Skocz do zawartości

teleskop dla nastolatka.


adamecki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam na imię Adam mieszkam w okolicy dużego miasta w domu z kawałkiem działki. Mam syna, który bardzo się uparł na teleskop i niestety nie odpuści. Zastanawia się nad zakupem celestrona 127 na montażu eq. Czy dla laika który dopiero zaczyna swoją przygodę będzie to dobry sprzęt? Czy może się zrazić? A może pokocha niebo? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam na imię Adam mieszkam w okolicy dużego miasta w domu z kawałkiem działki. Mam syna, który bardzo się uparł na teleskop i niestety nie odpuści. Zastanawia się nad zakupem celestrona 127 na montażu eq. Czy dla laika który dopiero zaczyna swoją przygodę będzie to dobry sprzęt? Czy może się zrazić? A może pokocha niebo? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Opowiedz o tym więcej: czy bardzo zaświetlone jest tam niebo, jakie obiekty zamierza obserwować (z układu Słonecznego czy może dalekie niebo typu mgławice, galaktyki) i jakich obrazów się spodziewa (kolorowe mgławice jak na zdjęciach, czy może słabo widoczne czarno-białe chmurki). Ile chłopak ma lat?

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet doradzając najlepszy sprzęt nikt nie jest w stanie przewidzieć czy ktoś złapie bakcyla czy się zrazi, ale jeśli już się zdecydujesz to nie jest to zły sprzęt na początek bo posiada wszystkie cechy większych teleskopów a obrazy jakie nim uzyskasz dadzą Ci już jakiekolwiek rozeznanie tego co tak naprawdę w teleskopach widać. Najważniejsze aby pieniądze przeznaczone na ten cel były rozsądne i w razie czego do przełknięcia jako strata dla budżetu, w innym wypadku należy udać się do kogoś z okolicy i spróbować rozeznania na jego sprzęcie. Wystarczy chwila aby odejść zawiedzionym bądź się zainteresować.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowiedz o tym więcej: czy bardzo zaświetlone jest tam niebo, jakie obiekty zamierza obserwować (z układu Słonecznego czy może dalekie niebo typu mgławice, galaktyki) i jakich obrazów się spodziewa (kolorowe mgławice jak na zdjęciach, czy może słabo widoczne czarno-białe chmurki). Ile chłopak ma lat?

 

Pozdrawiam

 

 

Niestety niebo bardzo jasne ( niedaleko duże centrum handlowe) narazie chciałby się skupić na najjasniejszych punktach na niebie: wiadomo księżyc, planety układu słonecznego, katalog meissera. Tak naprawdę nie wie czego może się spodziewać, jeśli złapie bakcyla i juz złapie pojęcia na ten temat pewnie sam juz się będzie wypowiadał :) ma 13 lat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszczasz zakup sprzętu używanego? Jeśli "bakcyl" nie zostanie połknięty, strata przy sprzedaży będzie mała albo nawet żadna. Od razu uprzedzam, że używek nie należy się bać ;)

 

 

Witaj, może być używka. Znajomy chce sprzedać tego Celestrona 127. Juz zna jego obsługę bo patrzył prze niego. Wole zapytać czy brać go? Czy to nie są pieniądze w błoto?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawdę znajomy chce Ci sprzedać ten teleskop, to akurat jest weekend, idźcie do niego niech Wam pokaże tą mgławicę.

https://www.google.pl/search?q=messier+27&biw=1024&bih=576&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIpvX64LeKxgIV4yVyCh0ohQCv#tbm=isch&q=m+27+nebula

Lepszej dla laika nie ma. Zobaczysz i sam zdecydujesz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawdę znajomy chce Ci sprzedać ten teleskop, to akurat jest weekend, idźcie do niego niech Wam pokaże tą mgławicę.

https://www.google.pl/search?q=messier+27&biw=1024&bih=576&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIpvX64LeKxgIV4yVyCh0ohQCv#tbm=isch&q=m+27+nebula

Lepszej dla laika nie ma. Zobaczysz i sam zdecydujesz.

Mam nadzieję, że zobaczymy bo okolice dużego miasta nie sprzyjają obserwacjom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sadzilem ze to starszy podrostek, przegapilem te 13 lat. kupilbym achro 80/400 lub 100/500 na lekkim montazu.

 

celestron 127 to mak do srednich/wiekszych powiekszen. dluzej sie chlodzi i wymaga lepszego montazu, czesto nie bedzie gotowy od razu do pracy po wystawieniu na dwor. proponowane przeze mnie synty chyba tez malego zniecheca. nie kupowalbym dlugich achromatow typu 90/900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obserwacje z okolic domu z kawałkiem działki, bez większego targania, to ja bym brał jakiegoś Newtona na Dobsonie, np. 8 czy 10 cali.

Krótkie refraktory są OK, ale (poza plusami) jest też trochę minusów: do planet się nie nadają (a to fajny cel, też na początek), mają mniejszy zasięg z racji mniejszej apertury. No i rozchodzi się jednak o to, by plusy nie przysłoniły minusów - cytując klasyka ;)

A co do zrażania się, to każdym z wyżej wymienionych sprzętów można się zrazić albo zarazić, również tym Makiem 127.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem taki Newton spokojnie nadaje się na pierwszy raz dla 13 latka.

Nie jest to zupełny badziew, coś będzie przez niego widać a i wygląd ma bojowy i "odpowiednią ilość pokręteł" (co, muszę wstydliwie przyznać, dla mnie - nie tylko jako 13 latka - miało zawsze pewne znaczenie :))

400 zł to przyzwoita cena za ten sprzęt.

Sprawa jest prosta - albo chłopak ma bakcyla albo nie - jeśli nie, to żadne bajery, synty ani apochromaty nie pomogą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zapomnę, jak polowałem na księżyce Jowisza lornetką z zoomem 10-30x na bardzo badziewnym statywie fotograficznym. Trzęsło się to straszliwie (nie mogłem przykładać oczu), ale kiedy ledwo wypatrzyłem te księżyce, to satysfakcja była olbrzymia. Potem było polowanie na Saturna, a w międzyczasie jakieś jasne mgławice. Wtedy wiedziałem, że to jest TO i zakupiłem Syntę 8. Gdyby to nie było hobby dla mnie, to skończyłbym z tym pewnie zaraz na samym początku tej zabawy z lornetką, a tak wykorzystałem ją do maksimum. Więc myślę, że ten teleskop byłby dobrym dla niego wyborem, aby go sprawdzić. Jak go to wciągnie, to pewnie sam będzie chciał zbierać pieniądze na lepszy sprzęt ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.