Skocz do zawartości

Co Kupić?


Pawel M.

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim

Ostatnio przegladalem zdjecia na necie i pomalutku zaczyna mnie wciagac astronomia. Chcialem sie was zapytac, czy da sie kupic jakis sprzet do ogladania nieba za okolo 400zl?

Aha najwazniejsze co moglbym zoabczyc przez taki sprzet? Czy wogole warto kupowac go za tyle kasy ? Odrazu mowie, ze sa to wszytskie moje oszczednosci, w ostatecznosci rodzice mi cos doloza ale max to 500zl

Mam nadzieje ze mi pomozecie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEHE Pawel to moj kuzyn z Lodzi ( 14 lat ). Bylem z nim ostatnio na obserwacji wieczorem i jak widac temat go wciagnal :P Osobiscie lornetke mu odradzam, ale jako ze jestem astro-lama pozostawie wam glos w tej sprawie :wink:

P.S.

Krzysztof watpie, zeby ten awatar sugerowal jego sympatie do Begerowej, ale jak tak bardzo Ci przeszkadza to powiem mu zeby zmienil :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avarat musisz zmienić rzeczywiscie

 

Co zobaczysz ?

 

Na pewno dużo więcej niż normalnie. Niestety nie znam tej lornetki 16x80 i nie wiem co czego jest zdolna. Sam obserwowałem przez 50-tkę i 60-tkę. Różnica na korzyść 60 jest duża, sądze wiec że w 80-tce będzie dużo lepiej.

Lotnetkę Taiga testował Mirek - była to jednak 50-tka i po początkowym rozczarowaniu zmienił zdanie na jej korzyć, http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=4007

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Domena dużych lornetek tej klasy to przedewszystkim mgławice i galaktyki pod ciemnym, pozamiejskim niebem, na ładne widoki planetarne raczej nie licz w tej cenie.

Radzę rozpocząć edukacje astro planetarną od Lunety ZRT surowej lub z czesem potem przerobionej na kątówkę i wymienne okularki :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja głosuje za lornetką, najlepiej 12x60 albo 11x56, w ostateczności 10x50. Można je efektywnie użyć bez statywu, który bedzie Twoim kolejnym zakupem. Potem albo teleskop [ale nie za 400zł], albo większa lorneta pod statyw, a najlepiej jedno i drugie. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Istotne jest, czy masz dostep do ciemnego nieba -wiekszość obiektów dostępnych przez lornetke wymaga wyjazdu za miasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najbardziej rozsądnie było by dozbierać do ok. 1400 zł ( o ile możesz) wtedy można zacząć wybierac w "prawdziwym" sprzęcie bo i tak po góra roku będziesz chciał coś więcej niż lornetkę czy też teleskop za 600 zł, przyznasz rację że przecież lepiej od razu kupić telepa z widokami od, których będzie ci się jeżyć skóra na ciele :rr: :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. taki SW MC 102 OTA, Maksutov-Cassegrain d 102/f 1300 http://web.quick.cz/atc-astro/Sky-Watcher/maksutov/

 

[ Add: Czw Cze 17, 2004 17:30 ]

No może przesadziłem z tym modelem :Boink:

 

[ Add: Czw Cze 17, 2004 17:33 ]

Nie wiem skąd masz kase wziąść :? , ale jak się bardzo czegoś pragnie to można na to zbierac, powiedzmy przez rok ja tak robię 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EEE sorry zapomnailem sie wylogowac z konta Mistsha :oops: . Teleskop za taka kase wogole odpada, nieuzbieram tyle nawet rpzez 2 lata, a jestem bardzo niecierpliwy . Dochodze do wniosku, ze chyba bede przyjezdzal do Mistsha raz na tydzien i obserwowal niebo z jego wielkiego teleskopu :shock: . Chcialem miec cos na wlasnosc, i juz sam nie wiem. Ostatnie zdanie jak sadzicie warto kupowac lornetke za 500zl czy nie ? Aha i czy tez zoabcze nia mglawice? Np ta taka co przypomina pierscien .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 nie zobaczysz niestety zwykłą lornetką, no chyba że 100-tką :lol: . Ja swoją BPC 20x60 próbowałem wiele razy ją uchwycić, ale nic nie widziałem, na pocieszenie zostaje fakt, że w Lutni w miejscu, gdzie jest Pierścień (M57) są miłe dla oka gwiazdki :wink: Ale przecież pozostaje szereg gromad kulistych, otwartych, co do mgławic to widziałem tylko M42. Niedługo będę ją sprzedawał, może się załapiesz :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 nie zobaczysz niestety zwykłą lornetką, no chyba że 100-tką :lol: . Ja swoją BPC 20x60 próbowałem wiele razy ją uchwycić, ale nic nie widziałem, na pocieszenie zostaje fakt, że w Lutni w miejscu, gdzie jest Pierścień (M57) są miłe dla oka gwiazdki

 

eee, przesadzasz, ja swoją 26x70 widze ją bez problemu.

 

__________

pozdrawiam

M.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 nie zobaczysz niestety zwykłą lornetką, no chyba że 100-tką :lol: . Ja swoją BPC 20x60 próbowałem wiele razy ją uchwycić, ale nic nie widziałem, na pocieszenie zostaje fakt, że w Lutni w miejscu, gdzie jest Pierścień (M57) są miłe dla oka gwiazdki :wink: Ale przecież pozostaje szereg gromad kulistych, otwartych, co do mgławic to widziałem tylko M42. Niedługo będę ją sprzedawał, może się załapiesz :roll:

Tu problemem było powiększenie a nie średnica obiektywu, ja M57 widzę spokojnie w Yukonie o M27 nie mówiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 nie zobaczysz niestety zwykłą lornetką, no chyba że 100-tką :lol: . Ja swoją BPC 20x60 próbowałem wiele razy ją uchwycić, ale nic nie widziałem, na pocieszenie zostaje fakt, że w Lutni w miejscu, gdzie jest Pierścień (M57) są miłe dla oka gwiazdki

 

eee, przesadzasz, ja swoją 26x70 widze ją bez problemu.

 

__________

pozdrawiam

M.J.

 

Spokojnie widać ją w szukaczu 7x50-oczywiście to tylko słabo rozróżnialna plamka bez wyraźniego "obwarzanka". Przy powerze 16X w lornetce pod ciemnym niebem ring jest wyraźnie widoczny ale b.mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.