Skocz do zawartości

B33 - Horse Head - czyli: Ciąg dalszy serii Atik 314E daje radę


piotr_a

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie, że sie przekonałeś że warto wykorzystać każdą okazję.

Mam jednak mieszane uczucia co do tego materiału.

1. Jak dla mnie to gwiazdy są ewidentnie w kształcie diamentów i nie wierzę, że to przez chodzenie, bo przecież to stack a nie pojedyncza klatka.

2. Nie ma sensu smażyć 20 min klatek, bo przy tej kamerze trzeba zrobić ich przede wszystkim dużo, żeby usunąć szum. Ze względu na mały szum odczytu nie trzeba przesuwać piku daleko od lewej strony.

Odkąd mam normalny montaż dałem się złapać w robienie 10 min klatek ale szczerze mówiąc najgładsze zdjęcia miałem jak zrobiłem 50 klatek po 1-2min a nie 10-15 klatek po 10 minut.

3. Ciemny strasznie ten 65Q.... ja robiłem z balkonu moim setupem przy Księżycu i z 13 klatek po 10 minut wyszło tak jak poniżej.

 

Moim zdaniem powinieneś skrócić klatki i robić ich więcej w tym samym czasie, ale fajnie że się przełamałeś!

Musimy jakoś walczyć z naszymi malutkimi matrycami ;)

ic434.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuffer ma rację- o tych gwiazdkach dużo moźna powiedzieć, ale na pewno nie to że są okrągłe. Maquu też masz rację... Koń Wam się obrócił - czy koń coś pił? :).

LP w Warszawie nie należy się bać . Po prostu trzeba robić narrowband i z założenia odpuścić sobie LRGB.

Pozdrawiam

Maciek z Drugiego Końca Stolicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem,ponieważ sam posiadam w/w kamerkę+ komplet filtrów do narrowband należy przy filtrach wąskopasmowych wykonywać ekspozycje co najmniej 20-30 minutowe.Wtedy zabawa w narrow ma sens.Oczywiście należy zebrać też sporo materiału by uśrednić szum i wydobyć szczegół.

Możesz mi napisać jakim programem składałeś ten materiał?

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to lustrzane odbicie nie jest jakąś przypadłością Pixinsight;a?

To nie jest przypadłość PixInsight'a tylko MaxIm'a.

MaxIm zapisuje pliki z lustrzanym odbiciem w poziomie tego co widać po pobraniu klatki.

Opieram to na tym, że przy otwieraniu plików z Artemis Capture (oprogramowanie Atika) wszystko jest ok w PI. Na dodatek Fits Liberator też wyświetla lustro jak otworzy się plik MaxIm'a.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej nieobecności:

Oczywiście pierwsza wolna dziura w chmurach i podreperowałem deficyt fotonów :)

a to właściwie dzięki Pawłowi (Pav1007)

ojtam ojtam :-))) samemu też byś palił :-)

 

Powiem szczerze, jeszcze mocniej się zdziwiłem po propozycji Pawła aby zacząć zgarniać fotony poprzez filtr HA 7nm

Na ale co tam, pomyślałem, Paweł ma doświadczenie wie co mówi - jak się później okazało wiedział co mówił :)

Dziękuję :-)

 

Bursztynowy napój w szklance, (ale bez chmielu :),

oj tak :-) smacznie było :-)

 

Guider mam wycentrowany w oś TSAPO65Q najwyżej będzie z małą rotacja bo mam małą matrycę - montaż powinien sobie poradzić z dryftem.

No właśnie polarna była przestrzelona, deklinacja spierdzielała jak mysz przed kotem niestety (swoją drogą Piotr ma fajnego kocura :-) ). Ale jak patrzyłem na zdjęcie to dużej rotacji nie było.

 

Start sesji 1200 s - ja myślę grubo - z ciekawości śledze wykres guidingu.

20 minut do dużo jak na studnię Atika, ale patrząc na to co się zarejestrowało to 10min było by za mało zdecydowanie. Niestety LP warszawy jest tak ogromne, że żeby coś się przebiło to trzeba trochę palić.

 

- z moich ust pada krótkie orzesz k.....

- wolne tłumaczenie na j.ang. WOW.

hehehehe :-)

 

Niepojechane gwiazdy i ostre - wyraźny zarys głowy konia.

Jak na te warunki w ogóle nie spodziewałem się takich efektów.

Piotr, dodaj, że na początku mieliśmy pojechane gwiazdy jak cholera... przecinki straszne. Do czasu aż na TV (bo oglądaliśmy efekty pracy na lapku podłączonym do TV) pokazałem Piotrowi jedno z moich fotek i... okazało się, że też tam były przecinki. Cóż... jak się trochę wypije to nie zwraca się uwagi czy obraz jest przeskalowany do formatu 16:9 :-). Jak wróciło do 4:3 to i przecinki zniknęły :-)))

 

Paweł, pokazał że bardzo dobrze zna realia naszego Bemowskiego nieba.

a ja sobie uświadomiłem, że sporo nocy odpuściłem - no bo LP po zenit....

- szkoda.....

Piotr, lepiej późno niż wcale. Narrowband to klucz do miejskiego nieba :-)

 

Co do jakości guidingu, wydaje mi się że Paweł ocenił mój NEQ6 jako całkiem niezły egzemplarz, choć nie robiłem tuningu, tylko standardowe czynności (likwidacja luzów i poprawa docisku śrub )

Miał porównanie, bo też używa SW.

Dobrze prowadził, w granicach +/- 1", w porywach do +/- 1,25"

 

Co do efektów, w załączeniu stack bez artyzmu i obróbki - surowa klatka - drobna korekta levelsami.

Podoba mi się :-) Choć wypadało by nad nią chwilę popracować :-) mam ten stack i coś pokombinuję w wolnej chwili.

 

Zauważyłem że mój TSAPO65Q nie ma problemu z dociśniętymi celami - gwiazdy nie są trójkątne, a te jaja na jasnych gwiazdach są wynikiem pików- które zrobiłem z Pawłem wychodząc na balkon :)

Piotr, po przyjrzeniu się temu zdjęciu wydaje mi się, że może mieć. Ale żeby być pewnym zrób test - sfotografuj jasną gwiazdę przed i za ogniskiem. Zobaczymy wtedy.

 

Pozostaje mi tylko dosmażyć 3x tyle klatek i usunąć szum i wydobyć sygnał,

i tak zrobię, bawet jeśli będę widział LP po zenit.

Zgadzam się :-)

 

Na koniec podziękowania dla Pawła za poświęcony czas.

Nie ma problemu :-) Fajnie się spotkać, pogadać i przy okazji coś zfocić :-) Next time u mnie na miejscówce :-)

 

 

A to wy z Bemowa? I nie daliście znaku? Sfrustrowany zamarzniętymi szynami w obserwatorium z chęcią bym wpadł do was na odstresowanie.

Adam, nie miałem do Ciebie kontaktu choć przyznam, że pomyślałem o Tobie :-)

My z Bemowa, 2 przystanki od Astromarketu :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś przy Górczewskiej? Ja mieszkam w sąsiednim budynku obok Astromarketu :D

Też :-)

Ja mieszkam na Karabeli (skrzyżowanie Lazurowa/Człuchowska) :-)

 

"Dobrze prowadził, w granicach +/- 1", w porywach do +/- 1,25"..."

Panowie,macie może zapisany login z sesji?

Jakim programem guidowaliście?

Guidowaliśmy Maximem 5.23 (ma możliwość pokazania guidingu w arcsek).

przy 420mm dla Atika 314E przypada 2,27" na px... więc "porywy" doświetliły kolejne piksele.

 

jak wychodziliśmy na balkon, lub coś się poruszyło to wykres wychodził daleko poza skalę... niestety to blok :-(

 

logów niestety nie mamy :-( nie włączyliśmy zapisu w Maximie.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś przy Górczewskiej? Ja mieszkam w sąsiednim budynku obok Astromarketu

A to wy z Bemowa? I nie daliście znaku? Sfrustrowany zamarzniętymi szynami w obserwatorium z chęcią bym wpadł do was na odstresowanie.

 

 

Adam, blisko mamy bo ja mieszkam w bud JW.Construction (Mordor - jak niektórzy ochrzcili to osiedle)

Następnym razem, damy znać na priva.

 

Zbuffer ma rację- o tych gwiazdkach dużo moźna powiedzieć, ale na pewno nie to że są okrągłe. Maquu też masz rację...

Koń Wam się obrócił - czy koń coś pił? .

LP w Warszawie nie należy się bać . Po prostu trzeba robić narrowband i z założenia odpuścić sobie LRGB.

Pozdrawiam

Maciek z Drugiego Końca Stolicy

 

Ok, przkonaliście mnie co do wady mojego APO.

w zasadzie powinienem profilaktycznie poluźnić pierścień, ale bez dostępu do klucza, popatrzyłbym tylko jak jest zbudowany.

Nie chciałem niepotrzebnie rozbierać refraktora aby nie zasyfić kurzem środka.

Może podejdę do Adama, i skorzystam z jego narzędzia - albo poproszę o usługę.

 

Co do konia:-)

 

Koń nam się obrócił bo nie było dla niego nic do picia :) - pogniewał się...

 

A tak na serio, To pixinsight robi hocki klocki z obrazkami.

Pix robi mirror tego co otrzyma z Maxima - po porównaniu ze zdjęciami szerokiego kadru z netu mam pewność że Pix tutaj bruździ.

 

Ponieważ przed publikacją zdjęć zapominam o zmianie stron - umówmy się że koń zmienia orientację na żądanie.

Wyślijcie message na priv - to może dokleję funkcję mrugania okiem :)

 

Pozdrawiam

Ptr.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pix robi mirror tego co otrzyma z Maxima - po porównaniu ze zdjęciami szerokiego kadru z netu mam pewność że Pix tutaj bruździ.

Większość fit'sów sczytanych z matrycy jest flip'niętych. Żeby było prawidłowo trzeba je "dobić". Maxim robi to defaultowo (tak odczytuje od razu), inny soft niekoniecznie. PI jest z natury rzeczy "analityczny", więc nic sam z obrazem nie robi. Żeby było ok, trzeba zrobić odbicie lustrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To nie jest przypadłość PixInsight'a tylko MaxIm'a.

MaxIm zapisuje pliki z lustrzanym odbiciem w poziomie tego co widać po pobraniu klatki.

Opieram to na tym, że przy otwieraniu plików z Artemis Capture (oprogramowanie Atika) wszystko jest ok w PI. Na dodatek Fits Liberator też wyświetla lustro jak otworzy się plik MaxIm'a.

Generalnie prawda, ale.....

Maxim nic nie odwraca, podaje obrazek taki jak widzi go kamera. Kamery (np. na pewno tak robi SBIG) , a właściwie ich soft podają obrazek taki , jak widzimy go przez wizjer np. DSLRa czyli prawa strona klatki to prawa strona góra klatki to góra. I w tym sensie obrazek jest odwrócony, bo przecież obiektyw czy teleskop odwracają obrazek ( optyka, w moim czasie szkoła podstawowa klasa siódma :) .

PixInsight wykonuje " z klucza" odbicie lustrzane w pionie, czyli odwraca FITSa " do góry nogami".

Pozdr.

Maciek.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.