Skocz do zawartości

Teleskop dla dziadka - prośba o pomoc w wyborze


olab

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim forumowiczom i forumowiczkom :)

 

Zbliżają się Święta, z tej okazji chciałabym wręczyć teleskop w prezencie dziadkowi.

Dziadek kilka lat temu pożyczył od kogoś lornetkę i godzinami oglądał niebo, wydaje mi się, że oprócz księżyca polował na marsa (ale nie wiem czy coś mi się nie pomyliło), dodatkowo wertował encyklopedię pwn pod kątem haseł astronomicznych. Długo zastanawiałam się nad prezentem i myślę, że teleskop jest czymś co mogłoby sprawić mu dużo radości.

 

Dziadek ma 85 lat (dobrze byłoby gdyby sprzęt nie był bardzo ciężki), mieszka w Warszawie (nie w centrum ale jednak jest dość jasno), obserwacje prowadziłby tylko na balkonie (rzadko wychodzi z domu).

Wiem, że na forum polecane są lornetki na start ale obawiam się, że teraz obserwacje lornetkowe mogą być dla dziadka trudne.

 

Na sprzęt chciałabym przeznaczyć do 400 złotych, chciałabym też dodać do teleskopu jakąś książkę/mapę nieba.

Wertowałam fora ale mam wrażenie, że wiem jeszcze mniej niż przed lekturą.

Rozumiem, że w tej cenie nie znajdę dobrego, wszechstronnego sprzętu, który można rozbudować etc.

Ale... może jednak jest jakiś model za pomocą którego można (bez frustracji) oglądać księżyc i niektóre planety (myślę, że pierścienie saturna to byłoby coś).

 

Trochę obawiam się sprzętu używanego (nie jestem w stanie go sprawdzić), wolałabym nowy.

 

Będę wdzięczna za opinie czy taki sprzęt istnieje czy lepiej poszukać innego prezentu no i ewentualne propozycje. :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinnaś kupić coś polecanego w tym temacie, który jest dość podobny.

 

Od siebie dodam, że raczej nie warto kupować czegoś na montażu gorszym niż AZ3, ponieważ takie montaże są bardzo podatne na drgania spowodowane wiatrem, puknięciem, itp.

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnuczka dla Dziadka :) do kolekcji ;)

 

Najwygodniejszy będzie teleskop systemu Newtona, od tego bym zaczął.

Przepraszam że się odważam, ale na balkonie? Tzn. Newton, nie wnuczek. ;) Wnuczka na balkonie nie próbowałem, ale Newtona tak i naprawdę słabo było. Może mam za mały balkon, poza tym wyciąg wypadał nieraz w różnych niewygonych miejscach, a trzeba mieć tu na uwadze osobę starszą. Ja bym raczej obstawał przy refraktorze. Jak mało miejsca, to obiektyw może zawsze wystawać poza barierkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego newton wydaje mi się korzystniejszy. Omiatając wschodnio-południową część nieba nawet na wąskim balkonie można bardzo wygodnie takim teleskopem operować. W tym czasie niebo się przemieszcza i podchodzą nam pod obiektyw kolejne obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omiatając wschodnio-południową część nieba

 

Pytanie czy ten konkretny balkon ma dostęp do południowego-wschodu ;)

 

Też bardziej byłbym za refraktorem na montażu azymutalnym. Jest bardziej intuicyjny, obraz nieodwrócony i można też nieco przyrody pooglądać (np kwiatki sąsiadki na balkonie naprzeciwko ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet jest określony, użytkownik (w sensie mozliwości dźwigania sprzętu, przewożenia itp) także, pozostaje wcisnąć na ten balkon coś o największych możliwośćiach (czyli aperturze), co będzie tam można obsłużyć bez wychylania się za barierkę, a co nie będzie kosztować więcej niż te 400 zł. Przydałyby się wymiary balkonu chociaż szacunkowe.

Co do jakiegoś przewodnika po niebie, to właściwie wybór zależy od tego, czym się dysponuje, więc najpierw należy wybrać teleskop.

Tak więc poproszę o wymiary balkonu mniej więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześledziłam polecony wątek i mam dwóch kandydatów:

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-r-80-400-ota-chorzow-i5836402162.html

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk707az2-dvd-mapa-i5666193548.html

 

Co sądzicie?

 

No i oczywiście nie doczytałam, że w pierwszym przypadku tylko tuba.

Edytowane przez olab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No i oczywiście nie doczytałam, że w pierwszym przypadku tylko tuba.

Czyli zostaje tylko ten drugi. Możliwości ma dosyć skromne, ale w tym budżecie nic nie będzie miało dużych możliwości. Z tym, że proponuję raczej zestaw spod tego linku:

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-bk707az2-lornetka-do-voyager-10x50,d3449.html

To ten sam sklep, co na Allegro i ten sam teleskop, a za cztery dyszki więcej jest jeszcze lornetka, przydatna i do astro (praktycznie każdy astroamator ma oprócz teleskopu lornetkę) i do przyrody (ptaki itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka super ale obawiam się, że dla dziadka może się nie nadać (trzęsące się lekko ręce).

Podobają mi się gratisy (w aukcji allegro), o ile dziadek smartfona nie ma to z komputerem i różnymi aplikacjami, typu encyklopedie, radzi sobie sprawnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka super ale obawiam się, że dla dziadka może się nie nadać (trzęsące się lekko ręce).

Podobają mi się gratisy (w aukcji allegro), o ile dziadek smartfona nie ma to z komputerem i różnymi aplikacjami, typu encyklopedie, radzi sobie sprawnie.

 

No fakt, lornetka może być w tym przypadku nieprzydatna.

Co do gratisów, to wszystkie te programy są bezpłatne i bezproblemowo dostępne w necie, wszelkie filmiki instruktażowe i poradniki także - trzeba o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Z drugiej strony bez ,,gratisów" ten teleskopik jest niewiele tańszy, więc chyba można się skusić.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk707az2-obrotowa-mapa-nieba,d3105.html(cena bez mapy nieba jest identyczna)

Trafiłem jeszcze na takie coś: https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-junior-76-350-dobson/1732/

Apertura 114 mm to już coś konkretnego, na balkonie się zmieści (trzeba by tylko stawiać go na jakimś stabilnym stoliku), jedynie słynna kolimacja Newtona może na początku sprawiać trochę trudności (ale tylko trochę i tylko na początku).

Z tym, że nic nie wiem ani o samym teleskopie (jakość i solidność wykonania itd) - aczkolwiek Bresser to marka popularna wśród takiego sprzętu, ani o sklepie - aczkolwiek nie słyszałem o astrozakupy.pl nic złego. Może ktoś inny będzie miał w tym względzie więcej wiedzy.

 

Przyjrzałem się wyposażeniu tego Bressera - okulary to zdaje się porażka (Huygens i Ramsden), ale w zasadzie wszystkie tzw ,,kitowce" dołączane do teleskopów w zestawie to badziewie i trzeba je jak najszybciej wymieniać na lepsze.

Edytowane przez KrzychK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co dzień mam do czynienia z mikroskopami (głównie świetlnymi ale zdarzają się i inne :) ) i akurat te Bressera w wersji "ekonomicznej" to absolutna porażka.

Z żadnym sprzętem się tak nie namęczyłam jak z Bresserem (który nieopatrznie został zakupiony przez jeden z gabinetów do szybkiej oceny rozmazów) ale rozumiem, że w przypadku teleskopów może być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.