Skocz do zawartości

SuperNowa w M82


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam... dziś pogoda super ,supernowa zaliczona ,bez problemu widoczna w szukaczu :)

 

Jaki Ty masz ten szukacz? Supernowa ma teraz jasność około 10.5 mag i świeci na tle dość jasnej części galaktyki. Może pomyliłeś ją z sąsiednią gwiazdą o jasności 10.0 mag, która świeci tuż obok galaktyki i na ciemnym niebie jest słabo widoczna w lornetce 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki Ty masz ten szukacz? Supernowa ma teraz jasność około 10.5 mag i świeci na tle dość jasnej części galaktyki. Może pomyliłeś ją z sąsiednią gwiazdą o jasności 10.0 mag, która świeci tuż obok galaktyki i na ciemnym niebie jest słabo widoczna w lornetce 10x50.

 

Piotr, trzeba chcieć zobaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, trzeba chcieć zobaczyć :)

 

Przedwczoraj w świetnych warunkach fantastycznie prezentowała się w 20 cm teleskopie. Pomimo jednak tego, że zasięg gołego oka w jej okolicy sięgał 7.0 mag, w lornetce 10x50 jej dostrzeżenie nie było możliwe (choć w takich warunkach mam w lornetce zasięg bliski 11 mag).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Syncie 12" Jurka supernowa widoczna bez problemu. Prezentuje się okazale ... aż trudno uwierzyć, że należy do tej galaktyki

w lornetce 12x60 "z ręki" niewidoczna ... niby coś tam majaczy ale pewności nie mam

warunki raczej słabe, podobnie jak poprzedniej nocy. Tło dość jasne, a na polanie było widać jej przeciwległy kraniec

same galaktyki M81/82 ledwo widoczne na wprost

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki Ty masz ten szukacz? Supernowa ma teraz jasność około 10.5 mag i świeci na tle dość jasnej części galaktyki. Może pomyliłeś ją z sąsiednią gwiazdą o jasności 10.0 mag, która świeci tuż obok galaktyki i na ciemnym niebie jest słabo widoczna w lornetce 10x50.

Witam oczywiście źle formułowane zdanie galaktyka świetnie widoczna , SN w SW 200/1000 sorki :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon D7100,56x30sek. ISO 1600,MT-800,SW HEQ5 Pro,obróbka PS CS5.

 

 

Zielona Góra 05.02.2014

 

Przepraszam ale nie wiem jak zrobić aby była miniatura zdjęcia, gdy chcę dodać plik, okienko jest z błędem (pojawia się tam część górnego menu strony).

 

dss_m82_ps3_1600.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie pogoda względnie dopisała :) , względnie tzn. bez chmur, wspaniała przejrzystość, młody Księżyc i MOCNY wiatr. Z ponad 3 godzin zebranego materiału zostało 48 minut (16 x 3 minuty). Dłuższe naświetlanie mogło skutkować tym, że nie miałbym na czym pracować. Wybrałem taki a nie inny kompromis. Próby zastawiania teleskopu samochodem nie na wiele się zdały.

EQ6, Canon 1100 D niemodyfikowany, ISO 1600, 16 x 3 min, SW quattro 8", brak flata, jak widać teleskop "lekko" rozkolimowany.

Pozdrawiam,

Bartosz

M81 M82 DBE ver1b.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Według portalu Universe Today maksimum jasności SN 2014J było około 2 lutego 2014r. - na szczegółowe analizy i tak trzeba będzie jeszcze poczekać ... :)

Ciekawostką jest znaczne poczerwienienie widma (aż o około 1.3mag.) tego obiekt spowodowane pochłanianiem/ekstynkcją jej światła w galaktyce M82.Widać to na poniższym rysunku, gdzie pokazano krzywe zmian blasku dla dwóch supernowych typa Ia.
Jedną z nich jest SN 2014J, a drugą - SN 2011fe (wybuchła w galaktyce M101 - 23 mln lat świetlnych od nas).
Kolorem zielonym oznaczono obserwacje w barwie V, a niebieską - w filtrze B.
Dla "poczerwienionej" supernowej SN 2014J różnica B-V wynosi około 1,3mag, a dla praktycznie "niepoczerwienionej" SN 20111fe - B-V jest około zera (przynajmniej w początkowej fazie wybuchu!).
SN2014J_research_2014_AAVSO__lightcurve_2014_02_10-580x558.jpg


2. Nie mogłem się oprzeć pokusie by nie umieścić tutaj dość oczywistej metody odnajdywania M82 na niebie, która została opisana tutaj.
"Odkryłem" ją niezależnie od tej informacji. :)
Od prawie miesiąca stosuję ją przy nastawianiu mojego zestawu astrofotometrycznego (Tair 3S +lustrzanka na EQ3-2) o polu widzenia 4x6 stopnia.
Pukt wyjściowy - gwiazda 23 UMa,
przesuwamy "zestaw fotometryczny" w deklinacji do trójkąta ("triangle"),
następnie lecimy w rektascencji do dwóch gwiazdek ("Line").
Gdy słabsza z dwóch gwiazdek "Line" jest na krawędzi pola widzenia, to wtedy M82 mam w jego środku ...

M82-SN-tight_edited-1-580x542.jpg

Edytowane przez Rybi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś (tzn. wczoraj przed kilkoma godzinami) postanowiliśmy z Łukaszem (fotolooka), że w ramach spotkania Gromady Otwartej wystawimy naszego SW 12". Było to ryzyko, bo roboty sporo, a niebo nie zapowiadało zbytniej "przepustowości" - Kasjopeję widać było zerkaniem! We współpracy wszystkich Uczestników kółka cały sprzęt sprawnie i szybko stanął na naszym podeście:) Opłacało się tylko celować w okolicę zenitu, bo tam było w miarę ciemno i błyszczało sporo gwiazdek, więc sprawdziliśmy co słychać w pomału zapomnianej już supernowej SN 2014 J. I okazało się, że w wizualu już baaardzo kiepsko, ale na zdjęciach jeszcze się pojawia. To coś niesamowitego obserwować koniec blasku czegoś, co już 12 mln. lat temu "błysnęło"...

 

Setup:

SW N-305/1500, Dobson GT

Canon 400D mod., 52x15s. + 16x25s., ISO 1600.

Obróbka na szybko w DSS, Fitstwork, Gimp.

Pogrzebień, 28.03.2014r., godz. 20.00-21.00.

M_82_SN_2014_j.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.