Skocz do zawartości

Jowisz z sct 8 pierwszy raz


Maro21

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym przedstawić pierwsze boje z sct 8.Jowisz filmowany z centrum Wrocławia .Kamera oparta na creative ultra , filtr ir block. f10.seeng słaby 3/10 ok 1500klatek

surowy materiał

 

próba z registax4 jupit 09.10.jpg. Czy to jest max możliwości w tych warunkach?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo kamerka używa stratnej kompresji albo niewłaściwie ostawiłeś ostrość

miałem kiedyś kamerkę Logitecha, która tak kompresowała, że złożenie 1000 klatek nie wnosiło żadnych nowych szczegółów. Tu może być podobnie. Nie wykluczone też, że nie trafiłeś z ostrością. Przy słabym seeingu nie jest to takie proste przy kolorowej kamerce

 

druga sprawa to Registax4. Wersja 5 jest duuuużo lepsza. Możesz też użyć AS2, a zauważysz poprawę. Ściągnij też Castratora do zmniejszenia i wyrównania klatek. Obróbka będzie szybsza i dokładniejsza

 

kolejna rzecz to ogniskowa. Jowisz jakiś mały wyszedł. Na tak małej tarczy wielu szczegółów nie zarejestrujesz. Możesz za to spróbować złapać Jowisza z księżycami

 

wydaje się, że za słabo naświetliłeś klatki. Na histogramie powinieneś mieć wartości maksymalne na poziomie 70-90%. Musisz to dobrać eksperymentalnie dla swojej kamerki. Szumów się nie obawiaj bo składając 1000 klatek lub więcej skutecznie się ich pozbędziesz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając wszytko inne, początki zawsze są trudne, to zdecydowanie lepiej będzie gdy zaopatrzysz się w Barlowy. Ten Jowisz jest bardzo malutki. Jeżeli foto Planet Cię wciągnie, odpowiednia kamerka również będzie niezbędna.

Tu na forum, są fotki Jowisza wykonane z SCT 8", lecz przy użyciu soczewek Barlowa:

http://www.cloudynights.com/ubbarchive/showflat.php/Cat/0/Board/Gallery/Number/101674/page/0/view/collapsed/sb/7/o/all/fpart/4

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest też fajne porównanie, jakiej wielkości jest Jowisz z odpowiednim F. Źródło: http://www.flickr.com/photos/zamb0ni/3659367990/

 

 

 

f/10 = 2x Barlow
f/15 = 3x barlow
f/30 = 3x + 2x barlows stacked
f/46 = barlows stacked + diagonal between barlows and camera

 

Sam nie wiedziałem jakiej wielkości Jowisza można się spodziewać, przy różnym F w SCT 8", pomijając jakość. Twój wątek zainspirował mnie do poszukania takiej informacji, dlatego to tutaj umieściłem. Może Komuś też to się przyda? Oczywiście nie można polegać na 100%, na tym co się znalazło w internecie. Jednak jakiś ogląd sytuacji jest a i tak później, jeżeli pójdziemy w tym kierunku, wszystko wyjdzie w praktyce.

3659367990_1da758b80e_z.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli aby zmniejszyć światłosiłe i uzyskać lepszy obraz Jowisza w Syncie 8" wizualnie, należy nałożyć zasłonę na tubus i odsłonić tą mniejszą pokrywkę?

:buahaha:

To kompletnie nie o to chodzi. Zmniejszenie światłosiły nie jest efektem pożądanym, tylko ubocznym i nierozłącznym przy wydłużaniu ogniskowej. Lepszy obraz (większy) Jowisza uzyskasz stosując barlowa, który niestety zmniejsza światłosiłę jako efekt uboczny. Ale to się tyczy bardziej astrofoto, w wizualu lepiej dać krótszy okular zamiast barlowa.

Zatkanie tuby i obserwowanie tą dziurką spowoduje, że obraz będzie za ciemny, a do tego znaaaacznie zmniejszy się jego rozdzielczość, a więc spadnie jakość, a oczywiście obraz będzie tej samej wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z czystej ciekawości. Jaka byłaby różnica, gdyby nie założyć tego filtra ir block? I co to jest za filtr? A fotka mi się podoba mimo wszystko :)

Edit:
A tak w ogóle to co to dokładniej jest za kamerka? ;)

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z czystej ciekawości. Jaka byłaby różnica, gdyby nie założyć tego filtra ir block? I co to jest za filtr? A fotka mi się podoba mimo wszystko :)

 

Edit:

A tak w ogóle to co to dokładniej jest za kamerka? ;)

 

Podnosi kontrast matrycy ccd. A kamerkę kupiłem wiele lat temu i jest oparta na creative ultra (jakaś stara kamera) , robi zdjęcia lepsze niż spc 900 , więc teraz jest u mnie na topie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.