Skocz do zawartości

HEQ5 SynTrek vs SynCan


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

no dokładnie Polar Align Max - robi ładnego subframe na kamerce na gwieździe i pokazuje gdzie masz dokręcić śrubami gwiazdkę - genialna rzecz :)

Jak dojdziesz do wprawy to i subframe Ci nie będzie potrzebny :-) Ja nie używam subframe :-)

 

Ok, wiec chyba jak bedebral to wezme syntreka. Guiding niestety troche bedzie musial zaczekac po zakupie, licze ze bez niego heq5 da mi te upragnione 120 sekund bez pojechanych gwiazd. Teraz tylko trzeba do swiat przyoszczedzic i pod choinka moze bedzie heq5;)

120s na 600mm... da Ci, ale nie za 100% uzyskiem. No i szlifuj ustawianie a biegun bo to klucz bez guidingu.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę czytam na temat guidingu, ustawiania na polarną i tej sterty softu i nowych umiejętności, które należy posiąść, żeby zacząć focić. Czy to w praktyce jest równie przerażające jak w opisach? Po jakim czasie od zakupu montażu będę w stanie sprawnie ustawić setup, przeprowadzić niezbędne czynności (których wydaje się być milion) i zacząć sesję? 6 miesięcy? Więcej? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam HEQ5 Pro i najpierw guidowałem po ST4 ale doszło do dziwnego przypadku. W PHD wybierałem kamerkę - ascom late - QHY5LII. Montaz z lunetą ustawiałem z pilota synscan. Strerowanie Stellarium. Wszystko było wspaniale. Aż której nocy wszystko odmówiło pracy i po uruchomieniu PHD i wybraniu opcjii odświeżania obrazu silniki dostaja jakiegos kopa i obraz z kamerki ucieka mi w szybkim tempie. Nie da sie guidować.

 

Co dziwne, jak wypiałem kabel kamerka - port ST4 i guiduję w ascomie z EQmoda (przez RS232 do pilota) to wszystko jest ok i wyrabiam 10 min przy ogniskowej 800mm. (Dłużej nie robie, zdjęcia DSLR). Tylko ze stellarium musiałem zrezygnować bo były jakieś dziwne zachowania i teraz korzystam z Cartes du Ciel, choć nie lubię.

Macie jakiś pomysł bo wolałem korzystać z ST4

 

Spotkałem się taż z taką opinią odnośnie pracy HEQ5 Pro bez pilota i sterowania go przez port szeregowy:

QTE:

UWAGA!! W montażu nie znajduje się typowy port RS-232C! Typowy ma poziomy
napięć -12V stan wysoki i +12V stan niski, natomiast port w montażu
pracuje na poziomach TTL, czyli +5V wysoki i 0V niski. Podłączenie
klasycznego portu COM: do złącza montażu skończy spaleniem
mikrokontrolera elektroniki pokładowej montażu.

UNQTE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś z innym kabelkiem ST4? Wygląda trochę na awarię kabelka albo gniazdek ST4.

Sterowanie przez port szeregowy bez pilota robi się adapterem takim http://astromarket.pl/kabel-pierro-astro-do-sterowania-montazem-heq5-poprzez-eqmod.html, takim http://allegro.pl/minimodul-usb-rs232-ttl-na-ft232rl-4-linie-i3509818833.html albo podobnym.

Można też wykorzystać port RS z kompa wtedy potrzeba konwertera poziomów na popularnym układzie MAX232.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dziś szukałem instrukcji do HEQ5 ale nie jestem w stanie znaleźć informacji o tym czy montaż, w wersji syncan, ma możliwość "auto-ustawienia na polaris". Gdzies czytałem ze w wersji softu bodajże 3.28 jest mozliwość wskazania montażowi 3 gwiazdek i na ich podstawie sam sie ustawi bez konieczności patrzenia na polaris,dryfów etc... Wiecie coś na ten temat? Bo jeżeli to jest opcja dostępna w HEQ5 syncan tylko to by mocno przeważało na jego korzyść względem syntreka...

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że montaż z "auto-ustawieniem na Polaris" cieszyłby się dużą popularnością :Loveit:

 

W przypadku HEQ5 Synscan procedura wcale nie jest taka "auto" i jest dokładnie opisana w manualu:

 

http://www.skywatcher.com/downloads/SynScan_HandControl_web_280313V3.pdf (rozdział: 11.3 Polar Alignment without Polar Scope).

 

Pozdrawiam,

Alex

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli z "auto-ustawieniem na Polaris". Po wskazaniu 3 gwiazd następuję zalignowanie montażu, żeby GOTO działało. Jak chcesz poprawić ustawienie na Polarną, to trzeba ręcznie kręcić śrubami ALT i AZ.

 

Ok dzieki - czyli ja źle zrozumiałem. Myślałem ze ta opcja zastąpi ustawienie na polarną...Czyli wychodzi na to ze syncan oprocz bazy punktów to do celów astrofoto nie jest w niczym lepszy niż syntrek. W obydwu bez guider'a osiagalne czasy beda takie same na poziomie 2 minut dla ogniskowej 600mm, przy ustawieniu za pomocą lunetki biegunowej... Za wszelką cene chce uniknac tego tachania laptopa i okablowania na miejsce obserwacji wiec mysle co mi da najdluzsze ekspozycje bez guider'a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś z innym kabelkiem ST4? Wygląda trochę na awarię kabelka albo gniazdek ST4.

Sterowanie przez port szeregowy bez pilota robi się adapterem takim http://astromarket.pl/kabel-pierro-astro-do-sterowania-montazem-heq5-poprzez-eqmod.html, takim http://allegro.pl/minimodul-usb-rs232-ttl-na-ft232rl-4-linie-i3509818833.html albo podobnym.

Można też wykorzystać port RS z kompa wtedy potrzeba konwertera poziomów na popularnym układzie MAX232.

Zdaje się, że sprawa sie wyjasniła i wszystkiemu winien był zasilacz. Kupiłem za 49 zł taki niby dedykowany impulsowy do heq5/6 ale cos zaczął szaleć. Przy zasilaniu power tankiem 17Ah wszystko wróciło do normy.

Teraz mnie czeka zakup zasilacza. Nie wiem co wybrac. Czytałem, ze zasilacze impulsowe do sterowania silnikami krokowymi to nie najlepszy pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki - czyli ja źle zrozumiałem. Myślałem ze ta opcja zastąpi ustawienie na polarną...Czyli wychodzi na to ze syncan oprocz bazy punktów to do celów astrofoto nie jest w niczym lepszy niż syntrek. W obydwu bez guider'a osiagalne czasy beda takie same na poziomie 2 minut dla ogniskowej 600mm, przy ustawieniu za pomocą lunetki biegunowej... Za wszelką cene chce uniknac tego tachania laptopa i okablowania na miejsce obserwacji wiec mysle co mi da najdluzsze ekspozycje bez guider'a :)

 

No nie do końca tak to jest :) - nowy soft od SW do Synscana, ma dodana opcje Polar Realign.

Działa to tak, że po standardowym zalignowaniu (na 1,2 lub 3 gwiazdy) i po wybraniu tej opcji, montaz oblicza i podaje błąd ustawienia na polarna dla każdej z osi z osobna... I w ten sposób wiesz że np masz w azymusie 45 sekund a w elewacji minutę 34 sek... Wtedy wiesz czym i ile pokręcić... później powtarzasz pomiar... i tak dojść można do dość dokładnego ustawienia... To tak w zasadzie 'skomputeryzowana metoda dryftu'...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca tak to jest :) - nowy soft od SW do Synscana, ma dodana opcje Polar Realign.

Działa to tak, że po standardowym zalignowaniu (na 1,2 lub 3 gwiazdy) i po wybraniu tej opcji, montaz oblicza i podaje błąd ustawienia na polarna dla każdej z osi z osobna... I w ten sposób wiesz że np masz w azymusie 45 sekund a w elewacji minutę 34 sek... Wtedy wiesz czym i ile pokręcić... później powtarzasz pomiar... i tak dojść można do dość dokładnego ustawienia... To tak w zasadzie 'skomputeryzowana metoda dryftu'... :)

 

I jak niby okreslic ile pokrecic w azymucie o te 34 sekundy? Bo azymut to bedą te dwie śrubki kontrujcą głowicę na statywie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz cz

łą procedurę... W skrócie montaz się ustawia na gwiazdę, Odjeżdza o jakis wyliczony kawałek, Ty podregulowujesz, montaz wraca, Ty go nacentrowujesz, i na podstawie różnicy w pozycjach obliczany jest błąd... Sprawdzałem, działa - Oczywiście że żadne narzędzie Ci nie powie (pokręć o 0,38 obrotu śróbką)... Ale wiedząc o ile się pokręciło i o ile zmienił się błąd, za 2-3 razem można ładnie trafić i zejść z błędem do minimalnych wartości...

 

 

11.3 Polar Alignment without Polar Scope
1.
Complete a 2-star alignment or a 3-star alignment. At the end of the alignment, the SynScan hand control will display the polar alignment error (refer to Section 3.3). Users can use the data to determine whether it is necessary to adjust the polar alignment.
2.
Press the “SETUP” shortcut key, and then access to sub-menu “Alignment\Polar Align. >”, press the ENTER key to proceed to the next step.
3.
The screen will display “Select a Star”.
4.
Use the direction keys to center the reference star in the eyepiece of the telescope after the mount stops slewing. Remember to end the centering operation with Up and Right direction keys. Press the ENTER key to proceed to the next step.
5.
The screen will now display the polar alignment error in altitude (Mel=dd’mm’ss”). Users can then use the data to determine whether or not to adjust the altitude of the R.A. axis in the next step. Press the ENTER key to proceed.
6.
The mount will slew to a new position. When it stops, the screen will display “Adjust Altitude:”. By using ONLY the altitude control of the mount (do not touch the azimuth control), bring the reference star back to the closest point to the center of the FOV of the telescope’s eyepiece. Remember the reference star’s current position in the eyepiece for later adjustment. Press the ENTER key to confirm the centering operation.
7.
The screen will now display the polar alignment error. Users can then use the data to determine whether or not to adjust the azimuth of the mount in the next step. Press the ENTER key again to proceed to the next step.
8.
The mount will slew to a new position. When it stops, the screen will display “Adjust Azimuth:” By using ONLY the azimuth control of the mount (do not touch the altitude control), bring the reference star back to the closest point to the previous position (at the end of Step 6). Press the ENTER key to confirm the centering operation.
9.
The screen will display the polar alignment error again, press the ENTER button to end the polar alignment process.
10.
Go back to the “Alignment” menu on the SynScan hand control and execute another 2-Star or 3-Star alignment, and then check the polar alignment error data reported at the end of the 2-star alignment or 3-star alignment. Repeat Step 2 to Step 9 until the error is small enough and acceptable. Generally, users can get up to 1 arc-minute

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz cz

łą procedurę... W skrócie montaz się ustawia na gwiazdę, Odjeżdza o jakis wyliczony kawałek, Ty podregulowujesz, montaz wraca, Ty go nacentrowujesz, i na podstawie różnicy w pozycjach obliczany jest błąd... Sprawdzałem, działa - Oczywiście że żadne narzędzie Ci nie powie (pokręć o 0,38 obrotu śróbką)... Ale wiedząc o ile się pokręciło i o ile zmienił się błąd, za 2-3 razem można ładnie trafić i zejść z błędem do minimalnych wartości...

 

 

11.3 Polar Alignment without Polar Scope

1.

Complete a 2-star alignment or a 3-star alignment. At the end of the alignment, the SynScan hand control will display the polar alignment error (refer to Section 3.3). Users can use the data to determine whether it is necessary to adjust the polar alignment.

2.

Press the “SETUP” shortcut key, and then access to sub-menu “Alignment\Polar Align. >”, press the ENTER key to proceed to the next step.

3.

The screen will display “Select a Star”.

4.

Use the direction keys to center the reference star in the eyepiece of the telescope after the mount stops slewing. Remember to end the centering operation with Up and Right direction keys. Press the ENTER key to proceed to the next step.

5.

The screen will now display the polar alignment error in altitude (Mel=dd’mm’ss”). Users can then use the data to determine whether or not to adjust the altitude of the R.A. axis in the next step. Press the ENTER key to proceed.

6.

The mount will slew to a new position. When it stops, the screen will display “Adjust Altitude:”. By using ONLY the altitude control of the mount (do not touch the azimuth control), bring the reference star back to the closest point to the center of the FOV of the telescope’s eyepiece. Remember the reference star’s current position in the eyepiece for later adjustment. Press the ENTER key to confirm the centering operation.

7.

The screen will now display the polar alignment error. Users can then use the data to determine whether or not to adjust the azimuth of the mount in the next step. Press the ENTER key again to proceed to the next step.

8.

The mount will slew to a new position. When it stops, the screen will display “Adjust Azimuth:” By using ONLY the azimuth control of the mount (do not touch the altitude control), bring the reference star back to the closest point to the previous position (at the end of Step 6). Press the ENTER key to confirm the centering operation.

9.

The screen will display the polar alignment error again, press the ENTER button to end the polar alignment process.

10.

Go back to the “Alignment” menu on the SynScan hand control and execute another 2-Star or 3-Star alignment, and then check the polar alignment error data reported at the end of the 2-star alignment or 3-star alignment. Repeat Step 2 to Step 9 until the error is small enough and acceptable. Generally, users can get up to 1 arc-minute

 

Super - dzięki. Czyli Jednak Syncan jest przydatny z tym nowym softem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Loki, totalnie błędna opinia (więc i ja rzucam kamień) - nie wyobrażam sobie kierowanie montażem przez pilota (zamiast laptopa). Zdecydowanie łatwiej obsługuje się montaż przez EQMOD'a.

 

Wersja SynScan charakteryzuje sie tym, że (w skrócie) ma PEC'a (korekcję błędu okresowego, której się przy guidingu nie wykorzystuje) i GoTo z pewną liczbą obiektów. Nie wiem czy znajdziesz tam obiekty z katalogów Sharplessa, Van Den Bergha czy LBN/LDN.

 

Zresztą SynTrek/SynScan + laptop to to samo. Najlepiej wypiąć pilota i wpiąć tam kabel do laptopa (choć przez pilot SynScana można też podpiąć)

 

P.

 

PS

Guiding to swoją drogą :-)

 

Panowie,

 

Nie mam doświadczenia, na razie tylko lornetka, ale z czasem będę chciał kupić jakiś refraktor, kwestie montaży mnie zatem interesują i w związku z tym mam następujące pytanie:

Sugerowaliście, że notebook równie dobrze się sprawdzi (a może nawet lepiej) niż SynScan. A jak wygląda sytuacja zimą gdy jest kilka stopni poniżej zera. Jak sobie wtedy radzicie z notebookiem, bo ja tego jakoś nie widzę ...

 

Robert

Edytowane przez xxiirr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia, na razie tylko lornetka, ale z czasem będę chciał kupić jakiś refraktor, kwestie montaży mnie zatem interesują i w związku z tym mam następujące pytanie:

Sugerowaliście, że notebook równie dobrze się sprawdzi (a może nawet lepiej) niż SynScan. A jak wygląda sytuacja zimą gdy jest kilka stopni poniżej zera. Jak sobie wtedy radzicie z notebookiem, bo ja tego jakoś nie widzę ...

Ja nie używam synscana (jak kupiłem montaż z pilotem to sprzedałem pilota) - zawsze steruję przez laptopa.

Mój laptop pracował przy -20 na dworze (ja grzałem się przy drugim w domu i sterowałem sprzętem przez TeamViewera). Mi działa.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Nie mam doświadczenia, na razie tylko lornetka, ale z czasem będę chciał kupić jakiś refraktor, kwestie montaży mnie zatem interesują i w związku z tym mam następujące pytanie:

Sugerowaliście, że notebook równie dobrze się sprawdzi (a może nawet lepiej) niż SynScan. A jak wygląda sytuacja zimą gdy jest kilka stopni poniżej zera. Jak sobie wtedy radzicie z notebookiem, bo ja tego jakoś nie widzę ...

 

Robert

Do astrofoto SynScan jest zbędny, jak piszą koledzy, ale do samego wizuala moim zdaniem dużo wygodniej jest używać pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.