Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

...z tym się głowię i przeglądam fora, youtube itp. i tylko tyle udaje mi się uzyskać (SCT 8 + ASI 224, stack w Autostakkert i obróbka w Registaxie).

attachicon.gifjowisz6a.png

Jowisz z 25.02.2016 z godz 4:09, avi ok. minuty, mniej więcej 1000 klatek.

Jak na Twój sprzęt powinno być rzeczywiście znacznie lepiej. Na Twoim miejscu dodałbym barlowa x2 i zamiast 1 minuty -> 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem czemu, w wizualu obraz super tylko momentami. Z miasta to nie focenie, jak wszyscy kopca ile wlezie. A i seeing ostatnio z reguły też jest do du... Bym musiał wyjeżdżać i nie mam czym zasilić komputera w terenie i siedzieć przy tym w mróz. Obserwacje wizualne to co innego. A barlowa jakiego polecacie?

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem czemu, w wizualu obraz super tylko momentami. Z miasta to nie focenie, jak wszyscy kopca ile wlezie. A i seeing ostatnio z reguły też jest do du... Bym musiał wyjeżdżać i nie mam czym zasilić komputera w terenie i siedzieć przy tym w mróz. Obserwacje wizualne to co innego. A barlowa jakiego polecacie?

 

Jeżeli chcesz raz a dobrze to Powermate Tele Vue 2x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś takiego http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=2318&lunety=Soczewka_Barlowa_Meade_S5000_TeleXtender_2x_(2%27%27)

Nigdy nie miałem tej soczewki. Ale z tego co kojarzę, to np Rik z takiej korzystał. I cenowo to o połowę mniej od Powermate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem czemu, w wizualu obraz super tylko momentami. Z miasta to nie focenie, jak wszyscy kopca ile wlezie. A i seeing ostatnio z reguły też jest do du... Bym musiał wyjeżdżać i nie mam czym zasilić komputera w terenie i siedzieć przy tym w mróz. Obserwacje wizualne to co innego. A barlowa jakiego polecacie?

Ja mam tego barlowa: https://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-baader-hyperion-zoom-225x,d2184.html

i bardzo go sobie chwalę. Dużo możliwości kombinowania z pierścieniami w zestawie. Na astromaniaku jest podobny barlow 2.25x. Dokładnie nie wiem czy to to samo, ale całkiem możliwe, że tak. Mam na myśli ten wątek: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=39097 /poz. 2

 

Jeśli chodzi o wyjeżdżanie to nie ma co przesadzać. Ja z dużego osiedla w Katowicach z balkonu bloku daję radę. Pewnie za miastem lub przynajmniej z dala od bloku byłoby jeszcze lepiej, ale to nie zmienia faktu, że i Ty powinieneś uzyskać z balkonu znacznie lepsze rezultaty od obecnych. Nie zrażaj się zbyt szybko. Tu trzeba czasu, wielu podejść i wyciągania wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zawsze na sam początek, polecam tą soczewkę, GSO 2,5 x APO. Jej jakość jest na tyle dobra, że nie rozczarowuje swoją jakością.

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=1678&lunety=Soczewka_Barlowa_GSO_2,5x_APO_/_1,25%27%27

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baadera nie lubię za odblaski, nie wiem jak z barlowami, ale w innym sprzęcie do wizuala nie zrobił na mnie pozytywnego wrażenia.

Miałem barlowa 2" GSO 2x ED - powędrował na giełdę jak zobaczyłem w nim dość sporą aberrację chromatyczną na Jowiszu z moim APO107 (więc to ED to albo ściema, albo optycznie brak optymalizacji). Teraz zamiast barlowa mam Delosa 4.5 mm i aberracji jakoś specjalnie nie widać.

Jak kupię barlowa to powinien być optycznie high end, dobrze współpracujący z kamerami także kolorowymi. Muszę też pomyśleć nad miejscówką do focenia, bo w mieście to często w APO przy pow. raptem 90x jest dziadostwo a nie widoki, a co dopiero powiedzieć o prawie 2x większym aperturowo SCT.

 

Może być i barlow 2,5x.

 

Co do miasta, widok mam na zachód niestety a on jest nad centrum miasta, wszystko jest osiągalne jakiś czas po górowaniu, zenit niedostępny, bo zadaszony. Najlepsze widoki w wizualu mam do momentu górowania poza balkonem, potem to się kicha robi. Dalsze próby będą, tylko jeszcze żeby pogoda była.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupię barlowa to powinien być optycznie high end, dobrze współpracujący z kamerami także kolorowymi.

 

Zanim wybierzesz i kupisz takiego highendowego barlowa, minie trochę czasu. Lepiej kup jakiegokolwiek, który wykorzystasz w międzyczasie, bo efekty jakie z nim uzyskasz będą nieporównywalnie lepsze od tych, które masz w tej chwili.

 

Mój jest taki jak opisałem i w zupełności mi wystarcza. Opinie na jego temat też są bardzo dobre.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajastro a wiesz, że barlow 2,5x do Twojego zestawu to zbyt dużo? Maksymalna zdolność rozdzielczą dla ASI224 to F15 a Ty chcesz używać F25. Przy polski seeingu odradzam. Maks co bym używał to F20, tak więc potrzebny by był barlow 2x. Wiem co mówię z doświadczenia ;)

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz z materiałem z 25 lutego. Seeing był bardzo dobry.

Ciągle się uczę obróbki - tym razem z wykorzystaniem Registaxa do ostrzenia.

 

rgb4.jpg rgb copy bw.jpg

 

PS: dodatkowe pytanie do znawców WinJuposa

 

W czerwonym kółku zaznaczyłem miejsce gdzie wpisujemy czas UT. Jest tam miejsce na godzinę i minuty a po przecinku trzeba wpisać jakieś "t"

I pytanie - co to jest to "t"? :)

 

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysy, a to ciekawe. Mam Powermate i kolorową kamerkę. I teraz mam dylemat co z tym zafarbem? Sam nie dostrzegłem coś niepokojącego, ale może nie wiem na co patrzeć. Czy mógłbyś opisać jak ten zafarb się ukazuje na zdjęciach?

 

Na fotkach to nie wiem, ale testowałem powermate w wizualu z różnymi okularami i i ze zwykłym barlowem i TV wprowadzał sporo koloru.

Generalnie jednak - jest to sprzęt z najwyższej półki - ze względu na sprawność optyczną. Notomiast mam wrażenie że powermate został głównie

zaprojektowany do d-sów.

Posiada przede wszystkim stałą odległość ogniskowania. To ważne, ponieważ w zasadzie można każdym "zwykłym" barlowem (odsuwając lub przysuwając)

okular/kamerkę zmieniać ogniskową, a tak naprawdę w sensie wad optycznych barlow działa w jednej płaszczyźnie ogniskowania.

Testowałem wizual z 80mm APO (Lomo) więc tutaj wszystko wyłaziło od razu.

 

Mógłbyś ewentualnie spróbowac podpiąć do kamerki zwykły okular ortho i sprawdzić jak to wygląda w materiale względem powermate.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lysy, dzięki za wyjaśnienia. Ale na testy to brak sprzętu. Jedyny okular jaki posiadam to Vixen SLV 10 mm i soczewka Powermate 2,5x. Więc nic nie sprawdzę. Ale ze swoich dotychczasowych obserwacji, nie dostrzegałem nic niepokojącego. Dlatego zaskoczony zadałem Tobie pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.