Skocz do zawartości

Czy matryca CCD się zużywa?


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

od około 2 lat używam kamery QHY8L.Niedawno zauważyłem, że na podglądzie klatki pojawia się kilka kolorowych hot pikseli (nawet przy krótkich ekspozycjach robionych w dzień). Dodatkowo te piksele pojawiają się tym samym miejscu. Wcześniej tego nie było. Zapewne da się je wyrównać wykonując klatki kalibracyjne.

 

Mimo wszystko razi mnie to w nie najtańszym przecież sprzęcie.

 

Czy to oznaka, że matryca się zużywa? Czy tych hot pikseli z czasem będzie przybywać? Czy można się ich jakoś pozbyć/naprawić lub zregenerować matrycę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, matryca się będzie zużywała, choćby przez wysokoenergetyczne cząstki przylatujące z kosmosu (cosmic rays). Raczej się ich nie pozbędziesz, ale QHY8 ma na tyle dużą matrycę, że pojedyncze hot piksele nie pogorszą ci jakości zdjęć, wystarczy stosować dithering.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba włączyć funkcje do ręcznego czyszczenia matrycy - nie mam teraz Canona i nie pamiętam jak się ona nazywa. Po naciśnięciu spustu migawki ponosi się lustro i otwiera migawka. Należy w tym stanie potrzymać aparat z minute, dwie. Następne wciśniecie spustu kończy procedure. Nie wiem co w tym czasie aparat wyczynia z matrycą ale wygląda to na jakiś rodzaj czyszczenia elektrostatycznego.

 

Robiłem to u siebie ze dwa razy, jak widziałem że mam takie "szybkie" hot piksele, wyskakujące już przy dość krótkich czasach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z pyłków to nie jest czyszczenie elektrostatyczne tylko ultradzwiękami. Zazwyczaj aparat wykonuje tą czynność przy każdym włączeniu / wyłączeniu.

 

A ja wspomniałem o wywołaniu procedury do ręcznego (mechanicznego) czyszczenia matrycy, w trakcie trwania której aparat stara się również oczyścić matrycę z hot-pikseli (choć obie te czynności - ręczne czyszczenie matrycy z zanieczyszczeń i elektrostatyczne czyszczenie z hot-pikseli nie są ze sobą oczywiście związane).

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że dedykowana kamera nie ma funkcji pozbywania się hot pikseli. Ciekawy wątek. Czy w takim razie przyjąć można, że matryca po kilku latach użytkowania może mieć już irytująco dużą ilość hot pikseli i przez to nie spełniać oczekiwań? Pytam, bo ostatnio pojawia się na giełdzie spora ilość używanych, nie najnowszych kamer. Ciekawe jak w ich przypadku wygląda kwestia uszkodzonych pikseli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wspomniałem o wywołaniu procedury do ręcznego (mechanicznego) czyszczenia matrycy, w trakcie trwania której aparat stara się również oczyścić matrycę z hot-pikseli (choć obie te czynności - ręczne czyszczenie matrycy z zanieczyszczeń i elektrostatyczne czyszczenie z hot-pikseli nie są ze sobą oczywiście związane).

 

Ciekawa funkcja. Cały czas myślałem, że Hot i Dead Pixele są bezpowrotnie uszkodzone i nie da się już ich przywrócić do "życia" a tu taka miła niespodzianka. :mr.green:

Mam nadzieję, że w Canon nie wyposażył w tą funkcję tylko serii xD ale też serię xxD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowita rzecz! Mam u siebie funkcje ręcznego czyszczenia w Nikonie i nie uwierzę puki nie zobaczę. Również dla mnie jest to bardzo dziwne, bo raz, że w instrukcji o tym nic nie ma, dwa, że naprawianie hotpikseli nie ma nic wspólnego z podniesieniem lustra i otwarciem migawki w celu ręcznego dostępu, a trzy, że również ja uważam, że hot i dead piksele są uszkodzone nieodwracalnie.

 

A wracając do pytania Łukasza, to tak, matryce się zużywają, ale nie na tyle szybko, żeby kilkuletnia kamera była już nie do użytku. Dark, czy dithering i tak to usunie. A to, co masz u siebie, czyli te kilka "hotpikseli", które są widoczne nawet na krótkich czasach to tak na prawdę dead piksele, które po prostu cały czas świecą i nie reagują na światło. Ja w Nikonie mam taki jeden. W Atiku żadnego. Ale to już indywidualna sprawa, ile ich będzie. Oczywiście to powinny być pojedyncze przypadki, ewentualne kilkanaście, bo więcej to już podejrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony filmikiem podlinkowanym przez JaLe'go przeczyściłem "ręcznie" matrycę przez 180sekund.

Dane: Canon 60d, ISO 6400, czas 30s, temperatura +22*C

Wycinek klatki (prawy górny róg) w skali 1:1 o rozmiarze 1200x1200pix

 

1) przed czyszczeniem

30s przed czyszczeniem.JPG

 

2) po czyszczeniu

30s po czyszczeniu.JPG

 

Pobawimy się w: "znajdź 10 szczegółów różniących oba obrazki"? :flirt:

Moim skromnym zdaniem jeśli jest jakaś różnica, to na ... niekorzyść - żadna biała kropeczka nie zniknęła a ze dwie nowe się pojawiło (chyba, że coś w teście skopałem).

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika że hoty pojawiają się przy wypalaniu długich czasów bez chłodzenia, jednak po dłuższym czasie (pól,rok) używania wyłącznie z chłodzeniem znikają. Miałem na brzegu matrycy czerwonego 2 pixelowego hota 2 lata i nagle zniknął jakiś czas temu, podobnie jak wiele drobniejszych za to w innym miejscu pojawił się wredny zielony, pewnie za rok czy dwa tez zniknie więc nie są one trwałym uszkodzeniem jak by się można spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem też informację, że można rozdzielić grupę hot pixeli na hot i stuck. O ile hot pixel będzie się ujawniał przy dłuższym czasie naświetlania (mają kilkaset - kilka tysięcy razy większe wzmocnienie), to stuck pixele zawsze zwracają maksimum, niezależnie od czasu naświetlania (spowodowane źle działającym tranzystorem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej wiedzy czyszczenie matrycy nie ma nic wspólnego z naprawianiem bad pikseli. Proces ten nazywa się mapowaniem pikseli i w niektórych aparatach jest dostępny z poziomu menu użytkownika, w innych zaś taką operację wykonuje się w serwisie. W procesie tym nie następuje fizyczna naprawa uszkodzonych pikseli, ale tworzona jest ich mapa. Na podstawie tej mapy aparat w trakcie odczytu danych z matrycy pomija uszkodzone piksele, a w ich miejsce wstawia wartości interpolowane z pikseli sąsiadujących. Nie ma możliwości fizycznej naprawy uszkodzonego piksela, ale nie wykluczone, że proces taki może nastąpić samoistnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony filmikiem podlinkowanym przez JaLe'go przeczyściłem "ręcznie" matrycę przez 180sekund.

Dane: Canon 60d, ISO 6400, czas 30s, temperatura +22*C

Moim skromnym zdaniem jeśli jest jakaś różnica, to na ... niekorzyść - żadna biała kropeczka nie zniknęła a ze dwie nowe się pojawiło (chyba, że coś w teście skopałem).

 

U mnie sprawdzało się to w przypadku "szybkich" hot-pikseli, które miałem już na czasach rzędu 1/2 - 1 sek, na średnim ISO (800-1600). Po takim "czyszczeniu" zostawały skutecznie zlikwidowane lub mocno zredukowane. Jak widać w przypadku słabych hot-pikseli (które ujawniają się po dłuższym czasie naświetlania) ta metoda nie działa.

 

Według mojej wiedzy czyszczenie matrycy nie ma nic wspólnego z naprawianiem bad pikseli. Proces ten nazywa się mapowaniem pikseli i w niektórych aparatach jest dostępny z poziomu menu użytkownika.

 

Nikt nie twierdzi, że ręczne czyszczenie matrycy ma cokolwiek wspólnego z "naprawianiem bad pikseli". Chyba nie wyobrażałeś sobie sytuacji, w której zamiatamy pałeczką zanieczyszczenia na matrycy a wraz z nimi hot piksele :D. A mapowanie dead-pikseli to zupełnie inny proces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.