Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Co wy z tymi gniazdami robicie :) Ja mam większość gniazd przy teleskopie mini B i nawet nie myślałem, że można je wyłamać :P Za to wkurzają mnie klasyczne gniazda A, bo lubią nie kontaktować przy poruszeniu komputerem.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 urządzenia
3. Dyoda - 1 urządzenie (do potwierdzenia)
4. tranox - 1 urządzenie (raczej na pewno )
5. Elmarqo - 1 urządzenie
6. sp3occ - 1 kolejne urządzenie
7. Toma - 1 focuser
8. coy_coyote - 1 focuser
9. tadeopulous - 1 sztuka MotoJoloFocuser
10. borucza - 1 urządzenie
11. AWE - 1 urządzenie
12. grzesiek508 1 urządzenie
13. Krzychoo226 1 urządzenie

14. Nowok76 - 1 urządzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy z tymi gniazdami robicie :) Ja mam większość gniazd przy teleskopie mini B i nawet nie myślałem, że można je wyłamać :P Za to wkurzają mnie klasyczne gniazda A, bo lubią nie kontaktować przy poruszeniu komputerem.

 

Mateusz, obserwatorium czy zestaw wyjazdowy ??

Przy wyjazdach wtyczkami tak często się porusza, wkłada wyjmuje, że to po prostu normalne.

Serwisy wymieniają gniazda w tabletach, nawigacjach i innych właśnie mini B...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś cały moduł zmienić, ten typ tak ma ale zastanawiałem s ie przed wymianą gniazda, żeby zamiast gniazda podłączyć kabel na stałe i zalać to czymś izolacyjnym (glue gun) i spokój święty... ale dostałem gniazdo więc wymieniłem. Może następnym razem...

też właśnie zastanawiam się nad użyciem "gluta" do sklejenia na stałe kabla USB z obudową.

Mam wrażenie że podczas sesji się coś poruszy i czasami muszę od nowa robić "Connect" z focuserem.

Niby pierdoła ale denerwuje :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam wrażenie że podczas sesji się coś poruszy i czasami muszę od nowa robić "Connect" z focuserem.

Niby pierdoła ale denerwuje :ermm:

 

mam tak samo - z tym że zestaw stoi w budce na długich kablach i zabezpieczone razem z hubem usb leży w torebce foto

generalnie przyzwyczaiłem się że po jakimś czasie - musze robić dekonnekt i konnekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przymierzam się do zastosowania huba właśnie, z tym że proszę rozwiejcie moje wątpliwości. Czy mogę spokojnie przyjąć że 4 portowy hub z dodatkowym zasilaniem jest w stanie pociągnąć 3 urządzenia tj. kamerę guidującą DSI, która działa jeszcze na starym interface USB1.1, dodatkowo Atik 314L+ i jeszcze focuser ? Nie będzie to w jakiś sposób powodowało przekłamań ? W teorii wiadomo że powinno być OK bo USB na takie podpięcie pozwala ale jak to jest w praktyce ?

No tak, u mnie focuser i hub usb są przymocowane do tuby i spięte kabelkiem 10cm, dlatego nic się nie dzieje... :|

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, u mnie focuser i hub usb są przymocowane do tuby i spięte kabelkiem 10cm, dlatego nic się nie dzieje... :|

 

Właśnie, kabel USB 10cm, robiłeś czy kupiłeś takie krótkie ? Najchętniej bym poskracał wszystkie kable do minimalnej długości i byłoby tego mniej...

Na newtonie jest do czego przyczepić ale na refraktorze nie bardzo, wszystko musi wisieć na montażu...

Taki off-top. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem opinie, że czasami ktoś ma jakieś kłopoty, ale ja miałem do tej pory dwa różne huby: esperanza i ten drugi też noname, oba zasilane, 4 portowe i podpinałem do tego wszystko: montaż przez EQMODa, QHY5, Atik314L+, Canony 20D i 450D a obecnie 383L+ i ASI120MM plus focuser i koło filtrowe i jest ok. Cały czas go zasilam +5V, ale z tego co zauważyłem to tylko dla QHY5 było potrzebne to zasilanie dodatkowe, reszta urządzeń ma osobne zasilanie i tak, a ASI pewnie pobiera mniej prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Właśnie, kabel USB 10cm, robiłeś czy kupiłeś takie krótkie ? Najchętniej bym poskracał wszystkie kable do minimalnej długości i byłoby tego mniej...

Na newtonie jest do czego przyczepić ale na refraktorze nie bardzo, wszystko musi wisieć na montażu...

Taki off-top. :)

USB - mini USB kupiłem taki spiralny 10cm jak jest skręcony. Resztę sobie skracałem - po przecięciu kabelek do kabelka, na to koszulki termo, potem lutowałem oplot i na to owijka z folii alu w miejsce brakującego oplotu i gruba koszulka termo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ potwierdziłem w wątku, ale na liście dalej jestem jako "raczej", to daję tu listę dalej do kopiowania, ale bez tego ;)

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 urządzenia
3. Dyoda - 1 urządzenie (do potwierdzenia)
4. tranox - 1 urządzenie
5. Elmarqo - 1 urządzenie
6. sp3occ - 1 kolejne urządzenie
7. Toma - 1 focuser
8. coy_coyote - 1 focuser
9. tadeopulous - 1 sztuka MotoJoloFocuser
10. borucza - 1 urządzenie
11. AWE - 1 urządzenie
12. grzesiek508 1 urządzenie
13. Krzychoo226 1 urządzenie

14. Nowok76 - 1 urządzenie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

na refraktorze nie bardzo, wszystko musi wisieć na montażu...

Taki off-top. :)

To też taki off-top. :)

Nic nie musi wisieć ;-) Hub USB jest w tej jednej skrzyneczce od niego w dół idzie tylko jeden kabelek do lapka a reszta od siodełka Losmandy to wiązka zasilająca (motorek, montaż, grzałki i huba) a od skrzyneczki do kamerek i motorka krótkie kabelki - nie widziałeś na zlocie ??

Wisi1.jpg

Łukasz sorki za offa.

 

 

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 urządzenia

3. Dyoda - 1 urządzenie (do potwierdzenia)

4. tranox - 1 urządzenie

5. Elmarqo - 1 urządzenie

6. sp3occ - 1 kolejne urządzenie

7. Toma - 1 focuser

8. coy_coyote - 1 focuser

9. tadeopulous - 1 sztuka MotoJoloFocuser

10. borucza - 1 urządzenie

11. AWE - 1 urządzenie

12. grzesiek508 1 urządzenie

13. Krzychoo226 1 urządzenie

14. Nowok76 - 1 urządzenie

 

Edytowane przez Jacekerbel
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacek, będę miał za wzór :) :) :)

Tylko zastanawiam się co z wyważeniem ?

 

Dzięki temu, że kabelki idą po montażu nic nie ciągną (od końcówki siodełka w dół) ,,skrzyneczka" to w zasadzie waga Huba D-Linka + sterownik motorka jest idealnie na środku rurki przymocowana na gumy zaciskowe do przeciwległych śrub zaciskowych obejm Po zdjęciu szukacza (nie potrzebny) wyważenie tak jak widzisz - bezproblemowe. Zrobię Ci dokładną fotkę w sobotę na foceniu i poślę na PW :-)

 

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 urządzenia

3. Dyoda - 1 urządzenie (do potwierdzenia)

4. tranox - 1 urządzenie

5. Elmarqo - 1 urządzenie

6. sp3occ - 1 kolejne urządzenie

7. Toma - 1 focuser

8. coy_coyote - 1 focuser

9. tadeopulous - 1 sztuka MotoJoloFocuser

10. borucza - 1 urządzenie

11. AWE - 1 urządzenie

12. grzesiek508 1 urządzenie

13. Krzychoo226 1 urządzenie

14. Nowok76 - 1 urządzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć co jest tu przedmiotem zapisów i pokrótce opisać możliwości tego fokusera, a także ceny kitu i gotowego urządzenia?

Obecnie nie jestem w stanie przebrnąć przez tak wiele stron tego wątku.

Myślę, że taki skrócony opis wątku przyda się też innym czytającym.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć co jest tu przedmiotem zapisów i pokrótce opisać możliwości tego fokusera, a także ceny kitu i gotowego urządzenia?

Pozdrawiam

 

Przeczytaj ten pdf: https://github.com/sirJolo/ascom-jolo-focuser/blob/master/Downloads/ASCOM%20Jolo%20Focuser%201.5%20PL.pdf?raw=true

Co do aktualnych cen to musisz pokopać w ostatnich postach :). Używam focusera z pierwszej edycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć co jest tu przedmiotem zapisów i pokrótce opisać możliwości tego fokusera, a także ceny kitu i gotowego urządzenia?

No tak, wątek już spuchł mocno. Zapisy są na kity focusera w postaci zlutowanej i uruchomionej płytki dopasowanej do typowej obudowy Z36. W skład kitu wchodzi:

- zmontowana i uruchomiona płytka focusera oparta na module Arduino Nano ze sterownikiem silnika krokowego L298

- osobno czujnik temperatury DS1820

Płytka posiada gniazda:

- zasilanie 12V (5.5/2.1mm)

- jack 3.5mm czujnik temperatury DS1820

- jack 3.5mm dwa przyciski do sterowania ręcznego

- gniazdo LAN do podłączenia silnika krokowego

- gniazdo mini USB na module Arduino do podłączenia do komputera (sterownik ASCOM)

Na płytce jest brzęczyk piezo oraz kilka złącz goldpin do późniejszej rozbudowy wg uznania - każdy korzystając z Arduino IDE może zmodyfikować sobie kod w dowolny sposób. Dodatkowo na płytce jest optotranzystor do sterowania np migawką lustrzanki. Cena wg moich wstępnych obliczeń będzie podobna do tej z pierwszej edycji, czyli około 125zł z przesyłką za gotowy układ, około 18zł + przesyłka za samą płytkę PCB. Zarówno firmware jak i źródła sterownika ASCOM dostępne są na https://github.com/sirJolo/ascom-jolo-focuser

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podejmuję się montowania tego w obudowę, mam dwie lewe ręce do mechaniki, wycinania, piłowania, etc :(

 

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 urządzenia
3. Dyoda - 1 urządzenie (do potwierdzenia)
4. tranox - 1 urządzenie
5. Elmarqo - 1 urządzenie
6. sp3occ - 1 kolejne urządzenie
7. Toma - 1 focuser
8. coy_coyote - 1 focuser
9. tadeopulous - 1 sztuka MotoJoloFocuser
10. borucza - 1 urządzenie
11. AWE - 1 urządzenie
12. grzesiek508 1 urządzenie
13. Krzychoo226 1 urządzenie
14. Nowok76 - 1 urządzenie

15,16. astromath - 2 urządzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wątek już spuchł mocno. Zapisy są na kity focusera w postaci zlutowanej i uruchomionej płytki dopasowanej do typowej obudowy Z36. W skład kitu wchodzi:

- zmontowana i uruchomiona płytka focusera oparta na module Arduino Nano ze sterownikiem silnika krokowego L298

- osobno czujnik temperatury DS1820

Płytka posiada gniazda:

- zasilanie 12V (5.5/2.1mm)

- jack 3.5mm czujnik temperatury DS1820

- jack 3.5mm dwa przyciski do sterowania ręcznego

- gniazdo LAN do podłączenia silnika krokowego

- gniazdo mini USB na module Arduino do podłączenia do komputera (sterownik ASCOM)

Na płytce jest brzęczyk piezo oraz kilka złącz goldpin do późniejszej rozbudowy wg uznania - każdy korzystając z Arduino IDE może zmodyfikować sobie kod w dowolny sposób. Dodatkowo na płytce jest optotranzystor do sterowania np migawką lustrzanki. Cena wg moich wstępnych obliczeń będzie podobna do tej z pierwszej edycji, czyli około 125zł z przesyłką za gotowy układ, około 18zł + przesyłka za samą płytkę PCB. Zarówno firmware jak i źródła sterownika ASCOM dostępne są na https://github.com/sirJolo/ascom-jolo-focuser

Proszę jeszcze, bo nie bardzo orientuję się w temacie, czy ten fokuser daje możliwość automatycznego ustawiania ostrości z jakichś aplikacji (jakich?),

czy tylko ręcznie za pomocą przycisków?

Proszę dopisać mnie do listy chętnych na gotowe urządzenie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez AdamK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, każdy program który obsługuje sterowniki ASCOM dogada się z tym focuserem. Autofocus przetestowałem w MaxIm DL i FocusMax, testowałem też połączenie w APT i FireCapture i działa również. Tak wyglądał gotowy kit z poprzedniej edycji:

post-1260-0-28025400-1396337522.jpg

 

1. osoby które skontaktowały się przez blog - 2 urządzenia
3. Dyoda - 1 urządzenie (do potwierdzenia)
4. tranox - 1 urządzenie
5. Elmarqo - 1 urządzenie
6. sp3occ - 1 kolejne urządzenie
7. Toma - 1 focuser
8. coy_coyote - 1 focuser
9. tadeopulous - 1 sztuka MotoJoloFocuser
10. borucza - 1 urządzenie
11. AWE - 1 urządzenie
12. grzesiek508 1 urządzenie
13. Krzychoo226 1 urządzenie
14. Nowok76 - 1 urządzenie
15,16. astromath - 2 urządzenia

17. AdamK - 1 focuser

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.