Skocz do zawartości

Soczewka 460 mm.


mareknajemnik

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz może skąd pochodzi? z jakiego sprzętu? jedno ,szkło czy więcej łączonych? Przydało by się jakieś foto.

Na pewno nie zaszkodzi zrobić jedno, wsadzić to na szybko do jakiejś rury z bafflami i sprawdzić jakie daje obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie duże pojedyncze soczewki o krótkiej ogniskowej pochodzą często z kondensorów, czyli służą do oświetlania a nie do tworzenia obrazu, więc podejrzewam że efekty będą kiepskie, co nie znaczy że nie warto zobaczyć tego na własne oczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Stałem się posiadaczem soczewki płasko - wypukłej 460 mm., ogniskowa ok. 900 mm.

Pochodzi z aparatury szpitalnej.

Czy da się z tego zrobić teleskop ?

Jaki byłby to koszt ?

 

marek najemnik

 

 

Jak bym siebie widział parę lat temu,też kombinowałem ze szkiełkami.

Niestety z jednego szkiełka nic nie zrobisz,otrzymany obraz to będzie kompletna porażka.

Zamiast kombinować ze szkiełkami odłóż sobie parę stówek i kup używany teleskop.

Samodzielna budowa telepa nijak się ma do ekonomii.

 

http://www.bryk.pl/wypracowania/fizyka/zjawiska_optyczne/19577-wady_soczewek.html

 

Edytowane przez jupiter1969
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm w kondensorze powiększalnika foto - miałem Vivitara na średni format - i odbitka wychodziła naprawdę spora.

miałem tam w tym kondensorze taką płasko wypukłą - a następnie skupiającą 2 sztuki jedną na mały format a kolejną na średni,

czyli pewnie fajna lampa by z tego wyszła, bo rozprasza światło taka soczewka.

 

edit. swoją drogą co to musiało być że miało taki wielgaśny kondensor.

Edytowane przez Ura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma światłosiłę F/2. Nawet gdyby był to klejony achromat ( a nie na 100% pojedyncza soczewka, do tego pewnie polimerowa), to aberracja chromatyczna byłaby gigantyczna. Teleskopu z tego się nie zrobi.

Ale można się pobawić inaczej. Jakby wsadzić sporą przesłonę maskującą oś optyczną (obstrukcja centralna), to może dałoby się z tego zrobić prymitywny spektroskop do selektywnego oglądania kolorów gwiazd w dużych gromadach otwartych, takich co to w niewielkich powiększeniach rozdzielane są na gwiazdy.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Pewnie to część jakiegoś oświetlacza pola operacyjnego dla chirurgów albo cóś...

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak mają takie lampy przecież z kilkoma takimi okrągłymi cudami 5 i jedno w środku, albo inne konfiguracje, do równego rozproszenia światła z żarówki, przechodzą teraz pewnie na ledy .

 

Ja bym się pokusił o zrobienie ledowej lampki nocnej z tego szkła :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no spore szkło to fakt, tylko pytanie jakie to grube jest, albo okroić na okągło tj zmniejszyć średnicę i po uzyskaniu rantu, szlifować soczewkę z drugiej strony,

by uzyskać wypukło wypukłą na dublet Fraunhofera, musiały by mieć z obu stron tą samą krzywiznę, ale trzeba by jeszcze jedną soczewkę zrobić wypukło wklęsłą. ( o ile dobrze pamiętam konstrukcję, jak coś to niech mnie ktoś poprawi, dawno po etapie kiedy chciałem się zabrać czynnie za szlify)

 

z tą to by było roboty tak ładnie równo wykroić ten rant i wyszlifować by wyszły obie krzywizny takie same, pomierzyć - średnica by się zmniejszyła ale i tak by była spora, w zależności jaką grubość ma to szkło, kupa roboty. Bez ranciku będzie się wyszczerbiać przy szlifie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.