Skocz do zawartości

Zestaw do focenia DS, 1200 - 7800 zł, co wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Muszę na spokojnie usiąść i wszystko to przekalkulować. Cena na szczęście jest dla mnie drugorzędna, w tej półce cenowej. Poobserwuję przede wszystkim w Celestii i w internetach, na co pozwala dany zestaw.

 

Jeśli ktoś by miał jakieś jeszcze argumenty za którymś z tych zestawów, to chętnie posłucham. Na razie wiem tyle:

 

SW80ED jest nieco dłuższy, więc łatwiej powinno się dać sfotografować mniejsze obiekty, a może nawet podziałać na planetach. No i chyba księżyc też więcej szczegółów pokaże. Do tego jest sprzedawany w fajnym zestawie gotowym do pracy. Wyciąg ma chyba wystarczający, choć gorszy od konkurenta. No i będzie wymagał dokupienia flattenera.

 

TS65q jest lepszy optycznie i ma wbudowany flatenner. Ma też podobno solidniej zrobiony wyciąg. Ale jest krótszy i sprzedawany goły.

Kwestia ściśniętej soczewki podobno nie jest już problemem, w sklepach o tym wiedzą i wystarczy podobno poprosić o poprawienie przed wysyłką.

 

Jeśli SW z flatennerem byłby taki sam jakościowo jak ten TS, to ja chyba bym wolał SW. Wyciąg niby gorszy, ale podobno 3 kg wytrzyma, a więcej niż 1 kg raczej nie będę wieszał (tylko lustrzanka).

 

Kwestia prowadzenia: zakładam laicko, że na HEQ5 z guidingiem to wszystko jedno, czy 600 czy 400 mm, z grubsza.

 

Jeśli coś pokręciłem lub pominąłem, to chętnie poczytam dalszych uwag.

 

Oczywiście jestem po lekturze wątku, w którym inny kolega miał podobny dylemat, ale nie pomogło mi to w roztrzygnięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę swoje trzy grosze.

HEQ5 to dobry wybór i tego się trzymaj. Nie kombinuj tylko słuchaj co mówią koledzy. Napisał Ci Wessel, że jak jest dobrze opanowany/wyregulowany/stunowany to można ciągnąc klatki w punkt bez limitu czasowego. To jest chyba najtańszy montaż który to potrafi.

 

Odnośnie ED80. A dokładniej to wyciągu. Uwaga. Podobnie jak z montażem. Bierz najlepszy wyciąg na jaki Cię stać. Tutaj nie ma kompromisów. I nie zakładaj że "tylko" lustrzanka. Nawet "lepsza" optyka polegnie na kiwającym się lub nieosiowym lub innym co-tam-jeszcze-potrafi-wyciągom-doskwierać. Dobry wyciąg to komfortowe focenie. Zły wyciąg to walka do upadłego zamiast focenia. Nieprawdą jest że ed80 jest optycznie lepszy od TSa 80/f6. Edka miałem (i to całkiem udany egzemplarz), a tubę z identycznym obiektywem mam teraz.

 

Tryplet 80/f6 jest sprzętem klasę wyżej od ed80. Jest też sprzętem bardziej rozwojowym, łatwiejszym w transporcie, jaśniejszym.

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie dwa misie:

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-apochromatyczny-ts-apo-ed-100-600mm-ota.html

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-apochromatyczny-ts-ed-90-500mm-apo.html

 

Tylko jeśli dobrze rozumiem, to są dublety, a nie tryplety?

Czyli że są tej klasy co ten SW80ED?

 

Drugie pytanie: czy "quadruplet" w nazwie oznacza automatycznie wbudowany flattener?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie dwa misie:

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-apochromatyczny-ts-apo-ed-100-600mm-ota.html

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-apochromatyczny-ts-ed-90-500mm-apo.html

 

Tylko jeśli dobrze rozumiem, to są dublety, a nie tryplety?

Czyli że są tej klasy co ten SW80ED?

 

Drugie pytanie: czy "quadruplet" w nazwie oznacza automatycznie wbudowany flattener?

 

Quadruplety tak. Przy okazji nie patrz na ceny w astromarket.pl bo "To jest wersja demonstracyjna. Żadne zamówienia nie będą realizowane."

Miałem TSAPO65Q i był to całkiem fajny refraktor. Przyglądałem się też http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7275_TS-Photoline-60mm-f-5-5-FPL53-Apo---2--R-P-Focuser.htmli potencjalnie ma szansę być dobrym refraktorem o bardzo szerokim polu widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na ceny nie patrzę, zwłaszcza że używane wchodzą w grę. Na razie badam teren.

Podsumujmy, czy dobrze rozumiem:

1) Dublety typu SW80ED

2) Tryplety

3) Kwadruplety

 

Przy czym jeśli do trypletu dokupię flattener, to mam to samo co gotowy kwadruplet?

W zasadzie patrzę tylko na teleskopy SW i TS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Achromaty

...

...

...

2. Dublety na KF61

3. Dublety na FPL 51

4. Dublety na FPL 53 ~= Tryplety na FPL51

5. Tryplety na FPL 53

To jest umowna skala, dużo zależy od jakości wykonania elementów optycznych, jakości wykonania celi obiektywu itd.

 

Generalnie bierz teleskop na szkle FPL 53 bo ma dużo niższą dyspersje od FPL51 i prawie taką jak szkło fluorytowe.

 

Do tego dochodzi korektor - wypłaszczacz pola, on tez może mieć od jednej do kilku (3-4) soczewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz za krótkie. Pamiętaj, że ja mam obiektyw 200/2.8, wiec następna ogniskowa to dla mnie minimum 400-600.

 

SW 130/650 Newon lub 150/750. Ten pierwszy bardziej kompaktowy, a trochę osób foci nim na stargazerslounge. Wyjdą taniej korektorem komy niż refraktory ale też są trochę większe i wymagające.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie dwa misie:

http://astromarket.pl/teleskopy/lunety-apo/teleskop-apochromatyczny-ts-apo-ed-100-600mm-ota.html

 

Tylko jeśli dobrze rozumiem, to są dublety, a nie tryplety?

 

Tego mam od czterech lat. Na forum znajdziesz jego recenzję i kilkanaście moich fotek. To szybki dublet na szkle FPL-53. W wizualu korekcja mnie zadowala w astrofoto też jest całkiem, całkiem jak na dublet oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam też sąsiednie fora, też zagraniczne, niektórzy twierdzą, że czy dublet czy tryplet i jakie szkło to już dzielenie włosa na czworo. I że różnice widać w bezpośrednich porównaniach, ale jak się ma pojedyncze zdjęcie to i tak nikt nie pozna. I że większe znaczenie ma już wtedy osobista preferencja co do ogniskowej i dodatkowego wyposażenia, plus oczywiście umiejętności właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Zdecydowanie musisz nabrać dystansu i dać głowie odparować z pomysłów wszelakich.

Co lepsze: podziałka na wyciągu czy dodatkowe wyposażenie?

Jeżeli myślisz o astrofotografii na poważnie, wtedy ani jedno ani drugie nie ma znaczenia. To nie są elementy które decydują o wykonaniu dobrej fotki.

Nie kręć się w kółko, tylko zatocz koło i wróć do tego co jest najważniejsze. :yinyang:

 

 

A potem....

... weź tryplet średnich rozmiarów. Z dobrym wyciągiem. Bez wyposażenia kitowego.

Chociażby TS 80/480 w komplecie z flattenerem który ktoś podlinkował parę postów wyżej. Zaoszczędzone środki wydasz na całą resztę sprzętu, którego nie daje w komplecie żadna fabryka, ale za to jest absolutnie niezbędny.

 

Pozdrawiam serdecznie. :gitara:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejrzeniu tony zdjęć przykładowych dochodzę do subiektywnego wniosku, że SW80ED to jest sprzęt dla mnie (powieszony na HEQ5 minimum).

Wiem też, że w zasadzie najlepiej będzie go kupić od razu z flattenerem.

Po przekopaniu sterty różnych opinii i ofert sklepowych zawęziłem roboczo wybór do:

Tele-Vue TRF-2008 0.8x

oraz takiego niby dedykowanego:

http://www.astrokrak.pl/korektory-pola/807-fieldflattener-reduktor-085x-80ed.html

 

Ten drugi nieco mniej skraca ogniskową, co mnie cieszy, ale coś mi też podpowiada, że ten pierwszy jednak lepszy.

Nie znalazłem żadnego bezpośredniego porównania, tym bardziej na tym teleskopie.

Ktoś z Was mógłby się podzielić jakimś doświadczeniem czy mocną opinią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie się uparłeś na tą długą ogniskową :) Ale pamiętaj że to kosztuje w postaci światłosiły i mniejszego pola widzenia. F7.5 to jest stosunkowo ciemno jak na astrofoto.

Dobór flattenera powinieneś zaplanować już myśląc o aparacie/kamerze. Z powodu rozmiaru skorygowanego pola oraz odległości do matrycy, względnie zastosowania OAGa. Chodzi o to żeby nie okazało się np. że backfocus flattenera jest zbyt krótki pod przyszły detektor. TV TRF2008 ma nominalnie 55mm. Ale kiedy miałem tubkę 90/600 to musiałem skrócić do 49mm żeby pracował w miarę poprawnie.

Ile backfocusa ma dedykowany SW to nie wiem. Nigdy go nie miałem w ręku. Dawno, dawno temu jak miałem ed80 to używałem w komplecie z WO III i canonem. Nie powalało na kolana.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematu innych opcji nie porzucam. Ale jedno z najlepszych zdjęć M31 widziałem właśnie z SW80ED. A także całkiem niezłego Saturna (z Barlowem i dodatkowymi pierścieniami). Może ten teleskop nie jest idealny, ale za to właśnie bardziej chyba wszechstronny.

Raczej nie mam aspiracji na mistrza astrofoto, tylko chyba właśnie bardziej mi zależy na jak największej frajdzie z ilości możliwości.

 

Co do backfocusa: na 99% będę używał tylko lustrzanki, raczej tylko FF. Przed zakupem sprawdzę czy da się wyostrzyć. Natomiast co do jakości to raczej TV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparłeś się na znalezienie " złotego środka" do DSów i planet. I z jednego i z drugiego nie będziesz zadowolony, nawet jeśli nie zamierzasz celować w jakieś superwyniki.

Osobiście radzę posłuchać ludzi, którzy stracili parę lat, sporo cierpliwości i kupę kasy żeby upewnić się w tym co usiłują Ci przekazać.

A i jeszcze jedno: masz pewność że istnieje korektor do SW 80 który skoryguje pole ostrości do rozmiaru FF? Ja jakoś nie znam takiego, ale człowiek uczy się całe życie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie czego przełączę się na aps-c. :-)

Z drugiej strony, SW80ED z flattenerem daje ogniskową i światłosiłę taką jak ten TS. No i piękne zdjęcia.

Z trzeciej strony szkoda, że nie mam kasy już teraz, bo pewnie bym kupił ten zestaw z ogłoszenia.

Edytowane przez Michał Terajewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos tego zestawu ogłoszenia:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1010_TS-Optics-Universal-APO-Flattener-TSFLAT2-for-refractors.html

Czy ja dobrze wyczytałem, że ten flattener nie zmienia ogniskowej? Myślałem, że każdy zmienia.

No i czy to jest dobrej jakości flattener? Nie trafiłem na niego nigdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno: masz pewność że istnieje korektor do SW 80 który skoryguje pole ostrości do rozmiaru FF? Ja jakoś nie znam takiego, ale człowiek uczy się całe życie.....

Może i by znalazł na zamówienie w ASA a koszt takiego to x2 cena nówki SW80 ;) Też o takim nie słyszałem ani nie czytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli musiałbym dokupić Canona 60Da.

 

Żebym dobrze zrozumiał:

Czy ten teleskop prosto z pudełka kryje FF?

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4639_TS-Imaging-Star-65mm-f-6-5-Quadruplet-Astrograph---44-mm-field-diameter.html

Z opisu wynika, że tak.

A także ten zestaw z ogłoszenia kolegi, czyli:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3881_TS-Photoline-80mm-f-6-Triplet-FPL-53-Super-Apo---2--Crayford-focuser.html

Plus:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1010_TS-Optics-Universal-APO-Flattener-TSFLAT2-for-refractors.html

Zgadza się?

 

Inna sprawa, że zakup jakiegoś body aps-c brałem pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.