Skocz do zawartości

Saturn 2014


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

A to mój wczorajszy B&W: 3 tys klatek przez SCT 6'' - ogniskowa 4725, tym razem kamera QHY5II-L mono, obróbka w Registax 6, AstraImage, PS SS3 ale finalna fotka zmniejszona dwukrotnie bo lepiej się to ogląda. Jak na razie wczorajszy seeing był chyba najlepszy jaki widziałem z mojego balkonu przy obserwacjach i foceniu Saturna).

Czy w zbieraniu materiału przez filtry RGB też musimy zmieścić się w określonym czasie by obrót planety nie wpływał na jakość fotki?

 

SATURN  2014-06-08 00_07_26 mod2 .png

Edytowane przez Mik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w zbieraniu materiału przez filtry RGB też musimy zmieścić się w określonym czasie by obrót planety nie wpływał na jakoś fotki?

Generalnie tak. Trzeba zmieścić się z całym (L)RGB w określonym czasie. Ale na Saturnie jest trochę więcej czasu, niż na Jowiszu, bo się wolniej obraca, a do tego na tarczy jest raczej mało szczegółów, które się mogą rozmazywać (takich, które nie są pasami). Jeśli masz super jakość, to pewnie takie drobne, miejscowe szczegóły można złapać i wtedy trzeba się ograniczać w czasie, ale jak jakość jest ponad średnia, to raczej tych szczegółów i tak nie złapiesz, więc rozmazanie nic nie psuje i można jechać. Jak coś, to można Saturna chyba też zderotować w WinJuposie (ktoś próbował?).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dodam swoje foto dokładnie z wczoraj godz ok. 22 - 23:30

 

Sk 1309 eq2 do tego kamerka spc 900 nc+ filtr ir/cut.

 

Jeszce się uczę i dlatego takie a nie inne po za tym z tego telepa to i tak teraz najlepsze mi wyszły.

 

A jedno z projekcji okularowej z okularem tmb ll 4 to szare.

aaa.jpg

2w.jpg

aaaa.jpg

1aa.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny Saturn. Nie dało się bardziej usunąć ziaren ?

Dzięki :) Spróbuję nad tym popracować.

 

A przy okazji, jak porównałem szczegóły na obu prezentowanych zdjęciach, to nie zauważyłem prawie żadnej przewagi tego z PM 5x, a jedynie szum większy. Chyba trzeba by mieć super seeing, żeby uzyskać przewagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o różnicę Powermate kontra inna firma, tylko o samą ogniskową. Podwojenie ogniskowej przyciemnia mi obraz 4x, wiec muszę 4x podbić gain. Wzrost szczegółów byłby pewnie rejestrowalny przy ultra dobrym seeingu, choć boję się, że większy szum i tak by zabił te dodatkowe szczegóły.

A jeśli chodzi o firmy, to własnie dokupiłem do kompletu Powermate 2,5x i może porobię testy kontra GSO 2,5x :) Myślę, że różnice będą raczej kosmetyczne, pewnie ciut lepszy kontrast i transmisja. Na większych matrycach pewnie GSO by wymiękło, ale na takiej malutkiej, to za wiele wad się nie dostrzeże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn nocy minionej. Po średnim Marsie, Saturn mnie zaszokował. Jest to najlepsze foto tej planety jakie do tej pory udało mi się ustrzelić. Chyba najlepsze zdjęcie prezentuje poniżej, chociaż pozostałe są porównywalne. Stack to 40% z 5000 klatek, ogniskowa 3000mm.

 

sat2014-06-14 23_45_54_castr_g2_b3_ap46.jpg

 

I kolejny efekt wczorajszego kręcenia. Spróbowałem uwiecznić księżyce Saturna podobnie jak zrobił to MateuszW, Z webcama wyszło nawet ciekawe, chociaż szkoda, że Mimas "utopił'' się w przepalonym Saturnie :) Księżyce to 10% z 500 klatek naświetlanych ok 0,1s jedna, planeta zaczerpnięta z wcześniejszych avi. Ogniskowa 1200mm. efekt walki z programami stackującymi i stempelkiem w PS :)

Może jeszcze uda się trafić na takie warunki i ustrzelić inny układ księżyców, czego sobie i wam życzę :D

 

ksiezyceSat150620140002.jpg

 

Dedykowany M

Pozdrawiam

Tom

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym czym avikuje obecnie już nic lepszego nie osiągnę, trzeba by pożyczyć kamerkę i sprawdzić czy warto inwestować w nią czy zmienić tubę na coś bardziej planetarnego.

 

Saturn z 15.06 godzina ok 23:30

 

SW 150/750, Barlow GSO 3x ED, Logitech 3000PRO

 

saturn150614.png

Capture 2014-06-15 23_20_50_castr_g5_b3_ap13.png

Edytowane przez 21szpak
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie...

 

Saturn z ostatniego piątku, obróbka partiami (oddzielnie pierścień i oddzielnie "kulka" planety

Nie do końca udało się wpasować dokładnie warstwy w PS, ale coś tam widać ;)

 

Fotka tym razem w setupie: synta 12" goto + ASI 120MM + barlow x3 + IR pass.

 

Łącznie ok. 6 tys. klatek.

 

 

 

ps1.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu: Saturna ukłony:)

 

Wczoraj przyszedł mi taki pomysł,

a skoro od 2012r. zaglądam na tą planetę to mogłem już 3 klatkową = trzy letnią animację zrobić.

 

Wszystko w projekcji okularowej przez Celestron SCT 6", tylko różne okulary i różne aparaty kręciły materiał.

 

Saturn.gif

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam

Wrzucam swoją pierwszą fotkę. Jak na razie jeszcze sporo nauki przede mną.

Sprzęt:

- Synta 10'' dobson,

- GSO 2'' 30mm

- barlow soligor 2x 2''

- Canon sx160is (kompakt)

Filmik mov przerobiony na avi programem Pazera, zestackowany i wyostrzony w Registaxie. 508 klatek z czego wykorzystałem 15% najlepszych.

 

saturn_2014-07.png

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.