Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

chciałem Wam przedstawić wersję Jolo Focusera, którą na moją prośbę Łukasz wzbogacił o wyświetlacz LCD :icon_cool:

Taka modyfikacja może się przydać się w momencie ręcznego sterowania. Na wyświetlaczu pojawiają się informacje takie jak bieżąca temperatura oraz aktualna pozycja wyciągu - aktualny krok.

Modyfikacji można dokonać w bardzo prosty sposób. Wystarczy dokupić wyświetlacz 2x16 znaków i wlutować w wolne piny złącza EXT focusera D7-D10 + 2 kabelki bezpośrednio do Arduino D11 i D12.

Co do połączenia to na złączu EXT na płytce focusera można użyć _5V, GND, D7, D8, D9 i D10.
A6 i A7 to niestety tylko wejścia i nie można ich użyć, dlatego do LCD trzeba poprowadzić dwa kabelki
bezpośrednio z pinów Arduino D11 i D12.
Piny trzeba poprowadzić jak poniżej:
LCD D4 na EXT D7
LCD D5 na EXT D8
LCD D6 na EXT D9
LCD D7 na EXT D10
LCD RS na Arduino D11
LCD EN na Arduino D12

Łukasz dysponuje zmienioną wersją wsadu. Ja sobie jeszcze trochę pozmieniałem tzn. dodałem dwa zera po przecinku przy temperaturze i dodałem sobie znak "oC". Wyświetlacz mieści się bez problemu w obudowie Z36, Można jeszcze dodać mały potencjometr żeby podświetlenie nie waliło po oczach w nocy.

 

Pragnę tutaj podziękować Łukaszowi za kawał dobrej roboty. To naprawdę Profesor :drinks:

zdjęcie.JPG

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa - tak naprawdę pomysł z LCD wyszedł od Dominika - ja raczej złącze EXT przewidywałem np do sterowania grzałkami, czy podpięcia dodatkowego czujnika wilgotności. Sam dopisałem tylko kawałek kodu do obsługi wyświetlacza, który i tak musiał Dominik dopracować, bo na początku jakieś krzaki się wyświetlały :)

 

Co do kolejnej partii focuserów - musi to poczekać do końca maja przynajmniej. Nie mam teraz za bardzo czasu na elektronikę. Wcześniej możemy zrobić np akcję z płytkami PCB które mogę zamówić i rozesłać do chętnych - trzeba będzie tylko trochę polutować :) Dla przypomnienia: przy partii 9 płytek jedna wychodziła coś około 15zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czy siak, bez Łukasza nic bym ńie zrobił. Przy okazji zapytam osoby, które mają Jolo Focuser jak rozwiązaliście sprawę sterowania ręcznego. Pochwalcie się ja myślałem zrobić jakiś pilocik z dwoma mikro wyłącznikami ale nie znalazłem fajnej obudowy. Może macie jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja ewentualnie mogę bezinteresownie pomóc w lutowaniu płytek. Jeżeli są osoby, które boją się lutownicy to chętnie pomogę.

Wystarczy podesłać płytkę i podzespoły i pomogę w uruchamianiu. Jeżeli oczywiście Pan Profesor nie będzie miał nic na przeciwko :albert:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też :-)

Łukasz, jak tam koniec marca mija? ;-)

Damnit, jakoś miałem przeczucie że nie zapomnicie :) Wieczorkiem napiszę jak widzę kolejną edycję i jak wygląda z terminami. Postaram się napisać posta przed prima aprilis :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielokrotnym przemyśleniu mojego czasu i możliwości mogę zaproponować taki układ:

1. poprawiam błędy w projekcie płytki (zasilanie i inne). Płytka będzie nieco powiększona i dopasowana do obudowy Z36 tak, żeby gniazda były jak najbliżej ścianek obudowy.

2. wysyłam zamówienie na płytki (termin wstępnie 14 kwietnia - do tego czasu zbieram zamówienia)

3. zamawiam elementy i pod koniec kwietnia są kity, czyli elementy + płytki

4. kto chce zestaw jako kit do zlutowania - wysyłka będzie na początku maja

5. na początku maja lutuję jeden kit i uruchamiam

6. kto chce zlutowany kit - ja oceniam moje możliwości czasowo organizacyjne w maju i czerwcu średnio jeden na tydzień, i tak często będę mógł robić i rozsyłać zlutowane focusery według kolejności zgłoszeń

7. wielkie podziękowania dla coy_coyote - jeśli od początku maja też będziesz mógł pomóc w lutowaniu to zobaczymy ile osób się zgłosi i jakoś się podzielimy pracą. Jest to dość nudna zabawa a najnudniejsza jej część to lutowanie zworek :) :)

8. cena pozostanie mniej więcej ta sama - płytka będzie nieco większa, więc może kosztować jakieś 5zł więcej. Jeśli Dominik zdecyduje się pomóc, to dojdzie dodatkowo opłata za jedną więcej przesyłkę ode mnie do niego

9. Złącze EXT będzie domyślnie skonfigurowane do podpięcia typowego wyświetlacza LCD 2x16 znaków (dzięki Dominik). Jako czujnik temperatury będzie wciąż DS1820, ale do tego samego gniazda będzie można podpiąć czujnik temperatury i wilgotności DHT22. Wilgotność będzie można wyświetlać na LCD, a jeśli ktoś nie będzie używał kompensacji temperaturowej to będzie sobie mógł włączyć z poziomu sterownika przesyłanie do komputera na przemian wilgotności i temperatury i wartość ta będzie wyświetlana przez dowolny program obsługujący focuser również na przemian. Nowa wersja firmware i sterownika pojawi się jednak dopiero pod koniec maja po zlutowaniu pierwszego układu i testach. Po testach z czujnikiem DHT22 pojawi się jeśli będą chętni aktualizacja do poprzedniej wersji focuserów do obsługi LCD i DHT22, tak realnie pod koniec czerwca.

 

Obecna lista którą mam na drugą edycję z PW, forum i bloga to:

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 urządzenia

3. Dyoda - 1 urządzenie (do potwierdzenia)

4. tranox - 1 urządzenie (raczej na pewno :) )

5. Elmarqo - 1 urządzenie

6. sp3occ - 1 kolejne urządzenie :)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Niestety wyświetlaczy jest od groma - duże, małe, we wszystkich kolorach tęczy, pozytywowe i negatywowe i w samej płytce nie będzie można wlutować wyświetlacza a jedynie dolutować do niego kabelki i przez typowe złącze goldpin wpiąć go w płytkę a następnie umieścić w obudowie. Dlatego, żeby sprecyzować:

1. kit będzie dostępny jako płytka z elementami do zlutowania albo jako zlutowana i uruchomiona płytka

2. płytka będzie dopasowana do obudowy Z36, ale obudowa nie będzie dołączona

3. w kicie będzie dodatkowo luzem czujnik temperatury DS1820. DHT22 każdy chętny będzie musiał sobie dokupić osobno.

4. do kitu można będzie dołączyć opcjonalnie wyświetlacz LCD, ale nie będzie go w kicie. Każdy chętny może sobie kupić dowolnej wielkości i koloru i podpiąć pod złącze EXT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orajt:

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 urządzenia
3. Dyoda - 1 urządzenie (do potwierdzenia)
4. tranox - 1 urządzenie (raczej na pewno :) )
5. Elmarqo - 1 urządzenie
6. sp3occ - 1 kolejne urządzenie :)

7. Toma - 1 focuser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Łukaszu, jeżeli tylko zechcesz skorzystać z mojej pomocy i Zamawiający nie będą mieli nic przeciwko temu to ja i moja lutownica są gotowe. U mnie z czasem trochę lepiej bo wracam do domu o 17:00 i myślę że jeden układ na dzień powinienem wyrobić. Oczywiście wgram wsad do Arduino i sprawdzę każdy układ na swoim silniku, który mam już dopięty do focusera przy refraktorze czy działa prawidłowo przed wysyłką.

Proszę wpisz mnie też na listę wezmę jeszcze jedną sztukę jako kit do zlutowania do guidera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ślicznie, to czekamy na chętnych :)

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 urządzenia
3. Dyoda - 1 urządzenie (do potwierdzenia)
4. tranox - 1 urządzenie (raczej na pewno :) )
5. Elmarqo - 1 urządzenie
6. sp3occ - 1 kolejne urządzenie :)
7. Toma - 1 focuser

8. coy_coyote - 1 focuser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.