Skocz do zawartości

Problem z Canonem


grzesiek508

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakichś dwóch miesięcy zajmuję się astrofotografią DS. Zdjęcia wykonuje Canonem 450D niemodyfikowanym i mam taki problem, na około połowie klatek pojawia mi się taki ciemniejszy pas. Próbowałem robić zdjęcia na różnych czsach i ISO ale to nie ma znaczenia pociemnienie dalej się pojawia. Poniżej podaje przykład, zdjęcia robione tej samej nocy na takim samym ISO i czasie, jedno z pociemnieniem drugie bez.

 

Format JPEG

Czas 100s

ISO 1600

 

post-19972-0-72893200-1355849204_thumb.jpg

post-19972-0-05465000-1355849243_thumb.jpg

 

Czy może ktoś z was miał taki problem ze swoim Canonem i czym on może być spowodowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś podobnego w moim 20D - jest to cień z lusterka w aparacie podniesionego podczas naświetlania klatki. W zależności od ustawionej przesłony w obiektywie, lub konfiguracji sprzętu jakim robisz zdjęcia, będzie on większy lub mniejszy. Być może w Twoim przypadku powód jest ten sam - oba zdjęcia robiłeś tą samą konfiguracją - obiektyw, przesłona, etc? Bez problemu odpowiedni flat sobie radzi z tym problemem.

Jeśli obie klatki robiłeś dokładnie tą samą konfiguracją, to problem pewnie leży gdzie indziej i nic mi nie przychodzi do głowy oprócz jakiejś wady matrycy (odpukać)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś podobnego w moim 20D - jest to cień z lusterka w aparacie podniesionego podczas naświetlania klatki. W zależności od ustawionej przesłony w obiektywie, lub konfiguracji sprzętu jakim robisz zdjęcia, będzie on większy lub mniejszy. Być może w Twoim przypadku powód jest ten sam - oba zdjęcia robiłeś tą samą konfiguracją - obiektyw, przesłona, etc? Bez problemu odpowiedni flat sobie radzi z tym problemem.

Jeśli obie klatki robiłeś dokładnie tą samą konfiguracją, to problem pewnie leży gdzie indziej i nic mi nie przychodzi do głowy oprócz jakiejś wady matrycy (odpukać)...

 

Hmmm.... czytasz co piszesz???:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Hmmm.... czytasz co piszesz??? :)

 

Dokładnie o co Ci chodzi ? Wprowadzasz tylko niepotrzebne zamieszanie.

 

Do autora wątku. Na ile problem się powtarza - tzn jak często zdarzają się takie klatki - czy to jedna po drugiej wyszły takie "różne"?

Miałem podobne zaświetlenie, z tym że jednego z rogów kadru podczas jednej sesji. Okazało się że to było spowodowane wpadaniem światła diody zasilacza od montażu poprzez wizjer lustrzanki. Od tego czasu staram się zwracać uwagę, żeby nic nie świeciło podczas sesji w stronę aparatu. Zaklejam czarną taśma izolacyjną te diody które mogą szkodzić oraz zakrywam wizjer Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie klatki zdarzają się dość często, tak jak napisałem w pierwszym poscie około połowy wszystkich klatek. Zdarza sie ze kilka pod rząd jest z tym zaświetleniem, a zachwile wszystko jest dobrze. Te dwa zdjęcia zosrały wykonane jedno po drugim. Co do podniesienia lusterka wydaje mi się że przymyka się do końca, robiłem próby patrząc na lusterko i raczej jest ok. Będe musiał wykonać próby z zaklejonym wizjerem i osłoniętym aparatem.

Jolo a jak sprawdzić czy jest to jest cień lusterka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się silił na złośliwości, więc zapytam po prostu - o co chodzi?

 

Bynajmniej nie byłem złośliwy... Pisałes o przysłonach i obiektywach, podczas gdy body było zapięte do teleskopu...

Po drugie... dwa razy napisałes o 'dokładnie takiej samej konfiguracji' - podając za każdym razem odmienne rozwiązanie...

Bez żadnej złośliwości i absolutnie merytorycznie - po prostu z Twojego posta nic nie kumam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bynajmniej nie byłem złośliwy... Pisałes o przysłonach i obiektywach, podczas gdy body było zapięte do teleskopu...

Po drugie... dwa razy napisałes o 'dokładnie takiej samej konfiguracji' - podając za każdym razem odmienne rozwiązanie...

Bez żadnej złośliwości i absolutnie merytorycznie - po prostu z Twojego posta nic nie kumam :(

W pierwszym poście autor nie wspomniał nic o robieniu zdjęcia teleskopem - wielkość winiety od podniesionego zwierciadła zależałaby od ustawionej w obiektywie przesłony.

Pierwsze zdanie o konfiguracji jest pytaniem i jednocześnie podaniem rozwiązania.

Drugie zdanie nie jest już pytaniem i też nie jest podaniem rozwiązania a jedynie wskazaniem możliwego problemu.

Jaśniej nie potrafię...

Edytowane przez jolo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy dziennym fotografowaniu nie zauważyłes czasem problemów z AFem bo to by moglo sugerować luźne lusterko AF ? Zerknij do tego wątku http://astropolis.pl...e-winietowanie/

Na dziennych zdjęciach nie zauwarzyłem tego efektu.

 

Zrobiłem dzisiaj kilkanaście prób przez okno na odległych drzewach, z zakrytym wizjerem oraz świecąc w niego latarką i wszystkie zdjęcia jakie wykonałem dzisiaj są bez tego pociemnienia :uhm: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładni, na dziennych zdjęciach może nie być widać dostatecznie dobrze tego efektu. Więc zdejmij obiektyw, i patrząc na lustro zrób kilka fotek i zobaczysz czy lusterko autofokusa podnosi się również z lusterkiem głównym.

Edytowane przez omikron20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa lusterka się podnoszą, próby wkonałem na czasie 300s i nie zauwarzyłem żeby lusterka

Dokładni, na dziennych zdjęciach może nie być widać dostatecznie dobrze tego efektu. Więc zdejmij obiektyw, i patrząc na lustro zrób kilka fotek i zobaczysz czy lusterko autofokusa podnosi się również z lusterkiem głównym.

Obydwa lusterka się podnoszą, próby wykonałem na czasie 300s i nie zuwarzyłem żeby opadały.

A poprzednie próby o których pisałem w poście wyżej były robione jak już było ciemno na różnych czasach między 100s a 200s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze - temperatura pracy w jakiej robiłes zdjecia, mechanika w lustrzankach nie lubi zimna, migawka gubi czasy, mogą być tez problemy z lustrem a konkretnej z mechanizmem samopowrotnym lustra tam są spręzyny z tego co kojarzę, większość modeli ma w specyfikacji prace do min 0 st C. Nawet z sektora pro - osobiście zaobserwowalem nie trzymanie czasów migawki w granicach od 1/1000 do 1/8000 s. Przy temp -10 st C. Na sprzęcie 1D mk II wiec dość pancernym, warto dodać i to do programu testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Jolo a jak sprawdzić czy jest to jest cień lusterka?

Naświetl kilka klatek bez obiektywu/teleskopu naświetlając nocą niebo z podobnymi czasami bezpośrednio na matrycę. Wizjer zaklej taśmą. Jeśli na żadnej klatce nie będzie cienia to raczej jego źródłem musi być jakiś element w Twoim zestawie.

Czy te zdjęcia w pierwszym poście jakoś obrabiałeś? Zmieniałeś poziomy, krzywe? Czy ten cień widoczny jest od razu na ekranie aparatu? Czy jest taki sam na każdej klatce na której występuje? Zmieniałeś jakoś kolory, czy ten cień jest faktycznie zielonkawy? Czy miałeś już okazję robić fotki w różnych temperaturach (różnych przynajmniej o 10 st. C)? Jeśli tak, to czy to pociemnienie było takie samo?

Opadanie lusterka podczas ekspozycji (opisane przez Pav1007) mógłbyś sprawdzić naświetlając klatki aparatem obróconym o 180 stopni ("do góry nogami"), choć w ten sposób wyeliminujesz jedynie opadanie spowodowane grawitacją - jeśli opadanie związane jest z mechanizmem podnoszenia lustra, może ono występować w każdej pozycji aparatu.

Jakie masz dokładnie elementy w torze optycznym? Teleskop - focuser - jakieś pierścienie, przedłużki - aparat..., jeszcze coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naświetl kilka klatek bez obiektywu/teleskopu naświetlając nocą niebo z podobnymi czasami bezpośrednio na matrycę. Wizjer zaklej taśmą. Jeśli na żadnej klatce nie będzie cienia to raczej jego źródłem musi być jakiś element w Twoim zestawie.

Czy te zdjęcia w pierwszym poście jakoś obrabiałeś? Zmieniałeś poziomy, krzywe? Czy ten cień widoczny jest od razu na ekranie aparatu? Czy jest taki sam na każdej klatce na której występuje? Zmieniałeś jakoś kolory, czy ten cień jest faktycznie zielonkawy? Czy miałeś już okazję robić fotki w różnych temperaturach (różnych przynajmniej o 10 st. C)? Jeśli tak, to czy to pociemnienie było takie samo?

Opadanie lusterka podczas ekspozycji (opisane przez Pav1007) mógłbyś sprawdzić naświetlając klatki aparatem obróconym o 180 stopni ("do góry nogami"), choć w ten sposób wyeliminujesz jedynie opadanie spowodowane grawitacją - jeśli opadanie związane jest z mechanizmem podnoszenia lustra, może ono występować w każdej pozycji aparatu.

Jakie masz dokładnie elementy w torze optycznym? Teleskop - focuser - jakieś pierścienie, przedłużki - aparat..., jeszcze coś?

Powyższe zdjęcia są obrobione tylko GradientXTerminatorem, jego kolor jest zielonkawy, cień od razu widać na zdjęciu po jego wykonaniu i wygląda tak samo na każdej klatce robionej tego samego dnia. Zdjęcia robiłem w pażdzierniku i listopadzie rużnice w temperaturach mogły sięgać conajmniej 10st. C ale nie pamiętam.

Poniżej podaje przykłady z:

12 października stack kilku klatek obrobione poziomami i krzywymi

post-19972-0-60905000-1355949982_thumb.jpg

21 października jedna klatka nie obrabiane

post-19972-0-65036400-1355950192_thumb.jpg

Te w pierwszym poście są z 18 listopada.

Temperatura 12 pazdziernika była 7st. C, z innych dni nie pamiętam.

Elementy w torze optycznym to przejściówka EOS/T2 i te dwie złączki które są w zestawie z tubą

post-19972-0-19800500-1355950504_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze - temperatura pracy w jakiej robiłes zdjecia, mechanika w lustrzankach nie lubi zimna, migawka gubi czasy, mogą być tez problemy z lustrem a konkretnej z mechanizmem samopowrotnym lustra tam są spręzyny z tego co kojarzę, większość modeli ma w specyfikacji prace do min 0 st C. Nawet z sektora pro - osobiście zaobserwowalem nie trzymanie czasów migawki w granicach od 1/1000 do 1/8000 s. Przy temp -10 st C. Na sprzęcie 1D mk II wiec dość pancernym, warto dodać i to do programu testów.

Jutro jeszcze przeprowadze próby na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz, rozumiem, że te fotki z pierwszego postu to pojedyncze klatki? Czy od nich odejmowałeś jakieś darki? Zastanawia mnie jedna sprawa, na pierwszej fotce, w lewym dolnym rogu widać pojaśnienie amp glow, na drugiej tego pojaśnienia nie ma, czy przypadkiem ten cień to nie jest jakiś problem z odejmowaniem darków? No chyba, że zdjęcia są obrobione bez fotek kalibracyjnych. A może GradientXTerminatorem, jakoś dziwnie traktuje ten obszar zdjęcia. Wrzuć może jeszcze surowe klatki z tych sesji, bez jakiejkolwiek obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze zdjęcie o którym zapomniałem napisać. Robione było przez kit EF-S 18-55.

Robione było 20 października bez obrubki:

Skoro i w teleskopie i z obiektywem masz to pociemnienie to wygląda na sprawę wewnątrz aparatu.

Dla mnie wygląda to na winietę od lusterka w aparacie - położenie się zgadza (dół kadru), sam gradient też u mnie wygląda podobnie. Fakt, że pojawia się tylko na niektórych zdjęciach wskazywałby niestety jednak na jakąś wadę w aparacie :( Albo przy niektórych ekspozycjach zwierciadło nie podnosi się całkiem do góry, albo w trakcie długiej ekspozycji trochę opada (jak już sugerowano w wątku)... nic innego mi nie przychodzi do głowy póki co :(

Używasz funkcji wstępnego podnoszenia lustra podczas fotografowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zdjęciu z obiektywem kit, widać poza pociemnieniem, obromne pojaśnienie w prawym dolnym i idzie do góry kadru - to dopiero zagadka, - wymienić może byc to światło wpadające przez otwarty wizjer i odbija sie od podniesionego lusterka i gdzieś tam bokiem wyłazi, hmm dziwna sprawa kilka wad może się nakładać - ja bym po prostu oddał go do serwisu do sprawdzenia, zawsze tak robię raz na. Jakiś czas - diagnoza nic nie kosztuje w Canonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.