Skocz do zawartości

Koniunkcja Wenus i Jowisza 25.10.2015


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Wyjątkowe widoki czekają na tych, którzy wstaną w niedzielę wyborczą rano. Po pierwsze ma być czysto na większości terytorium Polski. Po drugie będzie widoczna od godz. mniej więcej 3 rano koniunkcja Wenus i Jowisza z niedalekim sąsiedztwem Marsa. Jowisz i Wenus wizualnie będą w odległości ok. 1 stopnia, a z Marsem zmieszczą się w polu widzenia 5 stopni.

Symulacja SkySafari na 6:12 dla centralnej Polski poniżej.

 

Koninkcja 25_10.JPG

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią wstanę tym bardziej, że żonka prosiła mnie o wycieczkę na giełdę staroci do Poznania ( może uda się dorwać obiektyw Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm/2.4 z papierami gwarancyjnymi z 1988r:),w skórzanym etui za... 40zł jak ostatnio) ale jedynie co ostatnimi czasy cechuję pogodę w moim rejonie to stabilne 100% zachmurzenie ...grrrr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Venus and Jupiter will make a close approach, passing within 1°01' of each other.

From Poznań (click to change), the pair will be visible in the dawn sky. They will rise at 02:04 (CEST), 4 hours and 30 minutes before the Sun, and attain an altitude of 34° above the south-eastern horizon before fading from view as dawn breaks at around 06:11.

At the moment of closest approach, Venus will be at mag -5.1, and Jupiter at mag -1.8, both in the constellation Leo.

The pair will be too widely separated to fit within the field of view of a telescope, but will be visible to the naked eye or through a pair of binoculars.

 

 

I pogoda ( tak MA BYĆ) reklamacji nie porzyjmuje :D

 

 

szansa.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie dla Ciebie są ciekawe. Bywają CZJ 7x50 i 8x30 oraz sporo lornetek ruskich typu BPC, widziałem też jakieś angielskie i niemieckie. Kiedyś było zdecydowanie więcej towaru i w lepszych cenach. Teraz ciężko "wyhaczyć" coś tanio, trzeba polować na okazję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, teraz sprzedawcy sprzedawcy dokładnie wiedzą co mają, ale można trafić na jakąś okazję typu obiektyw Helios 50/2 w stanie poprawnym za całe 10zł (i jak tu takiego nie brać, chociaż mam już dwa ...) , albo sprawny filtr kubełkowy Eheim 2224 za 40zł do akwarium. Z lornetkami jak napisał Adam, ale zawsze coś może się trafić .. Ja swoją lornetkę kupiłem na podobnej giełdzie we Włocławku nową BAIGISH 20/60 za 100zł Wykonanie przyzwoite, trochę małe pole widzenia ale dla mnie wystarczające (patrząc na cenę oczywiście) Inna sprawa, że dla mnie lornetka sama w sobie nie jest podstawą bo praktycznie nie widzę na jedno oko ale potrzebowałem czegoś przenośnego.. Pokazałem ją zresztą później w obserwatorium w Niedźwiadach chłopaki popatrzyli, pokiwali głowami, zdziwili się ceną a potem mi pokazali jakiś FUJINON chyba 10/70 i jakiegoś Nikona chmm chyba 10/50 (naprawdę fajna,lekka z szerokim polem) i mi lekko szczęka opadła, no ale zobaczcie ceny tych lornetek.. Chmm fajnie sobie przypomnieć jak siedzieliśmy z chłopakami w nocy,w trakcie zlotu OZMA po uruchomieniu Rolanda na trawce i podając sobie lornetki z ręki do ręki napawaliśmy się niesamowitym niebem z Niedżwiad. Co ciekawe obok stały wolne teleskpy BAJ 400/2000 i Roland 600/2800 a nam wystarczał widok nieba.. Uff Przepraszam za offtop ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się! W Inowrocławiu ok. 5:30. Delikatne chmury i trochę mgły ale... coś widać :)

Zdjęcie wykonano 2015-10-25 ok 5:30 aparatem Canon EOS450D, obiektywem Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm/2.4 ISO 200 exp 1s

IMG_1252.JPG

 

Zdjęcie wykonano 2015-10-25 ok 5:30 aparatem Canon EOS450D, obiektywem Pentacon 135/2.8 ISO 100 exp 2s

 

IMG_1278.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyszukać te kamyki na swoich zdjęciach, które znajdowały się obok :) Miałem zamiar je złapać, ale pogoda wszystko zmieniła.

Ich jasność wynosi około 10.5 magnitudo.

Poszukam w wolnej chwili, aczkolwiek może być trudno bo mgła bardzo przeszkadzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd pewność że tam był? (tzn. że był widoczny). Na Merkurego nawet się nie nastawiałem...tym bardziej jak zobaczyłem chmury nad horyzontem ale i tak mam też zdjęcia bez drzewek, niestety nic nie jestem w stanie zauważyć by choćby cokolwiek majaczył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.