Skocz do zawartości

ATM focuser na Arduino


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym błędem połączenia przy pierwszej próbie miałem problem na jednym lapku, ale potem już nie. Spróbuję to wyczaić.

Co do cofki to nie wiem :) Jakie komendy wysyłałeś w filmiku do focusera?

 

PS - z tego co zauważyłem to niektóre krokowce mają mniej stabilnych pozycji niż definiowana ilość kroków. Ten co mam akurat ma 200 kroków i 200 stabilnych pozycji, natomiast czytałem że niektóre 200 krokowe mają tylko 50 stabilnych pozycji i po zaniku zasilania wracają do najbliższej stabilnej. Spróbuj ustawić duty cycle w sterowniku np na 30-40% i wtedy sprawdź. Jeśli masz taki 50-stabilny to powinno pomóc, tyle że w spoczynku uzwojenia będą zasilane pewnym prądem.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym błędem połączenia przy pierwszej próbie miałem problem na jednym lapku, ale potem już nie. Spróbuję to wyczaić.

Co do cofki to nie wiem :) Jakie komendy wysyłałeś w filmiku do focusera?

 

PS - z tego co zauważyłem to niektóre krokowce mają mniej stabilnych pozycji niż definiowana ilość kroków. Ten co mam akurat ma 200 kroków i 200 stabilnych pozycji, natomiast czytałem że niektóre 200 krokowe mają tylko 50 stabilnych pozycji i po zaniku zasilania wracają do najbliższej stabilnej. Spróbuj ustawić duty cycle w sterowniku np na 30-40% i wtedy sprawdź. Jeśli masz taki 50-stabilny to powinno pomóc, tyle że w spoczynku uzwojenia będą zasilane pewnym prądem.

 

 

silnikiem kręcę w jedną stronę - tak się nie dzieje gdy nie mam paska

popatrzę jeszcze i zaraz odpiszę

najpierw ustawię duty cycle

czy ten mój krok 0,02 wpisuje w ustawieniach?? i w maximie już na podłączonym ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeden krok ma około 2um, podobnie jak u mnie :friends:

 

PS - wpisujesz go w okienku dialogowym sterownika, tam gdzie port COM i inne duperele. Maxim tą wartość sczyta ze sterownika, FocusMax jej nie potrzebuje.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten pierwszy błąd przestał wyskakiwać

a zrobiłem

przestawiłem COM na niższy - 4

maxim się wy.......

ustawiłem z powrotem na COM11

tadaaaa spoko się odpala

 

wpisałem wartości

od góry

100000

400

40%

2

temp 20 i 2,5

 

 

w maximie wpisałem krok 2 mikrony

ale teraz silnik buczy i się nie rusza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, przy 10pps będzie się koszmarnie wolno obracał... nie pamiętam jaki masz silnik, ale jeśli jakiś typowy 200 kroków to przy 400pps powinien spokojnie działać i wykonywać jeden obrót na sekundę. Chyba że jest zasilany o wiele za niskim napięciem to będzie padał szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, moja pomyłka - przy 200pps zaliczy cały obrót, bo choć jest sterowany półkrokowo to parametr pps dotyczy pełnych kroków. Wygląda na za niskie napięcie zasilania, albo za mały prąd zasilacz potrafi dać, albo taki silnik co nie potrafi więcej niż 200pps wyciągnąć, choć jest to mało prawdopodobne, ale możliwe. Chyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś silnika, który byłby lekki i najlepiej jakby był zasilany z USB 5V. Jak sądzicie czy taki silnik http://silniki.pl/index.php?site=products&type=266&details=5818 da radę pociągnąć steel tracka przez mikrofocuser ? Obciążenie wyciągu to kamerka i koło filtrowe pewnie z 1 kg, max. 1,5 kg. Koła zębate na stanie mam dwa do wyboru 18 lub 16 zębów. Sterowałbym go pełnokrokowo.

Edytowane przez amber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 4x słabszy silniczek w 65Q i nie ma problemów z Canonem, także wydaje się, że powinien dać radę.

Z drugiej strony lepszy byłby jakiś zapas mocy, więc możesz jeszcze pomyśleć nad czymś takim: http://silniki.pl/index.php?site=products&type=250&details=2536

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amber,

 

Używam tego silniczka w swoim APO80Q, podłączonego bezpośrednio przed sprzęgiełko helikalne, sterowanie krokowe.

Ma na prawdę potężny moment i radził sobie spokojnie z Canonem, ale myślę, że zapasu ma na dużo więcej.

Zasilałem go z USB, też brak problemów, choć oczywiście sugeruję aktywnego Huba jak masz coś więcej podłączone.

Nie potrzebuje duty cycle, bo przekładnia praktycznie bez luzów i samohamowna.

Jest tani, ale jak chcesz sprawdzić, to Ci mogę jeden wysłać do testów, bo mam nieużywany.

 

UPDATE:

Miałem na myśli silnik PG25, który jednak jest unipolarny, ale wszystkie uwagi odnośnie zasilania z USB i samohamowności pozostają w mocy.

Edytowane przez Pimo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten silniczek z przekładnią da radę bo... ma przekładnię 102:1 :) Więc spokojnie pociągnie steeltracka przez mikroruchy. Możesz zastosować obojętnie które kółko - 18 da Ci odrobinę szybszy ruch, ponieważ ten silniczek będzie ośką kręcił bardzo powoli. Kiedyś miałem bardzo podobny i wyciągnął max 200pps więc na wyjściu będzie robił jeden obrót na 10 sekund :(

Ten który Iluvatar podlinkował nie da rady zasilać z USB - za duży prąd.

 

PS - tak jak Pimo pisze - wyjściem jest napędzanie ośki focusera a nie mikroruchów.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłem update, bo z pośpiechu pomyliłem silniczki.

Mam doświadczenie z tym PG15 i nie jest to jednak moment, który gwarantuje sukces po podłączeniu bezpośrednio do ośki.

Będzie zdecydowanie konieczne przełożenie, u mnie już nie wydalał z momentem w APO80Q.

 

Bardzo przepraszam za wprowadzenie zamieszania !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestiami chciałem zmacać napięcie z zasilacza pod obciążeniem. Podłączyłem wszystko, odpaliłem i wszystko pięknie działa.

Moje tałatajstwo widoczna na filmie (w sumie na wadze kuchennej wyszło 2374 g) jeździ wesoło góra/dół bezproblemowo.

Wychodzi na to, że chiński zasilacz made in PRC ma humory. :)

 

 

Dzięki Jolo za pomoc i za cały projekt.

Teraz tylko wkręcić w tubus i czekać na pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako że zapowiedziano dziurę w chmurach nadciągającą nad Toronto

przypędziłem do domu

pospinałem kable

odpaliłem

tadaaaaaa :D

 

dziala.jpg

 

co prawda znowu mi wyskakuje błąd przy pierwszym podłączeniu focusera

ale może przy kolejnym updacie driversów zniknie albo ktoś znajdzie rozwiązanie

 

w każdym bądź razie - czekam na możliwość przetestowania focusera w boju - podjechałem na ilość kroków gdzie mniejwięcej na oko miałem ostrość i działa "so far"

 

powiedzcie mi czy całą procedurę "oszczenia" zaczynam gdzieś w pobliżu punktu ostrości jak się domyślam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.