Skocz do zawartości

Teleskopowe Marzenie:)


Magic Galaxy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dwa większe teleskopy a Pav chyba nie wyczuł kontekstu (czyt. ironii) Zobacz sobie jeszcze raz ten piękny filmik na YouTube a teraz TO to coś na prawo na dole to ta galaktyka i tak ją będzie widać w teleskopie. Zresztą nie tylko ją bo wszystkie galaktyki i mgławice tak będą w nim i jemu podobnych wyglądać więc jeśli się napaliłeś na jakiś sprzęt, to zanim go kupisz wkręć się lepiej do kogoś, i choć raz popatrz w okular a potem się zdecydujesz. Jak nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności nie będziesz mogła zawsze możesz wysłać brata albo tatę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie mam - im większa apertura tym lepiej, ale wraz ze wzrostem lustra rośnie również i waga - jak nie będzie z tym problemu to ja również nie widzę problemu :-)

 

Spodziewasz się takich widoków jak z filmiku wrzuconego przez HAMALa? jeśli tak to proponuję zweryfikować wiedzę :-)

Na filmikach wrzuconych przez koziołrogacz obrazy są zbliżone do uzyskiwanych ale również "podkręcone", koloru nie uświadczysz, do mgławic najczęściej są wymagane dodatkowe filtry (np OIII) a i wtedy są to delikatne mgiełki niejednokrotnie na granicy widzialności.

 

Mam dwa większe teleskopy a Pav chyba nie wyczuł kontekstu (czyt. ironii) Zobacz sobie jeszcze raz ten piękny filmik na YouTube a teraz TO to coś na prawo na dole to ta galaktyka i tak ją będzie widać w teleskopie. Zresztą nie tylko ją bo wszystkie galaktyki i mgławice tak będą w nim i jemu podobnych wyglądać więc jeśli się napaliłeś na jakiś sprzęt, to zanim go kupisz wkręć się lepiej do kogoś, i choć raz popatrz w okular a potem się zdecydujesz. Jak nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności nie będziesz mogła zawsze możesz wysłać brata albo tatę ;)

HAMAL, wyczułem :-) Dlatego zapytałem się czy masz taką Syntę (z uśmiechem). Zgadzam się w 100% z tym co napisałeś - co zresztą napisałem wcześniej (żeby poszła do kogoś zobaczyć co widać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słusznie zauważył Pav 1007 na kolorowe galaktyki się nie nastawiaj. Natomiast Za pomocą Synty 10" dostrzeżesz już strukturę jaśniejszych galaktyk i dość ładnie rozbite gromady kuliste. To nie wynika z wady teleskopu, lecz z anatomii ludzkiego oka, które dla dostrzeżenia barw wymaga odpowiedniej ilości światła. Natomiast gromady otwarte zalśnią już pięknymi kolorami gwiazdek. Również Jowisz zachwyci widokiem wielu detali na powierzchni.

Podobnie jak przedmówcy zachęcam do własnoocznego przekonania się przed zakupem czego tak naprawdę możesz się spodziewać, zgodnie z zasadą, że jeden obraz powie więcej niż tysiąc słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie będziesz rozczarowana widokami z Synty 10",wręcz przeciwnie,mam takową,wcześniej miałem Maka 127 i różnica w dawanych obrazach jest kolosalna.Większe lustro równa się większa rozdzielczość,więcej szczegółów na planetach,galaktyki i mgławice nie są mgiełkami tylko widać w nich szczegóły jak ramiona spiralne itp,gromady kuliste rozbite w drobny mak,polecam jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij też tutaj na temat popełniony przez wimmera:

http://astropolis.pl/topic/35198-szkicowy-katalog-messiera/

 

zawiera szkice obiektów z katalogu Messiera przez różne teleskopy - popatrz sobie - to oddaje to co widać przez okular.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Syntę 10" na dobsonie, rozsuwaną, za każdym rozłożeniem trzeba ją kolimować. Jak zdecydujesz się na "jednoczęściową" tubę, to pewnie z 2-3 razy na rok wypadałoby sprawdzić czy się nie rozkolimowała.

Zacne widoki daje ;) - tylko tak jak koledzy napisali, przejrzyj temat "szkice obserwacyjne" żeby wiedzieć jakich obrazów się spodziewać jak zajrzysz przez okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za te pieniądze bierz 10" na Dobsonie jeśli obraz z niego Cię rozczaruje to będzie znaczyło że potrzebujesz 12" albo 14" a może 16" ale z całą pewnością nie 6".Ktoś na tym forum kiedyś dobrze napisał że w astronomii w przeciwieństwie do innych dziedzin,wielkość ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację rojas ze im większy tym lepszy, ale bardziej dla doświadczonego obserwatora aniżeli dla laika. Z własnego doświadczenia powiem tak, zaczynałem od 114 mm szybko przesiadłem się na 200mm, i na początku prawie wcale nie widziałem różnicy w M31.. no ciągle ta sama owalna plam, ki czort ? przecież powinienem widzieć wiecej. Dopiero po n-tej obserwacji zaczynałem dopatrywac się jednego pasa pyłu, później drugiego, w konstelacji Lwa dopatrywac się kolejnych kłaczków z katalogu NGC których pewnie nie doszukał bym sie nawet w 12'' calach jako początkujący na pierwszej obserwacji. I to wszystko na ciemnym niebie wiejskim gdzie nawet m13 gołym okiem majaczy. Tak więc uważam, że 8''-10'' to najlepszy wybór, a 6'' też zapewne może dać dużo możliwości. Tak więc nawet teraz po 3 latach współżycia z 8'' ani myślę zamienić go na cokolwiek innego i większego. Ale to wszystko tylko moje skromne zdanie i interesantka zrobi jak uzna za stosowne ;]

 

Pozdrawiam

Tom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam bardzo za cenne porady do kupna mam jeszcze dwa miesiące, pojade po sprzęcik osobiscie bo nie ufam kurierom...

no i co przez te dwa miesiace planuje szlifować TEORIE i dalej zaciągać jezyka na wszelkie tematy związane z tym wspaniałym hobby:)

 

gdybym miala jakies pytanka to będe pisac:) ale jesli ktos bedzie mial jeszcze jakies cenne info to smialo poczytam sobie na forum bede codziennie tak ze piszcie jak co : dziekuje i Pozdrawiam cieplo

Edytowane przez Magic Galaxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magic Galaxy,

 

witaj na forum :)

 

Dobrym pomysłem dla kogoś, kto nie obserwował jeszcze nigdy, jest spotkanie z bardziej doświadczonym obserwatorem. Daje to okazję aby poznać niebo i zobaczyć, jak wygląda przez teleskop, ale też pozwala sprawdzić jak obsługuje się teleskop :) napisz może, z jakich jesteś okolic, lub przejrzyj AstroMapę:

http://astropolis.pl/membermap/

lub też fora regionalne. Być może w Twojej okolicy jest ktoś kto będzie chętny spotkać się, chociaż na godzinkę, żebyś zobaczyła sobie Księżyc, Jowisza, i jakiś jaśniejszy obiekt Messiera.

 

No i oczywiście przeglądaj forum, bo to skarbnica wiedzy.

 

Radek

 

EDIT: widzę, że pomysł z astromapą już się pojawił. Tak czy inaczej, polecam :)

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magic Galaxy, zasmakuj także obserwacji przez lornetki, ja obecnie funkcjonuję na lornetce, i mimo faktu dość sporej aberracji na optyce, każda noc spędzona na obserwacjach jest czymś wspaniałym,

 

bardzo przyjemnie się moim zdaniem ogląda księżyc, ta jasność, jaką dostarcza za każdym razem wywołuje wręcz dreszcz piękna...

 

miewałem różne zainteresowania, ale Astronomia jest chyba najlepsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :) ja jestem z okolic Częstochowy:) jesli by sie ktoś taki tu pojawil co tez jest zdosć bliska Czestochowy to z chęcią sie umowie z ta osobą abym mogła zorientować sie jak wygląda patrzenie w niebo przez teleskop :) poniewaz nigdy nie mialam okazji obserwowania nieba przez telka:)

tak ze jak cos piszcie :) a się jakos dogadamy:)

Pozdrawiam :) was ciepło:) i bede tu zaglądać bo oprocz cennych dla mnie informacji , zauwazyłam ze sa tu tez bardzo mili oraz pomocno wyrozumiali ludzie:) Dziękuje^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybciej będzie jak spojrzysz na mapę i sama wyjdziesz z inicjatywą :)

 

Tak juz napisałam:) do kilku osob :D moze ktos sie zgodzi:) dziś zdobyłam kilka atlasów w ktorych są mapy nieba :) jest ich sporo na kazda pore roku jak i miejsce:) tak ze zapoznaje sie z nimi powoli

:) Pozdrawiam :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowniez polecam stellarium, na telefony tez jest wersja tego programu, bardzo fajna, jest sporo programow wspomagajacych na smartfony.

nie pamietam czy da sie drukowac z kompowego stellarium hmm.

 

No zmotałąm sobie taka mapke obrotowa nieba:) ale ona ma ze 35 lat;p bo to z atlasu jegiegos starego:)

oblukam ten program i zobaczymy co z tego wyjdzie:)

 

Zapał wciaz jest nie znika;p coraz bardziej sie tylko zagłebiam i zagłebiam :) jak nigdy nie czytałam jakis ksiażek tak teraz sie zabrałam za to;p przez to swierze hobby;p

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także i ja polecam Stellarium, szczerze mówiąc od tego zacząłem swój lekki romans z obserwacją nieba. w tym programie jesteś w stanie niemal idealnie odwzorować niebo, jakie masz za oknem (dokładne ustawienie współrzędnych, oraz wysokości n.p.m.) najczęściej przed nocnym spacerem patrzę na sytuację za oknem, jak jest ładnie, to zabieram swoją leciwą lornetkę i udaję się na obserwacje, choćby z ogródka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.