Skocz do zawartości

Rotacja pola


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wczoraj pierwszy raz udało mi się zrobić taką "prawdziwą" sesję astrofoto (jak na moje mało wymagające definicje ;))

Własnoręcznie zmontowany i napędzany montaż zawiasowy typu "Castorama", kitowy obiektyw Canona @24mm, f/4.5.

Wycelowałem wszystko w Cefeusza, wyostrzyłem, no i super. Uzyskałem ok. 20 klatek po 60s, co uważam za stosunkowo dużo materiału, jak na początek zabawy.

Klatki same w sobie były dość ostre, więc bardzo się cieszyłem.

Niestety, po stackowaniu okazało się, że "przewijanie" montażu po każdej klatce do tyłu jest złym pomysłem.

Technicznie nie jestem w stanie uzyskać ruchu montażu powyżej ok. 3minut, z wielu powodów, które być może nie są bardzo istotne w tym momencie.

Dlatego - na własną zgubę - przewijam mój montaż po każdej klatce do punktu wyjścia.

Głupia sprawa, bo każda klatka jest zasadniczo dość ostra, ale stack - już tylko może w 20% dookoła centrum.

Czy da się to jakoś software'owo obejść? Żeby stacker "ponaciągał" gwiazdy kawałkami na swoje miejsca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSS-em stackuję. Zbyt rozjechane? Każda klatka jest przesunięta o minutę czasu, czyli jakieś 1/4 stopnia na niebie. 20 klatek daje przesunięcie 5 stopni między pierwszą a ostatnią.

Obejmowany obszar jest dość spory (ogniskowa tylko 24mm, Cefeusz mieści się spokojnie w środku a z lewej widać pół Kasjopei)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewijanie nie powinno powodować problemów ze stackowaniem. Teoretycznie to nie ma znaczenia. Nie wiem, czemu w tytule masz rotację pola, bo ona tu nie powinna się pojawiać, jak dobrze ustawisz na biegun. Pokaż to zdjęcie najlepiej. 3 min prowadzenia to trochę bezsens, bo tracisz z połowę czasu na przewijanie i kadrowanie. No i musisz bez przerwy pilnować sprzętu. Spróbuj to jakoś poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po świętach powrzucam fotki i sam pobadam jeszcze materiał, ale póki co robię sobie wielkanocną przerwę od astronomii

 

3min prowadzenia, może i mało, ale montaż zrobiłem sam i prawie nic nie kosztował ;)

Nie jest tak źlez przewijaniem, bo to w końcu tylko śrubka, ale planuję dokupić arduino, żeby kręciło śrubką za mnie i za mnie pstrykało fotki: wczoraj się przeziębiłem chyba na tym balkonie...

 

A może to ustawienie na biegun?
Nie ukrywam, nie było to jakoś super mistrzowsko ustawione, raczej tak na oko, no ale z drugiej strony bez przesady, to jest 24mm ogniskowej i 20 min naświetlania, to nie powinno chyba mieć znaczenia?

Stack wygląda tak, jakbym miał GIGANTYCZNĄ komę w rogach klatki. Nie wierzę w ten scenariusz, bo pojedyncze klatki wyglądają spoko.

 

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewijanie nie powinno powodować problemów ze stackowaniem. Teoretycznie to nie ma znaczenia. Nie wiem, czemu w tytule masz rotację pola, bo ona tu nie powinna się pojawiać, jak dobrze ustawisz na biegun. Pokaż to zdjęcie najlepiej. 3 min prowadzenia to trochę bezsens, bo tracisz z połowę czasu na przewijanie i kadrowanie. No i musisz bez przerwy pilnować sprzętu. Spróbuj to jakoś poprawić.

Jakiś czas temu zetknąłem się z podobnym problemem, choć nie chodziło o stackowanie. Robiłem mozaikę szerokim kątem z ośmiu ujęć. Też fotografowałem z astrokoziołka i też miałem krótką śrubę co zmusiło mnie do przewinięcia. Niestety program buntował się przy składaniu klatek - ewidentnie było widać rotację. Wkurzyłem się, wymieniłem śrubę na dłuższą, tak by starczyła na całą serię ujęć i program bez problemu złożył klatki. Tak więc z mojego skromnego doświadczenia wnioskuje, że przewijanie może jednak być w pewnym stopniu przyczyną problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stack wygląda tak, jakbym miał GIGANTYCZNĄ komę w rogach klatki. Nie wierzę w ten scenariusz, bo pojedyncze klatki wyglądają spoko.

 

a jak z dystorsją tego obiektywu?

jeśli jest spora to DSS sobie z tym nie poradzi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak z dystorsją tego obiektywu?

jeśli jest spora to DSS sobie z tym nie poradzi

Tak, to wygląda na problemy z geometrią obiektywu, ale to się objawia, gdy focimy ze statywu i klatki są różnie przesunięte. A robiąc z prowadzeniem nie powinno to sprawiać kłopotów. No chyba, że kolega miał każdą klatkę inaczej wykadrowaną, to problem może wyjść.

 

Co do samego montażu, to nie da się dać po prostu dłuższej śruby? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że zdjęcia trzymam na pececie, którego nie zabieram na święta. Od razu bym pokazał i byłoby wszystko jasne. Zabrałem za to aparat i maszynerię, może coś postrzelam między jajkiem a dyngusem ;)

Co do dłuższej śruby: oczywiście, mam to w planach. A może zamiast szukać winnego powininem po prostu spróbować innego programu do stackowania? W drugiej kolejności zająłbym się montażem, a jak już wszystko będzie grało i cykało, to popatrzę za obiektywem:)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.