Skocz do zawartości

NGC 253 Silver Dollar Galaxy i NGC 288 w Rzeźbiarzu


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

To najniżej położone dwa obiekty, które są osiągalne z mojej wakacyjnej miejscówki w Trogirze.

Troszkę nie na ogniskową 530, ale 850 nie dało się prowadzić 12 stopni nad horyzontem..

FSQ 106N, STL 11000, EM-200.

LRGB:120:60:60:60 minut. Subs 10 min. Temp.chipa -20C.

 

Ot taka większa galaktyka...ciekawe jest bardzo rzadkie tło w tych okolicach nieba.

 

NGC 253 i NGC 288.jpg

 

NGC 253 Silver Dollar Galaxy - crop

NGC 253.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie, piękne obiekty ale jak dla mnie odbiór zdjęcia psuje kolorowy szum tła. Jest dobrze, ale oglądają inne Twoje prace to według mnie może być troszeczkę lepiej. :)

Ale tak czy inaczej za takie zdjęcie przy takiej wysokości nad horyzontem WIELKI plus!

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze potwierdza nadmierny szum? Ja składam tu na laptopie i go nie widzę.

Te jety to charakterystyczne spajki dla FSQ. Była już kiedyś duża dyskusja na forum na ten temat..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze potwierdza nadmierny szum? Ja składam tu na laptopie i go nie widzę.

Ja korzystam z laptopa a do niego mam podpięty dodatkowy monitor, który używam do obróbki zdjęć. Może to u mnie jest problem, choć nigdy wcześniej nie występował? Liczę, że ktoś jeszcze wypowie się w tej kwestii. :)

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze potwierdza nadmierny szum? Ja składam tu na laptopie i go nie widzę.

Te jety to charakterystyczne spajki dla FSQ. Była już kiedyś duża dyskusja na forum na ten temat..

Szum i kolorowe placki, jak takie miałem to ktos mi napisał, że za mało materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są różnice na poziomie 1-2 poziomów, które w moim przypadku są zauważalne dopiero po przybliżeniu na 200%. Monitor mam ogóle dosyć ciemno ustawiony i kontrast też na poziomie 45%, więc to pewnie przez to. Ale żeby nie było, widzę cały zakres 8-bitów, a przy kontraście uwypuklający te plamki mam już problemy z bielami. Najwyraźniej dużo zależy od ustawień monitora i oświetlenia otoczenia, które teraz mam akurat słabe (blisko okna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jeszcze potwierdza nadmierny szum? Ja składam tu na laptopie i go nie widzę.

 

Koledze Tomkowi proponuje przetrzeć monitor ;)

na 24" SyncMasterze Samsunga takowego nie stwierdzam - dużo młodsze oczy mojej córy tez nie widzą w/w :)

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale chyba wynika, że to u mnie coś nie gra. Nie miałem żadnych kłopotów przez wiele lat a teraz nie wiem już po prostu czy mam tak młode oczy czy też kiepskie ustawienia monitora. Sprawdziłem na dwóch innych monitorach w domu i one nie pokazują aż takiego szumu, więc raczej przychylałbym się ku złej kalibracji. Ten monitor ma już swoje lata i z przykrością muszę stwierdzić, że chyba o ile z dnia na dzień nie widać różnicy to już porównując w skali kilku miesięcy są drobne różnice, ale jednak zauważalne. Nie powinienem podważaj kunsztu pracy wessela, ponieważ osoby z tak wielkim doświadczeniem i warsztatem zamieszczają dopieszczone zdjęcia. Przepraszam za to zamieszanie wywołane moim postem.

Podejrzewam, że w kwestii mojego monitora jedynie zmiana na obraz czarno biały może poprawiłaby problem kolorowego szumu. :)

Ale jako ciekawostkę mogę podać fakt, że jak porównuję te zdjęcie z innymi zdjęciami wessela na jego stronie to jedynie na tym zdjęciu widzę właśnie taki szum.

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem obróbkę , szczególnie tło. Powinno być dobrze.

 

Co i jak zrobiłeś ? Zginęły te plamy i nawet nie widać ich w odcieniach szarości (tego nie potrafię zrobić :) )

W pierwszym zdjęciu lekki gradient w prawym, a w drugim w lewym rogu, ale generalnie jest BDB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.