Skocz do zawartości

statyw czy żuraw?


CyberZurek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam coś takiego:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/zuraw-lornetkowy-orion-paragon-plus,d3253.html

Jest bardzo dobry, ale trzeba mieć na względzie fakt, że maksimum, tego co uniesie to Celestron Skymaster 15x70 DO 10,5x70 jest na granicy nośności i... ma zbyt dużą obudowę pryzmatów aby wszedł adapter statywowy w.w. żurawia. Poza tym przy ciężkiej lornetce problemem jest nie udźwig żurawika a statyw. I tu , o paradoksie, znów idziemy w masę zestawu :/

 

______________________________________

Pod Skryptem:

 

Niezależnie czy korzystasz ze statywu b/z żurawika czy z: ochronę kręgosłupa szyjnego przy dużych wartościach elewacji zapewni jedynie lorneta kątowa :D

 

Możesz jakieś fotki zapodać mocowania tego żurawia Oriona? Zastanawiam się czy nie dałoby się posadzić go na jakimś statywie np. LT1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odkopuję temat :icon_wink:

 

Ostatnio astronomia zeszła u mnie na trochę dalszy plan i tak się złożyło że nie kupiłem jeszcze żadnego podparcia dla mojej lornetki, o którym myślałem wcześniej..

 

Pora jednak na to najwyższa bo chciałbym nadrobić zaległości obserwacyjne, więc jestem ciekaw Waszych opinii. Chodzi mi o statyw do lornetki D.O. Starlight 15x70, o wadze niecałe 1,4 kg. Po dłuższym namyśle jestem zdecydowany na statyw (tripod) ze względu na mobilność jaką zapewnia taki zestaw. Obserwacje chciałbym prowadzić głównie z krzesełka, od czasu do czasu krótko na stojąco w ciągu dnia. Mam ponad 180 cm wzrostu, ale w tych okolicznościach bardzo wysoki statyw nie jest konieczny.

 

Co sądzicie o takim statywie: Velbon DF-61? Jest w atrakcyjnej cenie i pod taką lornetkę wydaje się wystarczający. Moje wątpliwości budzi jednak ta rozpórka między jego nóżkami, czy ona nie będzie przeszkadzać przy prowadzeniu obserwacji z krzesełka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Napisz proszę jaki masz statyw pod tym Paragonem, bo jeśli piszesz, że to najsłabsze ogniwo zestawu to chciałbym ocenić jak sprawdziłby się Slik 700.

 

O ile wiem, adapter lornetkowy można wymienić na zwykły ze śrubą?

Slik700D zdecydowanie daje radę, choć najlepiej byłoby oprzeć łożysko azymutalne pantografu bezpośrednio na trójnogu

P.S:

@Hamal: "Drzewiej Gentlemenowie tak nieboskłonowe obserwacyje prowadzili ;)"

albo i tak:

aerialtelescope.jpg

sobie radzili jak Christian Huygens :D

Żuraw_widok_ogólny.jpg

Żuraw_głowica.jpg

Żuraw_a_zenit.jpg

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tutaj:
http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2105-jakie-macie-statywy-pod-lornetkami/?p=57598

A tu masz zdjęcie statywu z lornetką:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4090-delta-optical-silver-10x50/

 

Ze zdjęcia wynika, że rozpórki między nóżkami nie powinny przeszkadzać (choć pewność będziesz miał dopiero, jak spróbujesz).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu tego modelu sądzę, że prawdopodobnie się nada, choć mam nieco mieszane uczucia. Głowica mi przypomina statyw DF60, gdzie była plastikowa i raczej mało sztywna. Statyw jest też podejrzanie lekki jak na deklarowany udźwig. Wysokość (ok. 160cm) jest od biedy O.K. Może jednak zamiast niego Sherpa 250 też od Velbona. Drożej, ale solidna metalowa głowica. Albo w ogóle coś nieco większego, dla lepszej stabilności i komfortu. Ja pod analogiczną lornetę 15x70 używam statywu o wys. ok. 170cm, nogach/kolumnie o 3 centymetrowym przekroju, wagi ok. 3kg.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za linki i podpowiedź. Całkiem przyzwoicie wygląda ten statyw w realu - na zdjęciach z sąsiedniego forum. Przyznam jednak, że po przeszukaniu sieci i namyśle ja również mam mieszane uczucia :icon_wink: Skłaniam się obecnie ku solidniejszej opcji, konkretnie celuję w Velbon Sherpa 200R lub 250R, te modele mają dobre opinie. Pierwszy teoretycznie jest nieco wyższy, ale kolumna centralna nie jest na korbkę tylko wysuwana ręcznie. Czy to może być uciążliwe w obsłudze?

Nic większego raczej nie chcę, ma to być zestaw maksymalnie lekki i mobilny. Krzesełko i statyw pod pachę, lornetka w ręke i ruszam w teren :astronom: Dlatego na razie zrezygnowałem z opcji żurawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.