Skocz do zawartości

Kamerka na lunetkę biegunową


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli to idiotyzm, to mnie wyprostujcie, ale przyszła mi do głowy taka myśl...

Ja stary i gruby jestem. Gimnastykować się przy montażu z precyzyjnym ustawianiem polarnej to istna masakra.

A gdyby tak na okular lunetki nasunąć jaką kamerkę, żeby w laptopie pokazała obraz z lunetki? Można wtedy spokojnie kręcić głowicą, aż polarna znajdzie się w pożądanym miejscu.

Czy jest na to jakiś patent gotowy? Bardzo będę wdzięczny za poradę czy się da, a jeśli tak, to jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się taki mod zrobić, np tu:http://www.astronomyshed.co.uk/forum/viewtopic.php?f=19&t=1174

ale i tak trzeba będzie się trochę pozginać gdyż poza Polaris innych gwiazd nie będzie widać w okolicy bieguna i trzeba trafić lunetką tak by pole widzenia zawierało gwiazdę Polarną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, to nie jesteś sam :drinks:

ale niestety nie ma tak łatwo, chyba najprościej byłoby wykorzystać jakąś lunetkę celowniczą do broni o małej średnicy obiektywu, ale zdaje się nie produkują mniejszych niż 28mm, a to za dużo, żeby weszła w dziurę typowej lunetki polarnej. Problem w tym, że folia z nadrukiem jest tuż za okularem typowego polar findera - i po prostu nie dało by się złapać ostrości jednocześnie na wyskalowaniu i na gwiazdkach, już pomijając zupełnie, że skala takiego obrazu nie zgadzała by się ze skalą na folii.

W sumie można byłoby to obejść: przez jakieś osiowe zamocowanie webcama w otworze montażu, precyzyjnym ustawieniu bieguna metodą dryfu i naniesienie odpowiedniej grafiki na obraz podglądu, w postprocessingu - miało by się wtedy wyskalowany obraz dla konkretnej ogniskowej i wielkości piksela takiego zestawu. Ale trzeba by jeszcze odpowiednio dobrać ogniskową takiej kamerki, tak, żeby obraz miał te parę stopni FOV, a jednocześnie nie za dużo, bo z drugiej strony ogranicza średnica otworu w montażu, który sam w sobie jest rurką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to idiotyzm, to mnie wyprostujcie, ale przyszła mi do głowy taka myśl...

Ja stary i gruby jestem. Gimnastykować się przy montażu z precyzyjnym ustawianiem polarnej to istna masakra.

A gdyby tak na okular lunetki nasunąć jaką kamerkę, żeby w laptopie pokazała obraz z lunetki? Można wtedy spokojnie kręcić głowicą, aż polarna znajdzie się w pożądanym miejscu.

Czy jest na to jakiś patent gotowy? Bardzo będę wdzięczny za poradę czy się da, a jeśli tak, to jak to zrobić?

 

 

To ma sens, ale z chwilą gdy dodamy jeszcze napęd do głowicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bamus

Z trafianiem lunetką w polarną nie ma problemu. Mam laser i nie waham się go używać :)

Brak innych gwiazd jest faktycznie problemem.

 

@Marek_N

Krzesełko wskazuje, że lunetkę masz na przyzwoitej wysokości. Ja nie mam. Ustawiam statyw nisko, bo im wyżej, tym mniej stabilnie.

 

@JaLe

Ma sens i bez napędu. Mogę robić za napęd (jak dotychczas) i nie mieć przy okazji głowy wykręconej pod bardzo nienaturalnym kątem.

 

Znalazłem jeszcze taki link:

http://stargazerslounge.com/topic/131246-xbox-livecam-mod-cliff/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bamus

Z trafianiem lunetką w polarną nie ma problemu. Mam laser i nie waham się go używać :)

Brak innych gwiazd jest faktycznie problemem.

 

@Marek_N

Krzesełko wskazuje, że lunetkę masz na przyzwoitej wysokości. Ja nie mam. Ustawiam statyw nisko, bo im wyżej, tym mniej stabilnie.

 

@JaLe

Ma sens i bez napędu. Mogę robić za napęd (jak dotychczas) i nie mieć przy okazji głowy wykręconej pod bardzo nienaturalnym kątem.

 

Znalazłem jeszcze taki link:

http://stargazerslounge.com/topic/131246-xbox-livecam-mod-cliff/

 

To załóż peryskop ;)

 

Peryskop.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie macie warunki do ustawiania polarnej. Za to ja mam koszmarne. Po ustawieniu całego sprzętu na balkonie mam tak ciasno, że wiję się między nogami statywu jak węgorz. Czy mi to przeszkadza - może trochę. Ale nie tak żebym myślał o montowaniu kamery w lunetce. W końcu ta niedogodność trwa chwilę a później to już sama przyjemność (he he - z tym też różnie bywa). Po prostu chęć robienia zdjęć przebija wszystkie niedogodności.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzesełko wskazuje, że lunetkę masz na przyzwoitej wysokości. Ja nie mam. Ustawiam statyw nisko, bo im wyżej, tym mniej stabilnie.

Mam lekki (1,1 kg), 4 sekcyjny statyw. Do zdjęć z AT wysuwam tylko 2 sekcje - stabilność bardzo dobra, przy typowych obiektywach foto. Lunetke biegunową mam wtedy na wysokości około 110-120 cm. Akurat na takiej żeby przy niej kucnąć bądź usiąść na niskim krzesełku i w miarę komfortowo ustawić biegun.

 

Do dłuższych i cięższych obiektywów planuje wykorzystać aluminiowy statyw Sky-Watchera. Jest wciąż lekki, a do tego dużo bardziej stabilny od dowolnego statywu foto, ze względu na szerokie ramiona łączące nogi. Używany można kupić za 100-150 zł. I raczej taką drogę polecam niż eksperymenty z kamerką w LB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Loki wymyślił właśnie komuś bardzo ciekawy temat pracy inżynierskiej.

Jeśli dobrze myślę, to 2 szybkie klatki w dwóch różnych rektascencjach i mamy wyznaczone położenie osi montażu astrometrycznie.

Potem tryb podglądu na żywo i ustawienie montażu na polarną z super dokładnością - rozwiązanie byłoby super dla dużych montaży używanych mobilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie Astrotortilla sprawdza się najdokładniej jak się bada błąd naświetlając gwiazdy na równiku, ale nie jestem pewien czy jest wymagany dostęp do tych części nieba.

Prawde mówiąc, jakbym miał dostęp do polarnej, to zapewne nie szukałbym innych sposobów dokładnego ustawienia na polarną

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.