Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

do zbadania zawsze możesz dać

 

Niemniej wygląda to na pospolity żużel, nawet wyraźnie widać bąble po gazach. Skoro z żoną widzieliście jak coś spadając świeciło - to znaczy, że leciało jakieś kilkadziesiąt kilometrów od was. Jak mnie pamięć nie zawodzi - to meteory świecą tylko w górnych warstwach atmosfery.

 

żużel to pierwsza rzecz, o której pomyślałem. Niemniej jednak żużel rzadko przyciąga magnes (chyba, że po wytopie żelaza) i jest aż tak twardy.

Te światło nie było jakieś wielkie, niemniej jednak jest to argument ciężki do odrzucenia - kilkanaście metrów od ziemi nie powinien świecić teoretycznie. Bąble gazopochodne - mi się też tak kojarzyło, a takich meteorytów jest bardzo mało.

 

Coż - sprawdzę nikiel dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że nie ma się co ekscytować. To nie jest meteoryt tylko zwykły żużel. Ciężko mi sobie wyobrazić, że patrząc na niebo z żoną sami wytyczyliście miejsce spadku potencjalnego metka. To jest trudne. Bo co innego jak metek spada od Was kilkadziesiąt metrów i słyszycie huk, świst, trzaski, poruszoną ziemię itp. A co innego jak musisz przejść, jak sam napisałeś, kilka kilometrów.

 

EDIT: Świeżo po spadku powinieneś zbadać otoczenie, w którym niby metek spoczywa. To jest bardzo ważne. Na pewno coś charakterystycznego byś zobaczył, gdyby to faktycznie był metek i gdyby faktycznie niedawno spadł.

Edytowane przez wolforzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak w temacie , będę bardzo wdzięczny za pomoc .

Dodam ,że kamień jet potwornie ciężki jak na swoje rozmiary ma ok 20 kg .

Został znaleziony w Gogolinie / opolskie/ .

Nie miałem możliwości jego przecięcia ,ale udało się -z wielkim trudem- kawałek odłupać młotem .

Poniżej zdjęcia

 

Pozdrawiam

 

Adam

 

PS . nie dodałem ,że magnes przyciąga w stopniu minimalnym

post-19374-005113700 1283877289_thumb.jpg

post-19374-018896500 1283877351_thumb.jpg

post-19374-014617500 1283877702_thumb.jpg

post-19374-030304800 1283877870_thumb.jpg

post-19374-088471700 1283877884_thumb.jpg

Edytowane przez MSAdam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Idąc starą leśną drogą, z której zerwano wierzchnią warstwę ziemi (około 30 cm, będzie przerobiona na drogę ppoż) do żółtego piasku, mój Rutusek coś wykrył. Na głębokości około 30 cm natrafiłem na kamień, który odrzuciłem. Sprawdzam Rutuskiem dołek - cisza, sprawdzam piasek w koło - cisza. Ki diabeł ? Podchodzę do odrzuconego kamienia Rutusek wyje, pod kamieniem cisza, przykładam kamień do Rutuska, Rutusek wyje. Przyłożony magnes w każdym punkcie kamienia trzyma się bardzo mocno.

Kamień nie posiada właściwości magnetycznych - przyłożona igła odpada.

Proszę o info czy jest to kamień ziemskiego pochodzenia, czy pozaziemskiego.

Z góry dzięki za każdą informację

Trzy lata zamiatam i pierwszy raz spotkałem taki kamień

Czwarte zdjęcie robione w pełnym słońcu, dlatego takie nienaturalne kolory.

Pozostałe robione w cieniu i kolory są w miarę wiarygodne.

Dyskryminacja w zakresie -88 do -90 koniec skali.

Przeciąłem kamień tarczą diamentową

W załączeniu skan

Jeszcze jedna niezrozumiała dla mnie rzecz, cewka Rutusa 15 - 20 cm nad kamieniem dyskryminacja -88, cewka opuszczona, kamień w oczku cewki, dyskriminacja +22

Przyłożony magnes w każdym miejscu kamienia trzyma tak samo, dotyczy to każdej polówki

Kamień waży 682 gramy i jak na swoją wielkość jest ciężki i zewnątrz jest porowaty

Pod lupą widać dużo świecących małych punkcików typu nikiel

Dzień i noc pokazana połówka zanurzona była w occie, ocet i kamień nie zmienili swojej barwy

post-19553-045408400 1287081647_thumb.jpg

post-19553-028052900 1287081675_thumb.jpg

post-19553-066371700 1287081711_thumb.jpg

post-19553-009955900 1287081741_thumb.jpg

post-19553-084857500 1287081802_thumb.jpg

post-19553-075181300 1287081829_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na meteorytach, ale kamulców niekosmicznych trochę się naoglądałem. I ten wygląda mi na zwykły granit rapakiwi, jakich wiele znaleźć można w Polsce. Pochodzą one z wysp Alandzkich i paru jeszcze regionów Skandynawii i Rosji.

Rapakiwi zwykle ma taką dziobatą powierzchnię, stąd jego nazwa (przyjmuje się, że rapakivi znaczy po fińsku zgniły kamień - dosłownie chyba kamień błotny). Obraz powierzchni po przecięciu też pasuje. Niektóre odmiany rapakiwi wyglądają identycznie. Nie potrafię powiedzieć, czy taki granit powinien przyciągać magnes? Może nie? I czy istnieją meteoryty o podobnym wyglądzie? Niech się wypowiedzą inni.

Co do tej "skorupy", to też nie jest to jakąś cechą szczególną. Tak mogą wietrzeć granity.

Zmierz jeszcze jego objętość i zobaczymy, jaką ma gęstość.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za odpowiedź.

Ja też jestem zupełnym laikiem, jeżeli chodzi o meteoryty.

Kamień o takich właściwościach spotkałem pierwszy raz mimo, że chodzę parę lat z wykrywaczem.

Z dyskryminacji -88 wynika, że zawiera żelazo, z przyłożenia wskazuje dyskryminację +22 a więc zawiera małe ilości metalu kolorowego.

Mały kawałek dałem koledze

Przyłożony magnes w każdym punkcie jednej i drugiej połówki trzyma z taką samą siłą nie zmieniając swojej pozycji.

Jedna połówka objętość 100 - ml waga 281 gram, druga połówka 121 ml- waga 333 gramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Marzenia się skończyły.

Przynajmniej wiem teraz, dzięki Lampka, jak wstępnie rozróżnić (pomiar gęstości) z czym się ma do czynienia.

...

 

Nie załamuj się. ;) Marzenia to by się skończyły gdybyś znalazł. A teraz ciągle masz czego szukać.

Zawsze możesz też zmienić zainteresowania na zbieranie eratyków przewodnich. Te kamulce, które zbieracze meteorytów traktują jak chwasty mają swoją ciekawą historię. W Polsce jest około 100 różnych rodzajów eratyków przewodnich, które jeszcze czasami zawierają różne dodatkowe fanty.

Ostatnio będąc na Mazurach znalazłem w wapieniach narzutowych fajne okazy skamieniałości. Jeden całkiem spory zlep muszlowy, kilka mniejszych wapieni z liliowcami, parę belemnitów. A to wszystko ma po kilkaset milionów lat. W żwirowniach można też czasem znaleźć zęby rekinów, a nawet zdarzają się takie znaleziska jak ciosy lub zęby mamutów.

To wszystko oczywiście w luźnych źwirach i piachach polodowcowych. A ile jest skarbów w skałach litych w górach Świętokrzyskich i Sudetach...

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, za wspaniałe rady i informacje.

Ja oczywiście ten kamyczek zostawiam i dla mnie jest to ciekawy okaz.

Mam rodzinę w Górze Włodowskiej, rejon Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

Tam w wapieniach pełno jest odcisków różnych muszli.

Jak będę u rodziny poszukam jakiś ciekawszych okazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest on wymiarów 4,5cm x 3cm i o wadze 30 gramów. W dotyku czuć, że jest chropowaty i jak by metaliczny połysk ale nie przyciąga go magnez. Są na nim także ślady rdzy w szczelinkach.

Mam tu kilka zdjęć :

http://img209.imageshack.us/i/pict0228.jpg/

http://img179.imageshack.us/i/pict0225z.jpg/

http://img145.imageshack.us/i/pict0223o.jpg/

http://img835.imageshack.us/i/pict0221x.jpg/

http://img257.imageshack.us/i/pict0213b.jpg/

http://img829.imageshack.us/i/pict0216b.jpg/

http://img830.imageshack.us/i/pict0204d.jpg/

http://img229.imageshack.us/i/pict0211h.jpg/

Edytowane przez Hu60-37
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam i proszę o ewentualną korektę jeżeli założyłem temat w złym dziale.

 

Znalazłem na polu (woj. kuj-pom, okolice Grudziądza), w stosunkowo niewielkiej odległości dwa dziwne kamienie, pierwszy 4 a drugi 2 lata temu. Link do albumu fotek LINK.

 

Są ciężkie (duży 3.05kg, mały 1.1kg), przyciąga je magnes, korodują (odchodzi wierzchnia warstwa ok.2 mm, widoczne na zdjęciach).

Ich wymiary to:

większy 12x15, wys. od 6.5 do 1cm,

mniejszy 9,5x12.5 wys. od 4.3 do <1.

 

Pomiary starałem wykonać jak najdokładniej ale wiadomo że nie są idealne.

 

Proszę o pilną odpowiedź jak myślicie co to jest i jak to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj znalazłem na plaży pewien kamień który został wykryty przez mój wykrywacz metali głęboko pod piaskiem : )

zastanawiam się czy to meteoryt ponieważ magnes go przyciąga i jest spalony , śmierdzi metalem i jest dość duży ma kolor czarno-rdzawy.

ma dziury waży około 1 kg, prosze o opinie : ) .

post-19590-038898200 1288900862_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.