Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

silnik mam taki jak pisałem w tym poście

Tylko że według tej noty silnik bipolarny ma uzwojenia o rezystancji 6.6 oma, a unipolarny 50 omów, a wg Twoich pomiarów uzwojenia mają 34 omy...

PS - sprawdź omomierzem na zakresie 200 omów czy nie ma zwarcia pomiędzy którymiś z czterech sygnałów sterujących silnik (najlepiej na pinach gniazdka RJ45 ale przy odłączonym silniku). Ewentualnie czy nie ma zwarcia między którymś z tych czterech pinów a plusem i minusem zasilania.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystancję uzwojeń na odłączonym silniku.

Jeśli masz w Twoim mierniku również opcję testowania diod (taki symbol diody) to możesz sam posprawdzać wszystkie połączenia i diody. Jak chcesz to napiszę Ci co i jak. Jak nie chce Ci się w to bawić to prześlij mi focuser to go sprawdzę. Najlepiej np razem z tym silniczkiem ze stacji dyskietek z którym też masz nierówną pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się kolejny dziwny objaw być może to jest właśnie efekt za niskiego napięcia. Silnik kręci się przez chwile po czym staje i jedynie wibruje. Aha no i L298 prawie parzy.

Jeśli chodzi o ten dziwny objaw dodam że silnik wykonywał około 8000 kroków normalnie poczym zatrzymywać się i zaczynał wibrować. Gdy od razu kanałem mu wrócić do poprzedniej pozycji, silnik jedynie wibrował. Dopiero po jakimś czasie (wydaje mi się że gdy L298 ostygl) silnik zaczynał pracować normalnie. Oczywiście znów wykonywał Kika tysięcy kroków i zaczynał wibrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L298 ma zabezpieczenie termiczne, więc po przegrzaniu pewnie mocno ogranicza prąd i dlatego silnik nie dawał rady się kręcić. Ale silnik o rezystancji 34 omy przy 9V zasilania nie powinien przegrzać L298, dlatego warto sprawdzić czy nie ma jakiś zwarć pomiędzy wyjściami L298 albo pomiędzy wyjściami i plusem albo minusem zasilania. Możesz sprawdzić diody miernikiem, a możesz też wizualnie sprawdzić czy wszystkie dobrze wlutowałem - powinny mieć paski po jednej stronie, w kierunku układu Arduino.

IMG_0004.JPG

Zaznaczone na czerwono.

Potem możesz sprawdzić czy pomiędzy wyjściami nie ma zwarcia (pomiędzy którymkolwiek z zaznaczonych zielonym kółkiem)

Potem jeszcze możesz sprawdzić czy nie ma zwarcia między którymkolwiek z zielonych a plusem zasilania (zworka J2 na fioletowo) i minusem (pin 0 na, hm, seledynowo :D)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzałem wszystko jest ok. Jeszcze raz sprawdziłem moje kabelki no i okazało się że to ja zawaliłem sprawę, robiąc sobie przejściówkę z DB9 na RJ45 źle sparowałem kabelki w skrętce. Więc przepraszam Jolo za całe niepotrzebne zamieszanie. Tak to bywa gdy dzieci pomagają (czytaj przeszkadzają) lutować kabelki :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzałem wszystko jest ok. Jeszcze raz sprawdziłem moje kabelki no i okazało się że to ja zawaliłem sprawę, robiąc sobie przejściówkę z DB9 na RJ45 źle sparowałem kabelki w skrętce. Więc przepraszam Jolo za całe niepotrzebne zamieszanie. Tak to bywa gdy dzieci pomagają (czytaj przeszkadzają) lutować kabelki :rolleyes:

Uff, kamień z serca :)

 

powiedzcie mi czy silniczki ze starych stacji dyskietek - tam chyba bywały bipolarne do sterowania głowicą a i kroki miały całkiem całkiem

???

Chyba wtw właśnie pisał kilka postów wyżej że próbował podłączyć taki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiowato :) Może pasek jest ciut za luźny - możesz sprawdzić czy przy zmianie o 1 krok rusza się pokrętło mikroruchów. Jeśli tak to jest ok.

Sprawdzę to z APT bo nigdy nie testowałem niestety, jedynie z Maximem i FocusMaxem.

 

PS - widzę że zdjąłeś naklejkę z buzzera, on wtedy pika chyba z 10x głośniej :) U mnie po zdjęciu naklejki żona mnie do garażu wyprosiła :)

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie ten

http://www.moatech.com/jpn/prod_sps_15RF_w.html

niestety nie chce wyjśc inaczej , chyba że źle odczytuję dane i na silniku i w tabelce

 

przeszukałem stare graty elektro z moich wyczynów - obudowa jest

tylko jakiś 1 cm za krótka :nottalkingtoyou:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by to jakoś pożenić - nie wiem czy dobrze pamiętam, ale masz chyba ED80 co przy kamerce z pikselem 6um da CFZ 100um. Czyli warto mieć pojedynczy krok o długości 15-20um. Jeśli masz w wyciągu ośkę o średnicy 6mm to potrzebujesz przełożenie około 1:1000. Silnik 20 kroków ma 40 przy sterowaniu półkrokowym, do tego mikrofocuser 1:10 co daje 1:400 i jeszcze dodatkowo przełożenie 1:2.5 między silnikiem i pokrętłem mikrofocusera np na zębatkach albo paskach. Nieco większe będzie lepsze.

Tylko w zależności od tego jaki dokładnie masz silnik (na jakie zasilanie) będziesz musiał z płytki usunąć zworkę nad złączem EXT i wlutować tam regulator napięcia np 7806 z odpowiednim radiatorkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiowato :) Może pasek jest ciut za luźny - możesz sprawdzić czy przy zmianie o 1 krok rusza się pokrętło mikroruchów. Jeśli tak to jest ok.

Sprawdzę to z APT bo nigdy nie testowałem niestety, jedynie z Maximem i FocusMaxem.

 

PS - widzę że zdjąłeś naklejkę z buzzera, on wtedy pika chyba z 10x głośniej :) U mnie po zdjęciu naklejki żona mnie do garażu wyprosiła :)

 

Pasek nie jest za luźny, pojedynczy krok porusza ośkę microfocusera. Może tak wygląda ale jest ok. Zobaczę jak w terenie się zachowa (będzie chłodniej).

Zdjąłem naklejkę z buzzera bo wolę słyszeć po ciemniaku co się dzieje z focuserem. Całość pracuje (nawet na najwyższych obrotach zaskakująco cicho).

W przyszłym roku 35 lat jak razem z żoną. Przyzwyczaiła się ... :) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się rozwiązać problem APT. Intuicyjnie oczywiście. Skoro próby połączenia spełzały na niczym, spróbowałem podłączyć nie Jolo ASCOM focuser ale POTH HUB i w ustawieniach dopiero wybrałem odpowiedni focuser i montaż. O dziwo bez problemu połączyło wszystkie urządzenia (EOS-a,HEQ5, focuser) i wszystko działa. Na złość dziś gwiazd brakło w Koninie. :)

Edytowane przez sp3occ
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby nikt więcej nie próbował focusera ?

Wczoraj trenowałem na dziennych zdjęciach (EOS-em) powtarzalność trafiania w punkt.

Od max pozycji wyciągu (35000) do zadowalającej ostrości (16741) później do 0 i z powrotem do zadanej pozycji 16741, oczywiście zdjęcie anten na wieżowcu (ok paręset metrów) w każdej pozycji a w pozycji 16741 dwa razy. Efekty bardzo zadowalające.

A to wszystko z powodu braku czystego nieba (Łukasz zawalił sprawę)... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

A to wszystko z powodu braku czystego nieba (Łukasz zawalił sprawę)... :)

Miało być, ale wczoraj wróciły do mnie lustra z figuryzacji i wszystko wzięło w łeb :(

Fajnie że trafia w punkt - jaki u Ciebie wyszedł rozmiar pojedynczego kroku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.