Skocz do zawartości

kabel ST4


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Taki kabelek bez problemu kupisz (w delcie są po 35zł). Wiem, że niektórzy sami robili sobie taki kabel. Ja też przez chwilę guidowałem przez ST-4 ale powiem ci że szybko przeszedłem na inną metodę. Teraz łączę montaż za pośrednictwem pilota i przejściówki RS232-USB. Ta metoda daje więcej możliwości. Przejściówkę kupisz za kilkanaście złotych. Są jeszcze inne metody ale o tym już było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz kabla ST4 do guidingu. Można go używać, ale EQMOD ma PulseGuide.

dobra to inaczej....

od czego zaczac.

 

sa jakies polskie instrukcje PulseGuide z atikiem titanem i neq6?

 

 

myslalem o czyms takim

https://www.youtube.com/watch?v=zey81k-OBgM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie najprościej będzie Ci zacząć z ST4. Potem ogarniesz sterowanie montażem z kompa, a pulse guide będzie niejako gratis. Po polsku nie widziałem raczej instrukcji. Samo w sobie pulseguide jest proste - to w zasadzie kwestia konfiguracji połączenia i tyle. Ale wtedy już cały montaż kontrolujesz z kompa i jest kilka rzeczy do ogarnięcia.

 

Jeśli zdecydujesz się jednak na ST4, to mogę Ci taki kabelek zrobić za kilka zł. Nie ma co przepłacać w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie najprościej będzie Ci zacząć z ST4. Potem ogarniesz sterowanie montażem z kompa, a pulse guide będzie niejako gratis. Po polsku nie widziałem raczej instrukcji. Samo w sobie pulseguide jest proste - to w zasadzie kwestia konfiguracji połączenia i tyle. Ale wtedy już cały montaż kontrolujesz z kompa i jest kilka rzeczy do ogarnięcia.

 

Jeśli zdecydujesz się jednak na ST4, to mogę Ci taki kabelek zrobić za kilka zł. Nie ma co przepłacać w sklepie.

 

dzieki, ale kabelek moge zrobic sam, mam zaciskarke, koncowki i przewod tylko nie wiem w jakiej kolejnosci je zrobic...

 

czyli zeby na pocztek przez st4 to:

zainstalowac kamere

polaczyc kemere z montazem przez kabelek st4

wlaczyc phd

i co dalej....?

 

 

przez eqmod to pewnie to, ale jakim proramem ogarnac obraz gwiazdy...?

 

dzieki za wyrozumialosc i prosze o dokladne info,

to moj poczatek :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat z pierwszego postu się zgadza, w sensie połączenie jest 1 - 1, 2 - 2 itp. Raczej Titan nie ma jakiś innych standardów.

Jak masz połączony montaż przez ST4, to w PHD wybierasz mount on camera, typ kamery i klikasz connect.

 

A EQMod to jest tylko sterownik do montażu. Instalujesz go i wybierasz go jako mount w PHD. Wtedy za pomocą EQMod nawiązuje się połączenie z montażem. A jeśli chcesz wtedy mieć jeszcze goto z kompa, to możesz się do EQMod połączyć równocześnie z innego programu, np Maxima, czy CDC lub innej mapy nieba i stamtąd sterować montażem i robić jego alignację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie tego jest na prawdę bardzo proste. Ja, jak pierwszy raz się łączyłem z montażem zrobiłem to bez żadnych instrukcji, tam nie ma czego zepsuć. Ściągnij sobie Skychart/Cartes du Ciel, ASCOM i EQMOD. Zainstaluj wszystko. Jak włączysz Skychart, to wybierasz Teleskop=>Panel Sterowania, w sterowniku wybierasz EQMOD ASCOM HEQ5/6, wchodzisz do konfiguracji, gdzie wybierasz port COM (sam się znajdzie), podajesz współrzędne geograficzne i zaznaczasz ASCOM PulseGuiding. Jak się połączysz, to w PHD już nie trzeba przeprowadzać konfiguracji, montaż też sam się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eqmodem sie juz bawilem.

alignacja przez CDC, ustawianie na polarna, teraz dojdzie jeszcze guiding.

bez piera, to zmudna robota staram sie ustawic chociaz z 5-6 punktow.

 

uzywacie jakiegos pilota - pada - do sterowania montazem?

w monencie wciskania przyciskow na pilocie syncscana eqmod wylacza prowadzenie i alignacja sie rozjezdza...BUUU...

 

czy mozna jakos sztucznie symulowac gwiazdke dla kamery?

 

dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pada nie używam, steruję przyciskami w EQMOD.

Co masz na myśli, że "dojdzie jeszcze guiding"? Po prostu uruchamiasz PHD, łączysz się z kamerą i montażem, wybierasz gwiazdę i tyle. A co do alignowania, to ja ustawiam na jedną gwiazdę, nie widzę sensu na więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, starczy alignowac na jedną gwiazdę w pobliżu foconego obiektu. No chyba, ze masz zamiar skakać po niebie, to przyda się kilka rozrzuconych punktów. Ja po wycelowaniu robię jeszcze plateslove w maximie, żeby trafić w punkt bez ręcznych korekt. Ty chyba maxima nie używasz, więc nie będzie aż tak wygodnie, ale to szczegóły.

 

Jeśli masz w EQMod zaznaczony ptaszek pulseguide, to w PHD dajesz connect z wybranym ASCOM EQMod, czy jakoś tak i wszystko działa. Skoro używałeś już EQMod, to nie ma najmniejszego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z plate solvem nie chciałem na razie wyskakiwać, żeby nie namieszać za bardzo. Zawsze można go zrobić w APT.

 

uzywam APT do live view w canonie (i planowania sesji) wyswietla mi sie krzyz do alignowania.

 

wiec co to jest PLATE SOLVEM :-)

 

 

 

tak przy okazji to dajcie jakas dluga, ciemna i bezchmurna noc ....hihihihi

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.