Skocz do zawartości

Guiding - Vesta + PHD + Astrotrac


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry przepraszam za lamerskie pytanie :)

 

Otóż mam laptopa z PHD Guiding, Astrotaca i zaraz będę miał kamerkę internetową Vesta.

Pytanie brzmi: jak to wszystko połączyć do kupy żeby ze sobą współgrało.?

 

Kamerkę podepnę do laptopa i zakładając, że PHD ją wykryje to będę miał obraz na monitorze.

Pytanie teraz w jaki sposób mogę przesłać sygnały kalibracyjne czy korekcyjne RA+ i RA- z laptopa do Astrotraca. Wiem gdzie powinny wejść te sygnały w astrotracu (zacisnę sobie odpowiednią wtyzckę RJ45) ale nie wiem jaki interfejs wykorzystać po stronie laptopa - RS232? a może USB? a może jest jeszcze potrzebny jakiś dodatkowy element pomiędzy laptopem a astrotrakiem żeby to wszystko grało?

 

Pomóżcie :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli znasz się na elektronice to możesz zbudować sobie sam przejściówkę USB do standardu ST4. Działa rewelacyjnie.

http://www.astrogene1000.com/products/guide_output_web_1/guide_out.htm

Innym rozwiązaniem jest posiadanie portu LPT w laptopie/komputerze i użycie zamiast PHD programu Guidemaster http://www.guidemaster.de/index_en.asp, jednakże konieczne jest wykonanie innego rodzaju przejściówki, która jest również opisana na stronie Guidemaster-a.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki za odpowiedzi.

A czy znacie i możecie polecić jakieś konkretne przejściówki z USB na RS232 - bo nie mam portu szeregowego w laptopie i dodatkowo nie mam portu na karty rozszerzeń, więc zostaje tylko USB.

Czy taka przejściówka będzie w stanie w pełni emulować port RS tak żeby był widoczny np.: w PHD i żeby korekty można było wysłać bezpośrednio do montażu na port ST4.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przejściówek, to albo coś na Prolificu, albo na droższym, ale trochę lepszym FTDI (FT232).

 

Dzięki,

Wiesz tylko mam jeszcze jedną "zagwozdkę".

Po RS232 wychodzą sygnały Rx, Tx i GND a do astrotracka trzeba podać sygnały RA+, RA- i GND.

No nijak to nie pasuje :/

Musi chyba być coś pomiędzy co przekształci sygnał z PHD na taki zrozumiały dla AT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym użył FT245R i guidujesz co chcesz i w ilu osiach chcesz na dodatek fokuser możesz wysterować. Ja tym Losmandy steruje bo sterownik ma tylko gniazdo ST-4 i dział od kilku lat. Już kilka osób się mnie o to pytał jak zrobić sterowanie do EQ5 na USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym użył FT245R i guidujesz co chcesz i w ilu osiach chcesz na dodatek fokuser możesz wysterować. Ja tym Losmandy steruje bo sterownik ma tylko gniazdo ST-4 i dział od kilku lat. Już kilka osób się mnie o to pytał jak zrobić sterowanie do EQ5 na USB.

 

Wiesz, elektronik ze mnie kiepski więc nie za bardzo wiem co to FT245R (zakładam, że jakiś chipset) a tym bardziej nie mam pojęcia jak z tego zrobić sterowanie pod USB/ST4.

 

Jak jesteś w stanie to zrobić to daj znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opierasz to na takim module: http://allegro.pl/modul-usb-ftdi-ft245rl-kabel-sterowniki-i3675835144.html

Instalujesz na komputerze sterowniki od FTDI + FT245 ASCOM plugin. Potem pozostaje odpowiednie połączenie kabelków do wtyczki ST4 i wybór użytych pinów podczas konfiguracji modułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opierasz to na takim module: http://allegro.pl/modul-usb-ftdi-ft245rl-kabel-sterowniki-i3675835144.html

Instalujesz na komputerze sterowniki od FTDI + FT245 ASCOM plugin. Potem pozostaje odpowiednie połączenie kabelków do wtyczki ST4 i wybór użytych pinów podczas konfiguracji modułu.

 

Dzięki.

Tak przyszłościowo. Konfiguracja modułu jest z poziomu PC czy trzeba mieć jakieś specjalny programator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Tak przyszłościowo. Konfiguracja modułu jest z poziomu PC czy trzeba mieć jakieś specjalny programator?

 

Wszystko przez USB. Jak podłączasz montaż do komputera, to wybierasz "FT245 ASCOM focuser", czy coś podobnego i w properties wybierasz piny, do których się podłączyłeś. O dokładnym rozwiązaniu najlepiej pogadaj z Diodą, bo ja używam tego modułu tylko do focusera.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubuś ja ci dam Dioda zaraz. I dokładnie zrobienie tego to kwestia podłączenia 3 kabelków i ustawienia w kompie. Łukasz generalnie jak bym miał czas to bym ci to zrobił ale nie mam. Natomiast mogę się poprowadzić "za rękę" jak to zrobić.

 

P.S. Swoja drogą Kubuś zapodaj schemat i parę zdjęć swojego fokusera jak możesz.

Edytowane przez Dyoda
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubuś ja ci dam Dioda zaraz. I dokładnie zrobienie tego to kwestia podłączenia 3 kabelków i ustawienia w kompie. Łukasz generalnie jak bym miał czas to bym ci to zrobił ale nie mam. Natomiast mogę się poprowadzić "za rękę" jak to zrobić.

 

P.S. Swoja drogą Kubuś zapodaj schemat i parę zdjęć swojego fokusera jak możesz.

 

To pewnie sobie poradzę - od strony technicznej. Gorzej od strony koncepcyjnej :)

W standardowym ST4 masz 5 kabelków - cztery do korekt + masę.

A z RS232 wyjdą tylko trzy przewody.

Czy ten układ zapewni konwersję sygnału ze standardu RS232 na ST4.

 

W takim razie rozumiem, że to tego układu trzeba podpiąć 5 kabelków. Przydałby się jakiś schemat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie sobie poradzę - od strony technicznej. Gorzej od strony koncepcyjnej :)

W standardowym ST4 masz 5 kabelków - cztery do korekt + masę.

A z RS232 wyjdą tylko trzy przewody.

Czy ten układ zapewni konwersję sygnału ze standardu RS232 na ST4.

 

W takim razie rozumiem, że to tego układu trzeba podpiąć 5 kabelków. Przydałby się jakiś schemat :)

 

Nie potrzebujesz dodatkowego RS232, bo układ podłączasz do komputera przez port USB, a wychodzą z niego 3 kabelki: masa, RA+ i RA-, które tylko trzeba dać w odpowiednie miejsca we wtyczce.

 

Kubuś ja ci dam Dioda zaraz.

 

:P Zdjęcia podrzucę, jak wrócę do domu. Co do schematu, to VCC, GND i 4 piny z FT245 podpiąłem do czegoś takiego: http://arduino-info.wikispaces.com/SmallSteppers

Silniczek jest bardzo słaby, ale że idzie przez przekładnię 1:10 w teleskopie, to daje radę z Canonem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak Kuba mówi. Podłączysz to ustrojstwo do USB a z drugiej strony masz 8 sygnałów do dyspozycji prawie jak w LPT wybierasz sobie 2 np 1 i 2 lub 4 i 5 bez większego znaczenia a potem tylko w programie zaznaczysz że 5 to RA+ a 4 to RA- . Tylko że jak się nie mylę to możesz potrzebować coś jeszcze bo jak podłączysz sygnały z Ft245R bezpośrednio do gniazda ST-4 to nie zadziała. Między tym musi być jeszcze ciut prostej elektroniki. Jak wrócę do domu to zrobię parę fotek i jak ja mam i dołączę schemat jak masz to zrobić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz jeszcze link do strony jak to będzie wyglądało.

http://qhy.narod.ru/ft245/FT245Settings.html

i link do projektu

http://www.astronomy.ru/forum/index.php/topic,19540.0.html

i link do pluginu ASCOM

http://qhy.narod.ru/FT245_ascom.zip

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie powinno wystarczyć pierwszy schemat ale ja do losmandy jeszcze muszę mieć drugi schemat. Poprostu połączasz drugi do pierwszego i tyle. Jak kupisz gotowy moduł to z pierwszego schematu pozostaje ci podłączyć tylko ostatni element czyli TLP 521 i już masz.

pscheme.jpg

TLP521-ST4.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.