Skocz do zawartości

Tranzyt Wenus - FOTO


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Fotki wrzuciłem do wątku jako swoistą prowokację, bo pomijając już wszystkie inne efekty, przy tej skali odwzorowania otrzymanie obrazu atmosfery nie jest raczej możliwe. Jednak cała sprawa nie wzięła się znowu tak zupełnie "z powietrza" o czym przekonują liczne zamieszczone przez Kolegów pojedyncze klatki oraz to zestawienie:

 

[center:aef742677e]Klatki.jpg[/center:aef742677e]

 

W każdym przypadku pojawia się tam pojaśnienie na krawędziach i stąd efekt na zdjęciach finalnych.

 

:) :) :)

 

P.S. Wszystkich chętnych, którzy nie mieli okazji wykonać własnych zdjęć tranzytu zapraszam do działu "Obróbka astrofoto" (na sąsiednim Forum), gdzie zamiesciłem link do materiału z klatkami do samodzielnej obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmyślając o tzw. kropli, przyszło mi do głowy, że 19 wieczni obserwatorzy z braku stosownych środków do wygaszenia światła słonecznego, obserwowali tranzyt przy zbyt dużej luminacji i kontraście, męcząc oczy. Wziąłem ci ja swoje zdjęcie z trzecim kontaktem i poddałem je obróbce zwiekszajac kontrast do granic możliwości, lekko rozmywając obraz, na wyobrażenie tego, co mogli obserwować tamci ludzie.

C.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko o swoich wrażeniach z obserwacji wizualnych: ewidentnie widoczna była obwódka wokół Wenus przed III kontaktem, jak i jasny łuk po ciemnej stronie planety (tej która nie weszła na Słońce) przed II kontaktem. Obserwacje wykonywałem Tałem 100 RS. Efektu kropli nie było widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dokładnie:

 

łuk widziałem przed II kontaktem po zewnętrznej stronie Słońca, a obwódkę wokół Wenus widziałem przed III kontaktem. Nie widziałem wiele po III kontakcie bo przyszły chmury. Proszę mnie nie poprawiać. Jeśli brak wiary to napiszcie - nie wierzę, neguję taką możliwość. Ale jak piszę że widziałem obwódkę przed III kontaktem, to tak było. MIała kolor żółto-zielony i była widoczna wokół całej planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Jeszcze raz dokładnie:  

 

...Ale jak piszę że widziałem obwódkę przed III kontaktem, to tak było. MIała kolor żółto-zielony i była widoczna wokół całej planety.

 

Oskarze :roll: ta kolorowa obwódka to właśnie widmo wtórne achromatu a nie atmosfera Planety czyli obserwowałeś fizycznie efekt błędu instrumentalnego, nie musisz się tego wypierać bo go miałeś absolutne prawo widzieć i zapewne widziałeś :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Nie sadze, aby w FS102 widzial widmo wtorne przy takiej sytuacji.

 

Tak przy okazji to Oskar obsewrwował achromatem a nie APO ale APO to też nie absolutny ideał korekcji chromatycznej a tylko jego pewne przybliżenie a bardzo jasna i biała Wenus jest wspaniałym obiektem testowym na wszelkiej maści soczewkowe sprzęty, pamiętaj że w APO masz zwykle korekcję barw o rząd wielkości lepszą niż w achromacie a 1/10 aberracji z achroamtu była by nadal spokojnie widoczna więc i w APO może śladowo wystąpić właśnie na Wenus :?

 

Oskar powiedz jak widać Wenus z APO. jest jakiś kolorek śladowy czy całkiem go brak i Wenus jest mleczna i jałowa :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.