Skocz do zawartości

NEQ6 - pytanie po testach prowadzenia - czy warto w moim montażu robić tuning.


piotr_a

Rekomendowane odpowiedzi

To mi wygląda na jakiś cud nie z tego świata. Jeśli- jak piszesz- guider cały czas prowadzi na tą sama gwiazdkę, to jakim cudem obiekt się przesuwa względem matrycy kamery głównej? Dla mnie jest to możliwe tylko w wypadku jeśli zmienia się położenie tuby guidera względem tuby głównej ( czyli odkręciło się mocowanie guidera) . No na litość nie ma innej możliwości. No chyba że guidujesz na asteroidę która akurat przelatuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku,

u mnie też pojawia się podoba opcja - nie mam włączonego Ditheringu a jednak mam "przesunięcie" kadru... być może to fakt rotacji pola z punktem centralnym daleko od kadru...

tutaj więcej opisałem:

http://astropolis.pl/topic/40007-osiowosci-i-wyciag-tsapo80q/

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcie kadru....ale nie tyle żeby znacząco zmniejszać pole przydatnego obrazka. Jeśli gwiazdka guide jest w polu widzenia głownej kamery - a tak jest u Piotra- to jakie przesunięcie? Z czego ma wynikać? Rotacja pola wokół gwiazdy guide? Niech mi ktoś wyjaśni ten fenomen bo zaczynam widzieć białe myszki....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny objaw. Mi też obiekt lekko przesuwa się w kadrze w czasie sesji. Gdzieś 2-3 pix na godzinę.

No.... ale ja się nie znam.... więc dotychczas przyjmowałem ów fenomen z dobrodziejstwem inwentarza.

Więc jak fachowcy mówią że ma się nie ruszać to trzeba będzie przylepić taśmą :uhm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 pixele na godzinę to jaki to jest procent Twojej matrycy? 0,1 % rozmiaru. Po 10 godzinach 1 procent ! Piotr, ile ci ucieka kadr?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotacja pola wokół gwiazdy guide?

 

Mi wychodzi że właśnie tak, i spierdziela tym szybciej im wieksza skala i większa niedokładność. Przy ogniskowej 1500 przy skopanym ustawieniu na polarną potrafi w ciągu 3-4h przesunąc się o kilkadziesiąt pixeli. Doświadczone empirycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi że właśnie tak, i spierdziela tym szybciej im wieksza skala i większa niedokładność. Przy ogniskowej 1500 przy skopanym ustawieniu na polarną potrafi w ciągu 3-4h przesunąc się o kilkadziesiąt pixeli. Doświadczone empirycznie.

 

A gdyby rotacja była wokół gwiazdy guidującej, która u Piotra jest w kadrze kamerki głównej, to cz obraz główny nie powinien mniej-więcej rotować wokół tej właśnie gwiazdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc stąd moje wątpliwości. Przecież w teorii gwiazdka guide jest nieruchoma wzgledem matrycy kamery guidera. Ta z kolei jest na sztywno umocowana do głownej rury i kamery. A więc obraz z kamery głównej jest nieruchomy względem gwiazdy guide. To zresztą pryncypialna zasada działania guide o ile się nie mylę. Skąd więc takie przesunięcie? Rotacja pola-owszem ale to jest kilka procent na całonocnej, wielogodzinnej sesji i to przy osi guidera daleko od pola focenia kamery głownej. Cuda !

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby rotacja była wokół gwiazdy guidującej, która u Piotra jest w kadrze kamerki głównej, to cz obraz główny nie powinien mniej-więcej rotować wokół tej właśnie gwiazdy?

 

Ale chyba jednak nie jest w kadrze, wygląda że oś obrotu jest na dole na prawo.sesja.jpg

 

 

Przemieszczanie powinno zwalniać w miarę zbliżania sie do górowania obiektu, następnie zatrzymac się a potem zacząć wracać. Nie masz tak może? Ale aby to zaobserować byś musial prowadzić sesję dłuższy czas. Od trochę przed górowaniem do chwile po górowaniu. To będzie objaw wycelowania za nisko lub za wysoko nad polarną osią RA.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal - tak właśnie założyłem, że to z avika.

Gdyby gwiazdki miały rotować, to na dłuższym ramieniu przesunięcie byłoby większe.

 

Nie mam sam pomysłu co to może być bazując na powyższym.

Co najwyżej sprawdziłbym czy astrotortilla lub maxim nie robi jakiegoś synca po zczytaniu klatki, ale jakoś nie sądzę, żeby to było prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest na rzeczy, bo gwiazdy kilka klatek stoją, potem robią skok bez pojechania, znowu kilka kaltek stoją i znowu skok bez pojechania. Może w tym międzyczasie program dokonuje korekty DEC lub autor zdjęć dokonuje innych czynności o których nie wspominał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest na rzeczy, bo gwiazdy kilka klatek stoją, potem robią skok bez pojechania, znowu kilka kaltek stoją i znowu skok bez pojechania. Może w tym międzyczasie program dokonuje korekty DEC lub autor zdjęć dokonuje innych czynności o których nie wspominał.

 

Tylko jaki byłby sens takiej korekty przez program? Poza tym, patrząc na to przesunięcie z 36 postu, to pierwsze byłoby w RA, a drugie w obu osiach naraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Dziękuję za wasze podpowiedzi i analizę.

 

Te rozważania nakierowały mnie na kilka potencjalnych błędów które wykonywałem żyjąc w nieświadomości.

 

1. nie zawsze pilnowałem aby gwiazda guidingu znajdowała się w kadrze kamery głównej (oczywiście wiedziałem o tym, ale nie myślałem że to jest tak ważne)

2. avik który przedstawiłem zawierał 3 serie zdjęć z kilku - kilkunastominutowymi przerwami pomiędzy nimi

- widać dryf który zapewne jest błędem w ustawieniach na GP choć nie mam co do tego pewności....

- błąd GP sprawdzałem metodą astrometryczną (Astrotortilla) ale nie sprawdziłem dryfu gwiazdy podczas guidowania przy wyłączonym sterowaniu montażem.

- myślę że tylko część klatek była guidowana gwiazdą znajdującą się w kadrze kamery głównej, nie wiem tego na pewno bo do tej pory nie zwracałem na to uwagi. Ale gwiazda guidera jeśli nie w kadrze to była blisko kadruv kamery głównej.

3. sprawdzę sztywność mocowania guidera

- ten uchwyt od szukacza jest fajny bo mogę pewnie z niej skorzystać jako uchwytu do wyjęcia teleskopu z pudełka :D

- na pewno czeka mnie zmiana mocowania guidera (jeszcze nie wiem jak, ale pomyślę o tym)

 

Powyższe zagadnienia sprawdzę i umieszczę sprawozdanie jako résumé tego wątku.

 

Jeśli macie jakieś sugestie na co więcej zwrócić mam uwagę, umieśćcie je - sprawdzę i umieszczę w podsumowaniu.

 

 

Jeszcze raz Wam wszystkim dziękuję za zaangażowanie.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 pixele na godzinę to jaki to jest procent Twojej matrycy? 0,1 % rozmiaru. Po 10 godzinach 1 procent ! Piotr, ile ci ucieka kadr?

 

Przepraszam Maćku za opóźnienie w odpowiedzi na pytanie.

Ostatnio byłem bez dostępu do netu - nie czytałem postów,

 

W ciągu dzisiejszego dnia sprawdzę to dokładnie na fits'ach z sesji, ale wydaje mi się że było to bardzo dużo - kilka - kilkanaście procent na 2 godziny.

 

P.

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku,

 

sesja trwała dokładnie 2h

Różnica - 35 pixeli od początku sesji

 

niżej stack wszystkich fit - 33 sztuki (sub 3minuty).

M5-L.jpg
Tutaj ten sam materiał - tyle że bez wyrównania klatek
M5-L_stack33_bez align.jpg
Dodam jeszcze stacka z sesji z dnia poprzedniego
M5_25_05_2013_bez_align.jpg
Tutaj sesja krótka - 30 minut (sub 3min) przesunięcie to 5 pixeli
I jeszcze jedno zdjęcie - z materiału ze Stężnicy.
M63 - sesja 1,5h (sub 10min) - przesunięcie 13 pixeli.
M63_bez_align.jpg
Co sądzisz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi się wydaje, że to dlatego, że Maxim nie guiduje podczas transferu klatek z kamery na komputer:

 

Guiding is not performed during main camera readout (to prevent readout artifacts due to CPU loading

z helpa maxima: http://www.cyanogen.com/help/maximdl/Autoguiding.htm

 

i montaż wtedy jedzie po swoim PE i błędzie na polarną. Naturalnie podczas kolejnego zdjęcia, a w zasadzie przed (default 5 sek) - guider centruje swoją gwiazdkę, ale już nie koniecznie w tej samej pozycji całego teleskopu, albo inaczej; pozycja jest ta sama, ale kadr ma już odrobinę inny kąt

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedyne wytłumaczenie rozsądne. Ale powiedz mi jak to wobec tego jest że znajduje zawsze gwiazdkę? Mój EM-200 ciągnie 50 sekund bez guide ( tyle STL zrzuca klatkę) i nie ma błędu większego niż o,5 pixela. Jeśli po kilku sekundach gwiazda ucieka na ogniskowej 180 mm to błąd ustawienia na polarną albo PE musi być koszmarnie wielki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może właśnie to jest ukryta wada małych ogniskowych guidera. Bo podczas guidingu Maxim sobie z tym radzi - używa subpixeli (jak sami podają, program guiduje z dokładnością do 1/10 px), ale kiedy nie guiduje, traci tę precyzję, a potem musi "dojechać" montażem do jej nowej pozycji, choć na podglądzie guidera wcale tego nie widać

 

edit

znaczy raczej nie chodzi dosłownie o małą ogniskową guidera, a o dużą różnicę pomiędzy skalą obrazu z kamery głównej a skalą obrazu guidera

więc to, że SBigi guidują w skali 1:1 - bo kamera główna i guider focą sobie przez tę samą rurkę, oczywiście dochodzi różnica wielkości pixela obu kamer, ale to nie jest tak duża różnica jak w sprzęcie Piotra: prawie 8:1 na niekorzyść guidera. Więc Ty nie masz z tym żadnego problemu, a Piotr, przy swoim sprzęcie ma (i nawet nie ma szansy go dostrzec - guider chodzi idealnie, wykres równy jak stół.

 

 

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, ja mam guider o ogniskowej 180 mm tak samo jak Piotr i kamerę z chipem 695x492 pixeli 1/3 cala ( TC-237 ). To jest jakieś 9 arcsec/pixel ! A głowna STL 3.5 arcsec/pixel. I jak jest- sam widzisz. A więc to nie tak jak piszesz :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.