Skocz do zawartości

Teleskop do 600 zł.


TinandeR

Rekomendowane odpowiedzi

No zdarzają się przypadki. Najlepiej by osobiście odebrać i było by wtedy ok.

Jestem na tyle nieobeznany w temacie, że nawet jakby ktoś mi pokazał uszkodzony teleskop to bym tych uszkodzeń nie zobaczył. Oczywiście, jeśli byłoby coś połamane, lub gdyby czegoś brakowało to bym zauważył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czego był nie zauważył? Że soczewka jest porysowana, albo że monataż tańczy jak szalony?? To może poczytaj trochę na temat tego sprzętu, który sobie namierzysz to kupna i rusz na podbój z jakąś większą wiedzą.

Ja na ten przykład, pięć lat temu zaczęłam przeglądać oferty teleskopów na allegro za 160zł i wyobrażać sobie te piękne kolorowe mgławice i galaktyki które w nich zobaczę :). Na całe szczęście trafiłam na to forum na temat "Dlaczego zakup teleskopu na allegro to strata pieniędzy'' i wtedy otwrzyłam oczy :sleepy: . W końcu zaczęłam przeglądać oferty teleskopów w sklepach internetowych. Mój wybór padł na 1309eq2. Oczywiście przed zakupem zapytałam na forum co doświadczeni astroamatorzy o nim myślą. Oczywiście nie dostał wielu pochlebnych opinii, więc postanowiłam się wstrzymać. Później dowiedziałam się o jednym z organizowanych zlotów astronomicznych i postanowiłam pojechać. Wtedy właśnie oczy otworzyły mi się jeszcze szerzej :whaaaaa:, no i jeszcze opadła mi szczena. Miałam okazję porozmawiać z wieloma doświadczonymi ludźmi i zakupem teleskopu postanowiłam się wstrzymać. Zaczęłam dużo czytać i czytać. Przeczytałam prawie wszystkie tematy ''mój pierwszy teleskop'' i po tych pięciu latach dopiero naprawdę wiem czego chcę :)

 

Nie mówię żebyś czekał 5 lat bo to trochę przegięcie. Myślę, że jak powiesz swoim rodzicom, że chcesz poczekać z zakupem by dowiedzieć się więcej na ten temat to zobaczą, że dojrzale podeszłeś do sprawy. Później będziesz w stanie im przedstawić stosowne argumenty, zakupili to co ty uważasz za stosowne (czy to używka, czy nówka), bo ty się znasz, a oni nie :)

 

 

Ps. A jak Ci się spieszy, to weź tego telepka który Ci Lysy podlinkował. Na balkon się nada i przenośny. Można zabrać na wakacje i bez problemu wynieść przed dom :)

 

Ps2. Znowu się rozpisałam, a potem nikt tego nie chce czytać ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgada się. Refraktorek z linku Łysego będzie jak znalazł na mały balkon.

Sam parę razy przez taki lukałem (na co dzień używam go jako guider) i byłem zaskoczony jak dużo potrafi pokazać - zwłaszcza za tak niewielkie pieniądze.

A montażyk AZ2 też na początek jest spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, którzy sprzedają sprzęt na forach (tym, astromaniaku, forumastronomicznym) dbają o niego jak o dziecko, obchodzą się z nim jak z jajkiem. Nie ma obaw o to, że kupisz trefny sprzęt. Możesz zawsze tu podać link i spytać Nas czy warto.

 

 

Jajko jajkiem, ale sprawdzenie liczby (a i treści) postów i forumowego stażu sprzedawcy zwiększy pewność udanej transakcji. Mało prawdopodobne, żeby ktoś obecny w społeczności od lat próbował wcisnąć nam sprzęt nie podając uczciwie jego stanu. Ja sam wszystkie teleskopy oprócz małego Lunta mam z giełdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadałem z dziadkami, wracamy do 600 zł. :rofl:

Poczytam trochę więcej o teleskopach, a na razie możecie podsyłać różne modele do tego właśnie limitu.
Co sądzicie o Sky-Watcher Synta BK1309EQ2? Nada się na balkon? Czy na razie zostać przy Sky-Watcher Synta R 80 400 AZ-3?

Edytowane przez TinandeR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przekonać rodziców na to, żeby rozważyć kupno sprzętu używanego. Teleskop to nie komputer, gdzie przecięcie jednego kabelka powoduje, że przestaje działać. Większość teleskopów to trochę metalu i szkła, ewentualnie drewna. Jeśli szkło nie jest popękane ani mocno porysowane to będzie działać, to nie są uszkodzenia które można ukryć, rzucisz okiem i widać od razu czy jest OK.

Poza tym na forumowej giełdzie, jak już było wspomniane, sprzedają często starzy forumowicze, zaufani, którzy nikomu nie wcisną kitu ani sprzętu niezgodnego z opisem.

 

Takie jest moje zdanie, myślę że używając takich logicznych argumentów, może uda Ci się przekonać rodziców do używanego sprzętu. Szkoda by było przepłacać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TinandeR, spróbuj tego:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk909az3,d815.html

To jest nadal mały teleskop, ale już o konkretnych możliwościach. Do tego łatwy w obsłudze i uniwersalny w zastosowaniach. Twój budżet przekracza o 30 zł, myślę, że jest to do negocjacji z rodzicami. Pewnym minusem jest stosunkowo długi tubus, ale w refraktorze może on wystawać z balkonu i nie jest to problemem, szczególnie na montażu typu AZ (azymutalny).

Podawanego wcześniej 80/400 nie polecam, choć z racji rozmiarów idealnie nadaje się na balkon, bo to specyficzny sprzęt jeśli chodzi o optykę, m. in. bardzo słabo nadaje się do obserwacji planetarnych z większymi powiększeniami, a na pierwszych etapach rozwoju głównie takie będziesz prowadził.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten tubus (90mm/900mm) i "kitowe" czyli dostarczane w zestawie okulary już dawały mi piękne i ciekawe obrazy Księżyca. Jeśli zdecydujesz się jednak na nowy teleskop (a nie używany) to te 30 zł zdecydowanie warto dołożyć bo stosunek jakości optycznej do ceny jest w nim bardzo dobry (jak na takie pieniądze to bardzo dobry teleskop). Z czasem można rozważyć zakup okularu o jeszcze dłuższej ogniskowej niż 25mm. Natomiast powiększenie 90x uzyskiwane kitowym okularem pozwala już dobrze wykorzystać zdolność rozdzielczą tego teleskopu (czyli osiagalne do rozróżnienia detale) i dlatego nie musisz od razu wykosztowywać się na okular bardziej krótkoogniskowy.

 

Jak już kiedyś tam zdecydujesz się na dokupienie tego krótkoogniskowego (do jeszcze większych powiększeń niż 90x)

to ja bym wybrał 6mm.

 

Gdyż, jak to można przeczytać chociażby tutaj:

 

http://www.celestia.pl/Teleskop_za_jak_najmniej

"Powiedzmy sobie szczerze, słaby montaż azymutalny to powiększenie maximum 100x, dobry - maximum 150x. Słaby paralaktyk (a tylko takiego można oczekiwać), również ograniczy nas co najwyżej do wspomnianych 150x"

 

 

AZ3 to akurat w miarę dobry montaż azymutalny. Okular 6mm da powiększenie 150x (bo liczy się z ogniskowych: 900mm/6mm)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przekonać rodziców na to, żeby rozważyć kupno sprzętu używanego.

x2 :) Jeśli tak jak pisałeś boją się, że szybko Ci się znudzi, to przecież lepiej kupić sprzęt używany, który w razie czego można wrzucić z powrotem na giełdę nie tracąc nic, niż nowy, który w momencie zakupu traci automatycznie na wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to gdzieś napisałem na forum. Teleskop za 600 PLN, to jak szynka z Biedronki za 9.99 PLN - takie coś nie istnieje. Amen.

 

PS. Chyba, że używany (coś ala Synta 6/8").

Masz na giełdzie syntę 8" za 550 PLN i kombinujesz ;). Jak optyka jest czysta, to można brać, drobne rysy na tubusie olej.

Za pozostałe 50 PLN wyrzeźbisz sobie filtr z folii Baadera na zaćmienie Słońca i voila.

Edytowane przez KrzysztofZ
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

A ja zakupiłem ten teleskop 1309eq2 po tym jak czytałem te negatywne komentarze i w ogóle. Ja nie uważam że ten teleskop jest kiepski. Ja też dysponowałem kwotą ok 700 zł i że więcej kwoty na sprzęt nie wykombinuje a sprzęt używany odpada. Nawet Dobson interesuje mnie tylko jako nowy sprzęt. Dlatego zdecydowałem się na ten sprzęt. Fakt teleskop się trzęsie troszkę ale mi to nie przeszkadza na obiektach. Fakt dobson na pewno jest lepszy i to nie ma 2-ch zdań ale ten mi w 100 % sprzęt zadowoli na parę lat. Jak na razie obserwowałem przez niego księżyc jest pięknie widoczny w tym teleskopie i jak na razie tyle zaobserwowałem bo była pełnia, zimno i gwiazdozbiór oriona był przyćmiony blaskiem księżyca. A ktoś pisał że w nim wyciąg okularowy ma luzy nie prawda u mnie luzów nie ma żadnych. Tuba jest wewnątrz wyczerniona. Szukacz da się ustawić bo go ustawiłem. W przyszłości pewnie dokupię inne okulary i filtry więc widoki powinny być jeszcze lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.