Jump to content
wimmer

Polecamy Charakterystyka i nastroje miłośników astronomii - wyniki ankiety!

Recommended Posts

Genialna robota. Pokazało to kilka niezbyt dobrych zjawisk, m.in. ten procentowy udział kobiet w społeczności.

Swoją drogą, śmiem twierdzić, że poza forami jest znacznie więcej miłośników niż na forach ;)

Genialna robota Wimmer - super!

Co do kobiet, to faktycznie ciekawa sprawa. Ilekroć nie robiłem czegoś związanego z astro poza forum, to aktywność kobiet była zbliżona do facetów, a nierzadko nawet większa. Podejrzewam, że problemem for jest specyficzna hermetyczność, która odstrasza "normalne" jednostki :)

Swoją drogą - może byś przemielił te dane w kontekście danych for? Ciekawi mnie, czy faktycznie są jakieś różnice między nimi (typu: forum bardziej foto, forum bardziej wizual, forum bardziej kosmologiczne).

• Like 1

Ankieta zasługuje na uwagę także z racji pytań, które zadał Olo (Wimmer).

Zna się na naszym hobby, przez wiele lat tu moderował, współorganizował zloty, zaiwaniał z syntą 8 pod pachą, potem SC5, a nawet był ekspertem - sprzedawcą astrosprzętu.

I opracował pierwsza i drugą i trzecią (nowoczesną) tabele łatwych do znalezienia obiektów astronomicznych:

http://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/?do=findComment&comment=518335

linkowany powyżej post zebrał 143 lajki (sic!) i odsyła do super pdf-a

Mnie zaciekawiło pytanie o zaniedbywanie obowiązków rodzinnych - coś w tym jest - kiedyś Adam Jesion napisał, że w naszym światku obserwuje dużo rozwodów.

Powiem, że w istocie warto czasem/częściej oderwać się od jednego czy drugiego hobby i pójść pogadać z partnerką ot tak bo zaniedbania w tej kwestii mogą być nieodwracalne w skutkach, a szukanie kolejnej miłości to wyzwanie - i koliduje z hobby. Co nie znaczy, że tacy bystrzacy jak my nie damy rady w razie co :)

Pozdrawiam

p.s.

Jak kiedyś podpadniecie to dajcie partnerce pomarańcze, ubierzcie hełm i niech ma satysfakcje ;)

pomar.jpg

Edited by ekolog

Co do kobiet, to faktycznie ciekawa sprawa. Ilekroć nie robiłem czegoś związanego z astro poza forum, to aktywność kobiet była zbliżona do facetów, a nierzadko nawet większa. Podejrzewam, że problemem for jest specyficzna hermetyczność, która odstrasza "normalne" jednostki :)

Tutaj jest fajny komentarz z fejsa:

Bo astronomia to od zarania dziejów jedna z najbardziej szowinistycznych pasji. Facet opisał gwiazdozbiory, facet skonstruowal teleskop i to facet jako pierwszy wylądował na Księżycu. Możemy sie spierać czy Kopernik była kobietą i jak potraktować Łajkę, ale parytetu to my nie osiagniemy.

• Like 8

Swoją drogą - może byś przemielił te dane w kontekście danych for? Ciekawi mnie, czy faktycznie są jakieś różnice między nimi (typu: forum bardziej foto, forum bardziej wizual, forum bardziej kosmologiczne).

Niestety nie mam takiej możliwości. Na wszystkich forach odnośnik do ankiety był ten sam. Musiałbym już przed opublikowaniem ankiety zrobić trzy osobne i na każdym forum dać osobne linki.

Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, ale porzuciłem ten pomysł. Nie chciałem wprowadzać niepotrzebnych napięć, że dzielę środowisko na osobne fora, a przecież stanowimy jedno wspólne środowisko, że to forum jest bardziej dla astrfociarzy, a tamto dla wizualowców, a jeszcze tamto dla teoretyków itp.

• Like 1

Niestety nie mam takiej możliwości. Na wszystkich forach odnośnik do ankiety był ten sam. Musiałbym już przed opublikowaniem ankiety zrobić trzy osobne i na każdym forum dać osobne linki.

Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, ale porzuciłem ten pomysł. Nie chciałem wprowadzać niepotrzebnych napięć, że dzielę środowisko na osobne fora, a przecież stanowimy jedno wspólne środowisko, że to forum jest bardziej dla astrfociarzy, a tamto dla wizualowców, a jeszcze tamto dla teoretyków itp.

Jasne, informowanie o takim celu faktycznie nie byłoby sensowne, ale jeżeli miałbyś te dane, to potem pewnie warto by podać dominującą tematykę. Nie widzę nic w tym złego, choć rozumiem twoje obawy.

Inna kwestia jest taka, że wielu miłośników powiela się na forach i ktoś kto głównie udziela się na jednym, akurat trafił na ankietę na innym co mogłoby nieco zmienić takie porównanie :)

• Like 1

fajnie gdyby ponownie puscic identyczna ankiete np za 5lat.

• Like 1

Mnie zaskoczyły te 3 osoby, które stwierdziły, że bez co najmniej 5000zł do wizuala nie podchodź :D

Ciekawy wniosek płynie z ankiety. Generalnie jest przewaga "wizualistów" nad "astofotografami" a ocena zaangażowania środowiska jest większe w ocenie ankieterów właśnie astrofotografią niż obserwacjami wizualnymi.

Co mnie zaskoczyło to najbardziej niedoceniana gałąź właśnie radioastronomia. Dla mnie ta część astronomii wydaję się mało ciekawa ale może dlatego że jej nie doceniam :P.

Co do kobieta w astronomii to znam kilka co regularnie obserwują i są bardzo zaangażowane w astronomie ale żadna z nich się nie udziela na żadnym forum regularnie niestety.

Świetna robota!

Na naszym profilu na FB kobiet jest mniej, ale nie aż tak drastycznie (tak dla porównania) :)

stats.jpg

A tu dla porównania mój profil astrofotograficzny na fb - ot ciekawostka /próbka ~5000 osób/. Kobiety lubią astrofotografię? :P

screen.jpg

Kobiety lubią astrofotografię? :P

Raczej szeroko pojęte piękno - chyba są bardziej na nie wrażliwe ;)

Fotometria jest naprawdę niedoceniana. Z jej pomocą można wykonywać wiele pośrednich obserwacji, które trudno złapać bezpośrednio. I nie muszą to być typowe gwiazdy zmienne, jak zaćmieniówki czy cefeidy.

Możliwości są spore (i to w warunkach amatorskich):

- uchwycenie planety pozasłonecznej*

- obserwacje tranzytu cienia księżyca na tle tarczy Saturna, Urana i Neptuna

- obserwacje tranzytu planety/planetoidy oglądana z planetoidy (zjawisko planeta-planeta nie nastąpi zbyt prędko) w postaci pociemnienia odległej planetoidy

- uchwycenie szczegółów na tarczy niektórych księżyców (które mają jednak zbyt małą średnicę kątową, lecz są wystarczająco jasne do pomiarów jasności)

- wyznaczenie okresu obrotu księżyców/planetoid (jak i kształtu) oraz satelitów

- uchwycenie księżyców planetoid

- złapanie plam pozasłonecznych na innych gwiazdach* (jak i okres obrotu gwiazdy)

- obserwacje wejścia księżyca w cień planety (Saturn, Uran, Neptun)

- wykrycie pierścieni Urana i Neptuna poprzez zakrycie odległej gwiazdy

* - takie obserwacje są prowadzone wśród gwiazd zmiennych, ale są niezmiernie ciekawe

Jest to jednak kosztowna sprawa (kamery CCD mają sporą przewagę nad DSLR, przez co tylko niektóre zjawiska da się zaobserwować) i rzadko kiedy podejmuje się takich obserwacji. To dlatego, że wykresy zmian jasności są mniej ciekawe wizualnie niż kolorowe zdjęcia mgławic czy galaktyk.

A co do liczebności mężczyzn i kobiet, w moim fanpage prezentuje się następująco. Widać, że u mnie przebywa więcej młodszych osób - niech się uczą! :)

statystyki.png

• Like 2

Od mojej dostałem reprymendę, że nie powiedziałem, że ankieta jest. Byłoby więcej kobiet :D

Przeglądałaby w miarę regularnie to nie byłoby zdziwienia :D

• Like 2

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 161 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.