Skocz do zawartości

Drugie podejście do M45


Rekomendowane odpowiedzi

Nie Tayson, nie mylmy pojęć. Nie zostałeś skrytykowany, tylko został wytknięty Ci błąd, a raczej spora niefrasobliwość w podanej przez Ciebie "wiedzy", która w efekcie może wprowadzić w błąd osoby początkujące.

 

I nie powinieneś napisać "dużo", bo to nic nie znaczy, i też byś dostał po uszach, jeśli ktoś by to wyłapał. Powinieneś napisać precyzyjnie, bazując na solidnej wiedzy albo doświadczeniu, żeby nie mieszać nikomu w głowie.

 

Widzisz tu dochodzimy do praktycznego znaczenia tego, co napisał przedwczoraj wessel, żebyś chwilę się wstrzymał z doradzaniem. Każdy z nas może i ma prawo się pomylić, ale różnica polega na tym, że my dzielimy się wiedzą ugruntowaną i sprawdzoną w praktyce, którą możemy podeprzeć zdjęciami i sprawdzonymi rozwiązaniami, a Ty, za przeproszeniem, czym możesz się pochwalić? Jakimi zdjęciami?

Jesteś początkujący, mimo natrzaskanej niebotycznej ilości postów, która może zmylić osoby nowe na forum („o, ekspert mi poradził”). Z mojego punktu widzenia (wybacz za szczerość, ale mam nadzieję że wolisz to niż obłudę, to nic osobistego), mądrzysz się jak ekspert, chociaż jeszcze nie masz do tego postaw.

NIE CHODZI o to żebyś nie dzielił się wiedzą, czy nie pomagał innym wchodzącym w świat astro – POMAGAJ! Dowiedziałeś się czegoś ciekawego (i co więcej wiesz że to działa w praktyce) - PISZ! Jak ktoś będzie miał inne doświadczenia to wywiąże się ciekawa dyskusja.

 

Chodzi tylko o odrobinę pokory i szacunku do własnego (!) braku doświadczenia. Innymi słowy, bierz odpowiedzialność za to, co piszesz i za to jak to może pokierować kimś kto to przeczyta. A najlepiej, jak Twoje rady będą opierały się na Twojej wiedzy i doświadczeniu, a nie na tym co przed chwilą ktoś Ci napisał.

Ja się roześmiałem na ilość tych klatek Canonem (swoją drogą: skąd to wziąłeś? Założyłeś jakieś ISO do tego i temperaturę otoczenia? 50-70 klatek „starcza” na co? A 100 też starcza czy już za dużo? A ile to jest za mało?), ale newbie weźmie to na serio i będzie jak głupi tłukł te powiedzmy 60 klatek - i oczywiście dostanie świetny materiał, ale równie dobrze mógłby skończyć na 30-40 klatkach, wrócić do domu z równie dobrym materiałem wyjściowym do postprocessingu (pomijam inne czynniki, mówimy tylko o ilości lightów). A te 30 nadmiarowych klatek różnicy które zasugerowałeś, to STRACONE 5h pod ciemnym niebem, nie muszę chyba wyjaśniać ile to znaczy? (chyba że świadomie wiesz ile zyskujesz i się na to godzisz)
.

 

Więcej pokory, i bez urazy.

 

Łukasz sorry za offtop.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A któż Ci takie rewelacje sprzedał? Robiłeś Canonem?

P.

 

Po części potwierdzę tą tezę. Jednak dotyczy ona lekko zaświetlonego nieba . 45 klatek wystarczy , a 70 nie wniesie wiele do zdjęcia.

Przy dużym LP powyżej 50 klatek nic nie zmieni.

 

Natomiast w Bieszczadach wystarczyło 25 klatek po 600sek, ISO800.

 

Zaświetlenie nieba ma duży wpływ na ilość i długość klatek.

Sprawdzone na własnej skórze :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.