Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem dziwnie wyglądający dla mnie kamień. Mam takie ciche nadzieje ze moze..... to jest meteoryt. :D . Kamień ten nieprzyciaga duzego magnesu (małego nie posiadam) .Wsumie składa się z 3 róznych materiałow. Pierwszy z nich- brązowy bardzo twardy stanowi głowny składnik tego kamienia, drugim materiałem jest jasny dośc miekki wypełnia obszary pomiedzy tym "brązowym materiałem" natomiast trzeci są to ciemno zielone jakby krzyształki ( mozliwe ze oliwiny). Kamien ten nie zawiera żadnego kwarcu (co by wykluczało jego kosmiczne pochodzenie) Moze ktoś napierwszy "rzut oka" stwierdzi ze to zwykły kamień polny... wszystko mozliwe ale wole sie upewnić.... :D DOŁĄCZAM FOTKE PODEJRZANEGO KAMIENIA NICON.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

jak zwykle :D proponuję wysłać "podejrzany kamień" do Andrzeja Pilskiego (Frombork).

Oszczędzisz czas i nerwy. Andrzej jest naprawdę dużej klasy specjalistą - jeżeli jest to meteoryt, to stwierdzi to i sklasyfikuje, jezeli nie to też to potwierdzi. Nie polecam własnoręcznego cięcia i trawienia, nie mając praktyki najprawdopodobnie zniszczysz lub mocno uszkodzisz okaz.

Mozesz napisać do Andrzeja Pilskiego:

aspmet@wp.pl

przesłać mu zdjęcia i po prostu zapytać.

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak w temacie powyżej, został znaleziony wbity w zamrożoną skorupę ziemi jakieś 15 -20 cm pod jej powierzchnią (w dość wąskim otworze), wokół widoczne bylo wypiętrzenie ziemi (chyba od uderzenia) oraz obszar stopionego na odległość kilkanastu centymetrów (od otworu) sniegu.

Waga kamienia okolo 66 gram. Posiada na powierzchni (widoczne) pod swiatlo krysztalki (niczym krysztalki soli), krawędzie ostre.

 

Czy ktoś może mi powiedzieć na podstawie zdjęć z czy mam do czynienia ? :unsure:

kamior_1.jpg

kamior_2.jpg

kamior_3.JPG

kamior_4.jpg

kamior_5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego pierwszego zdjęcia wygląda jak gabro.

Porównaj z tym zdjęciem:

http://www.ut.ee/BGGM/miner/leuko_gabro1.jpg

Gabro to skała magmowa występująca m. in. na Dolnym Śląsku:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gabro

Najbardziej tajemnicze są okoliczności jej znalezienia. Rzeczywiście jakby spadła z nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test podstawowy przeprowadzony: zakończony niepowodzeniem - nie reaguje na magnes co by skreślalo ten kamień jako potencjalny meteoryt. Możliwe że jest to jakiś achondryt (one podobno nie reagują na magnes) oczywiscie nie wykluczam, że jest to skała magmowa czy inny ziemski kamior jednakże miejsce znalezienia daje do myślenia. Postaram się zaciągnąć opinii specjalisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Znalazłem kamień, który widać na zdięciach poniżej. Zainteresował mnie jego kształt to, że reaguje dość silnie na magnes, oraz czerwone zabarwienie w niektórych miejscach. Czytałem trochę o rozpoznawaniu meteorytów, ale dla kogoś kto się tym nie interesuje jest to dosyć skomplikowane. Może ktoś rzuci oczkiem.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

jestem tu nowy, wiec na start powiem wszystkim witam :-)

jakiś czas temu znalazłem "coś" (zdjęcie w załączniku)

 

przyjechało to do mnie z dostawą węgla.

ale z pewnością węglem to nie jest. nie jest to czarne, a raczej srebrne, błyszczące. chropowate, z licznymi porami. ma 4 ścianki. w słońcu błyszczy się jak srebro drobnymi fragmentami (płytkami??). całość jest ogólnie w miare jednolitą masą (monolit).

 

waży to jakieś 3kg

 

 

ktoś ma pomysł co to może być ?? dużo osób mówi ze to mogło spaść z kosmosu i z tąd ten post.

 

dzięki za informacje.

 

 

na maila zainteresowanym osobom moge przeslac wiecej zdjec post-2965-1154100611_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust oświetlenie "tego czegoś" na zdjęciu jest nienajlepsze a poza tym przydało by się więcej zdjęć pod różnymi kątami tu na forum, gdyż dzięki temu mogłaby sie wywiązać całkiem ciekawa dyskusja.

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością będzie to bryłka galeny ale fakt lepsze zdjęcia rozwiałyby wątpliwości. Spróbuj zarysować te metaliczne ,,płytki,,. ,,Gości z kosmosu,, przyciąga magnes i taką próbę przeprowadź, jak wyjdzie pozytywnie to napiszę, co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi to na jakiegoś wielkiego koprolita. :ha:

Może w pobliżu znajdziesz też skamieniałe tropy.

Pozdrawiam (absolutnie bez złośliwości :Beer:)

Piotr

PS. Po co Ci magnes neodymowy? Czyżbyś majstrował w licznikach energii elektrycznej? :naughty:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi to na jakiegoś wielkiego koprolita. :ha:

Może w pobliżu znajdziesz też skamieniałe tropy.

Pozdrawiam (absolutnie bez złośliwości :Beer: )

Piotr

PS. Po co Ci magnes neodymowy? Czyżbyś majstrował w licznikach energii elektrycznej? :naughty:

 

Nie nie. Mam taki mały magnesik neodymowy, wielkości orzeszka w snickersie :D Dostałem od kumpla kiedyś :) .

A skąd wiesz że można majstrować przy jakiś tam licznikach? Korzystasz? ;)

Joke ;)

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie. Mam taki mały magnesik neodymowy, wielkości orzeszka w snickersie :D Dostałem od kumpla kiedyś :) .

A skąd wiesz że można majstrować przy jakiś tam licznikach? Korzystasz? ;)

Joke ;)

He he. Gdzieś czytałem artykuł o tych magnesach, chyba w lokalnych "Nowościach" albo w Metrze. Pisali, że straszne kłopoty ludzie mają po odłączeniu tego ustrojstwa. Podobno liczniki im wariują i kręcą jak oszalałe a naiwni tracą duże pieniądze przez własną głupotę.

A wracając do tematu znalazłem kiedyś podobną skałę na poligonie artyleryjskim pod Toruniem, w miejscu gdzie trafił pocisk. Wyglądał jak obtopiony granit, z wierzchu skorupa, ale w środku normalna ziemska skała.

 

PS. Znalazłem nawet ten artykuł (o magnesach) - to było w lokalnym dzienniku "Nowości"

http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/art...NrArticle=38408

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.