Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

W obserwacjach planetarnych dobra zasada jest "jak najmniej szkła", miedzy innymi dlatego

dla wytrawnych obserwatorów takie konstrukcje jak ortho wyprzedzają bardziej zaawansowane

konstrukcje, w avikowaniu może to nie mieć takiego znaczenia, ale z czystej ciekawości spróbuję

dopiąć ortho do kamerki następnym razem.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajastro a wiesz, że barlow 2,5x do Twojego zestawu to zbyt dużo? Maksymalna zdolność rozdzielczą dla ASI224 to F15 a Ty chcesz używać F25. Przy polski seeingu odradzam. Maks co bym używał to F20, tak więc potrzebny by był barlow 2x. Wiem co mówię z doświadczenia ;)

 

Zgadzam się w całej rozciągłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlowa nie da się bezstratnie porzucić, ze względu na rozmiar pixela w kamerce musimy osiągnąć

idealną rozdzielczość. Wszelkie zmniejszanie ogniskowej powoduje zwyczajne straty w szczególe obrazka,

natomiast przewymiarowanie powoduje spadek kontrastu, więc najlepiej jest się "wstrzelić" w poprawną ogniskową.

Z tym że często przy małych rozmiarach kątowych planety (np. Mars) stosuje się z konieczności wyższy "power",

jest to związane z zasadą polegającą na przyjęciu sensownego obszaru roboczego przy stackowaniu do ok 100 pixeli.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porzuciłem Barlowa na korzyść Drizzle :)

Możesz choć trochę rozwinąć? Z tego co wiem to drizzle jest techniką polegającą na wykonywaniu każdej ekspozycji z lekkim przesunięciem kadru w celu usunięcia defektów z matrycy (głównie dla dslr) na zdjeciu w trakcie stackowania ale to raczej przy ds. Jakie ma to zastosowanie przy US? No chyba że drizzle to coś innego...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz choć trochę rozwinąć? Z tego co wiem to drizzle jest techniką polegającą na wykonywaniu każdej ekspozycji z lekkim przesunięciem kadru w celu usunięcia defektów z matrycy (głównie dla dslr) na zdjeciu w trakcie stackowania ale to raczej przy ds. Jakie ma to zastosowanie przy US? No chyba że drizzle to coś innego...

 

W swoich próbach lepsze efekty osiągnąłem bez Barlowa, ale może Barlow nie był rewelacyjny. Co do Drizzle jest to algorytm, który mapuje pixele, świetnie sprawdza się w fotografii planet, bo potrzebuje sporej liczby klatek, a z tym nie mamy większego problemu :)

Nie jest to dithering, chociaż i tutaj wskazane jest przesuwanie montażu podczas prowadzenia, czyli niewielka niedokładnosć w ustawieniu na Polarną może okazać się zaletą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz choć trochę rozwinąć? Z tego co wiem to drizzle jest techniką polegającą na wykonywaniu każdej ekspozycji z lekkim przesunięciem kadru w celu usunięcia defektów z matrycy (głównie dla dslr) na zdjeciu w trakcie stackowania ale to raczej przy ds. Jakie ma to zastosowanie przy US? No chyba że drizzle to coś innego...

Mylisz drizzle z ditheringiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd ciekawy temat tu http://www.cloudynights.com/topic/526385-planetary-camera-rant-11-micron-pixels/

 

Ja do dziś szukam przyczyny gównianej jakości rozdzielczości w Titan-ie w stosunku do ASI. Obstawiam że w Atiku po pierwsze szkodzą mikrowibracje wentylatora a po drugie mikrorosa od peltiera której nie widać gołym okiem. Stąd moim zdaniem bierze się tak znaczna przewaga małych pixeli na dużymi z barlowami. Dodatkowo uważam że barlowy bardzo psują rozmiar plamki detalu a przy pixelu 7,4 czy 9 bez nich ani rusz. Bardzo pomocne w Titanie do US okazało się wyp..nie szybki okienka i nieuruchamianie peltiera co by potwierdzało moje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal nie zgodzę się z częścią Twojej wypowiedzi. Ja dużo lepsze efekty uzyskuję na kamerce Blackfly z matrycą IMX249 (Piksel 5,85 um) niż Chameleonie z matrycą IMX445 (Piksel 3,75 um). Przesiada na PGR Blackfly dała mi strasznego kopa, fotki są zauważalnie lepsze a co więcej dużo lepiej działa funkcja drizzle. W Chameleonie prawie w ogólnie nie stosowałem drizzle bo efekt był średni natomiast w Blackfly drizzle stosuję praktycznie przy każdej sesji. Podejrzewam, że jest to spowodowane większym pikselem w IMX249. W moim przypadku IMX249 + Barlow daje lepsze efekty niż ICX445 bez barlowa. Inna sprawa, że matryce ICX są o wiele starszej generacji.

Dodam jeszcze, że duży piksel ma tą zaletę, że w niesprzyjających warunkach możemy zrobić zdjęcie w mniejszej skali ale o zadowalającej jakości, natomiast przy małym pikselu albo będzie mydło albo musimy ratować się jakimiś reduktorami.

 

Dodam jeszcze tylko, że w linku, który podałeś facet w 1 poście pisze totalne bzdury. I zdecydowanie podpisuję się pod tym co napisał MvZ w drugim poście.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale zmniejsza się mocno rozdzielczość, w przypadku planet akurat to nie przeszkadza, natomiast na Księżycu im większa tym lepiej. Dużo zależy też od setupu. Mając sprzęt F10 wolałbym coś z większym pikselem np. imx249/imx174, z kolei przy Newtonie F5 zdecydowanie wolałbym piksel mniejszy np. ASI178, ASI224, ASI120 itp.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal nie zgodzę się z częścią Twojej wypowiedzi. Ja dużo lepsze efekty uzyskuję na kamerce Blackfly z matrycą IMX249 (Piksel 5,85 um) niż Chameleonie z matrycą IMX445 (Piksel 3,75 um). Przesiada na PGR Blackfly dała mi strasznego kopa, fotki są zauważalnie lepsze a co więcej dużo lepiej działa funkcja drizzle. W Chameleonie prawie w ogólnie nie stosowałem drizzle bo efekt był średni natomiast w Blackfly drizzle stosuję praktycznie przy każdej sesji. Podejrzewam, że jest to spowodowane większym pikselem w IMX249.

Czego ma szukać drizzle kiedy pixel obsługuje rozdzielczość obrazu, więc nic niezwykłego w tym nie ma. Chyba że masz mega ostry obraz jak z hubbla pixel z rozdzielczością 1 do 1 i jesteś w stanie przemieszczać obraz o 1/4 pixela, co dla nas jest totalnie niewykonalne wtedy teoretycznie można by podskoczyć lekko ponad rozdzielczość samej optyki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szybkie pytanko w przerwie fachowej dyskusji... ;) To lepiej miec piksel (kolor) 3 mikrometry czy 2,2 mikrometra (a może 3,75?), aby używać kamerkę bez barlowa w teleskopie f15 (Mak 127/1900 i refraktor 80/1200)? Lysy mi zburzył nieco pewność tymi minimum 100x100 pikselami na Marsa. Czy jest sens uzyskania takiej rozdzielczości w takim małym teleskopie? Chciałbym uzyskać minimum taki efekt http://www.cloudynights.com/gallery/image/22070-mars-in-a-vixen-80l-at-april-12th/, skoro teraz Mars będzie bliżej niż dwa lata temu :mr.green:

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szybkie pytanko w przerwie fachowej dyskusji... ;) To lepiej miec piksel (kolor) 3 mikrometry czy 2,2 mikrometra (a moze 3,75?), aby uzywać kemerkę bez barlowa w teleskopie f15 (Mak 127/1900 i refraktor 80/1200)? Lysy mi zburzył nieco pewność tymi minimum 100x100 pikselami na Marsa. Czy jest sens uzyskania takakiej rozdzielczości w takim małym teleskopie?

 

Wg mnie żeby nie przesadzić to do F/15 pixel 3.75um będzue w sam raz bez barlowa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szybkie pytanko w przerwie fachowej dyskusji... ;) To lepiej miec piksel (kolor) 3 mikrometry czy 2,2 mikrometra (a moze 3,75?), aby uzywać kemerkę bez barlowa w teleskopie f15 (Mak 127/1900 i refraktor 80/1200)? Lysy mi zburzył nieco pewność tymi minimum 100x100 pikselami na Marsa. Czy jest sens uzyskania takakiej rozdzielczości w takim małym teleskopie? Chciałby muzyskac minimum taki efekt http://www.cloudynights.com/gallery/image/22070-mars-in-a-vixen-80l-at-april-12th/, skoro teraz Mars bedzie bliżej niz dwa lata temu :mr.green:

To nie jest kwestia rozdzielczości ponieważ ta zależy od zastosowania kryterium Nyquista przy wyborze barlowa i pixela w czipie.

Wymiar 100x100 pixeli to takie sensowne minimum żeby programy stackujące miały co robić...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mając np. 50x50 pixeli, program może zgłupieć, dowolnie interpretując mozaike pikseli i pokazać cos w tym stylu (sorki, ze przykład Saturna, ale miałem go akurat pod ręką ;) )?

hqdefault.jpg

Czyli im więcej pixeli tym mniejsze ryzyko uzyskania nieprawdziwych obrazów? Czy to zniekształcenie z powyższego obrazka zależy od jakiegoś innego czynnika?

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już czy chodziło o stackowanie czy o alginowanie, czy o same czynności obróbki graficznej obrazu.

Był kiedyś artykuł na ten temat w S&T...

Tym obszarem to bym się za bardzo nie przejmował...

Najważniejsze to odpowiednia ogniskowa wypadkowa, dokładna kolimacja teleskopu...

W newtonach należy w zasadzie rozebrać celę, wyosiować wyciąg, skolimowac kolimator i dopiero

bawić się lusterkami :).

Osobiście - jestem też zwolennikiem minimalizacji LW, wpływ obstrukcji na wynik jest drastyczny.

Jest też wiele innych czynników, np. takie usytułowanie wyciągu, żeby nie wjeżdżał w środek tubusa,

wywalenie śrubek i innych "gadżetów" wystających od środka tuby.

Wykonanie osłony zakrywającej fazę w LG, to samo dla LW, wyczernienie brzegów LW.

Przy zachowaniu tych czynności i dobrym seeingu i 150 newtonikiem za kilkaset zeta można zrobić

fajne zdjęcie.

 

 

 

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do f15 tez radziłbyś pixel 3,75 tak jak sugerował kol. AstoLutek?

 

Czyli innymi słowy: wartość f to 4x wielkośc piksela?

 

Wiem, że te wartości podają różnie - zdaje się , że w filmiku instruktażowym Celestrona podaja wartość f= 5x wielkosc piksela, aczkolwiek później mówią o widełkach od 4 do 6 (jeśli dobrze pamiętam).

 

EDIT nie znalazłem filmiku, który chciałem zapodac, ale jest inny, chyba nawet lepszy:

 

Ciekawa jest podana zależność:

Srednica tarczy Jowisza w pikselach = średnicy teleskopu w mm

Z tejze zależnosci mi wychodzi, że optymalna jest jednak jednak f=4x średnica pixela (jeśli się nie kropnęłem w obliczeniach ;) )

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sam siebie skopiuję..;)

 

Wymagana ogniskowa zestawu wynosi: (D(średnica zwierciadła)*wielkość pixela kamerki/0,51lambda*550)*1000
(przyjmuje się lambda 550nm dla Jowisza ponieważ jest to długość fali która zawiera najwięcej informacji o tej planetce).

Dla przykładu 8" (20cm) SCT f/10 + toucam:

200*5,6/280,5=3,99*1000=3990mm powiedzmy 4 metry

Ogniskowa 4000 mm czyli do zastosowania barlow x2.

_______________________________________

Ideałem jest wywalenie barlowa, tylko w większych telpach należałoby posługiwać się jakimiś egzotycznymi kamerkami

o wielkich pixelach...;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoły liczenia światłosiły są różne.

 

Tutaj masz ciekawy kalkulator do obliczania optymalnej światłosiły.

 

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CCD_Sampling

 

Zeby nie przesadzać to ja zawsze licze dla koloru czerwonego bo jak dla niego będzie dobrze dobrane to i dla reszty też ale dla wypośrodkowania zielony będzie dobrą bazą do obliczeń.

 

Dla Twojego setupu z kamerką o pixelu 3.75um dla koloru czerwonego to f/14, dla zielonego f/18. Tak że Twoje f/15 jest w sam raz dla takiej kamerki bez dodatkowych soczewek barlowa.

 

Dla przykładu @Lysy z ogniskową F/10 i pixelem 5.6um ma optymalną światłosiłę dla koloru zielonego f/27 tak że można by sie pokusić nawet o barlowa 2.5-3x z tym że ja jestem zdania żeby nie przesadzać wiec sam też użył bym 2x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.