Skocz do zawartości

Opuszczona mgławica planetarna: Sh2-174 ( LBN 598)


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Krótkie wyjaśnienie tytułu: są takie mgławice planetarne, których gwiazda centralna opuściła obszar Ha. Należy do nich tytułowa Sh2-174 (LBN 598) i kilka innych, między innymi DeHT 5 która wizualnie leży blisko VdB 152. Są to przeważnie stare mgławice " rozwiane" przez potężne siły Kosmosu.

Jako ciekawostkę można dodać , że Sh2-174 jest najbardziej na północ położonym obiektem z katalogu Sharpless - deklinacja prawie 81 stopni !

Zainteresowani mogą poczytać więcej tutaj.

Na osobnej fotce pokazuję położenie białego karła GD 561, dawnej gwiazdy centralnej.

 

Setup: Veloce RH 200, STL 11000, EM-200.

Czasy: Ha : 10 godzin ( 20 min.subs)

O III: 6 godzin ( 20 min. subs)

LRGB: 6x5 min każdy składnik.

Warszawa, Brok - czerwiec, lipiec 2014.

 

LBN598.jpg

 

Położenie białego karła GD 561

 

Opis.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie, nie mam jednak pojęcia skąd Ty wziąłeś tyle nocy na materiał.

Czerwiec to narrowband w Wawy : 6 nocy po 2,5-3 godziny, LRGB zrobiłem dziś w nocy z Broku od 23:30 do 1:30. Klatki później miały już spory gradient.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Wy wynajdujecie takie cuda?

 

Podziwiam zapał do zbierania takiej ilości materiału na jeden obiekt.

 

Gratulacje!

Astrofotografia to nie tylko jednoklatkowce albo "M 57 w piętnaście minut" :D

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, Wessel, wrzucasz te obiekty jeden za drugim, a każdy naświetlany tyle godzin, kiedy to zbierasz? :)

 

Mam pytanie natury technicznej. Czy LRGB tutaj i na NGC6888 jest tylko po to, żeby zabarwić gwiazdki? Same mgławice to bicolor? Pytam, bo właśnie trzaskam NGC6888 i nie wiem, czy zrobić HaOIISII, czy taką Twoją mieszankę z LRGB, a bez SII. Czy SII w ogóle coś pokaże na tym NGC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Crescencie raczej SII nie uzbierasz, to typowa mgławica na Ha i OIII. Sposób obróbki HaOIIILRGB jest wymuszony przez to , co chcę pokazać - bywa ( np. w wypadku NGC 6888) że kolor czerwony ząwiera bardzo dużo sygnału mgławicy i wtedy warto to wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwiec to narrowband w Wawy : 6 nocy po 2,5-3 godziny, LRGB zrobiłem dziś w nocy z Broku od 23:30 do 1:30. Klatki później miały już spory gradient.

 

Zazdroszczę Wam, bo procedura jest taka że po pięknym dniu z zachodu od 20 ruszają chmury a że ja mieszkam na opłotkach zachodnich to o 20:15 mam już syf, a zanim do Was dotrze to zbieracie sprzęt o 2. i tak już od dawna :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Ciebie Wessel, tylko się nie śmiej ^_^ całe życie robię lustrem, obce mi takie problemy :P

 

Kiedy do foto ustawiam ostrość w lunecie achromatycznej, pierwej od obiektywu mam czerwony, potem miks barw i zielony ( nie niebieski) Oczywiście staram się ustawić ostrość po środku licząc na neutralność barw i brak dominanty kolorystycznej obiektywu. Jednak kolory gwiazd na foto mam do d... tzn do niczego ^_^ kiedy rozogniskuję je pojawiają się piękne niebieskości, pomarańcze i żółcie zgodnie z ich naturalną kolorystyką. Jest jakiś sposób, nie licząc zakupu APO, aby te gwiazdki na foto z achromatu pokazały ładnie swoje barwy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zazdroszczę Wam, bo procedura jest taka że po pięknym dniu z zachodu od 20 ruszają chmury a że ja mieszkam na opłotkach zachodnich to o 20:15 mam już syf, a zanim do Was dotrze to zbieracie sprzęt o 2. i tak już od dawna :ermm:

 

Ze statystyk wynika, że okolice Szczecina mają najwięcej pogdnych dni w roku. Najwyraźniej nie dotyczy to nocy :)

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Hamal, nie miałem achromata do celów astrofoto nigdy. Obce mi takie problemy :D mam jakiś taki feler, że albo mam czym i wiem jak zrobić dobrze :) albo się za to nie biorę.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Ciebie Wessel, tylko się nie śmiej ^_^ całe życie robię lustrem, obce mi takie problemy :P

 

Kiedy do foto ustawiam ostrość w lunecie achromatycznej, pierwej od obiektywu mam czerwony, potem miks barw i zielony ( nie niebieski) Oczywiście staram się ustawić ostrość po środku licząc na neutralność barw i brak dominanty kolorystycznej obiektywu. Jednak kolory gwiazd na foto mam do d... tzn do niczego ^_^ kiedy rozogniskuję je pojawiają się piękne niebieskości, pomarańcze i żółcie zgodnie z ich naturalną kolorystyką. Jest jakiś sposób, nie licząc zakupu APO, aby te gwiazdki na foto z achromatu pokazały ładnie swoje barwy ?

 

Jak trochę walczyłem w tym roku achromatem Messier Bresser 152s F5. Najskuteczniej u mnie zadziałał filtr IDAS LP (oczywiście zafałszowując przy okazji prawdziwe kolory, ale dłuższa zabawa z kolorami na fotce pozwala zmniejszyć negatywny wpływ filtra na kolory).

 

Poniżej linki do efektów

 

 

http://astropolis.pl/topic/45293-m20/

 

http://astropolis.pl/topic/45245-ic1396-z-achromatu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze statystyk wynika, że okolice Szczecina mają najwięcej pogdnych dni w roku. Najwyraźniej nie dotyczy to nocy :)

Niestety ^_^

 

Nie wiem Hamal, nie miałem achromata do celów astrofoto nigdy. Obce mi takie problemy :D mam jakiś taki feler, że albo mam czym i wiem jak zrobić dobrze :) albo się za to nie biorę.

A miałeś szansę się wykazać :P

 

Zapomniałem napisać że zdjęcie piękne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trochę walczyłem w tym roku achromatem Messier Bresser 152s F5. Najskuteczniej u mnie zadziałał filtr IDAS LP (oczywiście zafałszowując przy okazji prawdziwe kolory, ale dłuższa zabawa z kolorami na fotce pozwala zmniejszyć negatywny wpływ filtra na kolory).

 

Poniżej linki do efektów

 

 

http://astropolis.pl/topic/45293-m20/

 

http://astropolis.pl/topic/45245-ic1396-z-achromatu/

Dobre, zwłaszcza M20. Nie myślałem że ktoś robi z takim efektem Bresserem 152 f5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.