Skocz do zawartości

Prowadzenie a wykres guidingu


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Ostatnio korzystając z pogody łapałem trochę fotonów.

Gdy następnego dnia oglądałem klatki to zauważyłem pewną prawidłowość:

1. Gdy zaczynam sesję, montaż jest pochylony o ok 50* - wykres guidingu jest idealny, klatki schodzą bardzo dobre

2. Podczas sesji montaż przechodzi bardziej do pionu (przeciwwaga w dół) - wykres guidingu, bez zmian, idzie bardzo dobrze, klatki natomiast zaczynają być lekko pojechane w osi RA.

 

Zastanawia mnie dlaczego, mimo bardzo dobrego wykresu guidingu (przy takim samym klatki były bardzo dobre) jest stopniowa degradja klatki w miarę jak montaż idzie do pionu.

 

Stawiałem na wyważenie - w pionowym ułożeniu najbardziej może pływać przy lekkim luzie między ślimakiem a ślimacznicą - gdy tylko zawieje (a ostatnio wiało, szczególnie na 8p) - ale dlaczego guiding idzie dobrze?

 

O wzajemnych ugięciach nie ma mowy (mam kamerę na gwint do szukacza i całość na sztywno przykręcone do obejm)

 

Spróbuję następnym razem mocniej przeważyć, żeby ten warunek wykluczyć... chyba, że macie inne pomysły.

 

 

Wycinek klatki z początku sesji:

012-R.jpg

 

Wycinek klatki z końca sesji:

023-R.jpg

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dopasujesz log z guidera do pojechanych klatek i w logu nie będzie widać pojechania to musisz mieć jakieś przesunięcia/ugięcia - nie ma siły :) Może się bujać obiektyw refraktora w celi, wyciąg, łączki, refraktor w obejmach (teoretycznie nawet matryca w kamerce może :D ). Przy zewnętrznym guiderze cały system pracuje na to żeby kombinacja guider/montaż śledziła prawidłowo. Instrument główny jest na 'doczepkę' i układ nie ma żadnej informacji o jego stanie i położeniu.

Jeśli to będą luzy na montażu to wyjdą one też jako większe korekcje guidera i będzie je można znaleźć w logach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to jest środek kadru?

a przyczyn może być wiele, ugięcia i to nie koniecznie na torze optycznym ale np. na statywie, pytanie na czym stoi statyw, jeżeli na ziemi, to jak mocno wbijasz nowi w grunt, po drugie obrót kadru, nieidealnie ustawiony biegun, albo np. osie masz nieortogonalne (nieprostopadłe). Zrób eksperyment ustaw biegun na początku sesji, a potem pod koniec i zobacz, czy nie musisz go poprawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dopasujesz log z guidera do pojechanych klatek i w logu nie będzie widać pojechania to musisz mieć jakieś przesunięcia/ugięcia - nie ma siły :) Może się bujać obiektyw refraktora w celi, wyciąg, łączki, refraktor w obejmach (teoretycznie nawet matryca w kamerce może :D ). Przy zewnętrznym guiderze cały system pracuje na to żeby kombinacja guider/montaż śledziła prawidłowo. Instrument główny jest na 'doczepkę' i układ nie ma żadnej informacji o jego stanie i położeniu.

Jeśli to będą luzy na montażu to wyjdą one też jako większe korekcje guidera i będzie je można znaleźć w logach.

W tym cały sęk, że jak oglądam log z guidera to idzie cały czas tak samo - nie ma odchyleń od "normy" podczas której schodziły też dobre klatki. Nigdy nie miałem tego problemu - zawsze szło wszystko dobrze.

Co do luzów to całość mam skręcone na gwinty - nie mam żadnych "śrubek" i clamping ringów. Guider siedzi na dovetailu (przykręcony śrubami na sztywno), dovetail w siodle na obejmach głównego teleskopu - też skręcone na śruby mocno i nie ma siły by to ruszyć. Podobnie z kamerą - wszystkie przedłużki na gwint w wyciąg.

 

Jeśli w układzie guider - montaż jest wszystko ok (a tak wnioskuję po wykresie) to przyczyna może tylko leżeć w ugięciu samej kamerki głównej... w miarę prostowania się montażu kamera jest bardziej w poziomie i może być jakies ugięcie np na rotatorze... zobaczę.

 

Pytanie czy ugięcie kamery spowoduje takie gwiazdki czy coś innego...

 

a to jest środek kadru?

a przyczyn może być wiele, ugięcia i to nie koniecznie na torze optycznym ale np. na statywie, pytanie na czym stoi statyw, jeżeli na ziemi, to jak mocno wbijasz nowi w grunt, po drugie obrót kadru, nieidealnie ustawiony biegun, albo np. osie masz nieortogonalne (nieprostopadłe). Zrób eksperyment ustaw biegun na początku sesji, a potem pod koniec i zobacz, czy nie musisz go poprawiać

Tak, środek kadru.

Cały setup stoi na balkonie, jednakże już wcześniej tak stał i było 100% uzysku. Fakt, wiało, ale gdsyby to wiatr był przyczyną to na wykresie też było by to widać...

 

Myślisz, że lekkie przekoszenie bieguna może być przyczyną takiego rozciągnięcia stricte w osi RA? Nigdy nie miałem takiego "efektu" a biegun ustawiam zawsze tak samo i stąd moje wątpliwości.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na dwie rzeczy- luzy na osi RA lub niedokręcony-słabo zablokowany pręt na którym wiszą przeciwwagi :)chociaż po Twoim stwierdzeniu o sztywności całego układu to mało prawdopodobne.. Guider ma jednak mniejsza ognskową od głownego telepka..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, a jak to się ma do tego, że wykres jest ok (RMS na poziomie 0,06). Też na to stawiałem na początku, ale gdyby montaż pływał po luzie RA to wykres guidingu by też pokazywał coraz większe korekty...

 

P.

Korekty czy błedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie luzy i niedoskonałości montażu wyjdą też w logu z guidowania, dlatego warto porównać pojechane klatki z odpowiadającym czasowo fragmentem logu.Jeśli klatki są pojechane a log nie pokazuje błędów/korekt to powstają one poza układem montaż-guider. Oczywiście można sobie teoretycznie wyobrazić sytuację że montaż w czasie jednego cyklu guidera się przesunął i wrócił na poprzednie miejsce, ale to raczej teoria. Z tego co widać na fotkach to gwiazdki masz pojechane równomiernie, czyli ugięcie było raczej procesem płynnym a nie nastąpiło skokowo.

Może być też tak ja pisze sumas - że przy długich czasach naświetlania może nastąpić rotacja pola. Natomiast ruchy statywu na podłożu też będą widoczne w logach guidera.

 

PS - choć jak teraz się przyglądam słabszym gwiazdom to nie są one równomiernie pojechane chyba...

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz,

Właśnie sądzę, że musi to być coś przy kamerze...

log w całej długości jest jak najbardziej ok (chciałem tutaj wrzucić ale nie mogę) - nie ma żadnych pików.

 

weź pod uwagę, że to Ha z kamery OSC więc gwiazdki nigdy nie będą idealnie okrągłe - zawsze będą poszarpane. Ale samo pojechanie jest w jednej osi.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz,

Właśnie sądzę, że musi to być coś przy kamerze...

log w całej długości jest jak najbardziej ok (chciałem tutaj wrzucić ale nie mogę) - nie ma żadnych pików.

 

weź pod uwagę, że to Ha z kamery OSC więc gwiazdki nigdy nie będą idealnie okrągłe - zawsze będą poszarpane. Ale samo pojechanie jest w jednej osi.

 

P.

 

A nie jest to sprawa wyciągu? Mam ten sam teleskop i wyciąg, że tak powiem, nie jest z tych idealnych. Zdarzyło mi się raz nie zablokować wysuwu i CCD inspector pokazał później tilt 74%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przedostatniej nocy taki sam problem - na 15 min klatkach gwiazdki zamieniały się w przecinki, mimo że wykres w maximie był płaski a rms=0,06-8 w obydwu osiach. Tuż przed zwinięciem sprzętu postanowiłem sprawdzić ustawienie na biegun za pomocą platesolvingu w Astrotortilli i okazało się, że było ono dalekie od idealnego. Podejrzewam więc, że tu może być problem. Nockę wcześniej, gdy ustawiłem montaż dość dokładnie takiego problemu nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przedostatniej nocy taki sam problem - na 15 min klatkach gwiazdki zamieniały się w przecinki, mimo że wykres w maximie był płaski a rms=0,06-8 w obydwu osiach. Tuż przed zwinięciem sprzętu postanowiłem sprawdzić ustawienie na biegun za pomocą platesolvingu w Astrotortilli i okazało się, że było ono dalekie od idealnego. Podejrzewam więc, że tu może być problem. Nockę wcześniej, gdy ustawiłem montaż dość dokładnie takiego problemu nie miałem.

Jak to możliwe, żeby był płaski wykres guidingu przy niedokładnie ustawionej polarnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to sprawa wyciągu? Mam ten sam teleskop i wyciąg, że tak powiem, nie jest z tych idealnych. Zdarzyło mi się raz nie zablokować wysuwu i CCD inspector pokazał później tilt 74%.

Ja nie blokuję wyciągu, bo mam robofocuser i dosyć mocno dokręcą dolną srubę regulującą docisk osi do drawtube.... ale faktycznie można spróbować zablokować.

 

Miałem przedostatniej nocy taki sam problem - na 15 min klatkach gwiazdki zamieniały się w przecinki, mimo że wykres w maximie był płaski a rms=0,06-8 w obydwu osiach. Tuż przed zwinięciem sprzętu postanowiłem sprawdzić ustawienie na biegun za pomocą platesolvingu w Astrotortilli i okazało się, że było ono dalekie od idealnego. Podejrzewam więc, że tu może być problem. Nockę wcześniej, gdy ustawiłem montaż dość dokładnie takiego problemu nie miałem.

Hmm, coś w tym może być, bo w sumie nie zrobiłem poprawki ustawienia na biegun...

 

Jak to możliwe, żeby był płaski wykres guidingu przy niedokładnie ustawionej polarnej?

A możliwe, bo działa guiding. Przekoszenie nie jest na tyle duże, żeby sobie nie dawał rady, ale wystarczająco by rozwalić klatki...

Loki, guiding działa w dwóch osiach.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to możliwe, żeby był płaski wykres guidingu przy niedokładnie ustawionej polarnej?

 

Gwiazda do której 'uczepił' się guider będzie nieporuszona. Pozostałe będą zataczać wokół niej kręgi. To tak jak alignment na jednej gwieździe - nie uchroni przed rotacją, a tylko przed prostym przesunięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie blokuję wyciągu, bo mam robofocuser i dosyć mocno dokręcą dolną srubę regulującą docisk osi do drawtube.... ale faktycznie można spróbować zablokować.

 

Ja też nie blokowałem bo mam USBnfocusa i wydawało mi się, że zębatki spokojnie wszystko utrzymają. Myliłem się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazda do której 'uczepił' się guider będzie nieporuszona. Pozostałe będą zataczać wokół niej kręgi. To tak jak alignment na jednej gwieździe - nie uchroni przed rotacją, a tylko przed prostym przesunięciem.

 

Dokładnie, i tez obstawiam że to jest przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadr dryfuje mi w jedną stronę, ale to miałem od kiedy zajmuje się astofoto i nie przeszkadza mi to zupełnie. Gwiazda guidująca znajduje się w kadrze (nie mam możliwośc ruchu guiderem). Błędy prowadzenia się nie sumują - prowadzi cały czas tak samo - czyli dobrze.

 

Na chwilę obecną moje typu (które wyeliminuję podczas najbliższej sesji) to:

- wyważenie monażu

- zablokowanie wyciągu po ustawieniu ostrości

- prawka ustawienia na polarną.

 

Z tego co napisał jolo stawiam na przyczynę błędu polarnej, bo gwiazdka do guidu jest na górze kadru, a przy sporszym błędzie reszta kręci się dookoła niej i przez to mam rozciągnięte gwiazdy.

 

Dzięki wszystkim za rady, zdam relację jak poprawię powyższe :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej,

wracają do tematu - byłem z teleskopem w polu i niestety sytuacja się powtórzyła - część kadru z ładnymi gwiazdkami a część z rozciągniętymi - o dziwo w poziomie (a osie mam lekko na ukos), a przy prowadzeniu jakie miałem - nie było to możliwe by były tak pojechane.

 

Wyważyłem poprawnie montaż, zablokowałem śrubą wyciąg i dokładnie ustawiłem na biegun (1 korekta deklinacji na klatkę 10min)... i nadal...

 

Zacząłem kombinować (jak przysłowiowy koń pod górę) i rozebrałem wyciąg, zacząłem wszystko oglądać i... znalazłem.

Otóż jedna z soczewek korektora luźno sobie latała (luz ok 1,5mm) i w miarę jak teleskop szedł do pozycji horyzontalnej to soczewka sobie opadała i zmieniał się układ optyczny...

Skorygowałem problem dokręcając pierścień trzymający soczewkę.... i zobaczmy jak będzie teraz.

 

Dam znać jak zrobię startesty z balkonu :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma sens, i na 99% usunie problem.

 

Ja też chcę się pochwalić - już mam okrągłe gwiazdki.

 

testowo (brrr. obieciałem że nie będę teścił) M15

 

 

To ma sens, myślę że usunąłeś problem.

 

 

Ja też chcę się pochwalić - już mam okrągłe gwiazdki.

 

testowo M15

M15-RGBddp.jpg

Edytowane przez piotr_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.