Skocz do zawartości

Tranzyt Wenus - FOTO


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Oczami nie widziałem żadnych śladów dyfrakcji w atmosferze Wenus ale po obróbce na kilku zdjęciach coś tam widać. Jeszcze popracuję aby efekt uwidocznić.

Efekt najlepiej uwidocznił się w momencie gdy Wenus była Pół na pół na tle Słońca.

2004-06-08 13-11 Wenus refrakcja.JPG

 

2004-06-08 13-17 tranzyt Wenus.JPG

 

2004-06-08 13-01 tranzyt Wenus.JPG

 

2004-06-08 12-48 tranzyt Wenus.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do sprawy widzialności atmosfery wenusjańskiej, to na jednym zdjęciu z webkamerki (stack) po rozjaśnieniu i wzmocnieniu, jest widoczny fragment delikatnego łuku

jako przedłużenie obrysu planety. Nie jestem pewny czy będzie to widoczne na każdym monitorze, ale puszczam.

Video 70x.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelot był niesamowity aż krew się zagotowała ,spust naciśnięty w aparacie wyzwalał się chyba całą wieczność ,miałem wrażenie że zjawisko trwało 1/10 sek. ,stacja przeleciała jak pocisk ,niestety bez prowadzenia żadnych kształtów nie wypatrzyłem a fotografia będzie jak wywołam kliszę , zrobiłem analogiem bo tylko do niego miałem mocowanie do wyciągu.Czas przelotu 12.09' 49'' +-1 sek.  

 

Darek czy ty chcesz abym dostał zawału. Dlaczego nie zadzwoniłeś dał bym Ci kamerę i rejestrował byś z prędkością 25 obrazów/sek. Na drugi raz masz zadzwonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gorąco obrobione, przykładowe fotki z wczoraj:

 

[center:db8d21b4b6]Sun_A.jpg[/center:db8d21b4b6]

 

 

[center:db8d21b4b6]Sun_B.jpg[/center:db8d21b4b6]

 

Brzegowe pojaśnienie nie jest wynikiem obróbki, bo występuje wyraźnie również na czystych stackach np.:

 

[center:db8d21b4b6]stack.jpg[/center:db8d21b4b6]

 

 

Pozdrawiam,

 

 

:) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako przedłużenie obrysu planety. Nie jestem pewny czy będzie to widoczne na każdym monitorze, ale puszczam.

 

Jest - ewidentnie. Zauwaz, ze dokladnie w tym samym miejscu co i u mnie. Natomiast u Chojraka to raczej nie jest zalamanie swiatla, bo i czemu mialoby tak splaszczyc planete?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion, moje zdjęcie jest po obróbce!

Baaaaardzo je rozjaśniłem i podniosłem kontrast. W efekcie obraz Słońca wyjechał poza swoje pirwotne granice i częściowo najechał na planetę. Jeśli nałożę oryginał na na fotkę po obróbce widoczny u dołu łuczek idealnie pasuje do przedłużenia krawędzi tarczy planety.

 

Ten efekt pojawia się na kilku obrobionych filmach i zawsze jest przedłużeniem łuku tarczy planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek czy ty chcesz abym dostał zawału. Dlaczego nie zadzwoniłeś dał bym Ci kamerę i rejestrował byś z prędkością 25 obrazów/sek. Na drugi raz masz zadzwonić.

Sorry Mirku ale o przelocie ISS dowiedziałem się w ostatniej chwili ,następnym razem na pewno się przypomnę :)

Dziś odbieram zdjęcia ale tak jak mówiłem są bardzo małe szanse że klisza to uwieczniła.To było za szybkie zjawisko na amatorską lustrzankę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio przez teleskop nie zwróciłem uwagi na atmosferę Wenus, ale na niektórych zdjęciach z web kamerki wyszła :D

Poniżej stack 8 klatek wybranych ze 100 pod kątem jej widoczności. Podobnie jak poprzednio robione przez MTO, chwilkę po trzecim kontakcie.

 

[center:532e405a42]wenus3.jpg[/center:532e405a42]

 

Pozdrawiam,

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem dziś fotki z labu i niestety ISS się nie zarejestrował .

I to pomimo serii 7 zdjęć gdy nacisnąłem spust na 3 sekundy przed przelotem.

Zapewne była na tarczy gdy przesuwał się film :(

K..de miałem ochotę podrzeć zdjęcia , ale kiedyś złapię tę cholerę :wink:

 

ps.

Czy ktoś na świecie w czasie tranzytu to uchwycił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem dziś fotki z labu i niestety ISS się nie zarejestrował .

I to pomimo serii 7 zdjęć gdy nacisnąłem spust na 3 sekundy przed przelotem.

Zapewne była na tarczy gdy przesuwał się film :(  

K..de miałem ochotę podrzeć zdjęcia , ale kiedyś złapię tę cholerę :wink:  

 

ps.

Czy ktoś na świecie w czasie tranzytu to uchwycił?

 

Szkoda że nie robiłeś tego webcamem.... :Cry:

Wtedy miałbyś ją na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym małą ostrożność w identyfikacji atmosfery, bo tak naprawę nie jest ona na tyle wielka aby na każdym zdjęciu wychodziła.

 

Przykład ilustrujący jej rozmiary poniżej

sst_venus_atmosphere.1759.color.jpg

 

Zdjęcie Krzysztofa...

 

wenus3.jpg

 

...pokazuje po zewnętrzej stronie oświetlnoą atmosferę i rzeczywiście można było to zobaczyć bezpośrednio w teleskopie (nam się udało), ale z identyfikacją na tarczy raczej powinno się być ostrożnym, tym bardziej gdy zdjęcie zostaje obrabiane programem graficznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zauwazyles, ze wystepuje to tylko "w poziomie" i dokladnie na kazdej fotce w takiej samej orientacji? To nie jest nic, co mogloby byc zwiazane z wenus.

Tak mi się też wydaje. Wygląda to fajnie zwlaszcza po obrobce...ale to nie jest atmosfera...chyba...;-)

VT_ir.jpg

Natomiast pieknie widać płomienie (lewa strona tarczy na fot ToUCam+Jupiter37M)

VT_J37M1.jpg

A takie fotki można zrobić aparatem HP850 "z ręki"

VT_HP1.jpg

Generalnie pogoda nie dopisała przynajmniej w poczatkowych 2 godzinach, ale spoko

nastepnym razem sie uda na pewno.Przynajmniej czasu jest sporo żeby się przygotować ;-)

Adam - obrazki bomba. Gratuluje.

 

Andy.

ps.na stronie http://www.sp3uca.republika.pl

foto aktualizacja z budowy paralaktyka dla zainteresowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.