Skocz do zawartości

Scopos 35/30 mm czy SWAN 33 mm


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

nie będę się rozpisywał i spytam w jednym pytaniu: co brać: SWAN-a 33 mm czy Scopos 35/30mm ?

Ma współpracować z syntą 6 czyli f/8

Miałem kiedyś SWAN-a 15 mm i zły nie był, ładnie odcinał mgławice z tła.

Niebo mam raczej wystraczająco ciemnie.

Do niedzieli byłem zadecydowany na Scoposa ale pojawiał się na giełdzie SWAN 33 mm za 220zł więc jest okazja ale czy warto ?

W przyszłości może chciałbym go używać z f/5 ale nie jest to pewne więc można to pominąć choć dobrze by było gdyby tez dobrze sobie radził w takiej światłosile.

 

EDIT: Jakie rzeczywiste ER te okulary mają ?

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Miałem styczność z obydwoma i skłaniałbym się ku Scoposowi 30mm. Nieco lepiej skorygowany (co szczególnie da się odczuć przy f/5) i nieco bardziej komfortowy. Jego minusem jest spora waga. Nic powyżej 30mm bym nie brał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem styczność z obydwoma i skłaniałbym się ku Scoposowi 30mm. Nieco lepiej skorygowany (co szczególnie da się odczuć przy f/5) i nieco bardziej komfortowy. Jego minusem jest spora waga. Nic powyżej 30mm bym nie brał.

 

A może znasz ER SWAN-a 33mm ?

Podaja 25mm ale jak jest w rzeczywistości bo na zdjeciach widac że soczewka jest głeboko schowana.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

To było dawno, ale pamiętam, że soczewka jest głęboko osadzona i mocno ogranicza ER. Mi w okularach bardziej komfortowo obserwowało się przez Scoposa 30mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pomyśl jeszcze o okularze GSO SuperView (SV) 30mm 2" jako ciekawej alternatywie dla Scoposa 30mm czy Swana 33mm. Przede wszystkim jest dużo lżejszy od Scoposa i jakością obrazów podobno niewiele mu ustępujący. Spotkałem się nawet z opiniami, że daje porównywalne obrazy z w/w okularem Baadera i lepsze od Swana, pomimo że jest bardziej od nich przystępny cenowo (na giełdzie używki do wyrwania za ok. 160-170 zł). Wiadomo, kwestia indywidualnego odbioru. Niestety osobiście nie mogę tego potwierdzić,bo nie patrzyłem przez żaden z wymienionych dwóch okularów, a GSO SV 30mm mam od niedawna i do tej pory był u mnie może dwa razy w wyciągu.Na początku też myślałem o Scoposie, ale przeraziła mnie wizja opadającej pod jego ciężarem tuby i konieczności jej wyważania. Być może kiedy będę miał możliwość bezpośredniego porówniania wszystkich tych okularów posiadany przeze mnie powędruje na giełdę. Na razie jednak się na to nie zanosi.

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.