Skocz do zawartości

Astrofotografia z dużych miast...


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

CLS EOS clip mozna kupic za ok 550 zł z tym że:

Astrofotografia DSLR (bez modyfikacji): dobra przydatność, wyraźne przesunięcie kolorów, ale zwiększony jest kontrast.

● Astrofotografia DSLR (modyfikacja do astro): bardzo dobra

przydatność, balans bieli jest optymalny.

Astrofotografia DSLR (modyfikacja szkłem czystym MC): dobra przydatność, dodatkowo wymagany bloker IR.

 

Ostatni punkt mówi chyba o moim przypadku. Mam w prawdzie pozostawiony front filter z myjką ultradzwiękową ale glowny IR mam zdjęty. W moim przypadku oznacza to ze powinienem miec egzemplarz CLS CCD eos clip który to już dochodzi do 650 zł...Cena zbliża się do tysiąca a mając do dyspozycji 1000 zł wolę sprzedać eosa 40d, dołożyć te 700zł i kupic Orion G3 kamerke mono bo filtry do niej to 1,25 " wiec duzo tańsze niż 2" a i tak kiedyś kamera będzie setupem docelowym. Szukam najrozsądniejszego rozwiązania na dzień dzisiejszy :) Albo 32nm HA baadera albo UHCS-II....coś muszę wybrać.

Jest subtelny szczegół - filtr CLS występuje w dwóch wersjach CLS i CLS CCD. Ten drugi blokuje podczerwień i nie potrzeba nic więcej. "Zwykły" CLS faktycznie przepuszcza podczerwień i tym się różnią.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofotografii DSLR z miasta, ze swojej strony mogę polecić filtr Astronomik UHC w oprawie "eos clip"

Opis oraz przykłady:

- http://astropolis.pl/topic/36618-astronomik-uhc-clip-filter/?hl=clip

 

A tutaj przykładowe zdjęcie wykonane za jego pomocą:

- http://astropolis.pl/topic/41795-abd-miejski/?hl=%B3ab%EAd%BC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sliczne dzieki sprit marek I piotr. Bardzo pomogly wasze zdjecia. Poniewaz na miejscu mam mozliwosc sprawdzenia uhc-s baadera to potestuje go po weekendzie jak pogoda dopisze. Jak bedzie wpuszczal zbyt wiele LP to wezme od kolegi forumowego ha 35nm. Dam znac co wyszlo z testow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Widzę, że temat bardzo stary ale nie będę zakładał nowego skoro chodzi o to samo.

Przeglądam sieć ale jakoś ciężko znaleźć coś sensownego i w sumie sam nie wiem czego mam już szukać i gdzie.

Wszystkie teksty odnoszą się do Canonów, jakby na świecie istniał tylko ten producent. Tu jak widzę również. A czy ktoś ma doświadczenie i może na stanie jakiś znośny filtr do Nikona? Filtry nakładane na obiektyw to zapewne nie problem. Kwestia średnicy ale widzę dużo rekomendacji dla filtrów wewnętrznych, a tu już może być problem z przypasowaniem tego poda Canona.

 

Jakieś sugestie co do modelu i ewentualnego sklepu gdzie go można zdobyć?

 

W chwili obecnej bez filtra jestem w stanie wyciągnąć to co widać poniżej.

 

DSC3746.jpg

 

Jakieś przebłyski drogi mlecznej i całkiem sporo gwiazd (jak dla mnie, porównując do tych czterech które widzę gołym okiem ;) ) jak na centrum Krakowa. Nie jestem w stanie codziennie późną nocą przebywać poza miastem, zwłaszcza w ciągu tygodnia, a oczywiście czyste niebo w Krakowie występuje wyłącznie w tygodniu. Ot, złośliwość rzeczy nieprzezroczystych ;)

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mówią o canonach, bo wszyscy mają Canony. A wszyscy mają Canony, bo się najlepiej sprawdzają w astro, z tego co się orientuje. Jak zauważyłeś, czołowi producenci filtrów również robią akcesoria pod Canona. Toteż osoby pragnące zacząć przygodę z astrofotografią za pomocą lustrzanki, wybierają Canona. To chyba dość logiczne. A Kolega zaczyna pretensjonalnie, że wszyscy mówią tylko o Canonach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o jaki filtr chodzi? Domyślam się, że coś do zwalczania LP i do zastosowania z obiektywem? To chyba jedyna opcja zrobić sobie adapter na gwint filtrowy obiektywu i nakręcić tam filtr ALP 2" ze sklepu astro. Ale taki filtr prawdopodobnie będzie winietował z uwagi na za małą średnicę. Więcej opcji z filtrami miałbyś, gdybyś focił teleskopem. Wtedy niezależnie, czy Canon, czy Nikon, to możesz wsadzić takie same filtry.

Do Canona są fajne filtry EOS_Clip, które wkładasz do komory aparatu. To najlepsza opcja do zastosowania z obiektywem. Ale do Nikonów niestety takie coś nie istnieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Canona są fajne filtry EOS_Clip, które wkładasz do komory aparatu. To najlepsza opcja do zastosowania z obiektywem. Ale do Nikonów niestety takie coś nie istnieje...

 

Pewnie że istnieją filterki tego typu do Nikonów:

- Optolong - OWB, CLS, UHC, L-Pro (coś jak Idas)

- Hutech

- Astronomik - zapowiedział na swojej stronie ze będą wersje Clip do Nikonów.

 

Tylko u Nikona problem jest taki że dość często zmienia się komora lustra w aparacie, więc te "wkładki" są do poszczególnych serii (5000/5100, 7000/7100 itd).

 

Co do wykorzystania Nikonów w astro-foto to byl też problem ze aparaty te odszumiały Rawy. Ale ostatnie modele już tego nie robią (D7200, D750, D810).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matpio7 no i po co ten atak? Jest mnóstwo galerii zdjęć astro zrobionych Nikonami ale nikt nie pisze o filtrach stąd moje pytanie. Nie jestem osobą, która wie wszystko w temacie. Gdyby tak było nie trudziłbym się z pytaniem o cokolwiek. Gdyby mnie było stać na posiadanie kilku aparatów, w tym jednego tylko pod jeden rodzaj fotografii to też by nie był problem.

 

MateuszW no właśnie chciałem uniknąć tych małośrednicowych filtrów choć jeśli nie będzie innej opcji to może uda mi się taki skombinować na testy i zobaczę ile bym stracił ze zdjęcia.

Teleskopu się nie dorobiłem i w sumie nie wiem na ile jest sens. Choć faktycznie wtedy też opcje dostępnych filtrów znacznie się powiększą.

 

Marek_N dzięki za listę. Obecnie siedzę na D500, który daje o wiele więcej możliwości, nawet bez filtra, niż poprzedni D5200, który miałem. Obecnie przy ISO 6400 nie tracę praktycznie niczego na jakości. A do natywnego 51k jeszcze długa droga. Choć też tak wysokie ISO w mieście nie ma możliwości wykorzystania. Chyba, że przy naświetlaniu trwającym max 1s.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jesieni ubiegłego roku wspomagam się UHC-S II Baader. Sprawia troche problemów w balansie kolorów ale bardzo skutecznie wycina zaświetlenie i ładnie wzmacnia pasmo wodorowe. Robiłem próby z i bez i różnica jest diametralna. Na ISO 100 (eos 40D) jestem w stanie naświetlać klatkę przez 30 minut i histogram mam w 1/4 skali od lewej. Fotografuję z centrum łomianek na kierunku południowym więc w kierunku Warszawy. Łuna jest bardzo duża od stolicy a mimo, to nawet w wizualu (130/650 F5) spokojnie widzę M27 i M57 bardzo wyraźnie, bez konieczności zerkania peryferyjną częścią oka.

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matpio7 no i po co ten atak? Jest mnóstwo galerii zdjęć astro zrobionych Nikonami ale nikt nie pisze o filtrach stąd moje pytanie. Nie jestem osobą, która wie wszystko w temacie. Gdyby tak było nie trudziłbym się z pytaniem o cokolwiek. Gdyby mnie było stać na posiadanie kilku aparatów, w tym jednego tylko pod jeden rodzaj fotografii to też by nie był problem.

[...]

 

 

 

Czemu odebrałeś moją wypowiedź jako atak? Tak samo ja ten fragment "Wszystkie teksty odnoszą się do Canonów, jakby na świecie istniał tylko ten producent" z Twojej wypowiedzi odebrałem jako atak ;) Tak, jakbyś był oburzony, że wszyscy mówią tylko o canonach.

Edytowane przez matpio7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.