Skocz do zawartości

Nietypowe barwy gwiazd


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Co do Izara - mozna zacytowac Herschela, który 237 lat temu tak pisał (cytat znaleziony na tej stronce http://www.epsilon-lyrae.de/index.html )

 

"Gwiazda podwójna, bardzo nierówne średnice, większy składnik jest czerwonawy, mniejszy niebieski lub nieco fioletowy . Bardzo piękny obiekt. Szczelina, czarny rozdzielacz pomiędzy nimi, przy 227 [krotnym powiększeniu] 0,75 średnicy mniejszej [gwiazdy]; przy 460 1,25 średnicy większej [gwiazdy] [...]"

 

Oczywiście Herschel, nie zabardzo sie zapewne orientował w dyskach Airego, bo Airy jeszcze sie wówczas nawet nie narodził ;)

Nie masz racji kwestionując zupełną separację Izara, zrobiłem dla Ciebie przykładowe zrzuty :) Choć wizualnie żółty składnik jest tyci większy a przerwa między nimi mniejsza, nie zmienia to faktu, że przerwa wizualnie też istnieje.

Izar.jpg

 

Zaczynam doceniać dobroczynną moc chmur cirrusów przy pracy nad gwiazdami podwójnymi. Mam wrażenie że przy ich udziale jasne żółte gwiazdy słabną, niebieskie są bardziej widoczne a tarcze jaśniejszych składników mniej poszarpane na klatkach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne strzały!

Nie kwestionowałem tego, że widać szczelinę między gwiazdami, bo separacja to az 2,9" , (nie wiem jak jest na dzisiaj, ale skoro okres obiego wynosi 1000 lat, to chyba podobnie ;))..

 

Chodziło mi o to, ze Herschel pisał, że jedna z gwiazd jest znacznie większa od drugiej, A tego w zasadzie nie można stwierdzic, bo zalezne jest to od teleskopu. I on to juz w zasadzie zauważył, sądząc po tym wpisie, na długo przed Airy'em.

W każdym razie dyski airego muszą miec takie same, tylko, blask powoduje, ze jedna wydaje sie większa a druga mniejsza. Niemniej jednak w znacznym procencie przypadków, pewnie tak jest, że im większy blask gwiazdy tym gwiazda ma większą średnice.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje i rysunki zawsze pozostawiają sporą dozę interpretacji dlatego staram się zawsze pozyskać jakieś przykłady foto :)

 

Tak czy inaczej bardzo fajnie, że Bellatrix zapoczątkowała zagadnienie, otworzyły się nowe horyzonty do rozgryzania nowych aspektów hobby :D

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Hamal, przeurocze zdjęcia. Dziękuję, że podjąłeś temat T Lyrae, Ona jest własnie taka wiśniowo-czerwona, coś jak na drugiej fotce. Mało żółtego, a dużo mocnej zimnej czerwieni. A Wega... wg mnie ona jest biała, ale po brzegach ma jakby odrobinę błękitu. Gdy podchodzą do mnie grupy słuchaczy, za każdym razem na koniec pokazuję im Wegę i pytam, jaki widzą kolor. Każda z osób widzi biały ale większość także wspomina o odrobinie niebieskawej poświaty dookoła gwiazdy. Ja mam bardzo prosty sprzęt i badzo krótkie doświadczenie w obserwacjach, ale gdy rozogniskuję obraz, to też nie jest on czysto biały, a ma wyraźny nalot błękitny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie a gdzieś w sieci jakiegoś wykazu wskaźnika barwy gwiazd kodu np HEX ? http://fonty.pl/porady,15,kolory.htm

 

Edit

 

mam takie coś :)

 

http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2010/03/10/a-hex-on-star-colors/#.V0H3AMtf17o

 

http://www.todayifoundout.com/wp-content/uploads/2010/03/suncolor.png

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, przeurocze zdjęcia. Dziękuję, że podjąłeś temat T Lyrae, Ona jest własnie taka wiśniowo-czerwona, coś jak na drugiej fotce. Mało żółtego, a dużo mocnej zimnej czerwieni. A Wega... wg mnie ona jest biała, ale po brzegach ma jakby odrobinę błękitu. Gdy podchodzą do mnie grupy słuchaczy, za każdym razem na koniec pokazuję im Wegę i pytam, jaki widzą kolor. Każda z osób widzi biały ale większość także wspomina o odrobinie niebieskawej poświaty dookoła gwiazdy. Ja mam bardzo prosty sprzęt i badzo krótkie doświadczenie w obserwacjach, ale gdy rozogniskuję obraz, to też nie jest on czysto biały, a ma wyraźny nalot błękitny.

Natywnie z ogniskowej 1500mm bez jakichkolwiek filtrów wyszła taka. Niebo granatowe od Księżyca, kolor niedotykany.

 

T Lyr - Newton 305/1500 + Atik Titan color + granatowe Księżycowe niebo

T_Lyr-moon.jpg

 

Ale skoro twierdzicie, że taki kolor mają Węglówki :) to by oznaczało, że moje ulubione gwiazdki posiadające mocno czerwone otoczki ciagle przewijające się w otoczeniu znanych NGC to są właśnie one?

 

Choćby tu u góry?

Newton 305/1500 + Atik Titan color

NGC281.jpg

 

Czy tu, są cztery, to już nie moje foto

https://www.noao.edu/image_gallery/images/d7/ic417-2000.jpg

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to najbardziej przekonują kolory z niemieckiej wiki: https://de.wikipedia.org/wiki/Spektralklasse

 

Untitled-2 copy.jpg

 

PS - JPG trochę zniszczył kolor, chciałem dać BMP , ale napisało mi, ze "nie masz uprawnień" :/ , więc lepiej oglądać na wiki, chociaż - wiadomo - to i tak tylko takie "szkicowe" przybliżenie...

 

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Właśnie... cyrkonówki jeszcze są. JSC, bardzo dobra tabela, I to jest prawda, bo nie wszystkie zimne gwiazdy są jednakowego koloru. Część węglówek jest ciemnopomarańczowa z wyraźnym żółtym odcieniem, tak jak La Superba. Ale są też takie wiśniowe, bez żółtego poblasku, np. T Lyr.

Hamal, co to jest za mgławica na tym zdjęciu? Chętnie się przyjrzę tej czerwonej gwieździe z bliska, w Stellarium. Przepraszam za moją rażącą niewiedzę o DS-ach :( Wiem, że powinnam ją od razu odróżnić po zdjęciu, ale napewno kiedyś nadrobię te braki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

NGC 281 :) ale nie wiem czy w Stellarium będzie tak słaba gwiazdka, chyba że masz jakieś niepodstawowe gwiazd :)

Hamal, miałeś rację. Stellarium nie dało rady. A poza tym, inne zdjęcia NGC 281 w internecie wymiękają przy Twoim. Ale chyba udało mi sie odszukać obszar z tą węglówką i porównać go na trzech różnych zdjęciach. W każdym nasycenie czerwieni jest silniejsze dla tej gwiazdki, niż dla pozostałych gwiazd. Dla porównania zaznaczyłam strzałką gwiazdę, której wskaźnik barwy pokazuje Stellarium. Gwiazda wygląda na białą mając wskaźnik 0,41. Zatem nasza węglówka, która wyraźnie epatuje czerwienią, z pewnością ma wkaźnik powyżej 2,0. Myslę, że to rzeczywiście gwiazda węglowa. Na trzech fotkach zaznaczyłam ją kółkiem, dla porównania z resztą gwiazd.

post-29939-0-37695000-1463986522_thumb.jpg

post-29939-0-33475600-1463986898.jpg

Edytowane przez Bellatrix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to najbardziej przekonują kolory z niemieckiej wiki: https://de.wikipedia.org/wiki/Spektralklasse

 

attachicon.gifUntitled-2 copy.jpg

 

PS - JPG trochę zniszczył kolor, chciałem dać BMP , ale napisało mi, ze "nie masz uprawnień" :/ , więc lepiej oglądać na wiki, chociaż - wiadomo - to i tak tylko takie "szkicowe" przybliżenie...

Oryginał jest w linku który dałeś, kolory ma pierwotne. A z tego zestawienia by wynikało że Vega jest jednak niebieskawa i filtr pomiędzy bezfiltrzem a Neodymem był by idealny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek przypomniał mi o moim pierwszym atlasie gwiazd: "Atlas nieba 2000.0 PPWK 1991". Miał zasięg jedynie do 5,25m, format zeszytowy i jedną wyróżniającą go cechę - gwiazdy były kolorowymi okręgami o kolorze odpowiadającym ich rzeczywistym barwom. :) Moje kolejne atlasy, pomimo dużo większego zasięgu i dokładności odwzorowania przedstawiają już gwiazdy jedynie jako czarne punkciki na białym tle lub białe punkciki na czarnym tle...

 

Załączam fotografie okładki i dwu przykładowych mapek:

IMG_7278.JPGIMG_7282.JPGIMG_7280.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też taki miałem, a może i mam nadal (niestety teraz nie sprawdzę, bo jestem daleko od szafki, w której może być). Tylko trochę nadgryzł go ząb czasu. Też był to mój pierwszy atlas nieba i trochę mnie rozczarował. A to z tego względu, że przez małe lunetki, które wtedy miałem próbowałem dostrzec zaznaczone na tych mapach obiekty mgławicowe i niestety prawie żadnego nie udało mi się dostrzec, mimo dość ciemnego nieba, którym dysponowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Dziękuję :) Ale atykuly nadal nie są pełne, bo brakuje zdjęć. Jaki kolor składowych Iota Cassiopeiae widzisz? :) A składnik C jaką ma barwę wg Ciebie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kolor składowych Iota Cassiopeiae widzisz? :) A składnik C jaką ma barwę wg Ciebie?

 

Nie wiem czy powinienem patrzeć także na braku ostrości... Niemniej ten akurat układ ciasny- najbliższe niebieskawe składniki nie rozdzieliłem z magnitude 150x, a dopiero z 240x. Trzeci, dalszy komponent określe sobie jako "złocisty".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Bellatrix

Dzisiaj byłam na obserwacjach i przyjrzałam się dwóm gwiazdom, które okazały się mieć piękne kolory. Pierwsza z nich to Tarazed z konstelacji Orła. Typ widmowy K3 II i wskaźnik barwy niby tylko 1,52, ale wyraźnie widać intensywny pomarańcz z domieszką ciepłych żółtych tonacji. Uroczo wygląda w zestawieniu z trzema sąsiadującymi słabymi gwiazdkami. Dwie z nich są dość mocno niebieksie.

Druga z gwiazd, którym się przyjrzałam to Pherkad z konstelacji Małej Niedźwiedzicy. Jest białobłękitnawa i ma wskaźnik barwy 0,07. W Stellarium dopatrzyłam się, że graniczy z bardzo ciemną maleńką gwiazdą o sporo wyższym wskaźniku barwy 1,11. W polu widzenia załapała się też jasna gwiazda (o jasności porównywalnej z Pherkad) i wskaźniku barwy równym 1,36. Przy takiej różnicy kolorów, wspaniale widać kontrast. W załączniku zamieszczam szkice. Przepraszam za ich jakość, bo są ohydne. Ale na żywo wspomniane gwiazdki wyglądają cudnie.

post-29939-0-70058000-1466291795_thumb.jpg

post-29939-0-57662600-1466291808.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

tak, bardzo bladym, półprzezroczystym. Takim, żeby ledwe co było widać. Bo inaczej byłby efekt, jak to napisał któryś z naszych Kolegów (niestety nie pamiętam który), że miał rozkolimowanego telepa i widział zamiast punktów, to krowie placki ;) Więc cień musi być w 70% przeźroczysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Słuchajcie, to jest ta "niedoszła węglówka", o której pisałam w opisie. Proszę, sprawdźcie, czy w Waszych programach ona jest w tym miejscu? Kilku kolegów pisało, że wg atlasów nie powinno jej tu być. Ciekawe skąd taki błąd. Ja mam wersję Stelllarium z 2014r. (inne się u mnie na kompie nie chcą odpalać).

Dołączam link z przeglądu DSS przysłany przez Piotrka Guzika:

post-29939-0-78228100-1466579771_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Spróbowalam poszukać w atlasie uzupełniającym Aladin. Ładne zdjęcia, bo kolorowe, a to pomocne, bo mówimy o gwieździe ze specyficzną barwą. I sugerując się współrzędnymi, w tym miejsu nie ma jaiejś większej gwiazdy. To, co jest zaznaczone różowym znacznikiem, to obiekt bardzo ciemny. Nie sądzę, żeby miał 10,5 magnitudo. Może jakieś 15. Natomiast w poblizu znajdują się dwie spore gwiazdy o czerwonej barwie. Nasza "niedoszławęglówka" to moze któraś z nich. Ale wątpię, żeby to były węglówki, emki co najwyżej.

Najjaśniejsza gwiazda na zdjęciu z Aladina, to ta widoczna na skrinie ze Stellarium, zamieszczona jako drugi załącznik.

post-29939-0-40557300-1466583703_thumb.jpg

post-29939-0-95546400-1466584142_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Dzisiaj obserwowałam Eta Cassiopeiae. Sporządziłam szkic, na którym postarałam się oddać niezwykły kolor drugiego, ciemniejszego ze skladnikow układu. Barwa nieco przypomina kolor Delty Corvi, jednak jest ona odrobinę bardziej bordowa. To jest kolor fiołkowo-brązowy z małą domieszką koloru czereśniowego. Barwa raczej zimna, choć cieplejsza i nie tak "niebieska" jak delta Crv. Jaśniejszy skladnik jest blado-brudno-żółtawy.

 

Drugi szkic przedstawia ciekawe zestawienie dwóch gwiazd: jasnej, 5-magnitudowej oraz bardzo bladej o jasności 10,3 magnitudo. Nie jest to jednak uklad binarny, a jedynie optyczna, przypadkowa kompozycja. Gwiazda 2 Cygni jest niebieska i wykazuje wskaźnik barwy: -0,12. Bledsza, sąsiednia gwiazda jest widziana jako pomarańczowa, niemalże ceglasta. Blada, mdła, ledwie widoczna. Kolor zaobserwowany dzięki metodzie zerkania. Patrząc na wprost, przy bardzo zanieczyszcoznym miejskim niebie, widziałam blady punkt, ale prawie zupełnie znikała jego barwa. Błękit sąsiedniej, jasnej 2Cygni zapewne potęguje ceglastą barwę słabszej gwiazdy.

post-29939-0-45625700-1466637873.jpg

post-29939-0-06642900-1466637881_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.