Skocz do zawartości

iOptron iO3300W montaż kieszonkowy - konkurencja dla AstroTraca?


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

iOptron zaprezentował ciekawą konstrukcję małego montażu wyjazdowego:

 

 

SkyTracker_white.jpg

 

 

Przy wadze własnej 1,1 kg posiada udźwig 3 kg

napęd silnika DC to 4 paluszki (baterie AA) wystarczają na 24 godziny ciągłej pracy

Małe wymiary 153x104x58 mm

mocowanie aparatu standardowy gwint 1/4" a do statywu 3/8"

Wyposażony jest w podświetlaną lunetkę polarną oraz kompas

 

Z tyłu wygląda tak:

iO3300W rear view.JPG

 

Opcjonalnie można dokupić głowicę kulową:

 

3305ballhead.jpg

 

Która wygląda dość ciekawie. Przede wszystkim jest dość niska i ma ciekawe mocowanie stopki

 

ballhead-skytracker.jpg

 

Jestem bardzo ciekaw jak ten montażyk sprawdzi się w terenie, bo wygląda na ciekawą konkurencję dla AstroTraca, tym bardziej, że jest sporo tańszy i nie posiada tego uciążliwego ograniczenia AstroTraca jakim jest ograniczona długość ekspozycji

 

w TS kosztuje niecałe 380 €

 

więcej tu: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5940_iOptron-SkyTracker---Star-Tracker-Nachfuehreinheit-fuer-Astrofotografie.html

jest nawet jakieś zdjęcie samplowe, ale niestety małej rozdzielczości, niewiadomo nic o długości ekspozycji, wiadomo tylko, że ogniskową 200mm

 

albo na stronie producenta: http://www.ioptron.com/index.cfm?select=category&cid=91af533f-b0e2-4dd6-92eb-681025cbb317

 

Generalnie, montaż podobny trochę do Vixena Polarie: http://astropolis.pl/topic/35853-czy-to-nowy-montaz-ultra-mobilny-vixena/

ale, w porównaniu z nim, ma tę zaletę, że posiada w obudowie mechanizm do ustawiania kąta elewacji Polarnej, bez konieczności stosowania jakiś wygibanych statywów, czy dodatkowych głowic

 

 

Edytowane przez sumas
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie samplowe nie jest z tego montażu. Jak będziemy go mieć w ofercie to napiszę coś więcej. Póki co, trudno powiedzieć, jak się będzie sprawował. Od Vixena ma szansę być lepszy, ale do Astrotrac'a nie można go porównać (3kg vs 15kg nośności). To są dwie różne kategorie. Na pewno dla kogoś, kto chce działać tylko samym aparatem z obiektywem do 200 mm, takie gadżety będą idealnym rozwiązaniem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny ten montaż. Wygląda jak rozsądnie zmodyfikowany Vixen Polarie. Szczególnie wbudowany wedge z wygodną regulacją elewacji jest tu fajnym dodatkiem. No i pozbyli się tego odpustowego wyglądu, który z pewnością w oczach wielu potencjalnych nabywców kojarzył się z drogą zabawką a nie narzędziem. Nie podoba mi sie jedynie sposób mocowania / blokowania lunetki biegunowej.

 

Jeśli nie będzie jakiejś wpadki z dokładnością prowadzenia to myśle, że AT bedzie miał bardzo dużą konkurencję. Mam nadzieje że iOptron przywoła do porządku Astrotraca, ktory poczuł sie monopolistą w tym segmencie rynku - ceny na akcesoria ma chore, a serwis żenujący. I nie pomoże AT nawet te 15 kg nośności, bo przypuszczalnie 80-90% ludzi i tak wykorzystuje go tylko z lustrzankami i obiektywami foto. W tym momencie za AT + lunetkę b. + nieoryginalny wedge trzeba zapłacić ponad 3000 zł. iOptron będzie za połowe tej ceny. Jest do tego o wiele bardziej kompaktowy. Kto by pomyślał że kiedyś AT bedzie sie wypominać jego rozmiar ;).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam, że to inna liga. Akurat sam korzystałem z małego refraktora na AT i na pewno na tym wiatraczku by się nie dało.

Dokładności prowadzenia AT też nie osiągnie bo przekładnia jest za mała - ogniskowe powyżej 200 mm raczej odpadają.

 

Poza tym AT jest sexy space tech ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nie pomoże AT nawet te 15 kg nośności, bo przypuszczalnie 80-90% ludzi i tak wykorzystuje go tylko z lustrzankami i obiektywami foto....

Otóż to.

 

 

Przejrzałem opublikowaną instrukcję obsługi: http://ioptron.com/images/up/SkyTracker_Manual.pdf

i mam już parę uwag:

 

 

* Patent na montowanie baterii w dodatkowym zasobniku jest wręcz niezrozumiały:

 

SkyTracker baterie.JPG

 

aż się prosi, aby baterie były wkładane bezpośrednio w obudowę montażu.

Po za tym, trochę razi ta widoczna wiązka kabelków, przechodząca w otworze zapinki klapki od baterii. Już mniejsza o estetykę, ale nasuwa się pytanie, czy to nie będzie obcierać jedno z drugim?

 

* Wygląda na to, że ustawianie elewacji bieguna posiada mikroruchy:

 

SkyTracker ustawianie.JPG

 

regulacji dokonuje się dolnym pokrętłem (to chyba jest nawet jakiś kawałek zębatki ślimakowej) a więc będzie precyzyjnie. Ta boczna śruba jest chyba tylko dociskiem.

Ale w takim razie, regulację azymutu bieguna trzeba będzie już wykonywać samym statywem, który powinien być wyposażony w obrotową kolumnę centralną, bo inaczej trzeba by przestawiać nogi statywu.

 

* Mocowanie Polarnej

 

SkyTracker mocowanie polarnej.JPG

 

Tak jak już pisał Marek_N mogłoby być lepiej rozwiązane. Zamiast tej śruby blokującej, przydałoby się połączenie gwintowane. Tylko podejrzewam, że zrobili takie dlatego, że podświetlenie lunetki jest "zewnętrzne" tzn. dioda podświetlenia jest zamocowana w obudowie montażu. Wyszło przez to pewnie taniej, ale ucierpiała na tym precyzja mocowania lunetki.

 

* "Mapka" lunetki polarnej, na pozór wydaje się, że jest skomplikowana:

 

SkyTracker polarna.JPG

 

ale po zapoznaniu się z instrukcją, ustawianie na biegun będzie bardzo proste. To po prostu podziałka zegarowa, a te koncentryczne kręgi symbolizują szerokość geograficzną. Są ich dwie grupy. Wewnętrzne do ustawiania na hemisferze północnej, zewnętrzne do ustawiania bieguna na półkuli południowej. Po za tym producent dostarcza aplikację do iphona, mam nadzieję, że dołożą ten programik również na androida, czy normalnego peceta, czy w ogóle jako aplikację webową.

 

Ale ogólnie ten montażyk wygląda pozytywnie, choć już nawet na obrazkach manuala widać, że nie jest to japońskie, wypieszczone cacuszko w rodzaju TOASTpro. Ale oby tylko prowadził w miarę poprawnie, to będzie ciekawa propozycja na ultra kompaktowy sprzęt wyjazdowy, za relatywnie nieduże pieniądze.

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunetka jak w pozostalych montazach iOptrona. Swoja droga bardzo dokladna. A tak przy okazji kilka innych nadchodzacych nowosci iOptrona. Nie wiem juz skad sciagnalem te zdjecia, wiem tylko, ze z jakiejs chinskiej strony. Jak bym mial w ten sposob naruszyc prawa autorskie to prosze admina o usuniecie posta.

164624wy9eliyywweiyylx.jpg

164631vk84typxgvkxjz5x.jpg

164640b2zqtj0xw02lhggr.jpg

165258pwkft5zj6v92jwf2.jpg

165311ljlldq11jx511k9z.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie dziwi ten osobny pojemnik na baterie - standardowe rozwiązanie pozwalające zastąpić baterie alkaliczne baterią akumulatorów.

 

Jeżeli już chodzi o baterie do naszych zabawek, to polecam jednye ładowalne baterie alkaiczne Pure Energy. Idealne do astrotraków, ponieważ jako jedyne mają napięcie 1,5V. Mało tego, baterie te są ekologiczne i w wielu krajach można je bezpiecznie wywalić do kosza, bez obawy o środowisko.

 

http://www.komputerswiat.pl/nowosci/sprzet/2009/50/ladowalne-baterie-alkaliczne-pure-energy.aspx

 

http://www.pureenergybattery.com

 

Amper

Edytowane przez Amper
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda montaż od środka:

 

SkyTracker_inside.jpg

 

znalezione na jakimś niemieckim forum

Trzeba przyznać, że wygląda nie najgorzej.

a po ilości kabelków można sądzić, że ten serwomotorek ma jakiś enkoder, czy jakieś inne sprzężenie zwrotne kontrolujące położenie, czy prędkość

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś prosty enkoder tam jest, dlatego że nie użyli silnika krokowego tylko DC, więc musi mieć kontrolę prędkości. Problem jest jednak taki sam jak zawsze - enkoder jest na wale silnika a nie na osi RA, czyli wszystko zależy od dokładności wykonania przekładni. Oczywiście na osi RA po prostu nie da się go zrobić z zadowalająca rozdzielczością bo kosztował by sam kilka razy tyle co ten montaż.

 

Generalnie ja się dziwię, że tego typu montaży nikt u nas na forum nie robi na własną rękę - powstał przecież AstroWalker, który jest bardziej skomplikowany a taki "wiatraczek" z kontrolą prędkości nie....

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego, że ciężko znaleźć wykonawcę do takiej przekładni ślimakowej. Takie silniczki kosztują parę euro na ebayu, a jak kupisz hurtem w Chinach to pewnie po dolarze za sztukę. W Astrowalkerze jest zwykła śruba z marketu, bo wykonanie nie musi byc tam tak dokładne, jak w przypadku ślimaka. Obstawiam, że przekładnia to z 70% kosztu całego urządzenia.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda montaż od środka:

 

attachicon.gifSkyTracker_inside.jpg

 

znalezione na jakimś niemieckim forum

Trzeba przyznać, że wygląda nie najgorzej.

a po ilości kabelków można sądzić, że ten serwomotorek ma jakiś enkoder, czy jakieś inne sprzężenie zwrotne kontrolujące położenie, czy prędkość

 

Bardzo podoba mi się to rozwiązanie, no i przewaga nad AT w czasie prowadzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nie 70%, ale zapewne sporą część ceny

bo "gupia" lunetka polarna kosztuje 50$

SkyTracker Camera Mount: http://www.ioptron.com/index.cfm?select=productdetails&phid=6fffc3fe-5b3c-4489-9b45-e6f6fd972a55 - 348$

SkyTracker with Polar Scope http://www.ioptron.com/index.cfm?select=productdetails&phid=0193c9ab-b455-4fb1-9534-ef192192a93f - 399$

 

o kurcze! jeszcze 2 dni temu ceny mieli z promocją i jak pamiętam; montaż bez lunetki kosztował 299$, z lunetką niecałe 350$

Wygląda na to, że lepiej nie pisać o nowościach, bo producenci od razu wyczują zwiększone zainteresowanie towarem na swojej stronie ;)

 

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się to rozwiązanie, no i przewaga nad AT w czasie prowadzenia :)

 

ale tak pacząc na upakowanie tej elektroniki na płytce, raczej nieprędko doczekamy się wersji z gniazdem na guider

bo widać, że niema gdzie go upchnąć

 

 

i jeszcze jedno - ten otwór na diodę podświetlenia lunetki, to miejsce powinno być chyba jakoś uszczelnione, bo jest tak umiejscowione, że aż się prosi, żeby było zalewane przez wodę, spływającą po montażu, na skutek kondensacji i focenia w wilgotne noce

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szerokich kątów i lekkich setupów ok, ale powiem szczerze-na korzyść AT przemawia właśnie quide, miałem obie wersję AT

pierwszą bez quide i drugą "z". Różnice w efektach były bardzo duże, w pierwszej wersji trudno było na 200mm lustrzanką

(nie było to full frame więc realnie jakieś 300mm) wypalić nieporuszone ekspozycje rzędu minuty, czasem się dawało, czasem nie.

Potem miałem wersję z quide w jednej osi i to była jednak eureka - TS65 + FLI dawało nieporuszone kadry na 3-4 minutach.

Problemem był tylko czas prowadzenia w AT, zanim ustawiło się setup na polarną, złapało gwiazdkę do guide,

odpowiednio przeosiowało kamerkę żeby guiding był we właściwej osi, znalazło obiekt, ustawiło focuser to montaż

wykonywał już połowę "obiegu" i był problem z zebraniem materiału. Osobiście uważam że inwestowanie w takie wynalazki jest

dość dyskusyjne i lepszym rozwiązaniem jest "tachanie" cięższego paralaktyka na sesje. W przypadku korzystania

z transportu lotniczego, czy wyjazdów gdzieś daleko - takie maszynki mają sens, ale z tego szybko się niejako "wyrasta".

 

Są ludzie którzy wykonują AT ekspozycje na dłuższych ogniskach tylko wtedy setup przypomina już niestety wielkością

montaż paralaktyczny - więc troszkę jest to tzw. zawracanie d...

 

Jest to typowo wakacyjny sprzęt którego zaletą jest możliwość zabrania do samolotu lub na szybkie wyjazdy kiedy mamy problem z miejscem

na sprzęt - i nic ponadto.

 

_______________________________

Ale ten ALT-AZ Ioptrona wygląda miodnie...transmutacja montażu pralaktycznego, znacznie lepiej prezentująca się wizualnie od

takiego samego patentu jaki wprowadziło SW czyli EQ6 "na poziomo" ;)

 

 

 

A.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście do "dedykowanych" wyjazdów astrofoto, lepiej zabrać już coś poważniejszego - cięższego.

ale ile razy Andrzeju, pojechało się gdzieś służbowo, czy z rodziną, czy znajomych, w jakieś czarodziejskie miejsce, by na miejscu żałować, że nie zabrało nawet lornetki.

Takie montażyki właśnie do tego służą. Niewiele większe od aparatu, wystarczy jeszcze tylko jakiś statyw i już można się bawić, a przynajmniej nie żałować, że "takie niebo" się marnuje. I nie wierzę, że z tego się kiedyś wyrośnie ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są ludzie którzy wykonują AT ekspozycje na dłuższych ogniskach tylko wtedy setup przypomina już niestety wielkością

montaż paralaktyczny - więc troszkę jest to tzw. zawracanie d...

 

Jest to typowo wakacyjny sprzęt którego zaletą jest możliwość zabrania do samolotu lub na szybkie wyjazdy kiedy mamy problem z miejscem

na sprzęt - i nic ponadto.

 

Przymierzam się powoli do zakupu AT, chociaż roważałem i Vixena Polarie jak i iOptrona SkyTracera z tego chodźby względu, że:

AT w wersji mocno obkrojonej (bez piera, przeciwag) jest w sumie mały, zgrabny i szybki do rozłożenia (fakt, że drogi :( - ). W połączeniu z samym statywem oraz lustrzanką tworzy wypadowy sprzęcik. Zaś do wyjazdów np. zlotowych w wersji z pierem jest w stanie udźwignąć większą ogniskową (wiadomo, że na dłuższy wyjazd i tak zabieramy kupę gratów samochodem, a nie idziemy w teren na piechotkę, czy rowerem).

 

PS. To są takie moje luźne przemyślenia na ten temat, jeżeli chrzanię głupoty to proszę minie oświecić :D

 

Czy statyw drewniany np. taki http://www.fotomarket.com.pl/statyw-berlebach-report-8043-natura.html byłby jakąś alternatywą dla piera ? Pytam, bo nie wiem, czy mój Manfrotto 190XPROB dałby radę z TSAPO65Q lub chciażby z moją 400/5.6L ?

Edytowane przez KrzysztofZ
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.