Skocz do zawartości

Teleskop dla poczatkujacych za max 500 :)


Haniel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. U nas teleskop też już jest, syn jest zachwycony,( zresztą ja też) jak tylko mamy czyste niebo wyciąga sprzęt na taras i obserwuje..

najbardziej podobał mu się Księżyc- doskonale go widać, ostatnio nawet wstawaliśmy w nocy żeby choć na chwilę zerknąć na Saturna, potem była Wenus a wczoraj oglądaliśmy Jowisza,super sprawa taki teleskop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dzień dobry,

 

Podepnę się pod temat szukam pierwszego teleskopu dla córki na urodziny kończy 6 lat, po przeczytaniu waszego forum zdecydowałem się na model Sky-Watcher BK 707 AZ2 70/700 natomiast w żadnym sklepie nie jest on dostępny (również w delcie), zamiennie zaproponowano mi model Celestron AstroMaster 70 AZ dostępność tego modelu jest ogromna więc nie wiem czy to na pewno dobry produkt, analogicznie do pierwszego teleskopu znalazłem model Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900 niestety również nie dostępny, na innym forum czytałem że ktoś kto się zna kupił córce(nie wiem jaki wiek córki) model Sky-Watcher BK 1149 EQ2 114/900 z tego co doczytałem jest to model trudniejszy w obsłudze natomiast dostępny od ręki.

 

Moje pytanie/prośba o poradę: Czy warto kupić na już Celestron AstroMaster 70 AZ lub Sky-Watcher BK 1149 EQ2 114/900, czy warto poczekać 2 tygodnie i kupić BK 707 AZ2 lub BK 909 AZ3 jeśli druga opcja to czy warto kupować 909 zamiast 707 czy któryś jest trudniejszy w obsłudze lub córka zobaczy coś więcej wyraźniej.

 

Proszę o w miarę szybką poradę bo urodziny już tuż tuż.

 

Pozdrawiam,

Daniel

Edytowane przez Krefcik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90/900 to długa tuba jednak jest. Wiem, bo miałem taką samą, tyle że od Bresser-a. Ja osobiście celowałbym w coś krótszego, szczególnie, jeśli to ma być refraktor. Z drugiej strony należy pamiętać, że im „krótszy” achromat, tym bardziej będzie widoczna aberracja chromatyczna.

 

Jeśli chodzi o montaż dla 6 latki, to jednak szukałbym Azymutalnego.

 

Najważniejsze pytanie, to skąd będą prowadzone obserwacje? Balkon, taras, czy może ogród przy domu? W przypadku balkonu tym bardziej nie polecałbym tuby 900 lub nawet 700.

Jeśli to jest ogród, to i dobson by się dobrze sprawdził, nawet 6".

Dla przykładu powiem, że mój 4,5 latek jest bardziej zachwycony Syntą 8", którą już sam ogarnia, niż moją tubą 70/420 APO na montażu paralaktycznym HEQ5, którą się nie bardzo interesuje. Newton po prostu mu pokazuje o wiele więcej.

Pytanie też o budżet, jakim dysponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krefcik witaj na forum, trzeba było jednak nowy wątek założyć (może ktoś z administracji wydzieli?)

Na szybko: raczej nie kupiłbym dziecku w tym wieku teleskopu zwierciadlanego Newtona - są zbyt kapryśne i ciężkie (teleskopy, nie dzieci) ;)

Chyba, że zamierzasz być obecny za każdym razem i pomagać rozstawiać i regulować :)

Jest wiele innych opcji - refraktor lub mak, napisz jaki masz budżet i skąd będą prowadzone obserwacje: wieś? miasto? podwórko? balkon? wyjazdy za miasto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, może faktycznie mogłem w innym miejscu dodać ale nie będę już śmiecił bo mnie zaraz wyrzucą ;) budżet to max 700 zł nie wiem czy córka się zainteresuje czy nie jak coś później bym kupił lepszy natomiast nie chcę żeby się zniechęciła z powodu trudnej obsługi czy "słabego widoku", raczej córce będziemy pomagać z rozstawieniem i nastawieniem ale też się na tym nie znamy, więc fajnie żeby było prosto :) oglądanie będzie w zależności od możliwości zima to może przez okno jeśli tak można też balkon, ogródek, latem na wyjeździe na działkę więc tak uniwersalnie( natomiast zakładając częstotliwość to pewnie balkon najczęściej - miasto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko, że masz trudny wybór - zwłaszcza przeciwstawiając element "nie chcę żeby się zniechęciła" z elementem "700 zł" oraz "miasto, balkon" :)

Poczytaj, sto takich wątków jest tutaj - mamy też niezłą wyszukiwarkę, zaraz z resztą ktoś Ci coś podpowie.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś takiego?

https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-powerseeker-80-azs

Krótki refraktor na montażu azymutalnym, więc ma kilka plusów:

1. Zmieści się łatwo na balkonie

2. Łatwy w obsłudze

3. Nie trzeba się bawić najczęściej w kolimację

 

Minusem jest to, że może być bardziej odczuwalna aberracja chromatyczna. Moim zdaniem na naukę i przegląd nieba będzie ok.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt już kupiony, będzie 9-14 padło na Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900 czyli zabawkę ;) 

 

Stąd moje drugie pytanie czytając wątki dowiedziałem się ze można sprzęt doposażyć w lepszy okular i teraz precyzyjne pytanie fajnie jak by była precyzyjna odpowiedź ;)

 

Jaki okular do 400 zł warto kupić do tego sprzętu żeby oglądać planety ? Tak żeby planety najładniej wyglądały i łatwość patrzenia na nie była w miarę komfortowa nie zabardzo wiem jak to ująć chodzi chyba o wielkość tego oczka w które się patrzy/ pola widzenia, przypomnę ze sprzęt jest dla sześcioletniej córki.

 

Chodzi mi o okular który wykorzysta pełnie możliwości AZ3 a nie będzie na zapas czyli będzie dawał coś co sprzęt nie jest w stanie wykorzystać, chciałbym żeby nie pojawiały się odpowiedzi ze to jest zabawka ze mogłem kupić cos innego ze każdy okular nic nie da bo to f10 ;)

Edytowane przez Krefcik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kupowanie teleskopu dla 6-letniego dziecka to delikatnie mówiąc średni pomysł.  Po pierwsze, prawdopodobnie bardzo szybko się nim znudzi, co jest normą  u dzieci w tym wieku, Po drugie, w rękach kilkulatka jest to bardzo niebezpieczna zabawka. W dzień wystarczy chwila nieuwagi i skierowanie teleskopu w stronę Słońca, aby taki maluch częściowo stracił wzrok.   

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź lumen rozumiem ze Twoim zdaniem ona wnosi coś do wątku, możesz tak uważać. Dla rozjaśnienia dziecko nie będzie miało dostępu to teleskopu bez opieki osoby dorosłej, po drugie będzie służyło do ogladania księżyca i planet po zmierzchu żeby pokazać je dziecku. W tym wątku był już poruszany temat niebezpieczeństwa słońca i innych obiektów w dzień rozumiem że odpisuje Pan takie rzeczy żeby nabijać posty i stać się ekspertem na forum jednak najpierw proponowałbym przeczytać cały wątek ze zrozumieniem zweryfikować co już było napisane a następnie zastanowić się czy potrafię merytorycznie odpowiedzieć na pytanie i czy mam taka wiedzę i doświadczenie żeby na nie odpowiedzieć.

Edytowane przez Krefcik
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krefcik napisał:

Sprzęt już kupiony, będzie 9-14 padło na Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900 czyli zabawkę ;) 

 

Stąd moje drugie pytanie czytając wątki dowiedziałem się ze można sprzęt doposażyć w lepszy okular i teraz precyzyjne pytanie fajnie jak by była precyzyjna odpowiedź ;)

 

Jaki okular do 400 zł warto kupić do tego sprzętu żeby oglądać planety ? Tak żeby planety najładniej wyglądały i łatwość patrzenia na nie była w miarę komfortowa nie zabardzo wiem jak to ująć chodzi chyba o wielkość tego oczka w które się patrzy/ pola widzenia, przypomnę ze sprzęt jest dla sześcioletniej córki.

 

Chodzi mi o okular który wykorzysta pełnie możliwości AZ3 a nie będzie na zapas czyli będzie dawał coś co sprzęt nie jest w stanie wykorzystać, chciałbym żeby nie pojawiały się odpowiedzi ze to jest zabawka ze mogłem kupić cos innego ze każdy okular nic nie da bo to f10 ;)

Witaj i gratuluję nowej zabawki:D

F 10 stawia Cię w tej komfortowej sytuacji że nie jest wymagający co do okularów. Musisz jednak wybrać taki, który będzie wygodny dla dziecka. Myślę że ER i duża soczewka to najważniejsze parametry. W teleskopy. pl są TMB Planetary po ok. 200zł. Jeszcze lepszy mógłby być Hyperion np. 8mm.

Zresztą bardziej doświadczeni obserwatorzy pewnie jeszcze coś podsuną. 

PS. Swoją drogą ciekaw jestem kto będzie więcej się bawił tą zabawką? Tata czy córa:emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mariusz dzięki za odpowiedź, pewnie też popatrzę chwilę z żoną i w kąt ;)

 

Trochę szukałem jeszcze na forum i znalazłem taką wypowiedź:

co prawda post z przed 10 lat ale w tej materii chyba dużo się nie zmieniało, chciałem się upewnić bo posty w tym wątku są przekonujące czy najbardziej tam polecany okular to:

 

Sky Watchera UWA 58° - w tym nie ma podanej wartości mm

oraz o drobinę gorszy tak zrozumiałem

Sky Watchera UWA 66° np. 6mm

 

I stąd moje pytanie co o tych okularach myślicie ? lepszy pierwszy czy drugi jaka wartość mm powinna być do oglądania Jowisza, Księżyca, Saturna i innych planet. Nie jestem pewny ale tym mniejsza wartość mm tym obraz większy ale ciemniejszy i nie wiem czy nie mniej wyraźny bo bardziej powiększony, czyli trzeba znaleźć jakiś złoty środek może ktoś już go znalazł na forum do 909 AZ3 ;)

 

Zostają jeszcze okulary polecane przez Mariusza TMB Planetary i Hyperion 8mm,

 

Na innym forum znalazłem polecany Vixen NLV 4 mm 1,25" ten jest dość drogi jak do tej zabawki :) i z tego co doczytałem na innych wątkach zbędny (marketing), jest to chyba dobry okular ale nie do tak słabego sprzętu któremu może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 

Przewinęły się też okulary: William Optics 20mm 66, Vixen NPL 30 mm.

 

 

Czyli pojawiły się takie propozycję:

Sky Watchera UWA 58°

Sky Watchera UWA 66°

TMB Planetary

Hyperion 8mm

Vixen NLV 4 mm 1,25"

William Optics 20mm 66

Vixen NPL 30 mm.

 

I teraz dylemat który z tych okularów wybrać, oraz jeśli wybiorę model to w jakiej opcji go wybrać 4,5,6,7,8 mm ? Może znajdzie się ktoś na forum kto miał kontakt z 909 AZ3 i może coś poradzić, przypomnę jeszcze raz że ważny dla mnie jest komfort patrzenia dla dziecka 6 letniego :)

 

Osobiście jak nikt nie doradzi to chyba zakupie Sky Watchera UWA 58° 

Edytowane przez Krefcik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Krefcik napisał:

Cześć Mariusz dzięki za odpowiedź, pewnie też popatrzę chwilę z żoną i w kąt ;)

 

Trochę szukałem jeszcze na forum i znalazłem taką wypowiedź:

co prawda post z przed 10 lat ale w tej materii chyba dużo się nie zmieniało, chciałem się upewnić bo posty w tym wątku są przekonujące czy najbardziej tam polecany okular to:

 

Sky Watchera UWA 58° - w tym nie ma podanej wartości mm

oraz o drobinę gorszy tak zrozumiałem

Sky Watchera UWA 66° np. 6mm

 

I stąd moje pytanie co o tych okularach myślicie ? lepszy pierwszy czy drugi jaka wartość mm powinna być do oglądania Jowisza, Księżyca, Saturna i innych planet. Nie jestem pewny ale tym mniejsza wartość mm tym obraz większy ale ciemniejszy i nie wiem czy nie mniej wyraźny bo bardziej powiększony, czyli trzeba znaleźć jakiś złoty środek może ktoś już go znalazł na forum do 909 AZ3 ;)

 

Zostają jeszcze okulary polecane przez Mariusza TMB Planetary i Hyperion 8mm,

 

Na innym forum znalazłem polecany Vixen NLV 4 mm 1,25" ten jest dość drogi jak do tej zabawki :) i z tego co doczytałem na innych wątkach zbędny (marketing), jest to chyba dobry okular ale nie do tak słabego sprzętu któremu może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 

Przewinęły się też okulary: William Optics 20mm 66, Vixen NPL 30 mm.

 

 

Czyli pojawiły się takie propozycję:

Sky Watchera UWA 58°

Sky Watchera UWA 66°

TMB Planetary

Hyperion 8mm

Vixen NLV 4 mm 1,25"

William Optics 20mm 66

Vixen NPL 30 mm.

 

I teraz dylemat który z tych okularów wybrać, oraz jeśli wybiorę model to w jakiej opcji go wybrać 4,5,6,7,8 mm ? Może znajdzie się ktoś na forum kto miał kontakt z 909 AZ3 i może coś poradzić, przypomnę jeszcze raz że ważny dla mnie jest komfort patrzenia dla dziecka 6 letniego :)

 

Osobiście jak nikt nie doradzi to chyba zakupie Sky Watchera UWA 58° 

Zarówno SW UWA 58 jak i TMB to taka sama konstrukcja w innym opakowaniu.

Z teleskopem dostaniesz dwa okulary 25mm i 10mm. Ten pierwszy da powiększenie 36× i przy tej wartości Księżyc już pokaże fajny detal. Powiększenie liczymy dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu (900/25=36). Ten drugi będzie niewygodny zwłaszcza dla dziecka. Trzeba wcisnąć oko w soczewkę. Na twoim miejscu kupiłbym TMB lub SW 9mm co da 100× i to już będzie duża szczegółowość. Przy polu okularu 58° i 100× będzie to 0,58° rzeczywistego pola widzenia. Księżyc w pełni ma 0,5° czyli zmieści się na styk. 

Baader Hyperion będzie znacznie wygodniejszy w użyciu i z pewnością da lepsze obrazy ale jest droższy co przy niewiadomym jeszcze zainteresowaniu dzieciaka może być niepotrzebnym wydatkiem. 

Do planet potrzebujesz większych powiększeń (125-150×) żeby dostrzec szczegóły na tarczach, jednak dostatecznie blisko będą dopiero w wakacje więc na razie bym sobie odpuścił. 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mariusz za informację czyli podsumowując:

 

Do księżyca najlepszy będzie (wersja budżetowa): 

https://teleskopy.pl/Okular-TMB-9-mm-1,25--58°-PLANETARY-II-teleskopy-1587.html

lub prawie taki sam ale markowo gorszy ? 

https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-58-9-mm-1-25-quot?from=listing&q=SWA-58+9+mm

 

Do księżyca wersja (mniej budżetowa):

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2797&lunety=Okular Baader Hyperion 10 mm

lub

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2792&lunety=Okular Baader Hyperion 8 mm

 

Rozumiem, że do oglądania innych planet Saturn, Mars itp.

 

Potrzebny jest okular x150 (na stronie delty piszą żeby nie wykorzystywać x180 a maksymalnie x150 bo obraz będzie ciemny i nieciekawy:

 

do tego są potrzebne okulary jak wyżej tylko w wersjach ? 6 mm ?

 

 

 

 

 

Edytowane przez Krefcik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Ja w swoim trochę mniejszym teleskopie 70/700 używam SW UWA 6mm - jest już dość ciemno. ale nawet w tym maleństwie czasem lubię wrzucić BCO 10mm + tandetny zestawowy Barlow x2 i mam już maksymalne powiększenie 140x, da się ;) nawet w tym maluchu na zestawowym okularze 10mm z ww. barlowem spokojnie widziałem pasy na Jowiszu i pierścienie Saturna także mnie wystarcza i bardzo bawi.

 

A tak zbierając wszystko co przeczytałem w wątku, to jasne że w droższym, większym i fajniejszym teleskopie widać więcej i lepiej, ale... Ja też na początku podchodziłem, że chce kupić coś taniego, bo nie wiem czy mi się spodoba. no i kupiłem SW 70/700 - radocha była przeogromna (zwłaszcza jak zobaczyłem uszy Saturna), potem pierwsze pytania tutaj i pomoc m.in @JSC w doborze ww. SW UWA 6mm i jeszcze wleciał jakiś Plossl 25mm - trochę lepszy niż zestawowy. Potem przyszła jesień i pomyślałem, że w sumie to marzeniem jest zobaczyć Wielką Mgławicę Oriona - wiec przy okazji BlackFriday przygarnąłem do domu SW 102/500 (AZ3 może nie jest super ale przeskok z AZ2 jest bardzo widoczny) + okularki GSO SW 15mm i 20mm. i już było nowe WOW za niewielkie pieniądze (choć i tak coraz większe) potem wleciały na szybko jakieś filtry zielony i czerwony, pojawił się BCO 10mm i nagle się okazało, że wcale nie większe powiększenie daje radość tylko jak jednak trochę perspektywy jeszcze widać. A teraz już w głowie siedzą myśli - "Czemu nie kupiłem od razu lepszej kątówki 2" ?" "Może kupić lepszego Barrolwa?" "Mogłem kupić jeszcze jakiś okular min. 30mm do jeszcze szerszych pół." "Ciekawe czy ogarnę gdzieś tanio MAKa 127 albo chociaż 90 bo idzie sezon na planetki?" ;) 

 

Także to co tu piszą, że ta pasja wciąga i opróżnia portfel - to prawda :) 

Ale nie uważam, że trzeba od razu wydawać 5x pensje, żeby załapać bakcyla i się dobrze bawić. Jestem orędownikiem raczej dobrej zabawy za skromniejszy budżet  - najważniejsze to mieć świadomość, że za mniejsze pieniążki nie będzie się mieć widoków jak z teleskopu za >5k. I jak wiele razy można przeczytać na tym forum - najlepszy teleskop to ten przez który z chęcią patrzy się w niebo! - niekoniecznie mega drogi i nie koniecznie z mega drogimi okularami ;)

Edytowane przez ŁukaszBar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Krefcik said:

Rozumiem, że do oglądania innych planet Saturn, Mars itp.

Potrzebny jest okular x150 (na stronie delty piszą żeby nie wykorzystywać x180 a maksymalnie x150 bo obraz będzie ciemny i nieciekawy:

do tego są potrzebne okulary jak wyżej tylko w wersjach ? 6 mm ?

Myślę, że 8 wystarczy, 6 mm niekoniecznie.

Mam 90/910, a z moim zestawem okularów tak to wygląda:

90910.jpg.df08339cb3e0b630c279aa16585f4f8b.jpg
Najczęściej używam 13 mm, czasem 8mm jak atmosfera pozwala

 

  

9 minutes ago, ŁukaszBar said:

 i nagle się okazało, że wcale nie większe powiększenie daje radość tylko jak jednak trochę perspektywy jeszcze widać.

Okulary 82-100stopni łączą w sobie i powiekszenie i duze pole widzenia, ale tanie nie są, ale 1 zastępuje 2 :D

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc trochę mi rozjaśniło, warto skorzystać z pomocy ekspertów :)

 

Podsumowując zakupiłem Sky-Watcher BK 909 AZ3 90/900 do oglądania głównie Księżyca, Saturna, Jowisza może Marsa  i do tego dokupuje:

 

TMB 6 mm 1,25" 58° PLANETARY II - 195 zł i chyba TMB 9 mm 1,25" 58° PLANETARY II(zastanawiam się jeszcze czy jest sens zastąpić kita 10 tą 9) kwota też 195 zł,

albo zakupić jeden okular wyjdzie ta sama cena mniej więcej jak za dwa wyżej Baader Hyperion 8 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2020 o 10:25, ŁukaszBar napisał:

Hej,

 

Ja w swoim trochę mniejszym teleskopie 70/700 używam SW UWA 6mm - jest już dość ciemno. ale nawet w tym maleństwie czasem lubię wrzucić BCO 10mm + tandetny zestawowy Barlow x2 i mam już maksymalne powiększenie 140x, da się ;) nawet w tym maluchu na zestawowym okularze 10mm z ww. barlowem spokojnie widziałem pasy na Jowiszu i pierścienie Saturna także mnie wystarcza i bardzo bawi.

 

A tak zbierając wszystko co przeczytałem w wątku, to jasne że w droższym, większym i fajniejszym teleskopie widać więcej i lepiej, ale... Ja też na początku podchodziłem, że chce kupić coś taniego, bo nie wiem czy mi się spodoba. no i kupiłem SW 70/700 - radocha była przeogromna (zwłaszcza jak zobaczyłem uszy Saturna), potem pierwsze pytania tutaj i pomoc m.in @JSC w doborze ww. SW UWA 6mm i jeszcze wleciał jakiś Plossl 25mm - trochę lepszy niż zestawowy. Potem przyszła jesień i pomyślałem, że w sumie to marzeniem jest zobaczyć Wielką Mgławicę Oriona - wiec przy okazji BlackFriday przygarnąłem do domu SW 102/500 (AZ3 może nie jest super ale przeskok z AZ2 jest bardzo widoczny) + okularki GSO SW 15mm i 20mm. i już było nowe WOW za niewielkie pieniądze (choć i tak coraz większe) potem wleciały na szybko jakieś filtry zielony i czerwony, pojawił się BCO 10mm i nagle się okazało, że wcale nie większe powiększenie daje radość tylko jak jednak trochę perspektywy jeszcze widać. A teraz już w głowie siedzą myśli - "Czemu nie kupiłem od razu lepszej kątówki 2" ?" "Może kupić lepszego Barrolwa?" "Mogłem kupić jeszcze jakiś okular min. 30mm do jeszcze szerszych pół." "Ciekawe czy ogarnę gdzieś tanio MAKa 127 albo chociaż 90 bo idzie sezon na planetki?" ;) 

 

Także to co tu piszą, że ta pasja wciąga i opróżnia portfel - to prawda :) 

Ale nie uważam, że trzeba od razu wydawać 5x pensje, żeby załapać bakcyla i się dobrze bawić. Jestem orędownikiem raczej dobrej zabawy za skromniejszy budżet  - najważniejsze to mieć świadomość, że za mniejsze pieniążki nie będzie się mieć widoków jak z teleskopu za >5k. I jak wiele razy można przeczytać na tym forum - najlepszy teleskop to ten przez który z chęcią patrzy się w niebo! - niekoniecznie mega drogi i nie koniecznie z mega drogimi okularami ;)

Czytam Łukaszu twoją wypowiedź już po raz enty myślę sobie że jest bardzo prawdziwa. 

Pamiętam jak cieszyłem się z pierwszych obserwacji w kitowym Plossl. Księżyc, Jowisz, Saturn. Jak zobaczyłem M 13 to był szok. Potem kupiłem swój pierwszy okular. To był Morfeusz. Widoki przez niego były wprost bajeczne dla mnie świerzaka. Potem lantanowy Vixen a nie dawno ES 100°.Lekturą obowiązkową dla mnie były (nadal są:neat:) spory na Cloudynights o wyższości Delosów nad Pentaxami... 

Jak włączałem się do dyskusji tutaj to polecałem tylko te najlepsze szkła i zejście z tej jakości było dla mnie nie do pomyślenia. 

Niestety plany kupna Delos czy Naglera pokrzyżował mi panoszący się wirus. Nie wydając się w szczegóły, po prostu chwilowo nie stać mnie na tą jakość i nie wiem kiedy znowu będzie. Reasumując, muszę się przeprosić z okularami budżetowym bo jednak chciałbym jakieś 5mm mieć. 

Tak więc od kilku dni rozg)lądam się w przedziale do 400, na który wcześniej nawet nie spojrzałem. 

I co? I nic. Też będzie radocha z oglądania. A czy mniejsza niż przez Naglera... Ciekawe:happy:

Pozdrawiam. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.