Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

 

Nie mam teraz źródeł pod ręką ale szacunki przewidywały że może zniknąć jeszcze za naszego życia. Nie jest też powiedziane że musi się ciągle kurczyć - po prostu nie ma żadnych znanych reguł jakie dotyczyłyby ewolucji WCP.

Skoro w bardzo krótkim czasie potrafi znikać cały główny pas Jowisza na jakieś 1-2 lata, to czemu plama ma nie znikać :) Fascynujące są te zjawiska, a jeszcze bardziej jest fascynujące, że tak mało się o nich mówi. O tym, że zniknął pas dowiedziałem się najpierw z własnych zdjęć (akurat zaczynałem przygodę z astrofoto, jak zniknął), gdy rozpaczliwie próbowałem go wyciągnąć ze zdjęcia :) W internecie znalazłem tylko bardzo skąpe informacje o tym zjawisku na skalę całej planety!

WCP jest niesamowita. Wyobraźcie sobie na Ziemi taką wielką burzę, która się praktycznie nie rusza i trwa przez dziesięciolecia. To na Ziemi niemożliwe (no, może z wyjątkiem Polski :flirt:). Ktoś zna może jakieś opracowanie, gdzie próbuje się wyjaśnić stabilność tego zjawiska?

 

Wojtku, jeśli masz czas, to spróbuj zrobić taką wielką animację ze zdjęć na przestrzeni całej Twojej przygody z Jowiszem. Wybierz po jednym zdjęciu z każdej nocy, gdy Jowisz miał jakąś jedną, wybraną orientację. Jeśli uda Ci się to ładnie dopasować, to myślę, że będzie to niezwykłe arcydzieło :) Zobaczymy na własne oczy te wszystkie długofalowe zmiany. Masz spory dorobek Jowiszowy, więc może się udać.

 

Przy okazji, ktoś ma może link lub umie znaleźć taki film z animacją ruchu Jowisza na przestrzeni chyba kilku dni lub miesiąca, który był zrobiony na podstawie zdjęć kilku obserwatorów z różnych miejsc na Ziemi? Tam była zarówno animacja "klasyczna", gdzie Jowisz się kręcił, jak również zrobiono animację całej mapy Jowisza z użyciem WinJuposa. Pamiętam, że film ktoś podlinkował w statusach jakiś rok/2 lata temu. Był absolutnie genialny, ale nie mogę go za chiny znaleźć :(

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pasem to mnie zaciekawiłeś. Przez trzy lata to już trochę nagromadziłem materiału. Ale 2/3 tego to mono, reszta kolor. Więc taka animacja nie bardzo będzie ciekawa. Postaram się wydobyć takie fotki, na których jest WCP i ta mniejsza plama. Zobaczymy czy przez trzy lata coś się zmieniło. Sprzęt mam cały czas ten sam, nawet kamerkę - tylko tyle że zamieniłem na model kolor, więc ze skalą nie będzie problemu.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jowisz z 06.03.2016
Tym razem poprawiono estetykę zmniejszono skalę wykorzystano mniej stacków czyli 6x1min
2016-03-06-2300_5-RGB

 

 

Te 6 pojedynczych staków w czym potem składasz ? Jakiego stosujesz derotatora ?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 stacków 4x kanał R i po 1x kanał G,B

 

Derotacja w programie WinJupos .

 

z czterech stacków kanału R wybieram stack który jest w środku czasu . Chodzi o to żeby rgb miał zbliżona pozycje do sumy wynikowej z 4 stacków kanału R. No i kiedy juz mam gotowe czyli 1 stack z czterech i stack RGB wówczas taka metoda robię kolor.

 

To wszystko dlatego że w naszym kraju chwycić ostry blue to niemal niespotykane . Po takich zabiegach lepszy detal no i kolor . Wiadomo że cierpi na tym kontrast gdyż tych ciemnych kanałów G,B jest sumarycznie mniej jednak myślę że się to opłaca.

 

 

Nie robię stacka ze stacków tylko 4 stacki łączę po przez derotację w WinJupos ginie szum i wzmacnia sie detal . wtedy mamy zysk na ostrzeniu bo ziarno pokazuję się przy głębszych pozycjach suwaczków . Ostrze w Astra image 4 pro

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, kiedyś zastanawiałem się nad pożyczeniem kolorów, ale jest to dla mnie wątpliwa moralnie metoda :( No chyba, że umawiam się z kolegą, że mi pożyczy. Ale i tak stwierdziłem, że coś takiego kompletnie nie da mi satysfakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, kiedyś zastanawiałem się nad pożyczeniem kolorów, ale jest to dla mnie wątpliwa moralnie metoda :( No chyba, że umawiam się z kolegą, że mi pożyczy. Ale i tak stwierdziłem, że coś takiego kompletnie nie da mi satysfakcji.

Chyba źle mnie zrozumiałeś .Ten przykład który był w linku to pokazuje jak scalam RGB z gotowym stackiem R który jest jakby suma 4 stacków. Kolor oczywiście jest mój .

Na tamtą chwile nie dysponowałem filtrami oraz kołem . postaram sie zrobić wizualizacje wówczas wszystko będzie jasne.

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że po tej wizualizacji bedzie to bardziej zrozumiałe jak powstał obraz tego Jowisza :)

Trochę to niby skomplikowane jednak zachęcam spróbować .

 

Fotka mono derotacja z 4 stacków R , natomiast ciemniejsza fotka mono to czysty stack wypluty z autostakkrt2 czyli 1/6sta fotki Kolor :)

 

 

 

 

post-25118-0-31097200-1457482785.png

łączenie kanałow Jowisz.jpg

ddd (1).png

2016-03-06-2301 przykład.png

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem się do tego tekstu: "Jest jednak mały haczyk? Musimy znaleźć w sieci fotkę zrobioną w kolorze tego samego dnia i godzinie oraz minucie co zdarza się dość rzadko.
Jest to sztuczka która zachowuje wszystkie szczegóły uzyskane przy własnym zapisie obrobionej planety w odcieniach szarości.W efekcie mamy swój obraz który nie jest zakłócony innym obcym obrazem a pozyskujemy tylko nasycenie koloru dokładnie w miejscach pożądanych."

 

Co do łączenia luminacji i RGB to jest to chyba metoda którą uważałem że wszyscy stosują. Sam ostatnio luminację wykonana prze IRpass z RGB :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robię stacka ze stacków tylko 4 stacki łączę po przez derotację w WinJupos

 

Rozumiem :)

Tak na szybko zrobiłem ten manewr na 3 w miarę dobrych pojedynczych stackach oddalonych od siebie o 3 minuty.

Po lewej wyostrzony obraz po złożeniu 3 stacków a po prawej wyostrzony pojedynczy stack (najlepszy z trzech)

Wg mnie gra jest warta świeczki

 

Dzięki za podsunięcie pomysłu!

 

compare.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozumiem :)

Tak na szybko zrobiłem ten manewr na 3 w miarę dobrych pojedynczych stackach oddalonych od siebie o 3 minuty.

Po lewej wyostrzony obraz po złożeniu 3 stacków a po prawej wyostrzony pojedynczy stack (najlepszy z trzech)

Wg mnie gra jest warta świeczki

 

Dzięki za podsunięcie pomysłu!

 

attachicon.gifcompare.jpg

trochę dziwnie wyszło po lewej przyznam . Taki pierścień się pokazał ? Mając taki potężny teleskop nie powinno tak wychodzić nawet jak jest słaby seeing.

 

 

 

A czy derotujesz nagrane aviki?

nie nie robię tego a to z tego powodu że pliki kręcę po 60sek . A kręcenie dłuższych avi przy zastosowaniu derotacji nie przynosi profitu chociażby ze względu na nie stabilny seeing . A kiedy mamy krótsze stcki można robić selekcje i wybrać perełki a słabe na odstawkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.