Skocz do zawartości

Saturn 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Swoją kamerką też mam mało FPS ustawione. Tylko 20 i to jeszcze klatka 400x400 i przy tym Gain jest średnio na 110! Wtedy histogram mam na 75%. Przy większej ilości FPS, Gain już jest tak duży, że szum niszczy obraz.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na warszawskim Bemowie wreszcie pomiędzy chmurami pokazało się niebo na trochę dłużej co pozwoliło pozerkać na planety a ponieważ balkon mam w kierunku zachodnim z niewielkim fragmentem nieba południowego musiałem trochę poczekać na Saturna. Nie wiedziałem, że aż tak nisko się skubany zaczaił - wręcz przetaczał się po sąsiednim bloku więc obraz planety przypominał trochę żarówkę oglądaną przez kisiel, do tego Łysy świecił tuż obok więc kontrast był mizerny ale mimo wszystko postanowiłem trochę materiału nagrać na moje pierwsze w życiu zdjęcie tej planety.

 

Saturn(2,5m)3.png

 

To stack 4000 klatek z programu AutoStakkert2 a potem pociągnięte Fitsworkiem. Nagrywane kamerką DBK 21au04AS kolor przez SCT 6'' z ogniskową 2,36 m (z wkręconym reduktorem 6.3 i barlowem 2.5x - bez reduktora światło było za małe i nie dało się nagrywać z szybkością większą niż 3-5 klatek/s). Oczywiście zdaję sobie sprawę ograniczeniami mojego sprzętu i miejscówki, na kolory kompletnie nie zwracałem uwagi i mam nadzieję, że Przerwa Cassiniego to właśnie ona a nie artefakt powstały w wyniku obróbki ;)i chyba nawet widać pas na samej tarczy. W zasadzie to mam wrażenie, że więcej szczegółów widziałem patrząc przez okular ale i tak jestem zadowolony ale ciekawi mnie czy uzyskanie koloru wymaga większej średnicy albo światłosiły sprzętu (i wtedy większa prędkość nagrywania) czy po prostu lepszych warunków? A moze po prostu umiejętności używania programów do obróbki?

 

Edytowane przez Mik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No umiejętności też. Program Registax 6 ( darmowy) pozwoli ci złożyć prawidłowo kolory bo w wyniku dyspersji atmosferycznej masz przesunięty czerwony i niebieski. Zobaczysz, efekt od razu będzie lepszy.

Za wiele z Twoim Saturnem już się nie da zrobić bo przez nadmierne ostrzenie poszkapiłeś sprawę.

Wynik użycia Registaxa ( RGB Align) i PixInsight Deconvolve poniżej.

 

mik.jpg

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdjęcie "wyciagnąłem" okrutnie ale za bardzo mi się rano spieszyło i trochę mało spałem. Kolorowe obwódki wokół to moja specjalność ;) a nie wiedziałem, ze w Registaxie coś takiego jak align kolorów ma. Dziekuję za wskazówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę się pobawiłem ale na razie mam taki efekt:

 

Saturn 3.png

 

Ciągle mam za ciężką rękę do guzika wyostrzania ale potrenuję ;). Dziękuję za wskazanie opcji alignowania kolorów - bardzo poprawia to ogólną estetykę fotki. Ale jeszcze sporo przede mną. Teraz zabawa parametrami deconvolve.

A jeszcze pytanko. Czy warto używac opcji drizzle (AS2 czy Registax) i potem bawić się wydobywaniem szczegółów by na koniec przeskalować obraz do właściwego rozmiaru?

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę się pobawiłem ale na razie mam taki efekt:

 

attachicon.gifSaturn 3.png

 

Ciągle mam za ciężką rękę do guzika wyostrzania ale potrenuję ;). Dziękuję za wskazanie opcji alignowania kolorów - bardzo poprawia to ogólną estetykę fotki. Ale jeszcze sporo przede mną. Teraz zabawa parametrami deconvolve.

A jeszcze pytanko. Czy warto używac opcji drizzle (AS2 czy Registax) i potem bawić się wydobywaniem szczegółów by na koniec przeskalować obraz do właściwego rozmiaru?

 

 

 

Saturn nie lubi wyostrzania dolnym suwakiem Registxa , sprawdź moja metodą którą opisałem powyżej.

 

Oczywiście jeżeli materiał jest kiepski nie ma co mocno uzywac sówaka górnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Saturn nie lubi wyostrzania dolnym suwakiem Registxa , sprawdź moja metodą którą opisałem powyżej.

 

Oczywiście jeżeli materiał jest kiepski nie ma co mocno uzywac sówaka górnego.

 

Tak tak. Staram się dostosować do Waszych metod i sugestii, za które bardzo dziękuję. Tylko wczoraj coś mi dziwnie zaczął działać Registax - po kliknięciu opcji LIMIT mam białą klatkę wynikową ale może dlatego, że chyba brała mnie gorączka bo dziś już jestem regularnie przeziębiony :\. Swoją drogą widzę, że używasz wersji 5 a ja mam szóstkę - może starsza używa nieco innych algorytmów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Registax 5 i Registax 6 to zupełnie inne programy dające zupełnie inne możliwości i wyrównywania i wyostrzania. Ja często stackuje w 5 a próby ostrzenia robię w 6, ale tylko zazwyczaj próby bo osobiście nie polecam tych programów do tej czynności, a na pewno nie poprzez standardowe machanie suwakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie zainstalowałem dziś Registaxa 5 i wygląda trochę jak inny program i jakby trochę inaczej "stackuje".

Znowu nie żałowałem ostrzenia w Astra Image ale efekt wygląda jakby inaczej (nie wiem czy lepiej) tylko nie wiem czemu mniejsza skala (może po użyciu drizzla źle przeskalowałem w dół ale nie mam już siły sprawdzać i poprawiać). Może jutro powalczę jeszcze ale wydaje mi się, że potrzebuję odrobinę lepszego materiału. W każdym razie fajna zabawa ;)

Saturn.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny chociaż szczeliny wydają się przeprocesowane.

 

Czy ja wiem czy tak przeprocesowane;to był czysty stack bardzo delikatnie potraktowany lucy richardson deconvolution,właśnie po żeby nie przesadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój dzisiejszy Saturn godz 23:00 - 0:10
ale do bani było widać ostatnio normalnie przerwę było wyraźnie widać oraz księżyce a dziś wszystko za mgłą nie wyraźne, chyba że ja coś źle zrobiłem.
sk 1309 eq2 + spc 900 nc + filtr + barlow x2

1a.jpg

2azs.jpg

4a.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.