Skocz do zawartości
Jarek76

Moja astrofotografia bez guiding'u

Rekomendowane odpowiedzi

Do kolegi @Grzędziel , tak jak napisał mój poprzednik - NIE JESTEM PRZECIWNIKIEM guidingu.Wręcz przeciwnie , kiedy udało mi się chyba raz w życiu skalibrować poprawnie Maxim DL i guide śledził , to cieszyłem się jak dziecko . To był tylko raz po ok 2 letniej walki z setupem i guide. Później wszystko się " rozkalibrowało" i już nie potrafiłem dojść do ładu . Spróbowałem swoich sił robić ekspozycje z czasami jakie pozwoli mi mechanika montażu i udało się.

Co do podstaw, niech szanowny kolega@Grzędziel sobie wyobrazi ,że guidowałem ręcznie przez 6 h przy -15C naciskając w "handpadzie" przyciski  by korygować położenie gwiazdy na środku( mój teść tylko zerkał z domu przez okno z obawy czy się jeszcze ruszam i czy nie zamarzłem ).Tą przyjemności mam" odfajkowaną" .Jestem twardy i nie ustępliwy, dla tego nie " rzuciłem w kąt" astrofotografię przez 2 lata niepowodzeń, licząc wiele zmarnowanych gwieździstych( a ich u nas jak na lekarstwo), gdzie zaraz po pracy ,którą kończyłem o 22.00 jechałem , rozkładałem sprzęt i siedziałem nawet do 6 rano .W moim temacie pokazuję,że da się robić totalnie amatorską astrofotografię ,a w  tym przypadku bez guide z podanych względów.

@kosmit , nigdy nie robiłem zdjęć analogowych, ale z tego co wiem to mają one swój klimat ;)

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To rzeczywiście  nieźle tylko gratulowac wytrwałości  .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I kolejny obiekt ;)

B355 Cygnus Wall

65x120s , setup ten sam .

582806342_B355CygnusWall.jpg.be75b4d96f44b5492e84744dbd2a135e.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Grzędziel napisał:

Jeśli panowie @Jarek76 i @kosmit  obaj jesteście przeciwnikami guidingu to może róbcie tak jak ja kiedyś (przez większość swojego życia) zdjęcia z ręcznym korygowaniem pracy napędu z pomocą lunety prowadzącej z podświetlanym krzyżem. Dawniej tylko tak się robiło zdjęcia. Oto jedna z moich fotek z przed 4-rech lat. M 31 sfotografowana w Lipowcu aparatem Nikon i refraktorem ED 80 na HEQ5. Stack 7x120 sek.

55706801_M317x120NikonISO3200Lipowiec.thumb.jpg.4c53d7b139b7f71702ffe14b7ebae984.jpg

Było to bardziej romantyczne, takie wpatrywanie się w okular i korygowanie. Nie mniej jednak przekonałem się, że guiding automatyczny jest znacznie wygodniejszy i precyzyjniejszy. Teraz nie wyobrażam sobie innej metody prowadzenia (no może poza stosowaniem montażu typu ASA DDM) niż automatyczny guiding i gorąco polecam. Można naświetlać długie klatki kamerą z małym pixelem w bin1. Śmiało, naprawdę nie ma się czego bać.

Gratuluję wytrwałości ! Sam wiem ile to kosztuje cierpliwości i poświęcenia.

Ja również mam w swoich zbiorach M31 , wykonaną Tairem S3+ EOS 300D unod+ EQ5 tracking ręczny .

M31 30x200s

699866843_M31AndromedaTair3Sfin.jpg.1751c4d552cb0884ae8cac02f0f84c5c.jpg

Teraz, Grzędziel napisał:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Z tego co czytam to temat Guidingu jest ciężkim  tematem  . Czy tak mają wszyscy  ? Od czego zależy aby Guiding funkcjonował poprawnie  ? Chyba są tacy  u których  chodzi  dobrze . Może to wina sprzętu nie taka kamera nie takie kable  oprogramowanie Windows komputer zle zaktualizowany itd itd  . Może pod systemem IOS  MAC  sprawia mniej problemów  . Może to kwestia odpowiedniego softu sterowników  . Bo uważam że możliwe jest wszystko  nie ma rzeczy niemożliwych 

Edytowane przez Meiser

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, Meiser napisał:

Z tego co czytam to temat Guidingu jest ciężkim  tematem  . Czy tak mają wszyscy  ? Od czego zależy aby Guiding funkcjonował poprawnie  ? Chyba są tacy  u których  chodzi  dobrze 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aby guiding dobrze się sprawował na pewno spełnione muszą być pewne ważne warunki. Ja nie jestem specem ( poległem na nim ) ,więc na pewno dokładnych informacji udzielą Ci " guidingowcy " ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.

Kolejny obiekt w mojej kolekcji .

IC 1396  - Trąba Słonia . 

70x200s

2074823733_Tr37kopia.jpg.ebba35d788b91238e3160cee29030251.jpg

Pozdrawiam.

• Lubię 3
  • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobre!

To Ha?

Czy odszumiałeś, bo jeśli tak to ok, widać uznałeś efekt za zadowalający.

Jeśli nie, może warto selektywnie delikatnie odszumić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak , to Ha 7nm i odszumiłem ,ale 200s to na siłę wydobyty szczegół tła itp.Teraz nowym , krótszym obiektywem będę celować w ekspozycje 10 minutowe  w bin1.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jaki to Jarku obiektyw  ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Carl Zeiss Sonnar 3.5/ 135 MC  .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 15.01.2019 o 15:48, Meiser napisał:

Z tego co czytam to temat Guidingu jest ciężkim  tematem  . Czy tak mają wszyscy  ? Od czego zależy aby Guiding funkcjonował poprawnie  ? Chyba są tacy  u których  chodzi  dobrze . Może to wina sprzętu nie taka kamera nie takie kable  oprogramowanie Windows komputer zle zaktualizowany itd itd  . Może pod systemem IOS  MAC  sprawia mniej problemów  . Może to kwestia odpowiedniego softu sterowników  . Bo uważam że możliwe jest wszystko  nie ma rzeczy niemożliwych 

Czytasz że guiding jest ciężkim tematem bo o problemach piszą ci co je mają. Ci co im guiding działa raczej nic  nie piszą bo to normalne raczej zjawisko. Nic specjalnego nie jest potrzebne aby guiding działał. Niektórzy koledzy guidują nawet eq3 !

Podstawowy błąd to brak zrozumienia zależności skala > stan atmosfery> jakość montażu i niestaranność montażu mechanicznego, ugięcia i złe smary. Prawidłowo skonfigurowany setup nie wymaga doglądania i godzinami prowadzi bez skuchy. Blisko 100% montaży amatorskich tak pracuje.

Są też tacy jak Jarek którzy świadomie rezygnują z guidingu. Pełen szacun, choć wprowadza o spore utrudnienia.

Edytowane przez wessel
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, wessel napisał:

Prawidłowo skonfigurowany setup nie wymaga doglądania i godzinami prowadzi bez skuchy

Niezłe cacko :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobry zestaw średniej klasy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, wessel napisał:

Czytasz że guiding jest ciężkim tematem bo o problemach piszą ci co je mają. Ci co im guiding działa raczej nic  nie piszą bo to normalne raczej zjawisko. Nic specjalnego nie jest potrzebne aby guiding działał. Niektórzy koledzy guidują nawet eq3 !

Podstawowy błąd to brak zrozumienia zależności skala > stan atmosfery> jakość montażu i niestaranność montażu mechanicznego, ugięcia i złe smary. Prawidłowo skonfigurowany setup nie wymaga doglądania i godzinami prowadzi bez skuchy. Blisko 100% montażu amatorskich tak pracuje.

Są też tacy jak Jarek którzy świadomie rezygnują z guidingu. Pełen szacun, choć wprowadza o spore utrudnienia. 

@wessel , tak jak wspomniałeś - świadomie zrezygnowałem z guidingu.Jedynym dla mnie utrudnieniem jest " krótki " czas ekspozycji ,choć z obiektywem o ogniskowej 135mm osiągam czasy po 600s .Myślę,że przez 10 minut już trochę fotonów zarejestruje się na matrycy ATIK 314e .

Sam osobiście nikomu nie odradzam guidowania , i męczenia się swoim setupem bez jego użycia .Jeśli można wykorzystać guide to należy to zrobić .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak zauważyłeś dzięki PAT :) Trzeba sobie jakoś radzić  a ja powiem że poradziłeś sobie świetnie !

Edytowane przez wessel
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolejne obiekty .

M16

35x120s - tu poległem na ustawieniu ostrości i lekko przymglonym niebem. Ale dość tłumaczeń ;)

1179623714_M16kopia.jpg.2858a427612c2d673e3f53a778233614.jpg

oraz

IC 5070 Pelikan

50x120s

IC5070.jpg.3e52d26dc3cd20b804c5d4517f434b38.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

NIezłe, ale chyba niepotrzebnie tak wyciągnąłeś kontrast...szczególnie na Pelikanie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pelikan zdecydowanie Ci nie wyszedł, chyba za bardzo chciałeś, i wyszedł szkaradek. Za to Orzeł jest jak najbardziej Ok. Może potraktuj Pelikana jeszcze raz i doprowadź go do poziomu zbliżonego do fotki Orła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Materiał obrabiałem na innym laptopie i teraz widzę,że przesadziłem w obróbką Pelikana .

Kolejna wersja, może teraz jest lepiej?

IC5070_50x120s.jpg.63b2a920d69de71b1f36657ffea73713.jpg

Edytowane przez Jarek76
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie lepiej.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jarku setup cały czas ten sam ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, Jarek76 napisał:

Materiał obrabiałem na innym laptopie i teraz widzę,że przesadziłem w obróbką Pelikana .

Kolejna wersja, może teraz jest lepiej?

IC5070_50x120s.jpg.63b2a920d69de71b1f36657ffea73713.jpg

Pokaż stacka :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi