Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

:) już mam powoli zapytania o kolejne urządzenia. Mam już poprawiony projekt płytki, tylko zastanawiam się czy nie zostawić zamienionego plusa z minusem żeby być 'kompatybilnym wstecz' :D

 

Sprzęt jest już pod moją choinką :) Kręci silniczkiem bez problemów. Podobnie jak sp3occ przerobiłem zasilanie. Operacja za pomocą ostrego noża zajmuje 15 min razem z lutowaniem kabelków. W mojej ocenie warto zmienić to w nowej wersji płytki.

Edytowane przez amber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś wreszcie nareszcie dotarł silnik (ten z linku 39BYGH402B)

 

i mam pytania - w PDFie mamy taki schemat

 

bipol.jpg

 

czy wystarczy że podepnę piny silnika pod wtyczkowe 1,3,5,7 czy też mam zmostkować parami kabelki ??

 

Gniazdo RJ45 posiadające 8 wyprowadzeń połączonych w cztery pary po dwa wyprowadzenia
sterujące bipolarnym silnikiem krokowym
- czyli sprawa załatwiona hardwarowo :D

 

czy kabel w pierwszym przypadku wystarczy telefoniczny 4 żyły czy w drugim przypadku skrętka UTP wystarczy ??

 

AstroPozdro

 

akcja sklejania wszystkiego "do qpy" nabiera tempa

 

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłączysz wtyk RJ45 z zaciśniętą skrętką ethernetową to masz cztery pary. Podłączasz jak na rysunku i kula się :)

Albo w odwrotną stronę (jak u mnie), wtedy zamienisz końce jednej cewki silnika i gra.

Nie możesz dać 1,3,5,7 bo 5 i 7 jest podłączone na płytce do drugiej cewki silnika. Zrobiłbyś zwarcie.

Skrętka UTP oczywiście wystarczy, ja zastosowałem SFTP z linką ale tylko dlatego, że miękki.

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie a ja mam taką przypadłość. Mój wyciąg startując od zera, po kilkukrotnym przejechaniu do prawie całego wysuwu tj 18000 kroków i powrocie niby do stanu zero tj 18000 kroków nie wraca na swoje pierwotne miejsce czyli zero, brakuje mu jakieś 2,5 mm. Dokładniej wygląda to tak, że po wpisaniu w Maximie w okienko Incremental wartości 18000 i kliknięciu komendy move out focuser jedzie te 18000 kroków od 0 czyli pozycji najbardziej zbliżonej do obiektywu. Następnie klikamy move in i focuser powinien wrócić teoretycznie do stanu 0, jednak po wykonaniu 18000 kroków wstecz, na wyciągu pozostaje szczelina około 1 mm szerokości. Ponowne wykonanie powyższych czynności szczelina powiększa się o około kolejny milimetr. Po trzech takich powtórzeniach move in i move out szczelina osiąga około 2,5 mm i przy kolejnych powtórkach już się nie zwiększa. Jeśli byłby to backslash to chyba każdorazowe wysunięcie i wsunięcie wyciągu zwiększałoby tą szczelinę, prawda i podobnie byłoby jeśli źle dobrałbym rozmiar kroku? Co do rozmiaru kroku wysunąłem focuser na 10000 kroków i zmierzyłem ten dystans suwmiarką co potwierdziło mi wartości jakie wprowadziłem. Czy ktoś z Was jest w stanie powiedzieć mi co to może być i czy to jest istotny błąd przy focusowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tadeo - połączenia są sparowane tylko dlatego żeby ewentualny większy prąd sterowania silnikiem rozłożyć na dwie pary styków złącza RJ45, bo złącze to jak wiadomo do czego innego służy :)

@wtw - ciężko tak stwierdzić bez dodatkowych 'badań' :) Może np nanieś kropkę na obwód pokrętła ostrości i przejedź tak jak piszesz i sprawdź czy kropka wraca na swoją poprzednią pozycję. Jeśli tak to znaczy że układ prawidłowo liczy kroki i problem leży w wyciągu - jeśli to Crayford może należy nieco mocniej docisnąć ośkę do drawtube? Czy taki objaw występuje w dowolnej pozycji wyciągu (w sensie w pionie i poziomie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd może wynikać TYLKO z uślizgu wyciągu. Przekładnia, którą masz to przekładnia zębata, więc nie ma marginesu na błąd, tylko wyciąg.

Jeśli ostrzysz ręcznie to nie jest wielki problem ale jeśli z automatu to musisz wyeliminować element ślizgający się, JOLO zdążył dopisać jak...

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak mam nie podpinać pod 5 i 7 ??

 

z silnika wychodzą 4 kabelki - z wtyczki RJ45 wychodzą 4 kabelki - to mam podpiąć tylko 2 ?????

przecież muszę podpiąć kabelek z silnika do wtyczki RJ45

1 lub 2 - jeden kabelek silnikowy

3 lub 4 - jeden kabelek silnikowy

5 lub 6 - jeden kabelek silnikowy

7 lub 8 - jeden kabelek silnikowy

 

tak czy nie ???

bo już się pogubiłem a gdzie tu jeszcze do kółek pasków czy nie daj boże liczenia kroków czy przekładni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak mam nie podpinać pod 5 i 7 ??

 

z silnika wychodzą 4 kabelki - z wtyczki RJ45 wychodzą 4 kabelki - to mam podpiąć tylko 2 ?????

przecież muszę podpiąć kabelek z silnika do wtyczki RJ45

1 lub 2 - jeden kabelek silnikowy

3 lub 4 - jeden kabelek silnikowy

5 lub 6 - jeden kabelek silnikowy

7 lub 8 - jeden kabelek silnikowy

 

tak czy nie ???

bo już się pogubiłem a gdzie tu jeszcze do kółek pasków czy nie daj boże liczenia kroków czy przekładni :D

Z wtyki wychodzi 8 łączysz 1 z 2, 3 z 4, 5 z 6, 7 z 8 i masz cztery kabelki jak przy silniku.

 

1,2 podłączasz pod początek pierwszej cewki, 3,4 koniec pierwszej, 5,6 początek drugiej, 7,8 koniec drugiej i PASI....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czy ktoś z Was mógłby napisać w skrócie jak automatycznie ustawia się ostrość w Maximie Dl oraz w FocusMaxie? Chodzi mi o to co i jak trzeba ustawić, jakie parametry wpisać itp.

Np. co należy wpisać w tym oknie w polu oznaczonym 1 i 2

Maxim Dl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czy ktoś z Was mógłby napisać w skrócie jak automatycznie ustawia się ostrość w Maximie Dl oraz w FocusMaxie? Chodzi mi o to co i jak trzeba ustawić, jakie parametry wpisać itp.

Np. co należy wpisać w tym oknie w polu oznaczonym 1 i 2

 

W oknie nr 1 wpisałem ilość kroków potrzebnych do całkowitego wysunięcia wyciągu. Ze sporym zapasem. Później skorygowałem do liczby niewiele mniejszej od pełnego wysuwu (u mnie akurat 35000).

Natomiast okno nr 2 służy do ręcznego ustalenia pozycji focusera. Tej pozycji nie zmieniałem. Software ustala pozycję wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wtyki wychodzi 8 łączysz 1 z 2, 3 z 4, 5 z 6, 7 z 8 i masz cztery kabelki jak przy silniku.

 

1,2 podłączasz pod początek pierwszej cewki, 3,4 koniec pierwszej, 5,6 początek drugiej, 7,8 koniec drugiej i PASI....

 

tośmy się nagadali :)

mi chodziło o to że jak już mam zmostkowane pary pinów na wtyczce już na samym urządzeniu MotoJoloFocuser (robocza nazwa dla produkcji masowej w świat MJF :D)

to nie muszę zarabiać wtyczki RJ45 pełnym kablem UTP 8 żył

 

tylko wziąłem zwykły kabel telefoniczny 4 żyłowy - zakułem sobie co drugi pin na wtyczce RJ45 i zlutowałem z silnikowymi

 

właśnie to zrobiłem i już jestem po testach z pełnym wypasem - zasilacz etc

wszystko ładnie pięknie działa (mam chyba tylko nie tą wtyczkę zasilacza bo nie łączy mi standardowo muszę ją troszkę przegiąć)

ale generalnie jestem już na etapie zamawiania kółek i pasków

wolałbym organoleptycznie namierzyć sklep w Toruniu i na miejscu zmacać co i jak

a jak nie - zamówię przez net i wtedy pozostaje tylko czekać na pogodę

muszę odgrzebać "syfmiarkę" i zobaczyć ile fi mają obie ośki pod kółka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, a ja już chciałem jechać do Torunia :) :) :)

Masz zupełną rację. Pomieszałem dlatego, że nie zarabiałem wtyku tylko wykorzystałem kawałek kabla. Dlatego złączyłem kabelki.

W wątku gdzieś były linki do firm z kółkami i paskami.

Ja muszę jeszcze jeden długi, chcę dostosować focuser do ostrzenia obiektywu foto z kamerą i aparatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W FokusMaxie nie wpisujesz nic. Ustawiasz ostrość mniej-więcej ręcznie , celujesz dokładnie w centrum gwiazdkę 4-5 mag i patrzysz co system robi. I tyle.

Dzięki Wessel, szkoda że wczoraj tego nie wiedziałem, bo nie szarpałbym się z ustawianiem ostrości w samym Maximie, który wyprawiał jakieś cuda. Tak więc ostrość musiałem ustawić "ręcznie", bo FocusMax przez tą dużą liczbę okienek wydawał się nie do opanowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wessel, szkoda że wczoraj tego nie wiedziałem, bo nie szarpałbym się z ustawianiem ostrości w samym Maximie, który wyprawiał jakieś cuda. Tak więc ostrość musiałem ustawić "ręcznie", bo FocusMax przez tą dużą liczbę okienek wydawał się nie do opanowania.

WTW sprawdź PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to kolejne okienko do spersonalizowania. Zagadką dla mnie są pozycje 2, 3 i 4 bo jak dobrze rozumiem to w 1 wpisujemy rozmiar naszego pojedynczego kroku a w 5 światłosiłę naszego teleskopu.

 

W FocusMaxie tak jak wessel napisał możesz z grubsza niczego nie ruszać i powinno ustawić w miarę ok. Jak doczytasz instrukcję to można doszlifować niektóre parametry typu max i min czas ekspozycji oraz flux, binning ustawiany do szukania gwiazdki i do docelowego ustawiania ostrości, czy tryb ustawiania ostrości (najczęściej HFD). Warto też ograniczyć region szukania gwiazdki do pewnego centralnego obszaru kadru.

W Maximie natomiast Focuser Step Size dajesz Auto i sczyta wartość ze sterownika (o ile jest ustawiona). Preferred Direction najczęściej jest In, Focal Ratio to wiadomo,Target 1 Flux Diameter ma być większy przynajmniej 2x od tego z dokładnie ustawionej ostrości (w Twoim przypadku EDek + Atik wartość 5-6 powinna być ok), Autoselection Exclusion Margin warto ustawić na 20-30%.

W FM musisz wcześniej sam wyznaczyć przynajmniej jedną krzywą V, Maxim krzywą wykreśla za każdym razem sam. Po wymianie wyciągu na steeltrack oba programy u mnie wyznaczają ostrość praktycznie w tym samym miejscu, FocusMax robi to szybciej (ok. 30s vs ok. 60s dla Maxima) ponieważ ma wcześniej wyznaczoną krzywą V co jest niewątpliwą zaletą. Ale dopóki masz jakieś uślizgi na wyciągu to auto focus za pomocą Maxima albo FM nie będzie dobrze ustawiany bo żaden z tych programów nie 'zagęszcza' na wierzchołku krzywej V punktów pomiarowych i nie potrafi ocenić czy uzyskany HFD albo FWHM jest najlepszym z możliwych. Jeśli zbocza krzywej V nie są liniami prostymi to najprawdopodobniej wyciąg się gdzieś ślizga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy się jak ? wrzucasZ FocusMaxa odpalasz i już ?? samo wszystko się ustawi ? znaczy ostrość

 

PAM do MAxima też miał z "50" okienek ale coś tam trzeba było ustawić a chodziło de fuckto o jedno okienko z gwiazdką i kwadracikiem ;)

No tak, dla mniej więcej typowych setupów tak dokładnie jest. Podajesz mu tylko rodzaj focusera, logujesz do Maxima i włączasz first light wizard. Szlifowanie parametrów w 80 przypadkach na 100 nie jest konieczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.