Skocz do zawartości

uhc -s - mocowanie do obiektywu


Pestek94

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadł mi do głowy pewien szalony pomysł. W związku z tym, że mam eq 3-2 i nastawiam się głównie na szerokie kadry, bądź krótsze ogniskowe, a mam spore LP, czy jest możliwość zamontowania filtru uhc -s w jakiś sposób do obiektywu? Jakiś adapter, złączka? I czy to ma sens? DSLR: nikon d 5200

Dołączam klatkę - 120 sek, f 3.5 iso 1600..

40.jpg

Edytowane przez Pestek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są adaptery z gwintu fotograficznego T-2 na astro 2", zdaje się, że o taki właśnie tutaj chodzi.

 

A pomysł zastasowania filtra bezpośrednio przed obiektywem fotoaparatu wcale nie jest taki szalony.

Edytowane przez KrzychK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikon...

Do aparatów DSLR tylko kwestia czy obiektyw pozwoli. Tu niech się wypowiedzą znający temat. Druga sprawa nic nie napisałeś jaki używasz obiektyw.

Ten clip wkłada się pomiędzy obiektyw a środek mocowania w aparacie.

 

Tu jest sposób mocowania http://www.astronomik.com/en/clip-filter-system.html

 

A czy pasuje do Nikona - hmm nie mam pojęcia.

 

Edytowane przez Alien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie zlaczki ale dokładnie nie powiem ci numerow gwintow. Kupowalem je do biektywu z gwintem 58 mm i od tego powinienes zaczac jesli chcesz go montowac na front obiektywu.

U mnie byly to dwa adaptery od badeera. Jeden nakreca sie na obiektyw a drugi wkreca sie w pierwszy.

Nastepnie w drugi adapter mozna wkrecic filtr 2".

 

Inne jest pytanie czy to ma sens. Nigdy nie robilem zdjec takim setupem ale spotkalem sie z opinia ze niektore filtry powinny byc uzywane tylko w ustawieniu clip-in, tzn miedzy obiektywem a matryca tak zeby swiatlo przechodzilo przez nie maksymalnie prostopadle.

Jacys praktycy powinni sie wypowiedziec czy uhcs sie łapie w ta grupę czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do aparatów DSLR tylko kwestia czy obiektyw pozwoli. Tu niech się wypowiedzą znający temat. Druga sprawa nic nie napisałeś jaki używasz obiektyw.

Ten clip wkłada się pomiędzy obiektyw a środek mocowania w aparacie.

no tak, ale napisałem, ze nikon, a środek chyba mają inaczej skonstruowany? Nie wiem, nie miałem dużo z canonem do czynienia, ale zastanawia mnie takie połączenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale napisałem, ze nikon, a środek chyba mają inaczej skonstruowany? Nie wiem, nie miałem dużo z canonem do czynienia, ale zastanawia mnie takie połączenie :)

Dodałem link w poprzednim poście.

No tak więcej jest udogodnień do Canona niż Nikona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki filtr i do Canon 450d + obiektyw EFS nie da rady podłączyć , obiektyw EF tylko i wyłącznie :) wtedy można śmiało używać filtra:) a do Nikona nawet nie on nie wejdzie bo te astronomiki clip sa tylko do canonów . Więc to kompletnie odpada , ale jeżeli ktoś posiada canona to polecam go bardzo bo odcina LP doszczętnie .

Edytowane przez RAV7766
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie zlaczki ale dokładnie nie powiem ci numerow gwintow. Kupowalem je do biektywu z gwintem 58 mm i od tego powinienes zaczac jesli chcesz go montowac na front obiektywu.

U mnie byly to dwa adaptery od badeera. Jeden nakreca sie na obiektyw a drugi wkreca sie w pierwszy.

Nastepnie w drugi adapter mozna wkrecic filtr 2".

A co to za adaptery? Ciemny jestem w tej materii.. Możesz jakiś link podać, żebym wiedział czego szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EOS-clip, jak sam nazwa wskazuje odpada :) Można zamocować filtr na front obiektywu, ale filtr nie może być mniejszej średnicy, niż obiektyw, bo będzie potworne winietowanie. Założę się, że Twój obiektyw ma większą średnicę, niż 48 mm (tyle ma gwint filtru 2"), więc pewnie nic się nie da zrobić. No ale jak będziesz tolerował utratę części kadru, to można dać taki filtr i kadrować zdjęcia potem.

 

ale spotkalem sie z opinia ze niektore filtry powinny byc uzywane tylko w ustawieniu clip-in, tzn miedzy obiektywem a matryca tak zeby swiatlo przechodzilo przez nie maksymalnie prostopadle.

No przecież światło padające na matryce jest właśnie najczęściej mniej prostopadłe, niż to padające na obiektyw. Jeśli mamy dłuższą ogniskową, to światło padające na obiektyw jest w przybliżeniu równoległe, a to na matrycy ma już kąt wynikający ze światłosiły. Chyba, że mówimy o bardzo szerokich kadrach, to może ten kąt być już większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/redukcja-hyperion-dt-ring-sp54m58,d747.html

Moim zdaniem to ten pierwszy o którym pisze. Dlatego tak mysle bo ja kupowalem do biektywu 58 mm, ale to bylo w 2006 roku :-).

 

Drugi Adapter musi miec gwint sp54 i 2" z drugiej strony. Chyba jest tez na liscie wyprzedazowej w delcie.

Najwiekszy dylemat w takim setupie to ten pierwszy adapter bo do obiektywow z duza srednica ich nie znajdziesz a jesli juz to zmniejsza znacznie ilosc swiatla.

Moge jutro zrobic zdjecia jak to wyglada po skreceniu jesli chcesz zobaczyc przed decyzja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EOS-clip, jak sam nazwa wskazuje odpada :) Można zamocować filtr na front obiektywu, ale filtr nie może być mniejszej średnicy, niż obiektyw, bo będzie potworne winietowanie. Założę się, że Twój obiektyw ma większą średnicę, niż 48 mm (tyle ma gwint filtru 2"), więc pewnie nic się nie da zrobić. No ale jak będziesz tolerował utratę części kadru, to można dać taki filtr i kadrować zdjęcia potem.

 

No przecież światło padające na matryce jest właśnie najczęściej mniej prostopadłe, niż to padające na obiektyw. Jeśli mamy dłuższą ogniskową, to światło padające na obiektyw jest w przybliżeniu równoległe, a to na matrycy ma już kąt wynikający ze światłosiły. Chyba, że mówimy o bardzo szerokich kadrach, to może ten kąt być już większy.

Chce głównie do 35 mm używać, filtr 52 mm.. ale zwykłą redukcję filtrową znajduje tylko na 49 mm a nie 48mm. Może masz Mateusz jakieś mądre rozwiązanie tego? Wiem, że najlepsze czyste niebo, ale jak sie nie ma co się lubi... Winietę bym przeżył. No i swoją drogą byłby używany na sw 150/750..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/redukcja-hyperion-dt-ring-sp54m58,d747.html

Moim zdaniem to ten pierwszy o którym pisze. Dlatego tak mysle bo ja kupowalem do biektywu 58 mm, ale to bylo w 2006 roku :-).

 

Drugi Adapter musi miec gwint sp54 i 2" z drugiej strony. Chyba jest tez na liscie wyprzedazowej w delcie.

Najwiekszy dylemat w takim setupie to ten pierwszy adapter bo do obiektywow z duza srednica ich nie znajdziesz a jesli juz to zmniejsza znacznie ilosc swiatla.

Moge jutro zrobic zdjecia jak to wyglada po skreceniu jesli chcesz zobaczyc przed decyzja.

Możesz pokazać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są filtry typu 'Clip' do Nikona - wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę - clip filter nikon.

 

Ale należy pamiętać że to sa filtry interferencyjne, a wiec zmieniają swoja charakterystykę w zależności od kąta padania światła.

 

W związku z tym:

- dla filtrów stosowanych pomiędzy obiektywem a matrycą nie powinno się stosować obiektywów o światłosile większej niż f/2.8 (dla filtrów pasmowych nawet f/4)

- dla filtrów stosowanych przed obiektywem, nie powinno się stosować obiektywów krótszych niż 100mm (dla FF)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz średnicę tego obiektywu? Obiektyw powinien mieć gwint filtrowy i napisaną jakąś tam średnicę. Do tego gwintu zapewne Janusz w Astrokraku Ci dorobi redukcję na M48 (gwint filtrowy).

Mateusz, napisałem wyżej :) 52 milimetry. Akurat takie podstawy znam bo na codzień się reporterką zajmuje, ale w astro ciągle się wdrażam i szukam najlepszego rozwiązania dla siebie pod to niebo.. Ale jeśli prawdą jest to co pisze Marek, to może nie mam się co porywać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla samego siebie i również dla innych początkujących w szerokich kadrach pokusiłem się o sprawdzenie tego co napisał Marek_N, a co mi było wiadome z zasłyszenia lub przeczytania gdzie indziej.

 

Nakręciłem filtr Baader UHCS Nebula Filter, za pomocą wspomnianych wyżej adapterów na dwa obiektywy:

- Nikkor 28-80 (stary kitowy Nikkor od analogowego aparatu, jedyny w takim zakresie ogniskowych który mi pasuje do tych adapterów)

- SIGMA 70-300 APO,

Zdjęcia pstrykane były Nikonem D750, z priorytetem przysłony ustawionej we wszystkich ujęciach na 5, ISO 800, format zdjęć - FF.

RAWy konwertowane do jpg'ów za pomocą ViewNX.

 

a oto wyniki:

0. ujęcie bez filtra na ogniskowej 70mm (tylko dla porównania jak zmienia sią kolorystyka.

70mm no filter.JPG

1. f=28mm

28mm.JPG

2. f=35mm

35mm.JPG

3. f=70mm

70mm.JPG

4. f=100mm

100mm.JPG

5. f=135mm

135mm.JPG

6. f=195mm

195mm.JPG

 

Konkluzje pozostawiam tym którzy chcą taki sposób mocowania filtra wykorzystać w swoich zdjęciach.

Pozdrawiam.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wygląda dla obiektywu 16mm na matrycy o formacie APS-C (odpowiednik 24mm dla FF):

 

astro_type1_img05.jpg

 

Przy czym same przebarwienia nie sa problemem, można je spokojnie usunąć za pomocą Flata.

Głownie chodzi o to, że światło padając na filtr pod kątem różnym od 90 stopni jest w inny sposób filtrowane niż to co nam przedstawia wykres producenta. W szczególnych przypadkach może się okazać, że filterek zablokuje dla takiego światła linie mgławicowe albo przepuści linie widmowe od lamp.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wygląda dla obiektywu 16mm na matrycy o formacie APS-C (odpowiednik 24mm dla FF):

 

 

 

Przy czym same przebarwienia nie sa problemem, można je spokojnie usunąć za pomocą Flata.

Głownie chodzi o to, że światło padając na filtr pod kątem różnym od 90 stopni jest w inny sposób filtrowane niż to co nam przedstawia wykres producenta. W szczególnych przypadkach może się okazać, że filterek zablokuje dla takiego światła linie mgławicowe albo przepuści linie widmowe od lamp.

Czyli coś jak filtr polaryzacyjny to działa? W sensie tylko pod odpowiednim kątem a nie w każdej sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.