Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Registaxa nie mam, bo na żadnym z moich komputerów się drań nie chce istalować.

 

To ciekawe. Mógłbyś napisać co się dzieje? Instalowałem RS na różnych swoich kompach (z systemami XP, 7, 8.1, 10). Wszędzie działał.

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to tak wygląda:

To nie jest taki typowy zielony-zielony, to bardziej wygląda na RAW ale akurat tak miałeś ustawiony balans kolorów że ma taki odcień. Podobne efekty miałem kiedyś jak bawiłem się WcRmac http://www.burri-web.org/bm98/soft/wcrmac/w wersji 0102:Set COLOR RAW Mode AND Spacial Factory Settings (for color CCDs) uzyskując takie nagrania ttp://hamaltechnic.republika.pl/CCDCap0000.avi To trzeba zdebayeryzować, dawał z tym rade jedynie Registax5 - Options - Use debayer

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panie, nie pogadasz :)

 

Najlepiej oglądać 1.5 m od monitora.

za korzystanie z mojego patentu z 2014r opłata :P

 

Gdyby ten wielki miał troszkę lepszy kontrast oglądało by się go jeszcze lepiej.

 

PS A co Ty masz za nową kamerkę?

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tez nagrywalem, niestety sam nie wiem jak debayeryzacja przestawila mi sie z RG na BG. Co ciekawe podglad mam w mono wiec nie zauwazylem zmiany. Efekt taki ze balansu kolorow nie da sie wlasciwie ustawic. Wiec wrzuce cos w mono ale dopiero po robocie. Przepraszam za brak Pl znakow.

 

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajny patent na te 1.5 m od monitora :). Pewnie da się zwiększyć kontrast, tylko trzeba podejść jeszcze raz do materiału. Nie, to nie nowa kamerka. Mam ją już dość długo. Tylko wziąłem sobie do serca, twoje ostatnie wskazówki co do koloru. I podczas obróbki dobieram trochę inaczej RGB, ale proces nagrywania jest identyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tez nagrywalem, niestety sam nie wiem jak debayeryzacja przestawila mi sie z RG na BG. Co ciekawe podglad mam w mono wiec nie zauwazylem zmiany. Efekt taki ze balansu kolorow nie da sie wlasciwie ustawic. Wiec wrzuce cos w mono ale dopiero po robocie. Przepraszam za brak Pl znakow.

 

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

Czyli przypadek podobny do mojego ? Dlaczego tylko w RG można coś wyciągnąć z kolorów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kolejny materiał na animację dopiero się debayeryzuje, w ramach urozmaicenia, taka informacja. Poniżej są PrtScn z procesu avikowania. Kolorowy jest z włączoną debayeryzacją, mono to brak debayeryzacji. Koloru używam wyłącznie do usuwania dyspersji oraz do ustawiania ostrości. Czemu warto nagrywać bez debayeryzacji:

 

- laptop jest mniej obciążony, można przy słabszym sprzęcie zwiększyć ilość FPS,

- lepszy algorytm debayeryzacji ma program PIPP (kiedyś sprawdzałem).

- aviki mniej ważą, średnio mniej o 2/3,

- jest mniej GB do kopiowania na PC. Ja używam domowej sieci do zgrywania materiału, laptop połączony kablem Ethernet z PC.

 

Np, obecny debayeryzowany materiał waży 69,30 GB (96 avików), po debayeryzacji waga avików wzrośnie do ponad 200 GB!

 

 

 

1.jpg

2.jpg

22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej firmy te kolorowe kamerki? Mnie nigdy się nie przestawiała debayeryzacja. Miałem kolor QHY IMGOH, ASI a teraz mam iDS. I żadnego problemu. Może wasze kamerki nie są zdolne do prawidłowego avikowania bez debayeryzacji?

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, animacje genialne! Czy mógłbyś udostępnić pojedyncze klatki w jpg z minimalną kompresją? Spróbuję zrobić z tego film 3D :) Już taki zrobiłem swego czasu na moim Jowiszu, ale u mnie rozmiar tarczy i szczegół był gorszy, więc efekt mało spektakularny.

- aviki mniej ważą, średnio mniej o 2/3,

To akurat oczywiste, że awik kolorowy jest 3x cięższy. W mono masz zapisaną 8 bitową jasność każdego piksela, a w kolorze masz dla każdego piksela 3x8 bitów (po 8 na kolor). Każdy piksel ma prawidłową wartość tylko dla jednej składowej, dwie pozostałe są interpolowane z sąsiednich w procesie debayeryzacji. Tak więc rzeczywista ilość informacji w obu plikach jest taka sama, a w pliku kolorowym 2/3 miejsca jest w zasadzie marnowane. Dlatego też słuszne jest nagrywanie bez debayeryzacji i robienie jej później :)

 

Tak się teraz zacząłem zastanawiać, czy nie byłoby dobrym pomysłem, aby wszelkie zdjęcia był zapisywane w formie niezdebayeryzowanej, a debayeryzacją zajmowała by się przeglądarka zdjęć "w locie". Wtedy mamy 3x mniejsze pliki, szybsze kopiowanie, szybsze ściąganie z neta, szybsze ładowanie z dysku. Dokładnie taka technika jest stosowana w rawach, przechowywane dane są czarno-białe, a debayeryzację robi dopiero przeglądarka/program graficzny. Można się o tym przekonać otwierając rawa w Maximie, pokaże sie niezdebayeryzowany. W rawach ponadto przechowywane są informacje o balansie bieli, redukcji szumów itd, ale te operacje nie są jeszcze przeprowadzone na obrazie. Stosotaniem tych ustawień zajmuje się dopiero przeglądarka/program graficzny, który przekształca w locie obraz zgodnie z ustawieniami zapisanymi w pliku. Dzięki temu możemy sobie te ustawienia edytować.

Gdyby tak stworzyć zwykły format graficzny, który by używał plików niezdebayeryzowanych, to można by oszczędzić 1/3 miejsca. No tylko, żeby to zadziałało, to trzeba by dodać jego obsługę w wielu programach, a to raczej długotrwały proces. Ale dziwi mnie, czemu takiego formatu nie ma. A może jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam zrobiłem wczoraj Syntą 8 i MS Lifecam Cinema, ale z Barlowem x2 chyba skopałem ostrość bo nic mi z tego nie wychodzi. Ogólnie zebrany materiał oceniam negatywnie. Dawno nic nie avikowałem (ostatnio był Saturn) i to może być tego wina :P Załączam jakieś podglądowe zdjęcie. Dlaczego czarnobiały? A no zauważyłem, że to wina saturacji ustawionej na 0. Tylko nie mam pojęcia, jak ją prawidłowo ustawić?
EDIT: Wyszła jakaś kratka, zaraz poszukam tifa
EDIT2: Coś mi strasznie kompresuje jak w registax zapiszę jako jpg :shocked:
EDIT3: Dziwne, bo to chyba jednak po wrzuceniu na forum (?)
EDIT4: Już jest okej :D

1.jpg

Edytowane przez antwito
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.