie prawdziwych astroccd, a nie pochodnych od kamer video (jak QHY5). Standardem są tu dwie kamery - Atik Titan (lub stara wersja 16IC), oraz SX Lodestart (wkrótce też będzie dostępny w PL). Ja z Titanem widzę wszędzie gwiazdki na 3 sek. nawet z ogniskowej blisko 3 metry i f6.8. Z QHY będzie gorzej, ale nie sądzę, żeby było aż tak źle. Zanim pomyślisz o lepszej kamerce, trzeba dopracować inne kwestie (opisane powyżej).

 

czyli poza nienormalnie drogim OAG, kolejny koszt trzeba doliczać w postaci drozszej kamerki. Czy taka gra jest warta swieczki? Poprawimy guiding o 0.5 arcsec, za cene 3x drozszą od standardowego zestawu do guide. rozumiem, że w niektórych przypadkach jest to niezbędne, ale chyba czasami ludzie chcą niepotrzebnie przedobrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli poza nienormalnie drogim OAG, kolejny koszt trzeba doliczać w postaci drozszej kamerki. Czy taka gra jest warta swieczki? Poprawimy guiding o 0.5 arcsec, za cene 3x drozszą od standardowego zestawu do guide. rozumiem, że w niektórych przypadkach jest to niezbędne, ale chyba czasami ludzie chcą niepotrzebnie przedobrzyć.

 

 

OAG stosuje się właśnie tam, gdzie są problemy z normalnym guidingiem, a jak pokazuje doświadczenie, zdecydowana większość tanich zestawów nie daje się prawidłowo guidować zewnętrznie (ugięcia, dryf lustra, problem z wyciągiem, etc.). Oczywiście nie dotyczy to zestawów krótkoogniskowych, bo te powinno dać się ogarnąć tradycyjnie praktycznie zawsze.

 

Przy ogniskowych bliskich metra i dalej, już nie zbytnio wyjścia. Rzadko kiedy da się to uprowadzić rurką zewnętrzną.

 

W przypadku Pawła też tak może być, bo GSO, jak wiadomo, nie jest zbyt sztywne, tak samo wyciąg. Jeżeli chce robić ekspozycje 10 min i więcej, może nie mieć wyjścia.

 

Puentując, każdy musi sam sobie odpowiedzieć, czy OAG jest dla niego konieczny i ile jest warte pozbycie się największego problemu astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, to na pewnie nie jest gwiazda. Wygląda mi na to, że ustawiałeś ostrość na... odbicie/refleks. Zrób wszystko na spokojnie za dnia, pomierz suwmiarką odległości, albo po prostu wpadnij do mnie w wolnej chwili ze swoim zestawem (bez telekskopu) i wytłumaczę Ci dokładnie, co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi to wyglada na jakis refleks. Pryzmat wsuniety głeboko, w okolice gdzie patrzy główny sensor (np. na samą krawędź pola widzenia głównej kamery) potrafi czasem rysować dziwne artefakty na głównym sensorze, a przy jasnych obiektach (a na taki kierowałeś) również duchy w polu widzenia guide cama. Trochę nie czuję jak twoja guide kamerka widzi. Zawsze miałem na guiderze któreś DSI Meade (najpierw I potem IIpro), obie o ile się nie myle znacznie tańsze od QHY5, i nigdy nie było takiej sytuacji abym nie miał sensownej gwiazdki w polu widzenia na 2 sek. czasach (oczywiście przy nie-syfiastym niebie).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, to na pewnie nie jest gwiazda. Wygląda mi na to, że ustawiałeś ostrość na... odbicie/refleks. Zrób wszystko na spokojnie za dnia, pomierz suwmiarką odległości, albo po prostu wpadnij do mnie w wolnej chwili ze swoim zestawem (bez telekskopu) i wytłumaczę Ci dokładnie, co zrobić.

Acha... czyli ogniskuję na refleksie a nie na gwieździe... kurcze - przeleciałem całą odległość tej "nóżki" OAGA i nie znalazłem nic więcej.

Fakt, to była bardzo jasna gwiazda.

 

Po pewnym czasie znalazłem mniejszą - w miarę punktową - i jak na nie rozogniskowałem to powstało coś w rodzaju M57 :-)) czyli takiego pierścienia (z czarnym środkiem), ale jak zogniskowałem to był punkt.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - jak montaż prowadzi to gwiazdka jest w miarę punktowa... a jak rusza szybciej to gwiazdka dostaje ducha... czyli pojawia się druga taka sama i podąża za nią... jak montaż staje to gwiazdki się "zlewają" w jedno...

Właśnie cos takiego mogło popsuc kalibrację w PHD bo raz sprawdzał gwiazdkę a raz jej ducha :-(

 

Adam, co mam wziąć, żeby podjechać do Ciebie? kamerki, przedłużki o OAGa?

 

Też mi to wyglada na jakis refleks. Pryzmat wsuniety głeboko, w okolice gdzie patrzy główny sensor (np. na samą krawędź pola widzenia głównej kamery) potrafi czasem rysować dziwne artefakty na głównym sensorze, a przy jasnych obiektach (a na taki kierowałeś) również duchy w polu widzenia guide cama. Trochę nie czuję jak twoja guide kamerka widzi. Zawsze miałem na guiderze któreś DSI Meade (najpierw I potem IIpro), obie o ile się nie myle znacznie tańsze od QHY5, i nigdy nie było takiej sytuacji abym nie miał sensownej gwiazdki w polu widzenia na 2 sek. czasach (oczywiście przy nie-syfiastym niebie).

Na głównym sensorze nie miałem żadnych artefaktów - wszystko ładnie.

Zrobiłem taki rysunek poglądowy - na pewno wyobrażasz sobie jak to wygląda ale zerknij jak to u mnie wygląda - oczywiście rysunek nie jest w skali..

qhy.PDF

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to "łódeczka" jak pisze Paweł to jest odwzorowanie wewnetrznego kanału OAGA- tego od pryzmatu do kamery :) a to oznacza ni mniej ni więcej to że jest daleko od ostrosci. - Paweł wezmę na zlot regulowana tuleję Baadera ( na gwincie T2) i wstawisz sobie pomiędzy kamerke guidera a mocowanie OAGa. Pozwoli bardzo precyzyjnie ustawić ostrość giuidera. Ktos tam pisał wyżej- kryrtycznie wazne jest ustawienie takiej samej odleglości centrum pryzmatu guidera do matrycy fotografującej i guidera..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to "łódeczka" jak pisze Paweł to jest odwzorowanie wewnetrznego kanału OAGA- tego od pryzmatu do kamery :) a to oznacza ni mniej ni więcej to że jest daleko od ostrosci.

No to ja już nie wiem nic :-)

Skoro to co jest na fotce (faktycznie może to być odwzorowanie wewętrznego kanału OAGa) jest dalekie od ostrości to dlaczego widziałem mniejsze gwiazdki w miare ostro (tylko ten pierdzielony duch się pojawiał)....

 

Chyba zrobię tak, że w dzień ustawię ostrość obydwu kamer na bardzo odległy obiekt - na horyzoncie... wtedy zobacze w nocy.

 

Paweł wezmę na zlot regulowana tuleję Baadera ( na gwincie T2) i wstawisz sobie pomiędzy kamerke guidera a mocowanie OAGa. Pozwoli bardzo precyzyjnie ustawić ostrość giuidera. Ktos tam pisał wyżej- kryrtycznie wazne jest ustawienie takiej samej odleglości centrum pryzmatu guidera do matrycy fotografującej i guidera..

Super, na pewno skorzystam :-))

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wpaść do mnie, to musisz zabrać cały "imaging train" (nie wiem, jak to po PL nazwać), czyli to co narysowałeś + MPCC ze wszystkimi użytymi złączkami.

 

Chyba zrobię tak, że w dzień ustawię ostrość obydwu kamer na bardzo odległy obiekt - na horyzoncie... wtedy zobacze w nocy.

 

Jeżeli nie potrafisz zrobić tego suwmiarką, to na pewno jest to dobry pomysł. Musisz zrobić to przed zlotem, bo jeżeli okaże się, że trzeba dołożyć jakiś dystans, to łatwiej sięgnąć po złączkę z regału ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wpaść do mnie, to musisz zabrać cały "imaging train" (nie wiem, jak to po PL nazwać), czyli to co narysowałeś + MPCC ze wszystkimi użytymi złączkami.

Ok.

 

 

Jeżeli nie potrafisz zrobić tego suwmiarką, to na pewno jest to dobry pomysł. Musisz zrobić to przed zlotem, bo jeżeli okaże się, że trzeba dołożyć jakiś dystans, to łatwiej sięgnąć po złączkę z regału ;)

Potrafię zrobić tu suwmiarką ale chyba lepiej "wizualnie"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.