Skocz do zawartości

Wyprawa po zorzę


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tak sobie siedzę i myślę o zorganizowaniu wyprawy w celu zobaczenia zorzy polarnej.

Norwegia, Finlandia lub inna kraina, na której można podziwiać, to piękne zjawisko. Nie byłem nigdy w tamtych rejonach i nie wiem, czy lepiej by było się wybrać tam samochodem, czy lepiej lecieć samolotem.

Fajnie, by było wybrać się większą ekipą, ale to wymaga sporej logistyki, znajomości rzeczy i regionu, dlatego ja z góry odpadam.

Fajnie, by było jechać choć na 3 dni i zobaczyć jak to wygląda. W grudniu ma być dość duża aktywność słoneczna, a tym samym szanse na zorze są bardo duże, pytanie tylko czy będą chętni na taką wyprawę i czy znajdzie się osoba, która poprowadzi całą wyprawę.

 

Na dziś dzień, nie mogę powiedzieć czy dostanę zezwolenie na taki wyjazd, bo żona może powiedzieć nie i basta, ale póki co, ja jestem za takim wypadem i pamiętajcie, ja tylko dałem propozycję, organizacją niech zajmie się ktoś inny :)

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na 3 wypadach na północ pod katem zorzy: 2 solowe organizowałem sam, 3-ci był pomysłem kolegi. Moje to były 2-tygodniówki z trekkingiem w górach, ten 3-ci to kilkudniowy pobyt na Lofotach.

Generalnie, minimum to tygodniowy wypad, uwzględniając dojazdy pobyt na miejscu to tylko kilka dni. Lepiej na 2 tygodnie, ale to już koszta. Podstawą jest logistyka: 1.dojazd 2. tanie noclegi (co w krajach skandynawskich jest dość trudne). Biorąc pod uwagę te i inne ograniczenia masz do dyspozycji 2 możliwe terminy:

-koniec lata (przełom VIII/IX, pierwsze 2 tyg. IX)

-późna jesień-zima (X-III)

Pierwszy termin ułatwia skorzystanie z tańszej bazy noclegowej (kempingi), co umożliwia optymalną długość wyjazdu (2 tyg.) i dowolna aktywność na miejscu. Drugi mocno ogranicza do noclegów pod dachem, więc z racji kosztów wyjazd będzie krótszy. Także ze względu na ograniczoną aktywność na miejscu -wyrypy w góry czy nawet wypady samochodowe w jakieś ciekawsze i bardziej odludne okolice odpadają. Statyczne siedzenie na tzw. rzyci na zadupiu przez 2 tygodnie może wywołać atak nocnego wycia do księżyca.

Miejsce i dojazd: Znam warunki logistyczne co do Norwegii i Szwecji, nic o Finlandii. Jest jeszcze Islandia, ale to osobny temat, który mam rozpracowany jeśli chodzi o warunki letnie (byłem 3x, ale tylko raz w terminie zahaczającym o zorzę). Generalnie, NO umożliwia łatwe dotarcie na północ drogą lotniczą (tanie linie z przesiadką). Koledzy pisali o szczegółach. W SE jest ciut gorzej, bo tanimi liniami dotrzesz najwyżej do Stockholm-u. Dalej na północ SE lata tylko drogi SAS, więc zostaje pociąg, w sumie niewiele tańszy. Podobnie można też przemieścić się w NO, ale tylko z Oslo do Bodo, bo się tory kończą (do Narviku jedzie się przez Szwecję tym samym pociągiem co wyżej). Z Bodo można jeszcze wyskoczyć promem na Lofoty (do Moskenes z Bodo pływa m/f Landegode, rok budowy 2012, Stocznia Remontowa w Gdańsku).

Ceny noclegów są podobne, z tym, że Szwecja jednak ciut tańsza. Stać nas tam na najtańsze hostele i kwatery prywatne. W Norwegii popularne są tzw. rorbuer (l.p. rorbu) czyli chaty rybackie przerobione na kwatery turystyczne -korzystaliśmy na Lofotach, spotkawszy z resztą inne grupy z Polski, nie licząc polskiej obsady w recepcji.

Osobiście preferuję Szwecję, bo pogoda teoretycznie jest tam lepsza od norweskiej. Miejscem znanym z dobrych warunków pogodowych jest Abisko. Niewykluczone, że pojadę tam znowu w marcu, znam fajny tani hostel w którym już nocowałem.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Na marginesie, nasz wypad na Lofoty (marzec 2013) pokazał ryzyko związane ze zbyt krótkim pobytem (ze 3 noce na miejscu + 1 na promie): widzieliśmy 3 słabe zorze, a odjeżdżaliśmy z rozpaczą, że do Ziemi właśnie leci duże CME. Dotarło dzień po naszym powrocie do kraju, a zorze były widoczne w Polsce. Przegapiłem, bo zrezygnowałem z wypadu za miasto na kometę -nie chciało mi się odkopywać garażu... To się chyba nazywa porażka.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.